Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou aktuálně otevřeny od pondělí do soboty pouze pro výdej zboží.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 347 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny, od pondělí do soboty.

AC Valhalla - Hidden empty L vega

Star Wars: Squadrons (RECENZE) – Vesmírnej pilot tvrdej chleba má

Zobrazit katalog

Star Wars: Squadrons – Vesmírnej pilot tvrdej chleba má (RECENZE) | Alza Magazín

• Autor: Štěpán Lenk

I když jsou Star Wars jednou z nejpopulárnějších franšíz na světě, ve hrách čerpajících z této série se zrovna netopíme. A už vůbec se nedá říci, že bychom měli často možnost skočit do ikonických hvězdných lodí a proletět se ve vakuu. Studio Motive se ovšem rozhodli tuto díru na vesmírném trhu zalepit a ve svém akčním simulátoru Star Wars: Squadrons nám umožní zachránit předalekou galaxii z kokpitu jak v single, tak i multiplayerových režimech. Stojí za to nasadit si leteckou helmu?

Star Wars: Squadrons; screenshot: TIE/IN interceptor, EF76 Nebulon-B escort frigate

Alza Magazín

Star Wars: Squadrons (hra) | Star Wars (IP)

Vesmírná simulace Star Wars: Squadrons je zasazena do univerza Star Wars. Titul vyvíjí Motive Studios a vydává společnost Electronic Arts. Hra vychází 2. 10. 2020 na PC, PS4Xbox One a bude podporovat VR. Titul obsahuje multiplayer a je bez české lokalizace. | Homepage


Články: | Recenze 

Star Wars: Squadrons (RECENZE PS4) – Obsah článku

 1. Zachraňte galaxii z kokpitu vesmírné stíhačky
 2. S čím se létá ve Star Wars: Squadrons
 3. Střemhlav do online režimů ve Star Wars: Squadrons
 4. Jak vypadá předaleká galaxie z kokpitu stíhačky?
 5. Mise úspěšná, vraťte se na základnu
 6. Recenze Star Wars: Squadrons: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Star Wars: Squadrons PC

Zachraňte galaxii z kokpitu vesmírné stíhačky

Star Wars: Squadrons sleduje osudy dvou leteckých jednotek bojujících na opačných stranách barikády galaktického konfliktu. Hra se odehrává těsně po událostech filmu Star Wars Epizoda 6: Návrat Jediho, což znamená, že obávané Impérium je v troskách, Imperátor Palpatine je mrtev a vítězní rebelové v galaxii zakládají demokratický režim Nová Republika. Válka mezi oběma frakcemi tímto ovšem zdaleka nekončí, Impérium i bez svého vůdce stále pro vesmír představuje citelnou hrozbu a stejně jako ozbrojené síly Republiky se snaží zvrátit vývoj konfliktu ve svůj prospěch.

Republika své naděje na definitivní vítězství soustředí do tajného projektu obří bitevní lodi jménem Starhawk, kterou coby člen elitní jednotky Vanguard musíte ochránit až do jejího úplného dokončení. Ovšem díky tomu, že Star Wars: Squadrons nabízí možnost hrát obě strany, zároveň se v roli pilota imperiální jednotky Titan se budete snažit i o jeho zničení. A věřte, že to bude napínavá cesta plná plasmových střel, explozí a tísnivých kokpitů chatrných vesmírných lodí.

Star Wars: Squadrons – “Hunted” CG Short

Ke Star Wars: Squadrons vyšel i krátký animovaný snímek Hunted, který by neměl žádný fanoušek Star Wars opomíjet.

Příběh Star Wars: Squadrons je fajn. Není sice nijak zásadně komplikovaný, ale je zábavný a hezky zapadá do časové kontinuity nastavené filmy a seriály. Navíc vás tvůrci nechají v klidu hrát za obě strany konfliktu, aniž by vám nějak podsouvali, kdo jsou ti „dobří” a ti „špatní”. Upřímně jsem čekal, že se scénář stočí podobným směrem jako příběhová kampaň ve Star Wars Battlefront 2 a že členové imperiální jednotky Titan si brzy uvědomí, že kopou za ty špatné a přidají se na světlou stranu Síly, ale chyba lávky.

Zde opravdu hrajete za příslušníky dvou odlišných frakcí, které jsou upřímně přesvědčené, že dělají to, co je nezbytné k nastolení pořádku v galaxii. A musím říci, že možnost po dlouhé době hrát za Impérium bez nucených morálních dilemat nebo výčitek je příjemně osvěžující.

Jediné, co mi dobrý dojem z příběhové kampaně Star Wars: Squadrons trochu kazilo, byly poměrně nudné briefingy před každou misí, kde na vás statické postavy chrlí jednu větu za druhou jak v nějaké hře z roku 2000. V těchto momentech Squadrons citelně ztrácí tempo, což v mém případě často vedlo až k mikrospánku. A všichni víme, že v takovém stavu není radno lézt za volant, natož do kokpitu vesmírné lodi.

Star Wars: Squadrons; gameplay: briefing, postavy, NPC Star Wars: Squadrons; gameplay: trosky, kokpit

S čím se létá ve Star Wars: Squadrons

Star Wars: Squadrons svým hráčům nabízí celkem 14 singleplayerových misí, kde se na střídačku vžijete do kůže člena již zmíněné imperiální jednotky Titan a republikové letky Vanguard. To znamená, že si budete moci zalétat v ikonických strojích typu X-Wing, A-Wing, Y-Wing a U-Wing na straně Nové Republiky a v TIE Fighter, TIE Interceptor, TIE Bomber a TIE Reaper na straně Impéria.

Star Wars: Squadrons; gameplay: T-65 X-WING STARFIGHTER Star Wars: Squadrons; gameplay: TIE Fighter Star Wars: Squadrons; gameplay: TIE Interceptor
X-Wing, TIE Fighter nebo třeba TIE Interceptor – ikonické vesmírné lodě vás ve Star-Wars Squadrons přivítají s otevřeným kokpitem.

Jednotlivé stroje se od sebe poměrně zásadně liší, ať už výbavou či letovými vlastnostmi, hra má totiž svým pojetím mnohem blíže k tradičním simulátorům než k arkádovému létání, takže rozhodně nestačí jen držet ruku na kniplu a prst na spoušti. Celou hru vnímáte pouze z pohledu první osoby, váš výhled je tedy značně omezený a musíte spoléhat převážně na palubní systémy, které vám ukážou polohou vašich nepřátel, úkolů, ale třeba i aktuální hodnoty štítů a „zdraví”.

Letecké souboje na lasery a torpéda jsou alfou a omegou Star Wars: Squadrons, samotné ovládání hvězdných lodí ale vyžaduje trochu cviku. Nejen, že můžete dle libosti měnit rychlost letu, důležité je ale také naučit se pracovat s energií pohánějící vaši kocábku – tu totiž můžete během letu volně distribuovat mezi motory, štíty a zbraňové systémy. 

Energii totiž máte defaultně nastavenou rovnoměrně mezi všemi třemi hodnotami (u imperiálních lodí jen mezi dvěma – zbraněmi a motory), jedním stiskem tlačítka ale můžete převést většinu energie do jedné a zbytek výrazně omezit. Pokud tedy takto „napálíte” třeba zbraně, rázem budou mít vyšší kadenci a větší poškození, na druhou stranu vaše štíty budou slabší a vaše loď bude o něco pomalejší. Podobně to funguje i v dalších případech: pokud upřednostníte motor, získáte přístup ke krátkodobému boostu a úhybnému manévru; pokud štíty, budou se rychleji dobíjet a budou silnější.

U štítů pak můžete ještě nezávisle na investované energii rozhodnout, zda budou chránit více přední nebo zadní část vaší lodi, nebo budou rozprostřeny souměrně. Vesmírné bitvy ve Star Wars: Squadrons tedy nejsou jen o prostém létání mezi hvězdami a střílení, kromě solidního manévrování tak budete muset často jednat i takticky a dobře si rozmyslet, jestli je pro vás v dané situaci důležitější (například) vyšší damage, nebo silnější štíty. A musím říci, že tyto mechanismy leteckým soubojům hodně přidávají na zábavnosti a dynamice.

Star Wars: Squadrons; gameplay: fregata, trosky Star Wars: Squadrons; gameplay: exploze Star Wars: Squadrons; gameplay: light speed, rychlost světla
Obří vesmírné křižníky, exploze a rychlost světla nemůžou chybět v žádné správné Star Wars hře.

Střemhlav do online režimů ve Star Wars: Squadrons 

Ve vesmírných lodích se proletíte jak v již zmíněném singleplayerovém režimu, ale i v několika (slovy „dvou”) online módech určených pro dva týmy po pěti hráčích. Dogfight je klasický týmový deathmatch – vyhrává ten tým, který nejrychleji nasbírá stanovený počet bodů. Prostě multiplayerová klasika. Druhý režim už je o poznání komplikovanější, nese jméno Fleet Battles a přichází k vám nikoli z České země, ale ve dvou variantách – buď v podobě rankových zápasů vedených striktně se živými spoluhráči i protivníky, nebo v odlehčenější, nerankové verzi proti AI nepřátelům.

Ať už ale budete hrát jakoukoli variantu, vaším cílem zde bude zničit nepřátelskou mateřskou loď – to je ale pouze špička ledovce. Předtím totiž musíte splnit pár dílčích úkolů, porazit několik menších (byť stále obřích) křižníků a podle toho, jak si v určitých fázích zápasu vedete, se střídáte v roli útočníků a obránců. Která strana přijde o svou mateřskou loď, prohrává.

STAR WARS™: Squadrons Dogfight PS4 | Alza Magazin (Gameplay)

Elitním pilotem bych se díky svým manévrovacím schopnostem asi nestal, ale atmosféru leteckých soubojů Star Wars se studiu Motive podařilo vystihnout takřka dokonale.

Režimy jako takové se podle mého názoru povedly. Jsou dostatečně zábavné a v případě Fleet Battles i dosti nepředvídatelné a napínavé. Map není mnoho, a i když potřeby hry zatím splňují bez problémů, časem se zákonitě musí „ohrát”, obzvláště pokud se plánujete pouštět do rankových zápasů. Ze stejného důvodu bych také uvítal jeden, možná i dva herní módy navíc, které by přidaly ještě nějakou tu bonusovou variabilitu. Skvělou zprávou ovšem je, že Star Wars: Squadrons obsahuje funkci cross-play, můžete si tedy hru pořídit na jakoukoli dostupnou platformu chcete (PC, PS4, Xbox One) a stále si bez problémů zahrajte s přáteli nezávisle na tom, kdo vlastní jaké herní železo.

Podle toho, jak se vám bude v multiplayeru dařit, si odemykáte upgrady pro své vesmírné lodě, kterými můžete poměrně razantně upravit jejich vlastnosti jak bojové, tak i letové a defenzivní. Ani vizuální customizace nezůstala pozadu a za herní měnu si lze pořídit nový lak na vaše plavidlo, symboly, ale i hologramy, sošky na palubní desku a přívěsky na zpětné zrcátko, které ve vesmírných lodích není. Ale rozumíme si.

Star Wars: Squadrons; gameplay: tabulka, skóre Star Wars: Squadrons; gameplay: customization, kabina, doplňky Star Wars: Squadrons; gameplay: upgrady, zbraně, weapons
Své lodě můžete upravovat pomocí slušné řady vizuálních i technologických upgradů.

Řada z vás teď určitě zpozorněla při zmínce herní měny v multiplayerovém titulu a už určitě očekává záplavu loot boxů, neférových mikrotransakcí a podobných neduhů, které v posledních letech sužují videoherní průmysl. Nedivím se vám, jednal bych úplně stejně, ovšem v tomto případě vám s radostí mohu oznámit, že studio Motive v ničem takovém nejede a všechen obsah ve Star Wars: Squadrons si můžete odemknout prostě a jednoduše hraním, což je u hry vydávané nechvalně proslulou společností Electronic Arts takřka neuvěřitelné. Ať tak či onak, tvůrci a v tomto případě i EA si zaslouží pochvalu.

Jak vypadá předaleká galaxie z kokpitu stíhačky?

Ještě si povíme, jak se na Star Wars: Squadrons kouká a můžeme se s pocitem dobře odvedené práce vrátit zpátky na základnu. Na rovinu – grafika není z ranku těch nejrealističtějších a efekty z nejnabušenějších, hře ovšem nelze upřít specifický vizuální styl. Pilotní kabiny jsou hezky detailní a tvůrci navíc dokázali z vesmíru, tedy ze stereotypní černé plochy ozářené pár hvězdami, udělat vizuálně vcelku rozmanitou záležitost.

Star Wars: Squadrons; gameplay: hvězda, vesmír Star Wars: Squadrons; gameplay: clouds, mlhovina, vesmír Star Wars: Squadrons; gameplay: asteroidy, vesmír
Star Wars: Squadrons se daří i ze své podstaty temný a stereotypní vesmír ztvárnit zajímavě.

Modely lodí vypadají přesně tak, jak si je fanoušci pamatují ze slavné předlohy, v tomto ohledu pak určitě potěší i hudba a zvuky, které jako by filmové sérii Star Wars z ucha vypadly. Na testovací PS4 verzi jsem během hraní nezaznamenal žádné propady snímkování či další technické problémy, bez většího váhání tedy mohu prohlásit, že jsem s audiovizuální stránkou hry celkově vzato spokojený.

Mise úspěšná, vraťte se na základnu

Mise Star Wars: Squadrons se dá bez větších obtíží označit za úspěšně splněnou. Kanadské studio Motive vytvořilo solidní akční simulátor vycházející z populárního sci-fi univerza, který s úctou pracuje se svojí předlohou a nadále rozšiřuje její mytologii. Zábavnou hratelnost a dobře zpracované létání s vesmírnými letouny možná z oblohy trochu sráží k zemi relativně malá nabídka herních režimů a map a nezáživné briefingy mezi příběhovými misemi. Plusové body ale naopak sbírá nižší cenou a funkcí cross-play, což dohromady dává titul, který by neměli opomíjet jak fanoušci Star Wars, tak i fandové simulátorů. Hra vyšla 2. října 2020 pro PC, PS4 a Xbox One.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 verzi hry.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Star Wars: Squadrons: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 78 % Alza Magazín
Verdikt:

Star Wars: Squadrons je povedený akční simulátor ze Star Wars univerza, který by měl bez větších problémů potěšit jak fanoušky Hvězdných válek, tak i žánru vesmírných simulátorů. Kanadské vývojářské studio Motive stvořilo solidní akční titul se slušnou příběhovou kampaní, zábavnou hratelností a kvalitní multiplayerovou složkou, která by si ovšem zasloužila o trochu více herních módů a map.

Star Wars: Squadrons; recenze

Klady

 • Solidní hratelnost
 • Odlišné typy lodí a jejich customizace
 • Podpora cross-play
 • Přívětivá cena
 • Žádné mikrotransakce

Zápory

 • Herních režimů by mohlo být více
 • Relativně málo map
 • Nudné briefingy mezi misemi
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Jmenuji se Štěpán Lenk a videohry jsou součástí mého života takřka od nepaměti. Myslel jsem, že z toho časem vyrostu a tuto zábavu nahradí jiné, dospělejší aktivity, ale zatím se tak naštěstí nestalo. Mým milovaným žánrem jsou RPG a upřednostňuji hratelnost před grafickým zpracováním.

HW nároky pro Star Wars: Squadrons PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 Windows 10 64-bit
Procesor Ryzen 3 1300X / Intel i5 6600k Ryzen 7 2700X / Intel i7-7700
Grafická karta Radeon HD 7850 / GeForce GTX 660 Radeon RX 570 / GeForce GTX 1070
DirectX Verze 11.1 Verze 11.1
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 40 GB volného místa 40 GB volného místa

• Zdroj: www.ea.com (14. 10. 2020)

S jakým herním PC na Star Wars: Squadrons?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Základní sestava:

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat
Star Wars: Squadrons
Hra na PC - krabicová verze, žánr: adventura a akční - Usedněte do kokpitů různých tříd stíhaček z výzbroje Nové republiky i Impéria, včetně hbitého A-wingu a devastujícího TIE bombardéru.

999,- bez DPH 826,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: WG1257
Star Wars: Squadrons - Xbox Digital - Hra na konzoli
-8%
Star Wars: Squadrons - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

-8% 1 199,-
1 099,- bez DPH 908,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1551
Star Wars: Squadrons - Xbox One - Hra na konzoli
Star Wars: Squadrons - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - Usedněte do kokpitů různých tříd stíhaček z výzbroje Nové republiky i Impéria, včetně hbitého A-wingu a devastujícího TIE bombardéru.

999,- bez DPH 826,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: MXO753
Star Wars: Squadrons - PS4 - Hra na konzoli
Star Wars: Squadrons - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, krabicová verze, žánr: akční a VR, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - Usedněte do kokpitů různých tříd stíhaček z výzbroje Nové republiky i Impéria, včetně hbitého A-wingu a devastujícího TIE bombardéru.

999,- bez DPH 826,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Objednací kód: MSX855
Star Wars Mandalorian - Eat Sleep Levitate - tričko
Tričko s motivem Star Wars, krátké rukávy a kulatý výstřih, materiál: bavlna

399,- bez DPH 330,-
Detail
Skladem dle varianty
Objednací kód: GMERCHb683nad
Star Wars Mandalorian - The Child Sketch - tričko
Tričko s motivem Star Wars, krátké rukávy a kulatý výstřih, materiál: bavlna

399,- bez DPH 330,-
Detail
Skladem dle varianty
Objednací kód: GMERCHb682nad
LEGO Star Wars 75249 Stíhačka Y-Wing Odboje - LEGO stavebnice
-14%
LEGO Star Wars 75249 Stíhačka Y-Wing Odboje
LEGO stavebnice pro děti, vhodné od 8 let, téma: Star Wars a Letadla, postavičky: Astro-droid, Člen prvního řádu, D-O, Poe Dameron a Zorii Bliss, rok uvedení 2019

-14% 1 659,-
1 429,- bez DPH 1 181,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 13:45
Objednací kód: LO75249
LEGO Star Wars 75159 Hvězda smrti - LEGO stavebnice
-20%
LEGO Star Wars 75159 Hvězda smrti
LEGO stavebnice pro děti, vhodné od 14 let, téma: Vesmír a Star Wars, rok uvedení 2017

-20% 15 490,-
12 392,- bez DPH 10 241,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 14:00
Objednací kód: LO10188
LEGO Star Wars 75248 Stíhačka A-Wing Odboje - LEGO stavebnice
-8%
LEGO Star Wars 75248 Stíhačka A-Wing Odboje
LEGO stavebnice pro děti, vhodné od 7 let, téma: Star Wars a Letadla, postavičky: Connix a Snap Wexley, rok uvedení 2019

-8% 709,-
649,- bez DPH 536,-
Koupit
Na cestě 2 ks
Očekáváme 31.10.2020
Objednací kód: LO75248
LEGO Star Wars 75244 Tantive IV - LEGO stavebnice
-12%
LEGO Star Wars 75244 Tantive IV
LEGO stavebnice pro děti, vhodné od 12 let, téma: Vesmír a Star Wars, postavičky: Bail Organa, C-3P0, Kapitán Antila, Princezna Leia a R2-D2, rok uvedení 2019

-12% 5 079,-
4 489,- bez DPH 3 710,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na prodejně Zdiby
Objednací kód: LO75244
Star Wars - ozdoby stříbrné (6x)
Vánoční ozdoby oficiální Lucas film produkt, Hvězdné Války, 3x Tie fighter, 3x X-wings

699,- bez DPH 578,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 13:45
Objednací kód: GMERCHb181
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi