Semtex - Hidden empty L Fifa 22 - Hidden empty P

The Ascent (RECENZE) – Pěkný výlet do temné budoucnosti

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

DLC do Cyberpunk 2077 jsou zatím v nedohlednu. Vy však už máte dohráno a chtěli byste další titul s augmentacemi a futuristickými přestřelkami? Tak to tu pro vás dnes máme tip v podobě akce The Ascent od vývojářského studia Neon Giant, která vám umožní se vydat do dalšího vesmíru zasazeného do nepříliš vzdálené budoucnosti. Jak se povedla, co nabízí v rámci příběhu a mnohem více najdete v naší recenzi.

The Ascent; wallpaper: cover

zdroj: Neon Giant

The Ascent (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. The Ascent vám ukáže, že jistě vyhlížející budoucnost je vždy nejistá
 2. Bez správné výstroje se daleko neprostřílíte
 3. Nikdy nevíš, nač narazíš
 4. The Ascent příjemně překvapil, měl však možná navíc
 5. Recenze The Ascent: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro The Ascent PC

The Ascent vám ukáže, že jistě vyhlížející budoucnost je vždy nejistá


Současná éra je pro řadu lidí plná nejistot a tak oni i jejich blízcí hledí s jistou nadějí k budoucnosti, která jim přinese o něco jistější prostředí. The Ascent je vlastně takovou podobou dní budoucích, kdy se dá na korporace spolehnout, protože se jedná o silné hráče ovládající vše, avšak také dávající všem tolik žádané jistoty. Tedy až do dne, než se jeden z největších gigantů prostě a jednoduše zčista jasna zhroutí a nechá své věrné na holičkách. Jakožto člověk, jemuž měl korporát zajistit zářné zítřky, pro vás situace nevypadá moc dobře. Postava, již hned na startu hry vytvoříte, naštěstí není žádným ořezávátkem. Právě naopak se jedná o řádně hustého člověka majícího v krvi touhu přežít, což jasně ukáže ve startovní lokaci, kde proleje potoky nepřátelských tělních tekutin.

The Ascent; gameplay: výbuch

zdroj: vlastní

Během hraní The Ascent absolvujete řadu explozivních situací.

Masakrem v mírně klaustrofobickém systému však vaše cesta v The Ascent nekončí. Je to pouze startovní stanice vysílající vás vstříc za dobrodružstvím, které se odehrává v obrovské metropoli Veles. Ta představuje gigantické hřiště rozdělené na řadu částí, do nichž se lze vydat. Během svého tažení temným cyberpunkovým světem navštívíte zaplivané bary plné neonových světel, lidmi přeplněné ulice pulzující životem, impozantní továrny, zbraněmi nacpaná skladiště nebo odpadní stoky pod výrobnami, kde na vás čekají různá nepěkná překvapení. Za sebe považuji způsob, jakým je město zpracováno, za primární klad tohoto díla. Tvůrcům se totiž povedlo tohle monumentální mraveniště vyplnit, takže hráč má v prvních hodinách pocit, že se pohybuje v něčem reálném.

Vzhledem k tomu, jak se autorům podařilo jejich metropoli vyplnit, je trošku škoda, že její velká část reaguje pouze na hráčova rozhodnutí. Nenajdete tu tím pádem žádné války gangů, či to, že by jedna parta nepřátel reagovala aktivně na druhou. Popřípadě já jsem na nic podobného nenarazil. Stejně tak mi tu schází také formování vztahů s frakcemi, kterých při hraní nepotkáte úplně málo. Přitom by právě skrze ně šlo daleko více vtáhnout hráče do děje a navíc by se tím navýšila znovuhratelnost, jelikož byste si pokaždé mohli vybrat partu, s níž byste pekli proti ostatním. Namísto nějakého komplexního formátu tu je klasický koncept hlavní linky a vedlejších úkolů, jež tu sice jsou, ale není jich nikterak mnoho, nebo minimálně těch kvalitních.

The Ascent - Longplay

zdroj: vlastní

Formování hrdiny mi přijde v The Ascent značně omezené.

Ve většině z nich se vydáváte vstříc bandám zločinců, kteří udělali tu chybu, že si zahrávali se špatnými lidmi, popřípadě někomu pomáháte. Nic zvláštního, ale ani vyloženě špatného. Celkově mají však primární i vedlejší úkoly v The Ascent aktuálně jednu relativně zásadní chybu. Nejednou se vám při jejich plnění stane, že je nedokončíte v rámci jediného průchodu. Jak je to možné?  Hlavním důvodem, proč je nepůjde zakončit, bude to, že vám zmizí cíl celé akce, nebo se prostě nespustí sekvence, po níž by měl hrdina sbalit prachy a vypadnout. Jedinou možností je následně souboj s bossem restartovat a někdy si nevystačíte pouze s tímto krokem, takže se vám občas stane, že si danou dějovou linku dáte znovu. Upřímně doufám, že brzy dojde k nápravě.

Bez správné výstroje se daleko neprostřílíte


The Ascent se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti. Na své mise si díky tomu máte příležitost vzít opravdu pestrou škálu různorodých zbraní nabízejících vám vždy trošku jiné chování a též odlišnou efektivitu. U obchodníků máte možnost zakoupit pistole, kulomety, těžké zbraně a pušky, které jsou v boji smrtící. Vzhledem k tomu, že spektrum nepřátel není o nic méně rozsáhlé, disponují i pušky různými formami útoků. Některé jsou orientované na boj proti robotům, jiné naopak slouží spíše k odpravování lidí. Celkově si však dle mého po této stránce není moc nač stěžovat. Jediná věc, nad níž bych si rád posteskl, je absence kontaktních nástrojů, ale možná jsem je prostě jen minul díky záplavě palných hraček, jichž tu najdete opravdu hodně, avšak bez možnosti úprav.

The Ascent; gameplay: puška

zdroj: vlastní

Paleta nástrojů je pestrá. S jejich úpravami už je to však horší, takže je upravujete pouze po stránce kvality.

Jak už bylo řečeno, příběh The Ascent se neodehrává v současnosti, takže je hráči nabídnuta vedle široké škály zbraní také slušná nabídka technických vychytávek, s jejichž pomocí má možnost dočasně vylepšit své tělo. Augmentace jsou tu dvojího rázu. Bez jakýchkoliv omezení užíváte moduly dávající vašemu hrdinovi kupříkladu příležitost se teleportovat na krátké vzdálenosti nebo častěji užívat schopnosti. Samotné technologické úpravy užíváte v boji a na jejich znovu užití si většinou musíte počkat, protože z vás čerpají energii. Na podobném principu zde fungují též taktické schopnosti, s jejichž pomocí házíte do prostoru granát, věž, regenerační stanici či jinou vychytávku.

Při vyzbrojování hlavního hrdiny je z čeho si vybírat, navíc vám neustále padají nové kusy, takže výstroj doslova třídíte vidlemi. O něco horší je to s možnostmi vývoje, ten je totiž zpracován hodně jednoduše. Bodíky za nové úrovně máte možnost cpát do několika statistik, čímž to fakticky hasne. Žádné propracované vývojové stromy, ani unikátní schopnosti na jejich konci. Prostě jednoduché rozhazování, s nímž už se naštěstí většina tvůrců dokázala vypořádat. Autoři The Ascent v tomto ohledu dost zaspali, což je škoda, jelikož případných cest, kudy se vydat, jistě nebylo málo.

The Ascent - Bad Path

zdroj: vlastní

Krytí, míření a uskakování patří mezi zásadní prvky The Ascent. Při soubojích na ně musíte stále myslet, protože jakmile přestanete, většinou zemřete.

Nikdy nevíš, nač narazíš


Minimálně za sebe považuji za největší problém The Ascent to, jakým způsobem je tu zpracován koncept úrovní nepřátel. Obdobně jako v tradičních akčních RPG a MMORPG jsou tu zóny z velké části jasně definovány po stránce náročnosti protivníků. Na začátku máte slabé, načež nastoupí střední a následně silní. Hlavním nedostatkem jest skutečnost, že tyto tři skupiny jsou na sebe neskutečně těsně navázány, takže při boji se začátečními protivníky klidně narazíte na vojáky s vyšší šarží. Pokud se tak stane, jen málokdy z tohoto setkání vyjdete se zdravou kůží. Jedná se totiž o nepřátele s výraznější silou a odolností, kvůli čemuž s nimi moc neuděláte a navíc vás velmi rychle rozstřílí na cucky.

Relativně brzy se tu navíc objevuje aspekt podlevelování, což znamená, že vedle těch skutečně silných či vyrovnaných protivníků vás tu otravují i vyloženě slabí nepřátelé. Ti jsou sami o sobě asi stejně smrtonosní jako hrstka mravenců, kvůli čemuž jsou spíše otravní než reálně nebezpeční. Právě u tohoto formátu her by člověk očekával, že se tvůrci pokusí inspirovat u jiných vývojářů, kteří kupříkladu své projekty navrhli tak, aby se nepřátelé buď vyvíjeli s hráčem, nebo rovnou byli stále na jeho úrovni. Cesta, kterou volí The Ascent, je bohužel něčím, co narušuje celkový zážitek, protože namísto toho, abyste čelili rovnocenným protivníkům, musíte relativně často kosit mouchy.

The Ascent; gameplay: bedna

zdroj: vlastní

Město je v The Ascent plné beden s výstrojí, která z nich padá náhodně, takže nikdy nevíte, co v nich najdete.

Další věcí, jež je u The Ascent vcelku na pováženou, je obtížnost samotná. Hra sama o sobě není těžká. Přijde mi, že je však možná až příliš postavená na to, aby ji hrálo více lidí, což se hodně promítá do soubojů. Hráč v nich za normálních okolností často musí čelit rozsáhlým skupinám nepřátel, kteří jsou pro jeho arsenál slušným problémem, protože kulek není nikdy dost a protivníci mají též určitou výdrž. Ulevit má hráči skutečnost, že jeho sokové mají jasně daný dosah. Bohužel tato mechanika nefunguje úplně ideálně, takže namísto toho, aby si ho honci přestali zcela všímat, většinou to dopadne tak, že se na hráčovu postavu neustále vrhají přivolávané posily. Těm už jasně nadefinované území tolik nevadí, kvůli čemuž do boje lákají i své kamarády s určeným teritoriem.

Zatímco AI je něco, o čem se dá v rámci kvalit diskutovat, optimalizace je naopak něčím, co se vývojářům z Neon Giant povedlo zvládnout fakticky na jedničku. The Ascent jede jako hodinky. Při hraní tím pádem s odpovídajícím strojem nenarazíte na žádné výrazné skoky v rámci fps. Sám jsem se nesetkal ani s pády hry, což bylo fajn, vzhledem k tomu, jaký rozsáhlý svět je tu před hráče postaven. Bugy tu jsou, ale není jich mnoho. Osobně jsem čekal, že tento kus bude mít o kapku větší problémy. Nakonec mě však po této stránce velmi příjemně překvapil a jsem za to rád. Pokud by tvůrci ještě řádně zamakali na formátu úrovní nepřátel, asi by se jejich dílo lépe hrálo.

The Ascent - Wave attacks

zdroj: vlastní

Vlny jsou v The Ascent dost nepříjemné, minimálně tedy pokud hrajete sami.

The Ascent příjemně překvapil, měl však možná navíc


Cyberpunková akce The Ascent je titulem, jehož tvůrcům se povedlo vytvořit rozsáhlé město, které na první pohled evokuje dojem, že vyrážíte do metropole budoucnosti. Je to však vše, co tento kousek nabízí? Rozhodně nikoliv. Kromě výrazně zpracovaného herního světa vám dává k dispozici také slušný arsenál zbraní a též soubojový systém, v němž je budete užívat vskutku často. Je trošku škoda, že zde nejsou přítomny kontaktní smrtící nástroje, protože nepřátelé jimi disponují.

Stejně tak mohl být lépe zpracován vývojový systém, dialogy či fungování samotného velkoměsta, jež je závislé primárně na hráči, za jeho skutky jej nepenalizuje a samo o sobě ve své podstatě nefunguje bez jeho zásahů. Pro jedince nepreferující multiplayer bude možná, kvůli absenci možnosti nastavení obtížnosti, problémem vyšší náročnost pro osamělé lovce. Přítomny jsou také v menší míře bugy. Optimalizace je však něčím, zač je třeba autory The Ascent pochválit, protože jejich kus jel vskutku pěkně.

The Ascent; gameplay: věž

zdroj: vlastní

Město tu na vás příliš nereaguje, takže můžete vraždit, jak se vám zlíbí a nikdo s tím reálně nic nedělá.

• Zdroje: Vlastní


The Ascent (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

The Ascent je izometrické akční RPG, na kterém pracují vývojáři z Neon Giant a vydává společnost Curve Digital. Hra vychází 29. července 2021 na PC, Xbox One a Xbox Series X/S.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Kopii pro recenzi poskytla PR agentura Renaissance.

        Hodnocení7/10 DOBRÁ
Verdikt:

The Ascent je nadprůměrnou akcí, jíž dominuje pěkně navržené velkoměsto a dynamický soubojový systém. V ostatních ohledech už tak oslnivá není, avšak i přesto se jedná o kus, který má co nabídnout. Pokud nehledáte nic příliš komplexního a prostě si chcete jen zastřílet, klidně po tomto titulu sáhněte.

The Ascent; recenze

Klady

 • Působivě zpracované město
 • Pestrá škála zbraní
 • Slušně navržený soubojový systém
 • Pěkný vizuál

Zápory

 • Nedostatečný rozvoj zbraní a hrdiny
 • Město reaguje pouze na hráče, nefunguje samo o sobě
 • Absence nastavení obtížnosti je citelná při sólovém hraní
 • Kamera občas zlobí
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro The Ascent PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core Intel Core i5-3470 (4 * 3200) | AMD FX-8350 (4 * 4000) Intel Core i9-9900k (8 * 3600) | AMD Ryzen 7 3700X (8 * 3600)
Grafická karta GeForce GTX 660 (2048 MB) | Radeon R9 390X (8192 MB) Geforce RTX 2080 (8192 MB) | Radeon RX 6800 XT (16384 MB)
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 35 GB 35 GB

• Zdroj: Steam (28. 7. 2021)

S jakým herním PC na The Ascent?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimální sestava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RTX3070 Corsair

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Ryzen RTX3070 Corsair

i Mohlo by vás zajímat
Gears Tactics - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a strategie - Tahová strategie z oblíbeného univerza. Složte si svůj tým a velte mu v boji proti přesile.

-65% 1 699,-
599,- bez DPH 495,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO840
XCOM 2 Collection (PC/MAC/LX) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a hororová

-75% 2 499,-
625,- bez DPH 517,-
Koupit
Akční cena
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002731
Cyberpunk 2077
Hra na PC - krabicová verze, klíč pro GOG,com, české titulky, žánr: akční a RPG Otevřený svět zasazený do té nejživější a nejnebezpečnější metropole budoucnosti – Night City. Johnny Silverhand - v roli legendárního rockerboye se objeví hollywoodský herec Keanu Reeves! V balení CD se soundtrackem, průvodce světem, pohlednice, mapa, nálepky a digitální bonusy

1 279,- bez DPH 1 057,-
Koupit
Můžete mít dnes do 7:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WG1085
Cyberpunk 2077 Collectors Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus Edice obsahuje: Plnou hru v pouzdře s pevnými disky, 25cm sošku hl. postavy, Steelbook, Artbook, vyšívané záplaty, obsáhlý digitální obsah a spostu dalšího...

4 990,- bez DPH 4 124,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX539c
Cyberpunk 2077 Collectors Edition - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG Edice obsahuje: Plnou hru v pouzdře s pevnými disky, 25cm sošku hl. postavy, Steelbook, Artbook, vyšívané záplaty, obsáhlý digitální obsah a spostu dalšího...

4 990,- bez DPH 4 124,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO517c
Cyberpunk 2077 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG Otevřený svět zasazený do té nejživější a nejnebezpečnější metropole budoucnosti – Night City. Johnny Silverhand - v roli legendárního rockerboye se objeví hollywoodský herec Keanu Reeves! V balení průvodce světem, pohlednice, mapa, nálepky a digitální bonusy

-8% 1 389,-
1 277,- bez DPH 1 055,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes do 7:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO517
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Energetický nápoj Semtex

-4% 7 999,-
7 690,- bez DPH 6 355,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Xbox Series S + 2x Xbox Wireless Controller
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 2× herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Energetický nápoj Semtex

-4% 9 290,-
8 890,- bez DPH 7 347,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb1
Xbox Series S + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Energetický nápoj Semtex

-5% 8 690,-
8 290,- bez DPH 6 851,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb2
Xbox Series X
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
13 490,- bez DPH 11 149,-
Předobjednat
Očekáváme říjen 2021
Objednací kód: MXO001a1
Xbox Series X + 2x Xbox Wireless Controller
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 2× herní ovladač, barva černá

-3% 15 099,- Předp. cena
14 699,- bez DPH 12 148,-
Předobjednat
Akční cena
Očekáváme říjen 2021
Objednací kód: MXO001ab1
Alza GameBox Core GTX1660 Super
Herní PC Intel Core i5-9400F Coffee Lake 4.1 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1660 Super 6GB, RAM 16GB DDR4, SSD 500 GB + HDD 2 TB, Bez mechaniky, Wi-Fi, DVI, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

-4% 27 990,-
26 990,- bez DPH 22 306,-
Koupit
Můžete mít dnes do 7:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7s4b
Alza GameBox Core RTX3060+
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 3× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

36 990,- bez DPH 30 570,-
Koupit
Můžete mít dnes do 7:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB5b2m6
Alza GameBox Core RTX3070 Ti
Herní PC Intel Core i9-9900KF 5 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 TI 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 2000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Pro

+ ZDARMA Promo elektronický klíč GeForce RTX Battlefield 2042 Bundle - nutno uplatnit do 14.12.2021
+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

55 990,- bez DPH 46 273,-
Koupit
Můžete mít dnes do 7:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB5b2m9
Alza GameBox Core RTX3070
Herní PC Intel Core i7 10700F Comet Lake 4.8 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB 7200 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home

+ ZDARMA Promo elektronický klíč GeForce RTX Battlefield 2042 Bundle - nutno uplatnit do 14.12.2021
+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

44 091 Kč se slevovým kódem  2021SROTOVNE10
48 990,- bez DPH 40 488,-
Koupit
Šrotovné
Můžete mít dnes do 7:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4c9g5w
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB27
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi