Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera – Vše, co potřebujete vědět o zakončení slavné ságy

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Fenomén filmových Star Wars se blíží do finále. Vesmírné fantasy, které navždy změnilo tvář moderního sci-fi, se už za pár dní dočká premiéry 9. pokračování, jenž by mělo být monumentálním zakončením třetí trilogie a definitivní tečkou za příběhem rodu Skywalkerů. A protože v událostech předchozích 8 filmů není příliš těžké se ztratit, shrnuli jsme do jednoho článku vše podstatné, co byste měli před vstupem do kinosálu znát. Provázej vás při čtení Síla.

Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera; screenshot: vše, co potřebujete vědět

Obsah článku Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera – Vše co potřebujete vědět

  1. Star Wars – Éra Skywalkerů se chýlí ke konci
  2. Star Wars, to je světlá vs. temná strana Síly, Rytíři Jedi vs. Sithové
  3. Kdo jsou vlastně Skywalkerové?
  4. Který ze Skywalkerů má v Epizodě 9 vzestoupit?
  5. Jaký je původ Rey?
  6. Rytíři z Renu se v Epizodě 9 konečně ukážou na plátně
  7. Jaký osud čeká princeznu Leiu?
  8. Kdo je Darth Sidious a jak se mu podařilo přežít?
  9. Provázej vás síla!

Star Wars – Éra Skywalkerů se chýlí ke konci

• Speciál: 17. 12. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

19. prosince 2019 se svého závěru dočká příběh rodu Skywalkerů, který George Lucas začal vyprávět před neuvěřitelnými 42 lety ve filmu Star Wars: Epizoda 4 – Nová naděje. A protože se jedná o obří popkulturní událost, bezpochyby se na nové Hvězdné války vypraví do kina i spousta lidí, kterým jinak tento žánr nic neříká.

To je ale zdrojem potenciálního problému, protože tato sága se rozprostírá na ploše devíti filmů rozdělených do tří trilogií (a několika spin-offů, včetně animovaného seriálu), nezasvěcení a Star Wars fenoménem nepolíbení diváci se tak v ději ztratí pravděpodobně už během úvodních žlutých titulků. A právě těm by mohl přijít vhod náš speciál, který jim ve zkrácené formě vysvětlí vše podstatné, aby si Epizodu 9 mohli patřičně užít a nic jim neuniklo.

Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera – Final Trailer

Ani nevím, kolikrát už jsem tento trailer viděl, ale stejně mám husí kůži pokaždé, co zmáčknu „play”.

Článek samozřejmě poslouží i těm, kteří si chtějí trochu osvěžit paměť a zrekapitulovat si dění předchozích filmů. Připravte se ale na to, že následující odstavce jsou plné spoilerů, pokud tedy opravdu patříte mezi ty, kteří Star Wars nikdy předtím neviděli, čtěte dále jen na vlastní nebezpečí. Neradi bychom se dočkali výhružných mailů, že jsme vám vyzvonili nejeden zásadní zvrat filmové historie. Tak pojďme na to.

Star Wars, to je světlá vs. temná strana Síly, Rytíři Jedi vs. Sithové

Filmová série Star Wars se odehrává ve fascinujících kulisách „předaleké galaxie” plné úžasných postav, fantaskních světů a vesmírných lodí, ve svém jádru ale vždy byla především jednou jedinou věcí – klasickým příběhem, dalo by se říci až pohádkou, o boji dobra se zlem. To je zde popsáno jako světlá a temná strana Síly.

Síla je jakási energie, která proudí v každé živoucí bytosti ve vesmíru, některými jedinci ale Síla prostupuje natolik, že jim propůjčuje opravdu mocné schopnosti, jako je ovládání mysli ostatních, manipulace s předměty na dálku, umění dálkového škrcení (to není praktika sexuální, nýbrž smrtící), ale třeba i dovednost metat blesky z konečků prstů. Schopností ale ve skutečnosti existuje ještě více, přičemž Epizoda 9 by měla představit i některé zcela nové.

Ultimativní zlo je ve světě Star Wars reprezentováno lordy ze Sithu (červené světelné meče), zatímco dobro a světlou stranu Síly zastupují Rytíři Jedi (všelijak barevné světelné meče, nejčastěji modré a zelené). Obě frakce jsou si ale v mnoha ohledech podobné, i když jejich cíle se diametrálně liší. Těmi podobnostmi je používání Síly a světelných mečů. Ty pravé rozdíly ale vyplouvají na povrch až při porovnávání filozofií jednotlivých hnutí.

Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera; screenshot: Jedi vs Sith
Světlá vs. temná strana Síly, Rytíři Jedi vs. Sithové – to je podstata Star Wars.

Jediové se snaží udržet v galaxii mír, rovnováhu a spravedlnost, zároveň ale neustále studují Sílu a snaží se jí co možná nejlépe porozumět. U Sithů je to poněkud složitější. Ti sice na první pohled vypadají jako klasičtí zlořádi, kterým jde především o neomezenou moc a nadvládu nad celou galaxií, jejich skutečným cílem je ovšem absolutní a ničím nelimitovaná svoboda. A klíčem ke svobodě je právě nezměrná moc. Obě strany Síly ale mají přeci jen ještě jednu společnou věc. A tou je jméno Skywalker.

Kdo jsou vlastně Skywalkerové?

Na rovinu, popsat celou historii rodu Skywalkerů v nějaké rozumné délce je poněkud oříšek, jelikož je tato rodina ve své podstatě středobodem všech 9 filmů a její osudy nezanedbatelně ovlivňují podobu celé galaxie. Výrazně tedy doporučujeme nakoukat předchozí trilogie (do premiéry je ještě stále čas), pokud to ale nestíháte, tak vám určitě přijde vhod toto rychlé shrnutí. Pokud ale Star Wars znáte jako palubu Millennium Falcona, tento odstavec klidně přeskočte.

Na počátku všeho (děj Epizod 1 – 3) stál chlapec jménem Anakin Skywalker, mladičký otrok živořící na pouštní planetě Tatooine, jehož životním cílem bylo stát se rytířem Jedi. A jelikož byl obdařený mimořádnými schopnostmi Síly, pod svá křídla si jej vzali Jediové Qui-Gon Jinn a Obi-Wan Kenobi. Anakin se stal jejich učedníkem – mladým padawanem – a započal svůj výcvik.

Ten probíhal nadmíru dobře, jeho učitelé si ovšem všímali sklonů k emocím typickým pro temnou stranu Síly – strach, hněv a nenávist. Během výcviku se navíc Anakin zamiloval do mladičké královny planety Naboo Padmé Amidaly, svůj vztah ovšem museli kvůli porušování pravidel řádu Jedi tajit před okolním světem. Tou dobou ovšem do Anakinova života vstoupil také nejvyšší kancléř Palpatine alias Sith Darth Sidious, který jej začal pozvolna obracet k temné straně síly.

Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera; screenshot: Anakin Skywalker, Darth Vader
Anakin Skywalker zažil vskutku fascinující přerod – z nevinného chlapce vyrostl nevyrovnaný, přesto nadějný Jedi, který nakonec propadl temné straně Síly a jako Darth Vader budil strach v celé galaxii.

Následkem Palpatinových manipulací Anakin temné straně propadl, pomohl vyhladit většinu rytířů Jedi a přivést k moci Galaktické Impérium. V návalu vzteku smrtelně ranil svou těhotnou lásku Padmé, která ještě před svou smrtí stihla porodit dvojčata Luka a Leiu. Anakin byl ovšem během osudového duelu se svým bývalým mentorem Obi-Wanem sám těžce raněn, utrpěl silné popáleniny a přišel o obě nohy a jednu ruku, Darth Sidious tedy pro svého učedníka nechal vytvořit speciální oblek, který jej udržoval při životě, čímž Anakin Skywalker přestal existovat a stal se z něj lord ze Sithu zvaný Darth Vader. V ten moment galaxii definitivně sevřela nemilosrdná pěst Impéria.

Anakinovy děti byly od sebe odděleny a před zrakem Impéria a jejich otce drženy v ústraní. A i když obě dvojčata vyrůstala odděleně, jejich životní cesty se opět propojily v Epizodě 4, paradoxně díky boji s Impériem. Z Luka se postupem času stal rytíř Jedi, z princezny Leiy zase jedna z vůdkyň Povstalců bojujících proti imperiálnímu režimu, a společně s pašerákem Hanem Solem, jeho parťákem Chewbaccou a spoustou chrabrých povstaleckých vojáků se jim v rámci Epizod 4 – 6 podařilo Impérium i s jeho vůdcem svrhnout a galaxii osvobodit.

Darth Vader se vrátil zpět ke světlé straně Síly (Skywalkeři jsou kluci přelétaví), zabil Palpatina a v poklidu odešel na věčnost. Leia se zamilovala do Hana Sola a společně zplodili syna Bena Sola (toto jméno si zapamatujte), synovce Luka Skywalkera.

A když už to vypadalo, že s Impériem je nadobro konec, po několika dekádách klidu a míru v galaxii na scénu nastoupilo militantní hnutí První řád, duchovní následovník Impéria v čele s Nejvyšším vůdcem Snokem a jeho učedníkem Kylem Renem, čímž se před námi otevírá dění Epizod 7– 9. Tak. Hodina dějin Hvězdných válek právě skončila, díky za pozornost a můžeme pokračovat dále. Z dnešní látky budeme zkoušet.

Který ze Skywalkerů má v Epizodě 9 vzestoupit?

O tom se vedou dlouhosáhlé debaty už od oznámení oficiálního názvu 9. Epizody. A že je název „Vzestup Skywalkera” velice dráždivý! Jenže na koho vlastně odkazuje? Technicky vzato je momentálně naživu pouze jediný člověk (vyjma Leiy, k té později), kterému v žilách koluje krev Skywalkerů – Ben Solo a.k.a. Kylo Ren, syn pašeráka Hana Sola a princezny Leiy. Ten se ovšem svého původu definitivně zřekl v momentu, kdy zabil svého otce Hana v Epizodě 7 a temná strana Síly jej zcela pohltila.

Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera; screenshot: Kylo Ren
Obrátí se Kylo Ren opět ke světlé straně Síly, nebo je nadobro ztracen v temnotě?

Na Kyla to tedy na první dobrou nevypadá, je ale možné, že se tento mladý muž v samotném závěru třetí trilogie obrátí opět ke světlé straně Síly, stejně jako jeho dědeček Anakin Skywalker/Darth Vader? Tím by se metaforický kruh rodiny Skywalkerů uzavřel a celé vesmírné sáze by tak dodal až poetické zakončení. Nebo na nás někde čeká nějaký neznámý Skywalker, kterého si tvůrci šetřili až do úplného závěru?

Jaký je původ Rey?

Tím záhadným novým Skywalkerem by teoreticky mohla být i hlavní hrdinka aktuální trilogie – Rey. Původ této mladé dívky je stále opředený jistým tajemstvím, rodiče ji v útlém dětství nechali na pouštní planetě Jakku, kde od té doby živořila jako sběračka šrotu a částí vraků starých lodí, které potom prodávala, aby měla na jídlo.

Její osud nabízí jistou paralelu s dětstvím Anakina Skywalkera, a jelikož je Rey navíc schopnou pilotkou a dokáže ovládat Sílu, dlouho se spekulovalo, že je ve skutečnosti dcerou Luka Skywalkera, který ji na Jakku ukryl, aby ji ochránil. Podobně, jako jeho samotného kdysi ukryli na Tatooinu před zraky Impéria.

Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera; screenshot: Rey
Dozví se Rey v Epizodě 9 nějaké nové informace o svém původu?

K podobným teoriím se koneckonců upírala i sama Rey, jež ve svém životě tak nějak postrádala smysl a stále hledala způsob, jak si ospravedlnit opuštění její vlastní rodinou. V Epizodě 8: Poslední Jedi ovšem Rey během svého jedijského výcviku prostřednictvím krátké vize zjistila, že její rodiče byli prachobyčejní vagabundi, kteří se o ni prostě nechtěli starat, a její původ ji tedy k žádným velkým činům nepředurčuje. Je to ovšem pouhá vize, která může být značně nepřesná či zkreslená. Proto by nebylo až takovým překvapením, kdyby na Rey v Epizodě 9 ohledně její vlastní minulosti čekalo nějaké šokující zjištění.

Rytíři z Renu se v Epizodě 9 konečně ukážou na plátně

Tato elitní jednotka Sílou nadaných válečníků se poprvé objevila v Epizodě 7: Síla se probouzí, v rámci kratičkého flashbacku. Hádalo se, že nás svou přítomností oblaží už v Epizodě 8: Poslední Jedi, jejich 15 minut slávy ale zřejmě nastane až v Epizodě 9: Vzestup Skywalkera. Kdo jsou tedy Rytíři z Renu?

Jedná se o jakousi sektu válečníků, kteří vyznávali temnou stranu Síly v době, kdy Jediové i Sithové byli pokládáni za vyhynulé. Rytíři z Renu se nepovažují za Sithy jako takové, i když k nim mají blízko, ve skutečnosti se jedná spíše o jejich duchovní následovníky. Hlavním rytířem a vůdcem tohoto řádu se stal Kylo Ren, vnuk Anakina Skywalkera alias Darth Vadera, který se měl původně stát zástupcem novodobé generace Jediů pod vedením Luka Skywalkera. Po obratu k temné straně Síly se ale Kylo zavázal dokončit poslání svého dědečka a zničit Řád rytířů Jedi jednou provždy.

Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera; screenshot: Rytíři z Renu
Rytíři z Ren se v Epizodě 9 konečně ukážou v akci.

Podstatné ale je, že z Rytířů z Renu si zatím svou chvilku slávy na plátně užil jen Kylo a jeho nohsledi si zatím váleli šunky bůhvíkde (sázím na Korriban) a nic kloudného nepředvedli. V Epizodě 9 se už ale na 100 % objeví, což potvrzuje třeba i článek pro Vanity Fair. Snad tedy tato skupinka válečníků v samotném závěru trilogie názorně předvede, že své světelné meče nenosí jen pro ozdobu.

Jaký osud čeká princeznu Leiu?

Princezna Leia Organa je klíčovou postavou původní trilogie, tedy Epizod 4 až 6. Dcera sithského lorda Darth Vadera a sestra rytíře Jedi Luka Skywalkera byla od počátku jedním z hlavních persón Rebelské Aliance a také jejím přičiněním se podařilo Impérium jednou provždy porazit.

Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera; screenshot: mladá Leia Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera; screenshot: stará Leia
Leia Organa je klíčovou postavou celého Star Wars univerza, její nevyhnutelný odchod zcela nepochybně raketově zvýší spotřebu papírových kapesníků v celé předaleké galaxii.

Neméně klíčovou roli měla hrát i v nejnovější trilogii, kde zatím působila v roli generálky Odboje, tyto plány ale podstatně narušila tragická smrt její představitelky, herečky Carrie Fisher, během natáčení Epizody 8 – Poslední z Jediů. Postava Leiy se ve filmu sice dožila závěrečných titulků, je ale nad slunce jasné, že v 9. epizodě se dočkáme jejího definitivního odchodu z filmového univerza Star Wars.

Tvůrci se ze zjevných důvodů musí uchýlit ke kombinaci nepoužitých záběrů a velké dávky CGI, aby mohli příběh princezny Leiy uspokojivě uzavřít, jaký osud si pro ni ovšem režisér J. J. Abrams přichystal, to se pravděpodobně dozvíme až v kinosále při premiéře. Vzhledem k tomu, že Leia v Epizodě 8 poprvé naplno předvedla, že i ona je velmi schopná v používání Síly, mají tvůrci v rukou všechny trumfy, aby této legendární postavě a herečce připravili skutečně nezapomenutelný odchod mezi nejzářivější hvězdy předaleké galaxie.

Kdo je Darth Sidious a jak se mu podařilo přežít?

Není žádným tajemstvím, že v Epizodě 9 se na scénu po více než 30 letech vrátí Darth Sidious, který byl doposud považován za mrtvého. Tento Lord ze Sithu, někdejší mistr Darth Vadera, nejvyšší kancléř Palpatine a obávaný vůdce Impéria v jednom povstane z mrtvých, aby ještě jednou světlé straně Síly ukázal, zač je toho jeho starý svraštělý loket. Kdo ale tento stařík v černé róbě vlastně je?

Darth Sidious byl hned po Darthu Vaderovi jedním z hlavních záporáků prvních dvou trilogií. Ještě jako nejvyšší kancléř Palpatine Sidious pomocí neblaze proslulého „Rozkazu 66” vyhladil naprostou většinu rytířů z Řádu Jedi a dlouholetými politickými machinacemi se mu postupně podařilo přetransformovat svobodomyslnou Galaktickou Republiku na všemi obávané Impérium, v jehož čele strávil několik desetiletí.

Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera; screenshot: Palpatin
Původní jméno Dartha Sidiouse je Sheev Palpatine. Kdo mohl tušit, že nejvyšší kancléř má mnohem vyšší ambice?

Jeho životní cestu nakonec ukončil samotný Vader, který jej na konci Epizody 6: Návrat Jediho hodil do nepředstavitelně hluboké reaktorové šachty Hvězdy smrti. Od té doby se předpokládalo, že je s Palpatinem ámen, ve světě Hvězdných Válek je ale pád z takové výšky zjevně na úrovni drobného škrábnutí výstřelem z blasteru, a tak můžeme Palpatinův zlověstný hlas slyšet i v traileru na Epizodu 9. Jak se mu ale podařilo přežít?

To je otázka do pranice. Nabízí se hned několik možností. Ta první, nejobyčejnější, je, že pád jednoduše přežil, třeba že kolem sebe vytvořil ochranné pole ze Síly a ve stylu zorbingu se prostě odrazil od země jako gumídek. Mno, touto cestou se J. J. Abrams asi nevydá, jelikož by to bylo značně bizarní, na druhou stranu by měli fanatičtí fanoušci co do nekonečna rozebírat v diskuzních fórech.

Na přetřes ale přichází i klonování, koneckonců, všichni vojáci armády původní Galaktické Republiky byli vlastně klony jednoho muže (viz Epizoda 2: Klony útočí), tato technologie tedy v universu Star Wars není ničím výjimečným. Je tedy možné, že si Darth Sidious během vládnutí Impériu nechal vytvořit několik svých kopií na horší časy.

Jediný sporný aspekt této teorie je otázka přenesení vzpomínek a povahy do svého klonu – jak může Darth Sidious zaručit, že jeho kopie bude mít stejné cíle a pohnutky jako on sám, a jeho verze 2.0 nezatouží stát se třeba účetním? Zde bychom pro odpověď mohli sáhnout do takzvaných Star Wars Legends, tedy do rozšířeného univerza odehrávajícího se na poli komiksů, knížek a jiných médií, které už po odkoupení licence Star Wars společností Disney nepatří do kánonu.

Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera; screenshot: Darth Sidious
Sithský lord Darth Sidious ve své pravé, smrtelně nebezpečné podobě vůdce Impéria.

V těchto příbězích je totiž nespočet zmínek o prastarých sithských mistrech, kteří dokázali přenášet své vědomí do jiných bytostí díky schopnosti „přenosu podstaty” (transfer essence). Jestli něco podobného uměl i Darth Sidious, mohl klidně během letu na dno šachty Hvězdy smrti přenést svou duši do těla toho nejnicotnějšího údržbáře, a v jeho kůži si tím nejlevnějším vesmírným Uberem zaletět pro své naklonované tělo. A mohl by směle pokračovat ve svých machinacích.

Nejpravděpodobnější variantou ale je, že se Darthu Sidiousovi podařilo dosáhnout nějaké formy nesmrtelnosti. Jak už jsem zmiňoval v předešlých odstavcích článku, cílem Sithů je získat absolutní svobodu, k té ale vede cesta přes moc. A když Palpatine nabyl téměř neomezenou moc v čele Impéria, nedivil bych se, kdyby se začal pídit po tajemství nesmrtelnosti. Času a prostředků na to měl víc než dost, jestli se k této variantě ale uchýlili i scénáristé Epizody 9, to se dozvíme již velmi brzy.

Provázej vás síla!

Jestli jste se naším článkem zdárně prokousali až sem, měli byste teď být na film Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera dostatečně připraveni, takže už 19. prosince si budete moci vychutnat všechna zákoutí předaleké galaxie, kterými vás režisér J. J. Abrams ve svém filmovém opusu protáhne. Ať už ale bude zakončení ságy rodu Skywalkerů jakékoli, půjde bezesporu o velkou popkulturní událost, která poslední dny roku 2019 prozáří jako světelný meč temné bažiny planety Dagobah. Tak na viděnou na premiéře!

• Zdroje: StarWars.com, StarWars.fandom.com, Wikipedia, Vanity Fair, vlastní

i Mohlo by vás zajímat

Star Wars Epizoda 9: Vzestup Skywalkera přichází do kin 19. prosince 2019.

4,5 19×
Star Wars Battlefront II - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, Ať už si vyberete cestu světla, nebo temnoty, na zemi ani ve vzduchu vás nic nezastaví. Poodhalte roušku tajemství filmu Star Wars: Poslední z Jediů.
Zlevněno -20 %
669,- 839,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX4004
4,8 12×
Star Wars Battlefront II - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold, Ať už si vyberete cestu světla, nebo temnoty, na zemi ani ve vzduchu vás nic nezastaví. Poodhalte roušku tajemství filmu Star Wars: Poslední z Jediů.
679,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MXO2914
5,0
STAR WARS: Vader sestřelen - Věznice povstalců
Kniha - Pokračování příběhu lorda Vadera, jenž tajně pátrá po mladém Skywalkerovi a vydává se po jeho stopách na planetu Vrogas Vas. - 256 stran, česky, Pevná bez přebalu lesklá
393,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0297254
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací