Ruined King: A League of Legends Story (RECENZE) – Příběhová tahovka z bohatého univerza

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Jen málo herních vesmírů v současnosti zažívá takový nápor pozornosti jako Runeterra, v níž se už řadu let střetávají hrdinové MOBA hry League of Legends. Krátce po výborném seriálu Arcane k nám dorazilo tahové RPG prezentující detailněji příběhy jednotlivých postav. Zda se to Ruined King: A League of Legends Story daří a jakým způsobem je zpracován soubojový systém, vám nastíníme v naší recenzi.

Ruined King: A League of Legends Story; wallpaper: cover

zdroj: Airship Syndicate

Ruined King: A League of Legends Story (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Smrt po vás bude v Ruined King: A League of Legends Story natahovat pazoury
 2. Herní svět je plný nebezpečí
 3. Útočit tu lze různým tempem
 4. Ruined King: A League of Legends Story ukazuje naplno potenciál Runeterry
 5. Recenze Ruined King: A League of Legends Story: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Ruined King: A League of Legends Story PC

Smrt po vás bude v Ruined King: A League of Legends Story natahovat pazoury


Svět Runeterra je gigantickým univerzem, který obývá řada národů, jež spolu soupeří o moc a dominanci nad jednotlivými částmi této planety. Jednou z jejich nejtemnějších části jsou bezesporu Stínové ostrovy. Ty byly před řadou staletí místem plným štěstí, spokojenosti a vědomostí. Pak se však Viego z dlouhé linie králů pokusil přivést za pomoci magie k životu svou ženu, což vedlo ke katastrofě takových rozměrů, že se celá jeho říše během chvíle stala místem stínů a smrti. Jeden by si řekl, že když se taková událost stane mimo pevninu, není nutné ji řešit. Temnota se ale z tohoto místa jednou za čas přelije a občas dokonce zamíří mimo zátoku na moře vstříc pirátskému přístavu Bilgewater, kde startuje celý příběh.

Ruined King: A League of Legends Story; gameplay: boss

zdroj: vlastní

Ruined King: A League of Legends Story vám nabízí svět plný zajímavých postav.

Jednou z jeho hrdinek je Sarah Fortune, kterou většina fanoušků League of Legends zná spíše pod její pirátskou přezdívkou Miss Fortune. Tato drsná pirátka se rozhodla v Bilgewateru rozjet naplno svou zločineckou kariéru. Než se však mohla řádně rozkoukat, objevuje se na scéně smrtící mlha ze Stínových ostrovů. Ta roztočí příběh na plné obrátky a mimo této postavy do víru děje zatáhne i další zajímavé protagonisty, kteří se rozhodli taktéž přiložit ruce k dílu. Celého dobrodružství se totiž neúčastní jen sličná rudovláska, ale také pár legend, jež bojují jak v oblíbené MOBA hře, tak i v karetním Legends of Runeterra. Hned ze startu se kupříkladu setkáte s Braumem, kněžkou Illaoi a mistrem meče Yasuem.

Každá ze zúčastněných herních postav má své důvody, proč se rozhodla výpravy zúčastnit. Některé mají vyloženě sobecké cíle, zatímco ostatní chtějí především pomoci, což je třeba případ Brauma, od kterého by asi nikdo nic jiného než sebeobětování nečekal. Jeho úkolem není nic menšího než najít lék na tajemnou nemoc trápící děti žijící v jeho domovské vesnici. Sarah se naopak touží vypořádat se svou temnou minulostí a Yasuo zase následuje kodex cti, nutící ho k tomu, aby splnil svou povinnost vůči jisté tajemné dámě. Příběhová pozadí jednotlivých šampionů jsou zpracována výborně, díky čemuž si k nim má hráč možnost vytvořit jistý vztah, což je u hry orientované na děj hodně zásadní.

Silnou stránkou Ruined King: A League of Legends Story jsou též přístupné hádanky a formát, jakým je jeho příběh vyprávěn. Nemáte tu totiž pouze klasické animace, ale komiksový koncept, který dokáže překvapivě dobře vtáhnout do děje. Komplet je navíc perfektně ozvučen a dabing jednotlivých postav rozhodně také nepředstavuje nic, co by narušovalo váš celkový zážitek. Prostě příběhové RPG, jak má být. Trošku problematické je tempo, jakým je dobrodružství prezentováno – to je trošku narušováno tím, jak se tvůrci rozhodli navrhnout formát soubojů a především myšlenkou otevřenějšího světa. Ten hráči do cesty neustále nějaké to nebezpečí, s nímž je nucen se vypořádat předtím, než může pokračovat v hltání děje.

Ruined King: A League of Legends Story - Miss Fortune Manor

zdroj: vlastní

Jestli je něco silnou stránkou Ruined King: A League of Legends Story, pak je to forma, jakou je vyprávěn příběh.

Herní svět je plný nebezpečí


Příběh Ruined King: A League of Legends Story vysílá hráče do různě velkých destinací skýtajících mu nemalé možnosti v rámci průzkumu. Při hledání se zvídavý jedinec má možnost o herním světě dozvědět více od jeho obyvatel, z všudypřítomných dopisů a také skrze debaty jednotlivých protagonistů celého dobrodružství. Toto univerzum není bohaté pouze na informace. Nabízené lokace vyloženě přetékají rozličnými bednami, nádobami a truhlami, ve kterých se nachází vybavení všeho druhu, jímž je možné hrdiny ověsit a posílit tak jejich bojové schopnosti. Přítomné jsou v nich též mince, s nimiž lze následně u obchodníku naložit především tak, že je investujete do výstroje. Ne vše totiž můžete najít.

Ruined King: A League of Legends Story; gameplay: hádanka

zdroj: vlastní

Při hraní musíte zapojit také své logické myšlení.

Obchodníci jsou v tomto světě takřka na každém kroku. Setkat se s nimi máte možnost i v místech, kde byste je nečekali, třeba v opuštěné hospodě nacházející se v lokalitě, kde není ani živáček. Ve své nabídce mají zbroje, zbraně, léčivé lektvary a také různorodé suroviny. Ty v Ruined King: A League of Legends Story představují jednu z cest, jak vaše šampiony zdokonalit. S jejich pomocí totiž můžete na zbraně a zbroje naroubovat silná vylepšení zaměřená na obranu, útok i vedlejší efekty. Další alternativou, jak hrdiny zlepšovat, je formování run a dovednostního stromu dávajícího vám vždy dva směry, jak jednotlivé schopnosti upgradovat. Je tu tím pádem dostatek prostoru, jak podobu družiny definovat před bitvami, jež vás čekají.

V propracovaných lokacích není vedle různých tajných skrýší a deníčků odhalujících více o herním světě nouze ani o nepřátele různých tvarů a velikostí. Ti se po většinu času potulují mapou a hlídají si své pozice až do okamžiku, než na vás natrefí. Samotný souboj startuje v momentu, kdy se srazíte. Před tím, než se tak stane, však máte jak vy, tak i protivník příležitost vyslat útok. Každá z postav ve vaší družině má svou vlastní specialitku, kterou může proti svým nepřátelům použít. Yasuo má kupříkladu vír, jímž své budoucí soky před střetem zraní a zároveň zpomalí, čímž získá svým přátelům dočasnou výhodu. Následně započne bitva, v jejímž rámci musíte opozici zničit dříve, než ona rozdrtí vás.

Ruined King: A League of Legends Story - Dungeon

zdroj: vlastní

Všechna místa, jež s hrdiny navštívíte, jsou plná nepřátel ale také výstroje, kterou při jejich průzkumu lze najít.

I když je škála protivníků relativně pestrá, trpí Ruined King: A League of Legends Story na střední a vyšší obtížnosti vcelku vysokou mírou stereotypu. Po několika soubojích totiž nejste většinou schopni pokračovat dál, takže si musíte odpočinout. Jakmile tak uděláte, je nutné počítat s tím, že se obnoví nejen vaše síly, ale také velké procento monster obývajících mapy. Hra vás touto cestou bude neustále nutit do opakování totožných soubojů, čímž vám v určitých lokalitách dokáže vcelku obstojně narušit požitek z příběhu. Vyřešit lze tento nešvar rapidním snížením hratelnosti. Jakmile totiž sáhnete po nejnižší variantě, tento nedostatek příliš pociťovat nebudete, protože nutnost odpočívat a opět svádět stejné bitky se o něco sníží. Navíc jimi proplujete o něco snadněji.

Útočit tu lze různým tempem


Všechny MOBA hry staví na konceptu tříd. Ten nechybí ani v Ruined King: A League of Legends Story, což asi není až tak velkým překvapením vzhledem k tomu, že všichni hrdinové, které máte, pochází z League of Legends. Nalézt tu tím pádem můžete specialisty zaměřené na tankování, léčení, magii a samozřejmě kontaktní boj. Jejich specializace vždy reflektuje to, jak je následně nutné za ně hrát. Braum jakožto správný ochránce slabých představuje postavu sázející primárně na defenzivu. Velká část jeho schopností je postavená tak, aby chránil sebe nebo ostatní. Jeho útočné dovednosti sice dokáží nepřítele zranit, ale že by je šlo označit za skutečně efektivní, si nejsem zcela jist, jelikož jimi příliš velké pecky nedáváte. Na porcování jsou tu jiní.

Ruined King: A League of Legends Story; gameplay: úder

zdroj: vlastní

Každý hrdina má schopnosti, jež může použít jen několikrát za boj. Jsou totiž závislé na naplnění metru, který plní společné útoky. Každý takový unikátní výpad však stojí za to.

Vyloženým sekáčem je Yasuo. Jeho meč je smrtícím nástrojem, kterým dokáže naporcovat sebevětšího bosse během relativně krátké doby. Když na něj ale monstra zaměří pozornost, má problém. Stačí totiž jeden či dva silnější údery a je KO. Před skonem ho nezachrání ani Illaoi s jejími léčivými kouzli či Ahri se svým okouzlením. Mimo boj mají všechny postavy dvě speciální schopnosti, jednu bojovou a druhou orientovanou na průzkum herního světa. Na bojišti je škála jejich dovedností citelně pestřejší, přeci jen na nich stojí celková hratelnost Ruined King: A League of Legends Story. Každý z hrdinů má rovnou několik možností, co během svého tahu provést.

Základní útoky bojovníci provádějí prakticky ihned. Speciální schopnosti však fungují trošku jiným způsobem. Máte vždy možnost si vybrat, zda se hrdina zaměří na efektivitu výpadu, či naopak na brzké provedení. Čím více času však šampion přípravě věnuje, tím lepší následně budou jeho výsledky a naopak. Pokud ale máte před sebou protivníky, které je třeba zbrzdit, je pravděpodobně lepší vsadit na jejich rychlé dočasné odstavení nežli na to, abyste jim ubrali co nejvíce životů a nechali je zaútočit. Pole navíc stabilně nabízí v určitých bodech šarvátky různé bonusy, jež aktivujete pouze tak, že budete ve správnou dobu na správném místě, v čemž vám pomůže právě definování tempa, jakým šampioni konají své akce.

Ruined King: A League of Legends Story - Spider Boss

zdroj: vlastní

Každý boss je v Ruined King: A League of Legends Story nebezpečným sokem, který otestuje vaší bojovou zdatnost.

Ruined King: A League of Legends Story ukazuje naplno potenciál Runeterry


Expanze Riotu úspěšně pokračuje. Ruined King: A League of Legends Story je kvalitní příběhová tahovka, která hráčům dává možnost zakusit jeden z mnoha zajímavých příběhů propracovaného herního světa, jenž má co nabídnout, protože jeho potenciál je enormní. Kromě slušně napsaného děje dává zájemcům k dispozici fungující soubojový systém, jedinečné hrdiny, k nimž si lze vytvořit vztah a svět plný informací, jež mohou jeho fanoušci řádně nasávat. Jedinou slabinou tohoto díla je stereotyp. Ten však u tohoto žánru není úplně něčím překvapivým. Úrovně se prostě po odpočinku party částečně obnovují, a tak jste nuceni svádět totožné boje klidně i několikrát po sobě. Je trošku škoda, že tvůrci nevsadili více na myšlenku přímé prezentace děje. Hodila by se sem možná více.

• Zdroje: Vlastní


Ruined King: A League of Legends Story (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tahové RPG Ruined King: A League of Legends Story vyvíjí studio Airship Syndicate a vydává společnost Riot Games. Titul vychází 16. 11. 2021 na PC, PS4, Xbox One a Switch.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry.

        Hodnocení7/10 DOBRÁ
Verdikt:

Ruined King: A League of Legends Story je vydařené příběhové tahové RPG, které prezentuje osudy zásadních postav hrdinů univerza planety Runeterra. Vyprávění je to povedené s řadou silných momentů cílící na hráče toužící pochopit více pohnutky svých oblíbených šampionů. Pro milovníky tohoto vesmíru je to prakticky povinnost, ostatní mají příležitost ho poznat.

Ruined King: A League of Legends Story; recenze

Klady

 • Kvalitní příběh
 • Poutavé postavy s vlastními osudy
 • Slušné spektrum možností, jak posouvat hrdiny
 • Fungující soubojový systém
 • Bezpočet zajímavých informací rozmístěných po promyšlených lokacích

Zápory

 • Po odpočinku se obnovující monstra a snižující tempo prezentace příběhu
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Ruined King: A League of Legends Story PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém 64-bit OS 64-bit OS
Procesor Intel Core i5-2300 | AMD A8-5600k Intel Core i3-6100 | AMD FX-8120
Grafická karta Radeon Vega 8 | Intel Iris Plus | Geforce GTX 650 | Radeon HD 7770 Geforce GTX 660Ti | Radeon HD 7950
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 15 GB 15 GB

• Zdroj: Epic Games (24. 11. 2021)

S jakým herním PC na Ruined King: A League of Legends Story?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4060Ti / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4060Ti / 32GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Elite - i5 / RTX4080 SUPER / 32GB RAM / 1TB SSD

Sestava pro náročné:

AlzaPC GameBox Elite - i5 / RTX4080 SUPER / 32GB RAM / 1TB SSD

i Mohlo by vás zajímat

Co jsme dříve napsali o Ruined King: A League of Legends Story

Ruined King: A League of Legends Story – Oznámení

 1. Jedním z antagonistů příběhu Ruined King se zřejmě stane Thresh
 2. HW nároky pro Ruined King: A League of Legends Story PC

Jedním z antagonistů příběhu Ruined King se zřejmě stane Thresh

• Oznámení: 15. 12. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Oznámení Ruined King bylo pro hráčskou obec velkým překvapením, protože jen málokdo čekal, že se Riot Games vydá nakonec i cestou, v jejímž rámci začne vydávat také na jednoho hráče zacílené hry. Jejich tahové RPG Ruined King se má odehrávat na prokletých Shadow Isles, jež se během strašlivých událostí Burning Tides proměnily z místa kypícího životem na lokaci, která pomaličku mění své obyvatelstvo na nemrtvá monstra, jimž není nic svaté. Kromě nich nám bude umožněno zavítat také do přístavního města Bilgewater představujícího pro řadu dobrodruhů ideální místo pro nový začátek. Nelze se tedy divit tomu, že se jedná o domov takových existencí, jako je třeba odvážná Miss Fortune, pirátský kapitán Gangplank či po zuby ozbrojený Graves.

Ruined King: A League of Legends Story – Oficiální upoutávka

Tahové RPG ze světa League of Legends je něčím, co si nelze nechat ujít.

V rámci příběhu se podle dostupných informací budeme moci ujmout oblíbených hrdinů, kteří budou nuceni bojovat proti temným šampionům, již se jim postaví do cesty. Osobně počítám s tím, že se na Shadow Isles utkáme s většinou jeho obyvatel, protože se nejedná o žádné velké dobráky. S jistotou lze počítat s Threshem, jehož lucerna je jedním z primárních artefaktů celého traileru. Kdybych si měl tipnout, jaká bude zápletka, vsadil bych si na to, že se on a jeho parta vydá vstříc Bilgewater, které se jim bude muset bránit. Jakmile tato část scénáře skončí, děj se přesune na půdu nemrtvých, jimž bude nutné dát za vyučenou. Vzhledem k tomu, že o Ruined King není aktuálně moc známo, je to spíše teorie než fakt.

Celek je nyní bez data vydání i platforem, takže může dorazit kdykoliv. Za sebe bych si vsadil na to, že bude vypuštěn i na starou generaci konzolí, takže si ho na PC, Xbox One a PS4 zahrajeme v průběhu příštího roku nebo v jeho závěru. O detailech vás budeme informovat v našich následujících novinkách.

• Zdroje: Tisková zpráva, YouTube (Riot Forge)

Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací