Během svátku 28.9. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Semtex - Hidden empty L Fifa 22 - Hidden empty P

Nier Replicant Ver.1.22474487139… (RECENZE) – Definitivní edice v podobě remasteru

Zobrazit katalog

• Autor: Jiří Fait

Předělávky jsou stále v kurzu, což dokazuje i dnešní pán na holení – Nier Replicant Ver.1.22474487139… V tomto případě jde hlavně o pokus o představení klasiky nové generaci hráčů, kteří mají v povědomí spíše kousek Nier: Automata, který se stal celkem neočekávaným hitem v roce 2017. Proč starší „bratr“ kdysi takový dojem neudělal kdysi dojem a především zda se mu to povedlo nyní, vám napoví naše recenze.

Nier Replicant; cover: recenze

zdroj: Square Enix

Alza Magazín

Nier Replicant ver.1.22474487139... (hra) | Nier (IP)

Akční RPG Nier Replicant ver.1.22474487139... je remake titulu Nier Replicant z roku 2010 a součást série Nier. Titul vyvíjí studio Toylogic a Square Enix, které ho zároveň vydává. Hra vychází 23. 4. 2021 na PC, PS4 a Xbox One bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: RecenzeSpeciál: Vše, co víme

Nier Replicant Ver.1.22474487139… (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Nahlédnutí do Nier historie
 2. Jednoduchá zápletka a nezapomenutelném provedení
 3. Kde už jsem to jen hrál? Vlastně všude…
 4. Nier Replicant se posunul i v technickém směru
 5. Nier zůstal Nierem, ale v lepším provedení
 6. Recenze Nier Replicant: závěrečné hodnocení

Nahlédnutí do Nier historie


Nier Replicant (pro usnadnění usekneme číslo verze) kdysi vyšel pod názvem Nier Gestalt pod taktovkou dnes již neexistujícího studia Cavia Games. Byl to v podstatě poslední výkřik této společnosti a zoufalý pokus zároveň zaujmout neotřelým mixem gameplay prvků a také prodat co nejvíce kopií. To se ovšem nepovedlo, hra prodejně zklamala (i když si v hodnocení nevedla vůbec zle) a Cavia Games byli absorbováni do mateřské společnosti.

Hlavní tvář projektu, kreativní ředitel Yoko Taro (člověk, který neustále nosí onu obří vytlemenou masku na hlavě) si mezitím vyzkoušel tvorbu na jiných projektech a v roce 2017 se nakonec konal jeho triumfální návrat, když společně s vývojáři z Platinum Games vypustili do světa akční RPG Nier Automata – hra se (pozitivně) zapsala do mnoha srdcí a v podstatě se stala automatickým kultem. V obou případech byl Yoko Taro na pozici ředitele projektu, tak proč se v roce 2010 nepodařilo to, co se povedlo s Automatou o 7 let později? Nebyl na podobnou hru svět připraven, anebo za to snad mohli sexy androidi v krátkých minisukních a přiléhavých oblečcích?

Nier Replicant; gameplay: Yonah

Postarat se o nemocnou ségru není nic jednoduchého. Postarat se o ní v postapokalyptickém světě je ještě těžší.

zdroj: vlastní

Odpověď bude asi někde uprostřed – je docela dobře možné, že mix herních prvků, kterými oplýval původní Nier, prostě ne každému sedl a většina recenzí se shodla na ne-tak-úplně povedeném vizuálu a soubojovém systému. Ovšem úspěch Nier Automata (a možná taky samotný Taro) zřejmě nakopli lidi ze Square Enix, kteří se rozhodli dát Replicantu další šanci. A dobře, že tak učinili.

Jednoduchá zápletka a nezapomenutelném provedení


I když hned na začátku budu muset nadšení přibrzdit, jelikož i v remasterované podobě je Nier Replicant stále poněkud zvláštní a v některých momentech velmi zdlouhavý projekt, který jako by se snažil vyzkoušet všechno najednou a ne vždy se mu to dařilo. Na druhou stranu jde také o nezapomenutelný zážitek, jež si okamžitě získal místo v srdci a remaster navíc vyzdvihuje jeho podivnou velikost snad v každém ohledu.

Pokud jste se do hry pustili v očekávání cyberpunkového provedení okořeněného sličnými androidy, nic takového zde nenajdete. Tedy až na tu druhou část. Nier Replicant se odehrává ve světě, kde šlo všechno k čertu, a to ještě několik tisíc let předtím, než se konaly události z Nier Automata. Zde sledujete příběh sourozenců, kteří se snaží přežít v postapokalyptickém světě, jenž je jak strašlivý, tak i na pohled dechberoucí. Jakožto starší brácha se budete hlavně snažit nalézt lék pro nemocnou sestru, v čemž vám později pomůže mluvící magická kniha Weiss, do spodního prádla oděná a havířskou mluvou vybavená Kainé (nepřátele a vás nevyjímaje v zápalu boje počastuje vskutku lahodnými výrazy), která mě později přiměla přepnout si japonský dabing na anglicky, abych si její slovník více „vychutnal“. A v neposlední řadě je tu také roztomilý hoch Emill s neroztomilými a temnými schopnostmi. Prostě partička k pohledání a díky za ni, jelikož právě parádně napsané postavy dělají z dobrého příběhu příběh vynikající.

Nier Replicant; gameplay: Junkyard Nier Replicant; gameplay: Weiss

Nádherné vyhlídky budete nacházet na každém kroku a téměř pokaždé vás překvapí svou monumentálností a zároveň „minimalismem“. Občas na mě vesnice a města působily jako obří hotely v Dubaji – monumentální a zároveň prázdné.

zdroj: vlastní

Kde už jsem to jen hrál? Vlastně všude…


Nier Replicant se občas hraje jako taková „temná“ Zelda, občas jako Dark Souls v otevřenějším světě, poté jako bullet-hell frenetická akčňárna a co je tohle? Hopsačka, puzzle posouvání beden a izometrická adventura? Aha, Yoko Taro, to dává smysl – předtím mu tento mix příliš nevyšel, ale v Nier Automata fungoval, tak proč jej měnit? A je dobře, že se v tomto ohledu Replicant drží originálu. Nikdy totiž nevíte, s čím na vás hra přijde příště a v dnešní době je každý závan originality vítaným prvkem. I když vlastně už tak originální není (přece jen je to remaster), ale víte, jak to myslím.

Nier Replicant mi rovněž nabídl mix vizuálních a emotivních podnětů, které na mě útočili ze všech stran – nalezl jsem zde krásná prostředí ve zničením světě, který se mě snažil na každém kroku zabít. Mezitím jsem hloubal nad lidskou krutostí, přičemž jsem zároveň doručoval dopisy od již mrtvého námořníka, na kterého dlouhá léta čekala jeho žena, která ovšem o jeho stavu nic nevěděla, mezitím notně zestárla a nyní je jednou nohou v hrobě. A to je Nier Replicant, přátelé – plníte pitomý najdi-přines úkol, přitom však meditujete nad smyslem života.

Nier Replicant Ver.1.22474487139… I Kaine & Hook fight I Alza Magazin (Gameplay, PC, No Commentary)

Jeden z prvních bossfightů v Nier Replicant. Kainé zní v japonštině skoro až slušně, i tak se ale sem tam „vypípání“ nevyhnula.

zdroj: vlastní

Většinu času strávíte pobíháním po rozsáhlých oblastech a temných dungeonech, bojem s éterickými monstry (Shades) a plněním questů, a i když se bude Nier Replicant v tomto ohledu zdát občas archaický (po velmi dlouhou dobu žádný fast travel, absence ukazatelů na mapě při vedlejších úkolech), hra na vás dýchne takovou atmosférou, že to vlastně ani nezaznamenáte. Oproti původní hře je soubojový systém notně upraven. Je rychlejší, dynamičtější a v podstatě přesnou kopií toho z Nier Automata. Stejnou proměnou prošla také magie, kterou vysíláte skrze knihu Weiss. Kombinace kouzel a útoků působí skvěle, a pokud se vám dostanou komba do ruky, nejednou budete mít pocit, že se z vás stal mistr.

Nier Replicant se posunul i v technickém směru


Původní hra na PS3 zápasila s 30 snímky za vteřinu, a i když se v tomto ohledu remaster posunul o něco výše, přeci jen nejde o moderní standard. Ve hře nenaleznete žádná šoupátka k upravení FPS (Nier Replicant je „uzamčený“ na 60 FPS), ale můžete si změnit kvalitu textur, stínů odrazů a LOD. Přesto si ale říkám, že těchto možností zde mohlo být více.

Občas jsem narazil na zvláštní technické nedostatky, kterými byl hlavně drastický propad snímků za vteřinu, když se mi náhodou vypnul ovládač a titul se přepnul na klávesnici a myš. Ta (myš) dále způsobovala další nepříjemnosti – kurzor se mi znenadání objevoval uprostřed obrazovky, během cutscén a při vytváření screenshotů a nahrávání videa. Připomnělo mi to situaci s prvním vydání Dark Souls na PC, kde vaše myš otravovala podobně, což, ani v tomto případě, příliš nepřidalo na celkovém vtáhnutí do děje.

Nier Replicant Ver.1.22474487139… I Lost Shrine I Alza Magazin (Gameplay, PS4, No Commentary)

Nier Replicant (a také Automata) poměrně plynule přecházejí z jednoho žánru do dalšího. Jednou hopsáte po bedýnkách a la Mario a jindy zase ničíte červené magické koule v bullet-hell režimu.

zdroj: vlastní

Nier Replicant je sice remaster, zároveň je ale hluboce oddán svému předchůdci. Nesnaží se za každou cenu vše přepsat, změnit a předělat a tím i v podstatě smazat originální rukopis. Replicant se této situaci vyhnul snad v každém ohledu. Grafika je mnohem pohlednější (i když, jak už bylo řečeno, ne úplně špičková) a v podstatě na stejné úrovni, jako Nier Automata a řekl bych že si zároveň zachovává estetickou podstatu originálu. Všechno je ostřejší, nepřátelé hrozivější, ale pořád je to jakoby Nier z roku 2010, jen prostě vyšperkovanější.

Oproti původní hře je zde i řada nového materiálu. Přibyly nové questy, které ale nijak zásadně neovlivňují originální vyznění příběhu, ale rozhodně jej příhodně rozšiřují. Dodávají hře komplexnost a kontext a lépe navazují na Nier Automatu, což si ale budete muset prožít sami. Je to v podstatě jako Game of The Year edice, která hru zásadně nemění, ale přidává několik věcí navíc.

Nier zůstal Nierem, ale v lepším provedení


Ano, Nier je stále tentýž Nier (v dobrém i ve zlém) – občas je repetitivní, někdy zdlouhavý a závislý na několika dohrání, což je snad už takový vodotisk této série, ale zároveň se jedná o emočně a akčně dobře provedený titul. Bude si konstantně zahrávat s vaším nitrem, házet na vás jiné žánry, zpomalovat váš postup na první pohled zdlouhavými questy, a přitom bude působit revolučně. Nelze dopodrobna vysvětlit, proč to nyní funguje a předtím to nešlo, ale je to tak. I když možná to bude částečně tím soundtrackem… tou nadpřirozenou hudbou, kterou doplňuje líbivý vokál plný herní svahilštiny, jež si mě získal už v Nier Automata. Ano, to musí být ono!

Nier Replicant; gameplay: Kainé Nier Replicant; gameplay: Kainé captured

Něco na té Kainé je. V jednu chvíli vám neohroženě kryje záda a v další nadává jako námořník, protože se nechala chytit. A proč vlastně bojuje ve spodním prádle? Nu, protože Japonsko.

zdroj: vlastní

Co tím chci říct: nemám tušení, jak dobře (nebo špatně) ostatní hráči tento remaster přijmou. Je to stále nedokonalý kousek, který občas trpí zastaralými herními mechanikami, ale mě se jednoduše trefil do noty. Nier Replicant je zvláštní, náladový, někdy otravný, často zběsile akční a zároveň podmanivý kousek, který ve mně zanechal stopu ještě na několik let dopředu. Pokud vás alespoň trochu podobný žánr zajímá, ale vás recenze tak úplně nepřesvědčila: přesto dejte hře šanci. Sami uvidíte, že popsat styl, jakým se vám Replicant vryje pod kůži, prostě dost dobře nejde.

• Zdroje: Vlastní


Nier Replicant Ver.1.22474487139… (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsána pro PC verzi. Kopii hry poskytl český distributor Cenega.

        Hodnocení8/10 VELMI DOBRÁ
Verdikt:

Nier Replicant mixuje jak žánry, tak i pocity, které ve vás hra zanechá. Pihy na kráse tomuto remasteru ovšem většinou vlastně sluší, a pokud ve vás nevyvolá potřebu meditovat nad smyslem života, zřejmě se někde v průběhu hraní stala chyba. Tak či onak, investovaných prostředků do Nier Replicant Ver.1.22474487139… litovat nebudete.

Nier Replicant; recenze

Klady

 • Remaster, který si zachoval „srdce“ originálu
 • Kainé (v anglické verzi)
 • Snová prostředí snad za každým rohem
 • Vylepšený soubojový systém
 • Některé vedlejší questy – v ostatních AAA RPG by patřily do koše, tady ovšem fungují
 • Soundtrack
 • Příběh

Zápory

 • Budete běhat a běhat a běhat … 2B z Nier Automata to měla jako android jednodušší
 • Některé technické nedostatky
 • Občasná zastaralost herních mechanik
 • Pokud chcete hru „plně“ pochopit, vyžaduje několikeré dohrání
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jiří Fait

Jiří Fait

Jmenuji se Jiří Fait a dalo by se říct, že videohry jsou motorem mého života už od doby, co se mi poprvé dostala pod ruku kuličková myš. Takže jsem vlastně takový herní „boomer“ a jsem na to patřičně hrdý. Kromě sportu, který pod jhem EA a 2K přišel o duši, nepohrdnu téměř žádným žánrem, pokud mě příběh dané hry udrží před monitorem. Na poli herní žurnalistky ze sebe pořád oklepávám nezkušenou zelenou trávu, ale o to větší zábava je krůček po krůčku se posunovat kupředu.

i Mohlo by vás zajímat
NieR: Automata Game of The YoRHa Edition - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční

1 504,- bez DPH 1 243,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005427
NieR:Automata BECOME AS GODS Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

1 299,- bez DPH 1 074,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0758
Scarlet Nexus - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční - Příběhu můžete začít jako energický rekrut z prestižní politické rodiny, nebo tajemný zvěd Kasane Randall. Jakmile se jejich schopnosti prolnou, teprve odhalíte celý příběh a odemknete všechna tajemství SCARLET NEXUS.

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Scarlet Nexus - Předobjednávkový bonus - Xbox

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO851
Scarlet Nexus - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční - Příběhu můžete začít jako energický rekrut z prestižní politické rodiny, nebo tajemný zvěd Kasane Randall. Jakmile se jejich schopnosti prolnou, teprve odhalíte celý příběh a odemknete všechna tajemství SCARLET NEXUS.

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Scarlet Nexus - Předobjednávkový bonus - PS4

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX989
Scarlet Nexus - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční - Příběhu můžete začít jako energický rekrut z prestižní politické rodiny, nebo tajemný zvěd Kasane Randall. Jakmile se jejich schopnosti prolnou, teprve odhalíte celý příběh a odemknete všechna tajemství SCARLET NEXUS.

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0071
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi