Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Akční hry - Hidden empty L Nintendo akce - Hidden empty P

NBA 2K22 (RECENZE) – Realismus s mikrotransakční příchutí

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Pod bezednými koši vládne v herním světě pouze jedna značka, a to NBA 2K. Už několik let se na naleštěných palubovkách nejvyšší basketbalové zámořské soutěže proháníme díky studiu Visual Concepts, které si dalo za cíl převést celosvětově oblíbený sport co nejrealističtěji do našich pařanských doupat. To sice zvládají velmi dobře, ale každý rok nám zůstává na patře mikrotransakční pachuť. Jak se v NBA 2K22 mají věci letos, se dozvíte v naší recenzi.

NBA 2K22; wallpaper: cover

zdroj: Visual Concepts

NBA 2K22 (RECENZE PS5) – Obsah článku

 1. Ještě basketbalovější než minulý rok
 2. Malý Posera aneb utrpení v MyCAREER
 3. Fantasy liga MyTEAM své fanoušky nezklame
 4. Radost pohledět
 5. Složité bilancování
 6. Recenze NBA 2K22: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro NBA 2K22 PC

Ještě basketbalovější než minulý rok


Psát o sportovních hrách je občas dost nevděčná činnost, protože se málokdy dočkáme revoluce jako je přechod na nový engine či neokoukaný mód. Loňský rok byl výjimkou díky příchodu nových herních strojů. Jenže během úvodních měsíců po vydání nedostatkových konzolí nové generace se tvůrci sportovních simulací teprve rozkoukávali, aby zjistili, jaké možnosti jim PS5 a Xbox Series X/S nabízí. To platilo také pro autory NBA 2K21, kteří obohatili původní verzi o řadu vizuálních a hratelnostních prvků, jež ovšem měly v rezervě část potenciálu, který naplno rozkvetl v letošním ročníku NBA 2K22.

NBA 2K22; gameplay: LeBron James

zdroj: vlastní

Moje slabost pro LA Lakers se každoročně projevuje zápasem s jejich All Star týmem, v němž nechybí ani LeBron James. Lepší start do NBA 2K22 si nemůžete přát.

Musím uznat, že aktuální dění přímo na palubovce prošlo dost podstatnými změnami, jež zaznamená i hráč, který netráví u této basketbalové série každou volnou chvíli. Především bránění dává větší smysl, vaši spoluhráči reagují mnohem spolehlivěji a jejich reakce na vývoj situace se blíží realitě. Poznáte to i při vaší útočné fázi, protože soupeř vás lépe dostupuje a střelba z nevýhodných či špatně připravených pozic málokdy končí skórováním. Úpravou prošlo také samotné zakončování aktivně upravující vaši šanci bodovat vzhledem k únavě, vzdálenosti bránícího hráče či oblíbené pozici. Nové prvky fungují velmi dobře a je radost kreativně překonávat překážky ve skórování.

Malý Posera aneb utrpení v MyCAREER


Výše chválená vylepšení jsou ovšem prokletím oblíbeného módu MyCAREER, v němž se chopíte vlastního basketbalisty (basketbalistky), s nímž se pokusíte nakouknout až do NBA/WNBA. Pokud totiž nebudete chtít investovat další korunky ze svého bankovního účtu, dost se nadřete a budete skřípat zuby nad promyšlenou chamtivostí vydavatele (třikrát fuj za mé naivní doufání ve výhledu nových her v září 2021). V minulých letech jsem si občas postěžoval nad protahováním kampaně o delší pasáže v univerzitních týmech či v G League (druhá liga), za což bych si letos nejraději dal pár facek. V rámci inovovaného vyprávění v příběhu (o něm více dále) se totiž zúčastníte maximálně trojice zápasů za některou univerzitu, potom nakouknete do farmářského klubu a hurá do NBA.

NBA 2K22 (PS5 Version) MyCAREER Match Raptors I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)

zdroj: vlastní

Režim MyCAREER letos nabídne odlišně prezentovaný příběhový režim, ale na hřišti funguje stejně jako minulý rok.

Jenže kde máte nasbírat dostatek zkušeností, abyste se stali tou hvězdou, nad jejíž velikostí se rozplývají komentátoři, vaši manageři a fanoušci na sociálních sítích? Já chci ničit slabé soupeře, dávat desítky bodů a zašlápnout je jako mouchy, abych nabyl pocitu, že patřím do nejkvalitnější soutěže světa. Ale to bez kreditní karty dotující dovedností body nemám šanci udělat, protože jinak je vytvořený hráč všemi oslovovaný jako MP (v češtině výborná dvojice písmen na vymýšlení vlastních přezdívek) dost lemploidní. Ad absurdum pak přichází situace, kdy za zápas dáte tři body, navíc prohrajete a váš kamarád vás vítá jako basketbalovou superstar.

Díky vylepšením obrany v NBA 2K22 si tak váš začínající hráč, který se jako rychlokvaška dostane do nejvyšší soutěže, musí připadat jako blázen. Většinu zápasu leští svojí zadnicí plastovou sedačku na střídačce, kde sleduje trenérovo pozadí, z nějž vychází obláčky obědových tacos, aby pak dostal svých pár minut na hřišti, kde ho smetou kvalitnější soupeři. Za svůj výkon jste navíc hodnoceni a věřte tomu, že na osobní obranu dostanete největší hvězdu soupeře, která vás ve většině případů oběhne jako cvičného panáka, i když se můžete přetrhnout, takže plusové body od kouče neuvidíte. Poslední roky jsem v MyCAREER s radostí trávil hodiny příjemného hraní, ale v NBA 2K22 prozatím trpím jako zvíře, i když část mých problémů jsem vyřešil vhodnou skladbou bonusových dovedností (počet atributů se vyšplhal na rovných 80).

NBA 2K22; gameplay: MyCAREER NBA 2K22; gameplay: mikrotransakce

zdroj: vlastní

Hraní za nováčka MP v režimu MyCAREEER je zpočátku utrpení, protože nemáte prostor nasbírat dost zkušeností. Během nástupu samozřejmě suverénně machruje, ale bez vtíravých mikrotransakcí je jeho výkon v NBA 2K22 poloviční.

K tomu přispívá i rozkouskovanost vyprávění o cestě na vrchol basketbalového piedestalu. Vámi vytvořený nováček totiž musí pobíhat po rozsáhlém MyCity (na konzolích starší generace, Switchi a PC zůstává úspornější MyNeighborhood), který funguje jako rozcestník pro různorodé ne/basketbalové aktivity a kde postupně objevujete úkoly ke splnění. Postupně tak budujete své postavení módní ikony a hudebního génia, což je mi upřímně v basketbalové hře úplně ukradené (ale chápu, že to je cool). Problém vidím v tom, že kdykoliv vycházím z některé budovy, načítá se hra i na PS5 skoro minutu, což je fakt otravné a donutí vás přemýšlet nad plnění jednotlivých nepodstatných questů.

Fantasy liga MyTEAM své fanoušky nezklame


Naštěstí trápení z módu MyCAREER se neprojevuje u dalších dvou populárních režimů, kde už hrajete za celé týmy. Prvním z nich je klasická sezóna, kde se chopíte jednoho z mužstev či ženstev nejvyšší zámořské soutěže (v NBA 2K22 totiž najdete kompletně zpracované kluby nejen z NBA, ale také WNBA) a snažíte se jej vést na nejvyšší příčky tabulky, případně k úspěchu v play-off. Vedle tohoto „povinného“ módu je v NBA 2K22 přítomna samozřejmě fantasy liga MyTEAM, kde si pomocí kartiček z balíčků budete moci sestavit svůj vysněný tým a pustit se s ním do plnění širokého počtu single i multiplayerových výzev.

NBA 2K22 (PS5 Version) MyTEAM Match 76ers I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)

zdroj: vlastní

V režimu MyTEAM můžete budovat svůj tým snů. I tady NBA 2K22 tradičně nasadilo sílu kreditní karty a mikrotransakcí.

Pařany sportovních titulů asi nepřekvapí, že podpora kreditní karty v MyTEAM významně ulehčí zisk kýžených hvězd NBA, protože nahrabat dost interní měny na zisk lepšího balíčku stojí hodiny na naleštěné palubovce. Peníze sice neznamenají automatickou výhru, protože letošní model NBA 2K22 nahrává především dovednostem, takže i s průměrným týmem můžete vyklepnout v dolarech se topícího hráče s nabušenou sestavou, přesto se mi mikrotransakční politika 2K vůbec nelíbí. Nováčky v sérii je ovšem dobré upozornit, že na dobrou orientaci v módu MyTEAM budete potřebovat několik desítek minut, abyste poznali alespoň základní kostru všech možností.

Radost pohledět


Autorům NBA 2K22 se nedá upřít, že mačkají výkon konzolí nové generace jako citrón, díky čemuž vypadá hra skvěle. Atmosféra přenosu zápasu se vyrovná tomu nejlepšímu z televizní obrazovky, vše se leskne jako z křišťálu, animace postav kopírují unikátní styly největších hvězd a jednotlivé pohyby jsou ladně propojeny, takže výsledek je dechberoucí. Opakovačky při efektním zavěšení do koše, real-time změny kamer při zdařile načasované přihrávce či trojce nebo vyhrocené emoce při přerušeních vás suverénně vtáhnou do dění na obrazovce.

NBA 2K22; gameplay: WNBA NBA 2K22; gameplay: MyTEAM

zdroj: vlastní

Vedle fantasy ligy MyTEAM můžete zahrát třeba kompletní sezónu v ženské WNBA.

Jenže potom přijdou zbytečné nedodělky, jež vás z pečlivě budované atmosféry spolehlivě vytrhnou. Podivné modely „nehráčů“ (kdy už proboha upraví poločasové studio!?), strašidelné animace vlastního hráče v MyCAREER na střídačce nebo otravně dlouhé načítání v hubu MyCity si ve studiu Visual Concepts za rámeček dát nemohou. A s touto kritikou nepohne ani možnost navrhnout vlastní boty či si hrát na hudebního skladatele.

Složité bilancování


Nyní nadchází ta nejsložitější a zároveň nejpodstatnější část recenze NBA 2K22 – verdikt, který se v mnohém bude podobat předchozímu dílu. Není pochyb o tom, že se jedná o jednu z nejlepších sportovních her na trhu, ať už z pohledu hratelnosti či audiovizuálu. Aktuální díl přinesl řadu kýžených vylepšení dění na palubovce, což však negativně postihlo oblíbený mód My CAREER, v němž se navíc tlačí na pilu tak, že pro plnohodnotný prožitek v něm musíte strávit desítky hodin... anebo sáhnout pro kreditku, a to zkrátka není fér. Také nutnost pořizovat si dražší edici kvůli možnosti cross-genu mi moc nevoní (ale třeba se z toho stane standard). Pokud vám agresivní mikrotransakční politika nevadí a hrajete na next-genu, tak si klidně přičtěte i dva body navíc, za mě je to ovšem dost podstatný šrám na kvalitním titulu.

NBA 2K22; gameplay: James Harden

zdroj: vlastní

V NBA 2K22 najdete všechny hvězdy minulosti i současnosti, takže nechybí ani vousatý James Harden.

• Zdroje: Vlastní


NBA 2K22 (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Sportovní hra NBA 2K22 od studia Visual Concepts a vydavatele 2K vyšla 10. září 2021 pro PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One a Switch.

Tato recenze byla napsaná pro PS5 verzi hry. Kopii pro recenzi poskytl český distributor Cenega.

        Hodnocení7/10 DOBRÁ
Verdikt:

NBA 2K22 bude letos opět patřit k nejlepším sportovním hrám díky přepracovaným mechanikám, jež přibližují průběh zápasu realitě. Zdařilou hratelnost ovšem kazí rychlý start kariéry jednoho hráče a agresivní mikrotransakce zvýhodňující postup v MyCAREER a v MyTEAM.

NBA 2K22; recenze

Klady

 • Nejlepší basketbal na trhu
 • Kompletní sestava NBA, WNBA a historických týmů
 • Změny v AI, střelbě a stylu bránění
 • Animace hráčů
 • Různorodé režimy v MyTEAM
 • Audiovizuální zpracování

Zápory

 • Náročný start v módu MyCAREER
 • Dlouhé načítání města v MyCAREER
 • Animace „nehráčů“
 • Nastavení mikrotransakcí
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

HW nároky pro NBA 2K22 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8.1/10 64-bit Windows 7/8.1/10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2100 3.10 GHz | AMD FX-4100 3.60 GHz Intel Core i5-4430 3 GHz | AMD FX-8370 3.4 GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 450, 1GB | Radeon HD 7770, 1 GB NVIDIA GeForce GTX 770, 2GB | Radeon R9 270, 2GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 110 GB 110 GB

• Zdroj: Steam (16. 9. 2021)

S jakým herním PC na NBA 2K22?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
NBA 2K22 - Xbox Series X|S Digital
Hra na konzoli - Xbox Series X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

1 899,- bez DPH 1 569,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1862
NBA 2K22: Anniversary Edition - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: sportovní

2 119,- bez DPH 1 751,-
Koupit
Akční cena
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005558
NBA 2K22 - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: sportovní

800,- bez DPH 661,-
Koupit
Akční cena
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005557
NBA 2K22 - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: sportovní

-14% 1 399,-
1 199,- bez DPH 991,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0124
NBA 2K22 - Xbox Series X
Hra na konzoli - Xbox Series X, krabicová verze, žánr: sportovní

1 199,- bez DPH 991,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 18:30
Skladem 4 ks
Objednací kód: XBSE0098
NBA 2K22 - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: sportovní

1 299,- bez DPH 1 074,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na prodejně Olomouc
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NSW894
NBA 2K22 - Xbox One Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

1 749,- bez DPH 1 445,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1860
NBA 2K22: 75th Anniversary Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

2 499,- bez DPH 2 065,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1856
NBA 2K22: 35,000 VC - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční - 0,63 Kč/100 bodů

219,- bez DPH 181,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1867
NBA 2K22: 15,000 VC - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční - 0,73 Kč/100 bodů

109,- bez DPH 90,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1868
NBA 2K22: 75,000 VC - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční - 0,59 Kč/100 bodů

439,- bez DPH 363,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1866
NBA 2K22: 200,000 VC - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční

1 089,- bez DPH 900,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1865
NBA 2K22: 450,000 VC - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční

2 199,- bez DPH 1 817,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1864
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller + 2500 MyTeam Points NBA 2K22
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, bílá barva

1 699,- bez DPH 1 404,-
Koupit
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005DS1nba
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Alza pro Firmy Jak nakoupit
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi