Nedávno zveřejněný trailer na připravovaný snímek Morbius přirozeně rozvířil zájem o tuto původně komiksovou postavu. Ta ovšem nepatří zrovna mezi ty nejznámější (anti) hrdiny a mnoho lidí o ní teď slyšelo možná vůbec poprvé. Pokud se do této skupiny řadíte i vy, mohl by vám přijít vhod tento článek, kde vám Michaela Morbia alias živoucího upíra řádně představíme.
• Téma: 2. 2. 2020 • Autor: Štěpán Lenk
Dr. Michael Morbius, Ph.D., nebo jen Morbius, živý upír, je fiktivní komiksovou postavou pravidelně vystupující v příbězích vydávaných nakladatelstvím Marvel Comics. V komiksech se Morbius vůbec poprvé objevil v roce 1971, přesněji ve 101. čísle komiksu The Amazing Spider-Man.
Morbia stvořili scénárista Roy Thomas a kreslíř Gil Kane, a ačkoli měl být původně jen dalším z mnoha Spider-manových protivníků inspirovaných hororovým žánrem, postupem času se díky své popularitě vypracoval až k vlastním komiksový sériím. Lidé mají zřejmě příběhy o upírech rádi, třebaže v tomto případě to není úplně přesné označení. Kdo se tedy skrývá ve stínech jména Michael Morbius?
Michael Morbius pochází z Řecka, kde byl vychováván svou svobodnou matkou. Dětství v této prosluněné zemi ovšem mladý Michael netrávil nekonečným poleháváním ve stínu olivovníků a laškováním s místními krasavicemi za zpěvu cikád, bezstarostnost této životní fáze mu totiž značně narušovala vzácná krevní choroba, která kromě jeho zdravotního stavu značně poznamenala i jeho vzhled.
Od malička tedy sváděl boj s tuhou nemocí, na druhou stranu se jednalo o mimořádně nadaného a inteligentního chlapce, který veškerý svůj volný čas trávil v knihách a později se stal respektovaným biologem, biochemikem a laureátem Nobelovy ceny v tomto oboru. Dr. Morbius se dlouhá léta snažil vynalézt lék na svoji smrtelnou chorobu a nakonec přišel s riskantním procesem zahrnujícím DNA krvežravých netopýrů a elektrošokové terapie. Jak už to ale tak bývá, komiksovým charakterům se hraní si na boha nevyplácí, během experimentu se něco zvrtlo a Michael Morbius za své rouhání zaplatil opravdu draze. Stal se z něj totiž Morbius – živý upír.
V mnoha ohledech se z něj totiž stal opravdový upír, takový, jaké známe z hororové literatury, ačkoli není v pravém smyslu slova nemrtvý. Na zákeřnou chorobu po jeho „léčbě” ovšem klasická medicína nestačí ani omylem a Michael musí pít lidskou krev, aby vůbec přežil. Zároveň získal velmi silnou averzi na sluneční záření, jeho už tak odpudivou vizáž ještě „vylepšily” upíří tesáky a drápy, zploštělý nos připomínající čumák netopýrů a bledá kůže. Na druhou stranu získal nadlidskou sílu, rychlost a schopnost létat a regenerovat svá zranění, přičemž ve filmech by měl po vzoru netopýrů oplývat ještě schopností echolokace. Nutno podotknout, že u Morbia nenajdete žádnou slabost tradičních upírů a česneku, křížům, svěcené vodě a stříbru se už z dálky vysmívá, navíc na rozdíl od hraběte Drákuly může zírat do zrcadla klidně celý den a bez obav obdivovat svou krásu.
Ačkoli Morbius začínal jako typický jednorozměrný záporák, v jádru se nejedná o zlého člověka, spíše o zoufalého vědce, který při hledání vlastní spásy zašel až příliš daleko. Tento „antihrdina” tak neustále svádí nekonečný souboj mezi svou lidskou osobností snažící se najít lék, sžírající touhou po lidské krvi a animálními instinkty. V komiksech se Morbius poměrně často střetává se Spider-manem, jehož zmutovanou krev dokonce jistou dobu používal jako lék (byť dočasný) na svoji chorobu, ale i Bladem, lovcem upírů, jenž Michaelovu změnu životního stylu pochopitelně příliš neschvaluje.
Morbius se v průběhu let objevil i v animovaných seriálech a videohrách, 30. července 2020 se ovšem dočká stejnojmenného celovečerního snímku, kde tuto tragickou postavu ztvární slavný herec Jared Leto. Ačkoli je film součástí marvelovského filmového univerza (MCU), Spider-man, i když by se to nabízelo, se v něm pravděpodobně neukáže. Jakožto hlavního hrdinu snímku musí tvůrci Morbia vykreslit jako převážně sympatickou postavu, která divákovi přiroste k srdci, takže chudák doktor Michael namísto Spideyho vyfasuje pořádného záporáka, vedle něhož bude vypadat jako naprosté neviňátko, které si holt sem tam cucne cizí krve. No bóže.
Zmíněným záporákem by se měl stát Loxias Crown aka Hunger v podání herce Matta Smithe – zabiják rovněž nadaný upířími schopnostmi, který svou nadpřirozenou moc ovšem získal díky experimentům prováděným na samotném Morbiovi, tedy alespoň v komiksové předloze. Jak si tyto události scénáristé snímku pro své účely přizpůsobili, to se pravděpodobně dozvíme až v kinosále, pokud se tedy nedočkáme nějakého dalšího traileru, který nám vyzvoní dopředu celou zápletku filmu, jak poslední dobou u hollywoodských produkcí bohužel často bývá zvykem. Ať tak či tak, Morbius v režii Daniela Espinosy na nás své ostré tesáky vycení už 30. července 2020, tak snad se letos v létě dočkáme pořádné komiksového (mor)bijáku!
• Zdroje: Marvel, Wikipedia, IMDB, vlastní
Film Morbius inspirovaný komiksem od Marvelu dorazí do kin 30. července 2020.