Během svátku 28.9. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
vega vega

Monster Hunter Rise (RECENZE) – Monstra vtrhla na Nintendo Switch

Zobrazit katalog

• Autor: Štěpán Lenk

Série Monster Hunter od společnosti Capcom, kde se odvážní lovci vydávají na skolit nebezpečná monstra, se vrací v pořadí již šestém plnohodnotném pokračování. To poněkud netradičně vychází jako Nintendo Switch exkluzivita. Dočkáme se u zaběhnuté série ještě nějakých dalších překvapení, nebo už se na loveckých zbraních projevila únava materiálu? Vše podstatné o Monster Hunter Rise dozvíte v naší recenzi.

Monster Hunter Rise; wallpaper: cover

zdroj: Capcom

Alza Magazín

Monster Hunter Rise (hra) | Monster Hunter (IP)

Akční RPG Monster Hunter Rise je součást herní série Monster Hunter. Titul vyvíjí a vydává společnost Capcom. Hra vychází 26. 3. 2021 na Switch a v roce 2022 na PC, bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: RecenzeSpeciál: Vše, co víme

Monster Hunter Rise (RECENZE Switch) – Obsah článku

 1. Kamura – Vesnička má středisková
 2. Monster Hunter Rise – Bez boje se lovcem nestaneš
 3. Jaké změny přinesl Monster Hunter Rise?
 4. Monster Hunter Rise – I monstra mohou být krásná
 5. Jak si malá konzole poradila s obřími monstry?
 6. Recenze Monster Hunter Rise: závěrečné hodnocení

Kamura – Vesnička má středisková


Příběh Monster Hunter Rise se točí převážně kolem osudu malé vesničky Kamura, která je pravidelně ohrožována nájezdy divokých bestií. Tyto destruktivní události jsou místními obyvateli označovány výrazem „rampage” a vy jakožto začínající lovec monster jste povoláni, abyste vesničku Kamura ochránili a zároveň zjistili, proč k řádění lokální fauny vůbec dochází.

Dějová linie Monster Hunter Rise není špatná, jejím hlavním účelem je ovšem dát nekonečnému lovu monster nějaký smysl a především strukturu, což zvládá bez problémů. Příběh navíc hráče zavede do zcela nového prostředí, tedy do již zmíněné vesnice Kamura a přilehlých oblastí, jež na první pohled zaujmou estetikou čerpající z kultury daleké Asie.

Monster Hunter Rise - Announcement Trailer

Podaří se udatnému lovci ochránit vesničku Kamura před nájezdem krvelačných monster?

zdroj: Capcom

Kamura slouží jako centrální hub, kde můžete přijímat nové questy, vyrábět či upravovat své zbraně či výbavu, obchodovat, trénovat, najíst se, případně plnit úkoly pro jednotlivé obyvatele. Aktivit je zde mnoho, nejvíce času ale nakonec stejně budete trávit ve volné přírodě stopováním a následným bojem (nejen) s přerostlými ještěrkami.

Monster Hunter Rise – Bez boje se lovcem nestaneš


V sérii Monster Hunter je, jak už název vykutáleně napovídá, základním kamenem hratelnosti lov obřích monster všech druhů, barev, ocasů a drápů. Každé zvíře má své silné a slabé stránky, ať už se jedná o méně pancéřovaná místa na těle, nebo třeba nižší odolnosti vůči jedu, ohni a tak podobně. Je tedy důležité se na každý lov řádně připravit, dobře nastudovat svého protivníka a zvolit odpovídající nástroje. A že jich máte na výběr opravdu mnoho – od podpůrných lektvarů až po všemožné bomby, pasti, návnady a druhy střelného prachu.

Soubojový systém v Monster Hunter Rise je skvělý, zběsilým mačkáním tlačítka útoků se ale nikam nedostanete. Každá zbraň má svou váhu a je nutné počítat s tím, že pokud máchnete například dvoumetrovým kladivem, směr útoku už „v letu” nezměníte. Proto je nutné pečlivě plánovat, kdy udeřit a kdy raději uskočit, což dává soubojům s dvacetimetrovými dinosaury až zvláštně taktický nádech.

Monster Hunter Rise; gameplay: Kulu ya ku

Souboje s monstry jsou zábavné, ale občas i poněkud náročné. Je proto dobré se na ně vhodně připravit dopředu.

zdroj: vlastní

Zbraní a zbrojí je v Monster Hunter Rise strašná hromada, přičemž materiály na jejich výrobu nebo upgrade získáváte převážně právě z ulovených monster. Okolo vesnice Kamura se potulují čím dál silnější druhy a abyste s nimi mohli držet krok, budete na to podle pravidel přímé úměry potřebovat i silnější výbavu, chtě nechtě tedy musíte vyrazit farmit materiály do volné přírody.

Hra je ve své podstatě obří grindfest, z každého zvířete lze totiž craftovat jiné typy zbraní nebo zbroje, a ne vždy vám vypadne ta část, kterou na výrobu zrovna potřebujete. Některá monstra tak s vidinou konkrétního kusu výbavy budete lovit stále dokola, dokud „to nepadne”, což samozřejmě není pro každého, pokud vás ale tento systém chytne, budete se u Monster Hunter Rise bavit desítky, klidně i stovky hodin.

Zábavnost hry pak ještě umocňuje i několik desítek rozličných druhů monster, na jejichž designu a vlastnostech se tvůrci opravdu vyřádili. Garantuji vám, že ke každému stvoření ve hře budete přistupovat s respektem a až posvátnou úctou, ať už vaše cesty zkříží obří králíko-medvěd lagombi, volavku připomínající aknosom, létající tyranosaurus tigrex, obří houba jménem royal ludroth, nebo oživlá noční můra khezu s natahovacím krkem zakončeným kulatou hlavou bez očí připomínající obří pulzující… no, raději nic. Prostě se jen snažím říci, že jednotlivé příšery jsou nápaditě zpracovány a bojovat s nimi je zároveň radost i výzva.

Monster Hunter Rise; gameplay: Arzuros

Odměnou za ulovení zvířete vám bude slušná porce craftovacích materiálů, ze kterých si můžete posléze vyrobit ještě lepší zbroje a zbraně.

zdroj: vlastní

Jaké změny přinesl Monster Hunter Rise?


Hra vás na začátku (stejně jako předchozí díly) zahrne šíleným množstvím informací o všemožných herních mechanismech, což může na nové hráče působit až odstrašujícím dojmem. Já osobně jsem do rozjetého vlaku jménem Monster Hunter naskočil až s předchozím dílem Monster Hunter: World, předpokládal jsem tedy, že se zorientuji poměrně rychle a většina mechanismů mi bude minimálně povědomá, i tak mě ale Monster Hunter Rise dokázal překvapit solidním počtem novinek.

Monster Hunter Rise; gameplay: tutorial

Podobné tutoriály se na vás v Monster Hunter Rise sypou od začátku hry. Pokud se ale nenecháte odstrašit zahlcením informacemi, odměnou vám bude vynikající hra.

zdroj: vlastní

Jako v prakticky každém díle této lovecké série vám bude v boji pomáhat kočičí parťák palico, v Rise ovšem přibyl ještě psí pomocník palamute, který kromě výpomoci v boji slouží i jako dopravní prostředek. Což je vzhledem k tomu, že monstra během bojů ráda utíkají, přímo neocenitelná pomůcka.

Velkou novinkou je rovněž i zářivý brouk „wirebug” sloužící jako přitahovací hák, díky kterému se relativně snadno dostanete i na zdánlivě nepřístupná místa, navíc jej můžete využít i v boji – ať už se jedná o prosté přitažení k lovné zvěři nebo o novou herní mechaniku zvanou Wyvern Riding, pomocí které můžete již oslabená monstra krátkodobě osedlat a nakládat s nimi podle svého uvážení. S ovládanými zvířaty pak můžete útočit (užitečné, pokud se vám během boje připlete do cesty další potvora), uskakovat, případně je prostě nechat rozběhnout čelem proti zdi, čímž jim uštědříte pořádnou ztrátu HP.

Trochu jsem ale oplakal nepřítomnost výzvědných mušek scoutflies, které vám v předchozím díle ukazovaly stopy a naznačovaly polohu kýženého zvířete. Sbíráním stop jste zároveň zjišťovali i potřebné informace o vaší budoucí kořisti, což hezky a organicky zapadalo do celého loveckého tématu. V Rise bohužel úlohu mušek zastala trénovaná sova cohoot, která prostě na začátku mise odletí a automaticky vyznačuje polohu monster na mapě. Rovněž funkční řešení, ale o poznání méně zábavné a možná až příliš zjednodušené.

Monster Hunter Rise; gameplay: cohoot

Nic proti roztomilé ochočené sově, ale scoutflies byly prostě lepší.

zdroj: vlastní

Zjednodušení, respektive určité zpřístupnění mechanismů ovšem proběhlo také u dalších záležitostí, tam to ovšem bylo převážně ku prospěchu věci. Rostliny a další přírodní materiály nyní sbíráte okamžitě jedním kliknutím (i ze hřbetu palamuta), což může působit jako malá změna, v konečném výsledku to ale znamená o poznání svižnější hratelnost, než když se u každé trávy nebo plástve medu na několik vteřin zastavíte.

Velkou změnou od minulého dílu prošel také multiplayer, který značně usnadnil připojení dalších hráčů do vaší hry – nyní jsou jednotlivé questy rozděleny na striktně singleplayerové (Village Quests) a multiplayerové (Hub Quests). Mise pro jednoho hráče posouvají dále hlavní dějovou linii a jsou o něco lehčí, zatímco ty pro více hráčů svou obtížnost upravují podle počtu lovců v partě.

Monster Hunter Rise; gameplay: multiplayer

V multiplayeru je Monster Hunter Rise snad ještě zábavnější, ale také o něco těžší.

zdroj: vlastní

Dobrou zprávou je, že hráči se do MP misí mohou připojit opravdu kdykoli a odpadá tak nutnost čekat, až host na mapě najde lovené monstrum a přehraje se úvodní animace, jako to bylo v Monster Hunter: World. Sice to platilo pouze při prvním průchodu dané mise, ale i tak bylo značně otravné, když jste se v partě sešli a museli každý nový quest čekat, než se budete moci připojit. Jsem tedy rád, že v Rise tyto problémy odpadly. Kromě online multiplayeru navíc hra nabízí i lokální multiplayer, k tomu ale budete potřebovat kamaráda s vlastním Switchem a kopií hry.

Monster Hunter Rise – I monstra mohou být krásná


Audiovizuální zpracování Monster Hunter Rise je velmi povedené. Grafika je na možnosti výkonu Switche parádní a vypadá dobře jak v handheld módu, tak i na velké TV obrazovce. Především hlavní protagonista a jednotlivá monstra jsou provedena krásně detailně, a to nejen na poměry malé přenosné konzole.

Monster Hunter Rise; gameplay: Kamuro

Vesnička Kamura se v Monster Hunter Rise stane vaším novým domovem.

zdroj: vlastní

Stejně podařená jsou i jednotlivá prostředí, do kterých se vydáváte na lov. Celkem jich je pět (Shrine Ruins, Flooded Forest, Frost Islands, Sandy Plains a Lava Caverns) a jsou dostatečně rozmanitá – podíváte se tak do trosek starých chrámů, na pouštní planiny s tetelícím se vzduchem a písečnými delfíny, do zatopeného pralesa, na promrzlé ostrovy nebo do lávových jeskyní s průzračně modrými jezery.

Na environmentální stereotyp si tedy člověk příliš stěžovat nemůže, mapy na mne ovšem působily o něco koridorovějším a méně otevřeným dojmem, než tomu bylo v Monster Hunter: World. Na druhou stranu tento aspekt Rise vynahrazuje jejich větší vertikalitou, což je kompromis, se kterým dokážu žít.

Stejně povedená je i zvuková stránka hry, vyzdvihnout musím především výtečnou orientálně laděnou hudbu a solidní dabing postav, který nejvíce vynikne v rýmovaných animacích představujících jednotlivé bestie. Zkrátka a dobře, Monster Hunter Rise je možná titul plný příšer, hra samotná se ale za svou vizáž rozhodně stydět nemusí.

Monster Hunter Rise; gameplay: Sandy Plains

Na stereotypní prostředí si zde člověk moc stěžovat nemůže, podíváte se na vyprahlé pláně, zatopené pralesy či zamrzlé ostrovy.

zdroj: vlastní

Jak si malá konzole poradila s obřími monstry?


Jsme v samotném závěru recenze, je tedy na čase si říct, jak vlastně Monster Hunter Rise dopadl. Nemá cenu chodit kolem ještě horkého těla zabité příšery, hra se prostě povedla. Pronásledování a lov fantaskních monster je opět strašně chytlavou záležitostí, která hráčům nabídne dostatek obsahu na desítky hodin, většina změn a vylepšení od minulého dílu navíc dává smysl, jedná se tedy o vyvážený poměr osvědčených herních mechanik a inovací zaběhnuté série. Přičtěte si k tomu i povedené audiovizuální zpracování a vyjde vám další silná Nintendo Switch exkluzivita, kterou by neměli opomíjet nejen fanoušci série. Akční RPG Monster Hunter Rise vyšlo 26. března pro platformu Nintendo Switch.

• Zdroje: Vlastní


Monster Hunter Rise (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro Switch verzi hry. Kopii hry poskytl český distributor ConQuest.

        Hodnocení9/10 SKVĚLÁ
Verdikt:

Nejnovější díl zaběhnuté série představuje smysluplné inovace osvědčeného konceptu, zároveň ale zůstává věrný svému původu. Ochrana malebné vesničky Kamura před nájezdy nebezpečných monster přináší již tradičně chytlavou hratelnost, k tomu ale přidává i nová prostředí, druhy zvířat a povedené audiovizuální zpracování. Monster Hunter Rise je tak dalším silným zářezem do již bohatě zdobeného loveckého rohu.

Monster Hunter Rise; recenze

Klady

 • Chytlavá hratelnost
 • Napínavé souboje s monstry
 • Povedená grafika
 • Výborná hudba
 • Spousta smysluplných novinek a změn
 • Nová dávka mobility díky wirebug mechanice
 • Rozmanité lokace
 • Psí pomocník palamute

Zápory

 • Hratelnost může časem sklouznout ke stereotypu
 • Zahlcení herními mechanismy na začátku hry
 • Tvůrci mi sebrali scoutflies
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Psaní o videohrách, ať už ve formě samostatných článků nebo recenzí, se věnuji přibližně od roku 2017, kdy jsem svými texty začal přispívat na server Zing.cz, abych posléze napevno zakotvil v redakci Alza Magazínu. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury z pohledu třetí osoby, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech. Obecně ale u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

i Mohlo by vás zajímat
Monster Hunter Rise - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční a RPG - V příběhu Monster Hunter Rise, zasazeného do nindži inspirované oblasti Kamura Village, objevujte místní bohatou faunu i flóru, bojujte s hrozivými příšerami a staňte se tak nejlepším lovcem.

1 499,- bez DPH 1 239,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NSW766
Nintendo Switch Pro Controller - Monster Hunter Rise
Gamepad pro Nintendo Switch, kompatibilní se systémem Android, Windows 10, bezdrátové připojení, USB-C, vibrace, analogové páčky, reproduktor, šedá barva

-5% 1 999,-
1 899,- bez DPH 1 569,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHW140
Monster Hunter World: Iceborne Deluxe - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční

1 249,- bez DPH 1 032,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005008
Monster Hunter World: Iceborne Master Edition - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční

1 539,- bez DPH 1 272,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005009
Monster Hunter World: Iceborne - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční

999,- bez DPH 826,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005007
Monster Hunter World: Iceborne - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / DLC - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra

1 079,- bez DPH 892,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDCZ299
Monster Hunter: World (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: RPG

1 599,- bez DPH 1 321,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003598
Monster Hunter World: Iceborne Master Edition Digital Deluxe - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční Sada obsahující Monster Hunter: World a rozšíření Iceborne stejně jako Deluxe Kit DLC

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1364
Monster Hunter World: Iceborne Master Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční Sada obsahující Monster Hunter: World a rozšíření Iceborne

1 499,- bez DPH 1 239,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1363
Monster Hunter World: Iceborne Digital Deluxe Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a RPG

1 299,- bez DPH 1 074,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1264
Monster Hunter World: Iceborne - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční a RPG, pro uplatnění je vyžadována základní hra, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live

1 049,- bez DPH 867,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1263
Monster Hunter: World - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

1 299,- bez DPH 1 074,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0974
Monster Hunter: World - Deluxe Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

1 539,- bez DPH 1 272,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0975
Nintendo Switch - Neon Red&Blue Joy-Con
Herní konzole - hybridní (do ruky / k TV), 6,2" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, kapacita baterie 4310 mAh, barva neon red&blue

+ ZDARMA Energetický nápoj Semtex

-11% 8 790,-
7 799,- bez DPH 6 445,-
Koupit
Můžete mít dnes do 6:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHW002v2
Nintendo Switch - Grey Joy-Con
Herní konzole - hybridní (do ruky / k TV), 6,2" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, kapacita baterie 4310 mAh, barva šedá

+ ZDARMA Energetický nápoj Semtex

-10% 8 690,-
7 799,- bez DPH 6 445,-
Koupit
Můžete mít dnes do 6:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHW001v2
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB22
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi