Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
vega Super Mario World bundle - Hidden empty P

Super Mario 3D World + Bowser's Fury (RECENZE) – Stará klasika s novým rozšířením

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Časté recyklování úspěšných pecek Nintendu prochází zejména díky tomu, že vždy přidá něco navíc. V případě Super Mario 3D World ale nejde o rychlejší pohyb postav, vylepenou grafiku nebo snad slušivý steelbook (i když i to se samozřejmě počítá), ale úplně novou hru Bowser's Fury. Super Mario 3D World + Bowser's Fury přináší starou osvědčenou klasiku v lepší grafice a nové dobrodružství, které se rozhodně nemá za co stydět. Jak se tento komplet pro Nintendo Switch povedl, zjistíte v naší recenzi.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; wallpaper: cover

zdroj: Nintendo

Alza Magazín

Super Mario 3D World + Bowser's Fury (hra) | Super Mario (IP)

Skákačka Super Mario 3D World + Bowser's Fury je kolekce dvou her: remasteru Super Mario 3D World z roku 2013 a nové hry Bowser's Fury. Titul vyvíjí studio Nintendo EPD a vydává společnost Nintendo. Hra vychází 12. 2. 2021 na Switch bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze 

Super Mario 3D World + Bowser's Fury (RECENZE Switch) – Obsah článku

 1. Zahrajte si jednu z nejlepších skákaček pro Wii U
 2. Ani Super Mario 3D World není dokonalé
 3. Super Mario 3D World až pro 4 hráče
 4. Bowser's Fury je vynikající přídavek
 5. Mariovi otevřené prostředí svědčí
 6. Buddy movie s Bowserem Jr.
 7. Bowser, jak ho ještě neznáte
 8. Super Mario 3D World + Bowser's Fury obstojí i v dnešní době, ale…
 9. Recenze Super Mario 3D World + Bowser's Fury: závěrečné hodnocení

Zahrajte si jednu z nejlepších skákaček pro Wii U


Přestože na pomyslný trůn plošinovek v posledních letech doráží odvážlivci jako Ori nebo Cuphead, i nadále na něm sedí nintenďácký Mario. Nadčasovost her s kníratým instalatérem v hlavní roli je jednou z jejich velkých předností, ostatně i proto může Nintendo vydat klidně několik remasterů nebo remaků ročně a fanoušci stále nemají dost. Super Mario 3D World + Bowser's Fury navíc obsahuje rovnou dvě hry. Podívejme se nejprve na remaster Super Mario 3D World z roku 2013, kdy hra vyšla exkluzivně pro konzoli Wii U. Šlo v pořadí už o šestý titul, v němž se Mario vydal do trojrozměrného světa, přesto jsou ze hry stále cítit staré pořádky a řadu úrovní absolvujete klasicky z pohledu z boku.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Bowser's Fury - Sprixies

V Super Mario 3D World se partička čtyř hrdinů vydá na záchranu kouzelných víl Sprixies.

zdroj: vlastní

Super Mario 3D World je složeno z desítek jednotlivých úrovní, které jsou od sebe odděleny, což může tříštit příběhový zážitek. Hlavní výhodou je však to, že každých deset minut hrajete trošku jinou hru. Jednotlivé levely nejenže využívají vždy více či méně odlišné mechaniky, ale často jsou i vizuálně úplně jiné. Zatímco ve většině řešíte klasické skákačkové pasáže, občas musíte zdolat úroveň v roli Toada, který neumí skákat, nebo vás čeká závod s časem. A jak už jsme zvyklí, příběh ve hrách s Mariem v názvu není tak důležitý, samotná story je totiž o tom, že Bowser opět někoho unese. Tentokrát to ale není princezna Peach, ta bude totiž spolu s Luigim a Toadem dělat Mariovi společnost.

Ani Super Mario 3D World není dokonalé


Jednotlivé úrovně jsou rozděleny do osmičky rozličných světů, které ale slouží pouze jako interaktivní mapa podobně jako třeba v Mario + Rabbids: Kingdom Battle. Na rozdíl od této vynikající tahovky ale tyto světy působí prázdně a není v nich prakticky co dělat. Právě v těchto momentech je trošku znát, že hra už má ty nejlepší roky za sebou a že hardware Wii U byl i pro žánr skákaček mnohdy limitující. Že máte v rukou do jisté míry relikt minulosti, poznáte i na vcelku dlouhých nahrávacích časech, zejména pokud jste si už zvykli hrát na nových konzolích.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: princezna Peach Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Mario ve vlaku

Pokud jste hráli v posledních 10 letech jakoukoliv hru ze série Super Mario, budete v Super Mario 3D World jako doma.

zdroj: vlastní

To vše jsou ale jen drobné neduhy na jinak vynikající hře, která bude i v příštích letech hráčům přinášet neuvěřitelnou dávku herního potěšení díky skvělému level designu. Jak už jsem naznačil, každá úroveň je v něčem jiná, vývojáři však hratelnost ozvláštnili řadou dalších prvků, jako je například v době vydání původní hry naprostá novinka – schopnost Super Bell. Po sebrání zlatavého zvonečku se vaše postava nasouká do kočičího overalu a kromě docela silného útoku může lézt po stěnách, což jak asi sami tušíte, dává hře naprosto nový rozměr, když do té doby mohly postavy pouze chodit po rovných plochách.

Díky zábavné hratelnosti přijde finální porážka Bowsera až nečekaně rychle, zhruba za 10 hodin, ale pokud budete úrovně prozkoumávat opravdu pečlivě, několik dalších hodin si klidně přičtěte. Jak už je ale zvykem, zábava dohráním příběhu rozhodně nekončí. Poté se vám odemkne řada dalších úrovní, kde je hlavní hvězdou Captain Toad a jeho prostorové hlavolamy, které se opět hrají úplně jinak než úrovně v původním příběhu.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: kočičí převlek Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: 4x princezna Pech

Kočičí power-up ale samozřejmě není jediný. Nechybí obvyklé houbičky či kytičky, které vylepšují vaše postavy a dávají jím nové dovednosti stejně jako vzhled.

zdroj: vlastní

Super Mario 3D World až pro 4 hráče


Hra má však ještě jednu další velkou přednost, a tou je kooperace. Vzhledem k přítomnosti čtyř hratelných postav není překvapením, že lze Super Mario 3D World absolvovat až ve čtyřech hráčích zároveň, přičemž zde Switch opět předvádí jednu ze svých úžasných vlastností – pro hru ve dvou totiž nepotřebujete žádný další ovladač. Každému hráči stačí jeden joy-con. Při kooperaci se pak potkávají dva odlišné elementy. Na jednu stranu totiž každá postava sbírá své mince a hraje sama za sebe, ovšem jednotlivé postavy se mohou i vzájemně doplňovat, což naopak využijete zejména při soubojích s bossy.

Mario je klasický univerzální charakter, zatímco princezna Peach běhá o něco pomaleji, za to ale po skoku ještě chvíli plachtí ve vzduchu. Luigi zase umí pořádně skákat, ale jinak je to pěkný popleta, který vás pobaví i svými hláškami. Toad dle očekávání moc skákat neumí, ale zase je ze všech nejrychlejší. Jedním z mála vylepšení kromě lepší grafiky je ale i to, že všechny postavy nyní běhají o něco rychleji, což mě osobně naprosto vyhovuje. Druhou asi nejvýznamnější novinkou Super Mario 3D World je možnost hrát v kooperaci také online, což v původní hře nešlo. Potřebovat však budete placené členství Nintendo Switch Online. A nyní konečně k novince Bowser's Fury.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: grafika Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: minihra - závod

Remasterovaná verze oproti té pro Wii U má především ostřejší textury. V handheldové variantě běží hra klasicky v 720p, zatímco v dokovacím režimu ve Full HD, jak je u většiny Switch her zvykem. V obou případech při většinou stabilních 60 fps.

zdroj: vlastní

Bowser's Fury je vynikající přídavek


Pokud máte doma původní Super Mario 3D World, funkční Wii U a necítíte nijak velkou touhu si hru kupovat znovu na Switch, přesvědčit vás chce Nintendo úplně novou hrou Bowser's Fury. Jde o rozšíření příběhu ze Super Mario 3D World, protože hlavním nepřítelem je opět Bowser, nicméně naprostá jednoduchost původního vyprávění a fakt, že Bowser's Fury je hratelné i bez absolvování Super Mario 3D World znamená, že vlastně můžete remake Maria z roku 2013 ignorovat a hned se pustit do žhavé novinky. Nedá se očekávat, že by se svou velikostí nebo významem Bowser's Fury rovnalo jiným velkým hrám od Nintenda, ovšem roli přídavku plní skvěle.

Bowserovi opět ruplo v bedně a řádí jako utržený ze řetězu. Stalo se z něj obrovské monstrum chrlící oheň a má z něj strach už i jeho syn Bowser Jr., který vás nejen poprosí o pomoc (a to už samo o sobě něco znamená), ale dokonce se k vaší výpravě přidá, přičemž celá hra se odehrává v novém otevřeném světě Lake Lapcat a přináší řadu zajímavých inovací.

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury - Announcement Trailer - Nintendo Switch

Nintendo začíná rok 2021 přeleštěnou exkluzivitou Super Mario 3D World a úplně novou hrou Bowser's Fury.

zdroj: Nintendo

Mariovi otevřené prostředí svědčí


Kočičí tématika přetrvává i v Bowser's Fury, protože vaším úkolem bude sbírat kočičí orby rozsvěcující majáky, které mají devastující účinek na Bowserův černý sliz zalévající Lake Lapcat. Sandboxová hratelnost se hodně podobá třeba tomu, co známe ze Super Mario Odyssey, takže barevné kočičí orby získáte za plnění nejrůznějších aktivit, z nichž některé se zobrazují jako samostatné úkoly, jiné jsou naopak na první pohled skryté a je třeba vyřešit nějaký prostorový puzzle nebo hádanku. Jak postupně rozsvěcujete majáky (a oslabujete Bowsera), také jezero Lapcat pomalu odhaluje své jednotlivé části.

I v Bowser's Fury pak máte k dispozici power-upy jako květiny, houbičky a samozřejmě také zvonečky, takže i Lake Lapcat můžete prozkoumávat v kočičím oblečku a asi není třeba dodávat, že možnost šplhat téměř po všem možném je právě v otevřeném prostranství hodně zajímavá změna, která příjemně odlišuje Bowser's Fury i od takových pecek, jako je již zmíněné Super Mario Odyssey.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Lake Lapcat Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Lake Lapcat - fotorežim

Obrázek 1: Zábavy nabízí jezero Lapcat požehnaně. Obrázek 2: Zvěčnit si pěkná panoramata můžete díky fotorežimu.

zdroj: vlastní

Buddy movie s Bowserem Jr.


I v tomto případě je dostupná kooperace, pouze však pro dva hráče. Spojenectví s Bowser Jr. je totiž pevnější, než byste na poměry mariovského univerza čekali, synátor obrovského hromotluka vás totiž doprovází na každém kroku. Pokud budete hrát sami, ovládá ho vcelku schopná umělá inteligence, u které lze dokonce nastavit, jak moc má být pomocná v boji, což je velmi chytré řešení a díky dotykové ploše ho můžete vyslat na určité místo, kde vám třeba pomůže odhalit tajný úkol.

Naopak pokud se rozhodnete pro hraní ve dvou, opět vám stačí jeden celý Switch. Bowser Jr. navíc lítá a bojuje pomocí velkého štětce, takže nejde jen o dvě podobně fungující postavičky pobíhající prostorem dělající totéž. Oba charaktery se šikovně doplňují a řada úkolů je šitá na míru právě hraní ve dvou.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Bowser junior Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Bowser junior

Obrázek 1: Bowser mladší ví, že taťuldovi ruplo v kouli… Obrázek 2: …a je vám tak neustále k dispozici jako pomocná ruka.

zdroj: vlastní

Na druhou stranu naprosto bez problémů projdete hrou sami. Bowser's Fury má tedy tak jako většina Nintendo exkluzivit vše zásadní vyřešené. Někoho by mohlo zamrzet snad jen opakované vracení se do navštívených lokací, kde postupně přibývají nové úkoly. Protože se ale Bowser's Fury nikdy neprezentovalo jako samostatná velká hra, nevidím v tom nijak velký problém.

Bowser, jak ho ještě neznáte


Zatím jsem se však nedostal k tomu nejlepšímu, a to je vizuální zpracování Bowsera a jeho vliv na herní svět. Bowser podlehl démonické nákaze sžírající jeho duši, avšak propůjčující mu velkou sílu, nadživotní velikost a především hrůzostrašný vzhled, který k barevnému světu Maria moc nesedí, ale o to více je díky tomuto kontrastu Bowser děsivý. Souboje s ním, kterých je hned několik, jsou sice principiálně jednoduché (byť pokaždé jiné, jak je u Nintenda zvykem), ale jeho velikost a vzhled ve mně vzbuzuje vzpomínky na výživné souboje s gigantickými obry v Shadow of the Colossus.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Bowser Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: kočičí Mario

Obrovský Bowser chrlící oheň a Mario navlečený v kočičím oblečku velikosti mrakodrapu. To tady ještě nebylo.

zdroj: vlastní

Boss fight se spustí vždy po nasbírání určitého počtu kočičích orbů, Bowser se však čas od času sám od sebe probudí a jezero Lapcat jindy připomínající tropický ráj najednou začnou ošlehávat silné větry, z nebes padají obrovské monolity (napůl z kamene a napůl ze žhavé lávy) a ohnivé koule. Ačkoli je tedy hratelnost předem jasně daná a vy víte, že musíte posbírat tolik a tolik kočičích orbů, ze začínající letargie vás vždy vytrhne Bowserovo řádění či jeden z nezapomenutelných soubojů, ve kterém se pomocí kočičího power-upu zvětšíte a celý ostrov najednou vypadá jako mraveniště.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury obstojí i v dnešní době, ale…


Z předchozích řádků jste už pravděpodobně pochopili, že Bowser's Fury vypadá také graficky velmi pěkně. Pokud do hry přeskočíte ze Super Mario 3D World, rozhodně budete vrnět blahem, i když na vysokou laťku, kterou nastavil Super Mario Odyssey, hra úplně nedosahuje. Přestože je tedy hravá a pestrobarevná grafika plná pěkných efektů jako déšť či oheň rozhodně plusem, hlavně při hraní na velké obrazovce bude znát malý výkon Switche. Zejména, pokud máte pod televizí Series X/S nebo PlayStation 5.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Bowser, Lake Lapcat Super Mario 3D World + Bowser's Fury; gameplay: Mario, Lake Lapcat

Bowserovo běsnění dokáže ostrov v Bowser’s Fury během okamžiku naprosto změnit.

zdroj: vlastní

Podobný pocit „je to super, ale…“ ostatně budete zažívat často. V případě Super Mario 3D World si budete pomlaskávat nad nadčasovou hratelností, ale zároveň si čas od času neodpustíte postesknutí nad tím, že dnešní stroje by to zvládly o něco lépe. Bowser's Fury je naopak skvělým přídavkem k původní hře a za cenovku kolem řekněme sedmi set korun by obstál jako samostatný titul, ale žádnou revoluci nepřináší. Super Mario 3D World + Bowser's Fury je zkrátka vynikající komplet, který doporučím všem milovníkům plošinovek a zejména fanouškům kooperace, nemějte však přehnaná očekávání. Ne všechno, co Nintendo udělá, nutně vstoupí do historie.

• Zdroje: Vlastní


Super Mario 3D World + Bowser's Fury (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Kopii pro recenzi poskytl distributor ConQuest.

        Hodnocení8/10 VELMI DOBRÁ
Verdikt:

Super Mario 3D World + Bowser's Fury je povedený set dvou her, přinášející vynikající skákačku Super Mario 3D World v novém grafickém kabátku a novinku Bowser's Fury, která rozhodně není jen do počtu. Skvělý komplet určený nejen milovníkům kooperace.

Super Mario 3D World + Bowser's Fury; recenze

Klady

 • Obě hry podporují kooperaci pro dva nebo čtyři hráče
 • Pro hru ve dvou stačí každému hráči jeden joy-con
 • Podpora dotykového displeje u obou her
 • Vylepšení grafiky u Super Mario 3D World
 • Vynikající a nadčasová hratelnost

Zápory

 • Dlouhé nahrávací časy (především Super Mario 3D World)
 • Prázdné lokace vedoucí do jednotlivých úrovní (Super Mario 3D World)
 • V obou případech ohraný příběh bez většího nápadu
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu mám na starosti herní konzole všeho druhu a z her pak zejména závody, v osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race.

i Mohlo by vás zajímat
Super Mario 3D World + Bowsers Fury - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: adventura - Bowser unesl Princeznu Sprixie a je jen na našich hrdinech, aby ji zachránili. Připojte se k Mariovi, Luigiumu, Princezně Peach a Toadovi na jejich cestě za záchranou Království Sprixie.

+ ZDARMA Dárek Super Mario 3D World - Steelbook + magnetky + nálepky

1 499,- bez DPH 1 239,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: NSW760
Super Mario 3D All-Stars - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: adventura - Kolekce vynikajících her s Mariem zahrnující díly Super Mario 64, Super Mario Sunshine a Super Mario Galaxy. Všechny hry běží ve vyšším rozlišení, s podporou Joy-Con ovladačů a balení obsahuje také kompletní soundtrack.

1 499,- bez DPH 1 239,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: NSW711
Super Mario Odyssey - Nintendo Switch - Hra na konzoli
Super Mario Odyssey - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: adventura První sandbox hra s Mariem v hlavní roli od dob Super Mario 64 na konzoli Nintendo 64 a Super Mario Sunshine na konzoli Nintendo GameCube. V té budou hráči cestovat napříč masivními 3D světy a sbírat speciální měsíce, kterými budou napájet Mariovo plavidlo nesoucí název Odyssey.

-2% 1 409,-
1 379,- bez DPH 1 140,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: NSW013
Super Mario Maker 2 - Nintendo Switch - Hra na konzoli
-13%
Super Mario Maker 2 - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: RPG a logická - vytvořte si své vlastní úrovně ve hře Super Mario. Nyní ještě rozmanitější množství nástrojů, předmětů a herních prvků než v předchozím díle zajistí zábavu všem fanouškům Mario her.

-13% 1 499,-
1 299,- bez DPH 1 074,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít zítra od 8:00
Objednací kód: NSW130
Super Mario Odyssey - Nintendo Switch Digital
Hra na konzoli - Nintendo Switch, elektronická licence, klíč pro Nintendo eShop, žánr: dětská

2 984,- bez DPH 2 466,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005258
Super Mario Maker 2 - Nintendo Switch Digital
Hra na konzoli - Nintendo Switch, elektronická licence, klíč pro Nintendo eShop, žánr: akční a dobrodružná

2 842,- bez DPH 2 349,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004679
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB29
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi