Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Rapture- Hidden empty L vega

Polda 7 (RECENZE) – Další várka trapného humoru

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Po letech čekání se fanoušci série Polda konečně dočkali. Je tu další díl slavné české adventury s poldou Pankrácem v hlavní roli. Jak se Polda 7 vydařil, zda přináší v rámci žánru nějaké novinky a co je jeho hlavním lákadlem, najdete v naší recenzi.

Polda 7; screenshot: cover

zdroj: Zima software

Polda 7 ve zkratce

  Polda 7

 • Žánr: Adventura
 • Vývojář: Zima software
 • Vydavatel: Zima software
 • Čeština, česká lokalizace: Ano

 • Datum vydání a platformy: 15. 4. 2022 na PC

Polda 7 (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Děj Polda 7 se točí okolo hledání mimozemského plavidla
 2. Dokáží hádanky tentokrát konkurovat světové produkci?
 3. Humor ze začátku století v Polda 7 vyloženě zapáchá
 4. Zachránil to dabing?
 5. Polda 7 je prostě jen další Polda
 6. Recenze Polda 7: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Polda 7 PC

Děj Polda 7 se točí okolo hledání mimozemského plavidla


Jakožto správný český občan si i Pankrác rád dopřeje jedno vychlazené po práci. A v sobotu to platí dvojnásob, jenže tentokrát mu do toho vpadne vesmírná loď spolu s boháčem Jumbem, který po slavném detektivovi chce, aby záhadné plavidlo našel, nebo minimálně mu pomohl se dostat na jeho stopu. Česká variace na Sherlocka Holmese samozřejmě na nabídku milionáře kývne a odstartuje tak další případ, který tentokrát nebude vyšetřovat pouze on, ale také ženská vyšetřovatelka s rudou hřívou. No prostě dvojice, která dokáže oslovit nejen krásou, nýbrž též intelektem. Kdo zazáří v jakém směru, si však už musíte zjistit sami.

Polda 7; gameplay: sochy

zdroj: vlastní

Zajímavých rébusů není v Polda 7 moc. Občas ale natrefíte na něco, co vás minimálně na pár chvil dokáže potrápit.

Vyprávění Polda 7 je stejně jako v předchozích dílech béčkového ražení. Jakmile vypnete hru a vymažete ji z PC, už si na ni s vysokou pravděpodobností ani nevzpomenete. Za sebe bych tvůrce více než za zpracování děje pochválil za design úrovní, kterými jsem měl možnost v průběhu hraní projít. Ručně malované mapy jsou zpracovány velmi pěkně, takže ať už se člověk vydá na stadion ve Wembley, do módního domu Versáčko, vstříc zaplivané uličce, JZD nebo do Bílého domu, vždy se má možnost kochat.

Dokáží hádanky tentokrát konkurovat světové produkci?


Příběh je v adventurách důležitou složkou. Možná o třídu zásadnějším prvkem jsou pro nejeden takto laděný titul hádanky. U nich se totiž zdržíte velkou část herní doby, a když nejsou zpracovány dobře, výsledný zážitek nepředstavuje nic příjemného. Přestože vy sami často vidíte logický směr, kterým by se mohlo řešení rébusů ubírat, nejde to, protože celá myšlenka hlavolamů v Polda 7 stojí na tom kráčet v myšlenkovém proudu jeho tvůrců. Tím se hra značně liší od toho, s čím přichází nemalé procento současných adventur, jimž dominuje třeba Syberia: The World Before. V nich se vás totiž autoři snaží motivovat a dávají vám nad účelem předmětů možnost přemýšlet. Tady mi takový formát vyloženě schází.

Polda 7 - Byt Moniky B

zdroj: vlastní

Případ v Polda 7 prochází vývojem.

Inventář se vám pomaličku zaplňuje předměty, které k sobě můžete zkusit přikládat. Detailnější popis či možnost zkoumat je tu bohužel není. Polda 7 se kvůli tomu po čase zvrhává ve festival pokusů a omylů, z něhož se prakticky nevymotáte. Vtipná je na celé situaci skutečnost, že ne všechno, co najdete, má reálné využití, takže u sebe nakonec máte často něco, co je vám k ničemu a pouze to mate vaše detektivní smysly. Když však přistoupíte plně na hru tvůrců, dá se hádankami vcelku slušně prokousat. Občas sice dojde na nějaký ten zásek, ale vzhledem k jejich nenáročnosti se to nestává příliš často. Nesmíte ovšem nad celkem příliš přemýšlet.

Polda 7; gameplay: inventář

zdroj: vlastní

Ve svém inventáři nosíte opravdu hromadu věcí, které nemají vždy reálné využití.

Největším zabijákem mozkových buněk v Polda 7 nejsou hádanky pro nenáročné, nýbrž minihry, kterých vývojáři nevytvořili pro své dílo vůbec málo. Všechny jsou jako vystřižené z prohlížeče, takže stojí na mačkání několika tlačítek, podle kterých následně Pankrác nebo Monika provádí určité úkony. Během jejich cesty se máte možnost zúčastnit módní přehlídky, hraní na improvizované nástroje, boxu, prolézání pod lasery, skákání přes krabice a řady dalších nevalně zpracovaných aktivit. Naštěstí pro mentální zdraví všech je možné ušetřit čas a tyto výzvy rovnou přeskočit. 

Humor ze začátku století v Polda 7 vyloženě zapáchá


Jednou ze silných stránek série Polda byl vždy humor, na který vývojáři dost sázeli. Tento prvek neschází ani v Polda 7 a hra doslova přetéká vtipy všech kategorií. Většina z nich je ovšem minimálně podprůměrná, a především z jiné éry. Ne, že by se tvůrci nesnažili. Sází ale z velké části na stereotypy, které fungují možná na pubertální výrostky, nikoliv však na dospělého člověka schopného o dané problematice alespoň trošku přemýšlet. Pěkným příkladem nepříliš dobře uchopené myšlenky je třeba módní přehlídka, kde jsou jediným dostupným pokrmem napuštěné tampóny. Opravdu nešlo pozornost více zaměřit třeba na přehnanou péči o krásu či nějakou tu formu pokrytectví spojenou s klimatem než směrem, který je dosti ožehavý a pro řadu lidí hodně citlivý?

Celkově se tu u vtipů moc nenasmějete. Neříkám, že při hraní Polda 7 člověk nezaznamená pár momentů, které mu vykouzlí úsměv na rtu. Většina však spíše vzbudí rozpaky, odpor nebo donutí k zamyšlení nad tím, na koho vlastně pronesená anekdota míří. Tvůrci se nešikovně a možná až trapně snaží dělat si srandu z migrantů, už zmíněných modelek a některých amerických elit. Na scéně neschází ani staré spodky a pivo. Prostě takový ten návrat do roku 2000, kdy právě tento zapáchající formát frčel v televizi, a především v českých adventurách. V současnosti se tomu ale už příliš smát nedá, minimálně tedy za předpokladu, že nepatříte do skupinky xenofobních závistivců. Ti si budou nad přítomnými fórky pomlaskávat.

Polda 7 - Čestmír Rozmázl

zdroj: vlastní

Česká nemocnice má v Polda 7 svého doktora s pleškou.

Zachránil to dabing?


Jediným opravdu zásadním tahounem Polda 7 je podle mého názoru dabing, což ale nakonec není až takové překvapení, tahle značka vždy stála na tom, že si hráč mohl poslechnout při hraní svůj rodný jazyk. Hlavní hrdina opět promlouvá hlasem Luďka Soboty, kterého jste mohli vidět třeba ve filmu Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, nebo legendárním snímku Jáchyme, hoď ho do stroje!. Původně tu měl dostat výraznější obsazení i Jiří Lábus. Ten se však na scéně nakonec objevuje pouze na pár chvil v kůži značně zmateného mladíka.

Daleko větší prostor je dán třeba oblíbenému dabérovi Filipu Švarcovi ozvučujícímu svým hlasem nejeden pořad TV Prima, Miroslavu Táborskému známého třeba ze seriálu Hlava Medúzy, či Petru Rychlému, který po smrti slavného seriálového doktora Čestmíra Mázla dostal roli krátkozrakého odborníka v bílém plášti. Kromě mužských postav se v Polda 7 pohybují také ženské aktérky. Ty jsou většinou dabovány Valérií Zawadskou a Bárou Štěpánovou, takže vám rychle začnou splývat. Skutečně výraznou zástupkyní něžného pohlaví je pouze Ivana Korolová, kterou si ovšem zapamatujete především kvůli skutečnosti, že jejím hlasem promlouvá Pankrácova společnice a fakticky druhá hlavní postava celého vyprávění.

Polda 7; gameplay: Mechanický pomeranč

zdroj: vlastní

Některé pasáže jsou opravdu vtipné. Není jich ale moc.

Rád bych napsal, že o zajímavé postavičky není v Polda 7 nouze. Bohužel bych skutečně osobité jedince napočítal na prstech jedné ruky slepého řezníka. Stejně jako v případě vtipů, i velké množství účastníků tohoto dobrodružství nezaujme ani tak svou výrazností, jako spíše trapností a faktem, že až na hrstku výjimek v čele s Hrabišem vyloženě pochází z jiné časové éry. Setkat se tu dá s parodií na Andreje Babiše, Donalda Trumpa, Toma Cruise, Elona Muska a řadu dalších veřejně známých osobností. Za sebe jsem více než charaktery, s nimiž šlo diskutovat, ocenil spíše přítomnost různých pop kulturních symbolů. Kupříkladu takový výlet Pankráce do táborové osady Milkempu, kde si dal mléčko s protagonistou kontroverzního filmu Mechanický pomeranč, to bylo teda něco.

Polda 7 je prostě jen další Polda


Série Polda představovala jednu z prvních herních značek, které jsem si měl možnost zahrát. Když sem jí kdysi procházel poprvé, bylo to fajn. Sice se nejednalo o nic nezapomenutelného, avšak nedá se říct, že bych na ni vzpomínal vyloženě ve zlém. Čas se na této značce ale dost podepsal. Zestárnul humor, grafika a také formát hádanek, na kterých adventury z velké části stojí.

Polda 7 - Údolíčko

zdroj: vlastní

Většinou je řešení hádanek v Polda 7 hodně jednoduché. Jen k němu musíte dojít.

S grafikou se vývojářům povedlo vypořádat, stejně tak je nezahanbí ani ozvučení a všemi milovaný dabing. Zbývající prvky už ovšem nejsou takové terno. Vtipy jsou vyloženě trapné, minihry by se mohly stát nástrojem mučení a hádanky vedle konkurenční tvorby také neobstojí. Pokud jde o příběh, ten nám přinesl vedle Pankráce také ženskou hrdinku Moniku, což je však to jediné, čím nás zaujal. Vím, že nebudu znít jako patriot, ale Polda 7 není ve srovnání se světovými projekty ničím výrazným. Spíše naopak. Je to dílo, jichž vychází pravidelně hodně, jen nemají český dabing.

• Zdroje: Vlastní


Polda 7 (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Klíč k recenzi poskytl distributor Conquest.

    Hodnocení4/10 PODPRŮMĚRNÉ
Verdikt:

Polda 7 je stejně jako jeho předchůdci adventurou pro hodně specifickou skupinu hráčů. Pokud vám moc nesedí propracovaná zahraniční produkce a namísto hloubky potřebujete ve hrách především dabing, pak je to titul právě pro vás. Jestliže však toužíte po kvalitních příbězích, hádankách a vyšší míře komplexnosti, sáhněte raději po něčem jiném.

Polda 7; recenze

Klady

 • Kvalitní dabing
 • Pop kulturní narážky mají šmrnc

Zápory

 • Trapné vtipy ze začátku století
 • Podprůměrné minihry
 • Hádanky bez větší hloubky
 • Spousta zbytečných předmětů, které se hrnou do vašeho inventáře
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Polda 7 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows XP/7/8/10 Windows XP/7/8/10
Procesor Intel Pentium IV 1.0 GHz Intel Celeron 2.0 GHz
Grafická karta Graphic 3D card 64MB Graphic 3D card 128MB
DirectX DirectX 9.0c DirectX 9.0c
Operační paměť 512 MB 2 GB
Pevný disk 1 GB 1 GB

• Zdroj: Steam (12. 4. 2022)

S jakým herním PC na Polda 7?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX3050

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3050

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

i Mohlo by vás zajímat
Alza GameBox Core RTX3060+
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 4 TB 5400 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

31 990,-
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB5b2m6b
Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet
Herní PC Intel Core i7 10700KF Comet Lake 5.1 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 2000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Pro - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

57 990,-
Můžete mít zítra od 9:00
Skladem poslední kus
Objednací kód: sklRB5b2n
Alza GameBox Core GTX1660 Super
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1660 Super 6GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

26 990,-
Můžete mít ihned na 10 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7s4c
Alza BattleBox Alder Core RTX3080 Quiet
Herní PC Intel Core i7 12700K Alder Lake 5 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3080 10GB, RAM 32GB DDR4, SSD 2000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Pro - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

69 990,-
Na objednávku do 5 pracovních dnů
Objednací kód: sklSCL3080L1
Alza GameBox Core RX6600
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, AMD Radeon RX 6600 8GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

27 990,-
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7t4
Alza GameBox Core GTX1650
Herní PC Intel Core i3 10100F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, RAM 16GB DDR4, SSD 500 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

19 490,-
Můžete mít ihned na 15 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a6s9c
Alza Gamebox Ryzen RTX3060 Ti
Herní PC AMD Ryzen 5 5600X 4.6 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

35 990,-
Můžete mít zítra od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7t8f
0
Vytisknout
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací