vega vega

The Dark Pictures Anthology: Little Hope (RECENZE) – Sbírka hororovek získává na kvalitě

Zobrazit katalog

• Autor: Alexandra Vaníková

Tvůrci interaktivního survivalu Until Dawn, Supermassive Games, se tvorby strašidelných titulů nechtěli jen tak vzdát a loni představili zbrusu novou značku The Dark Pictures Anthology obsahující několik kratších příběhů. Jejím prvním dílem byl Man of Medan, kde měl hráč na starosti osud pěti lidí uvízlých na lodi duchů. Plavidlo z druhé světové války v Little Hope vystřídalo malé městečko zmítané následky ekonomického úpadku a obrovské tragédie, která se v něm kdysi odehrála. Jaké děsivé dobrodružství si pro nás v britském studiu připravili tentokrát, a zda nám během hraní šedivěly vlasy strachem, se dozvíte v naší recenzi.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope; wallpaper: cover
Alza Magazín

The Dark Pictures Anthology: Little Hope (hra) | The Dark Pictures Anthology (IP)

Survival horor The Dark Pictures Anthology: Little Hope je součást herní antologie The Dark Pictures. Titul vyvíjí studio Supermassive Games a vydává společnost Bandai Namco Entertainment. Hra vychází 30. 10. 2020 na PC, PS4 a Xbox One bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: Recenze Little HopeRecenze Man of Medan 

The Dark Pictures Anthology: Little Hope (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Blair Witch říznutý Silent Hillem, ale žádná kopie
 2. The Dark Pictures: Little Hope nabízí vizuál na vysoké úrovni, atmosféra nijak nezaostává
 3. Cestu neprostupnou mlhou si klestěte jedině s ovladačem v ruce
 4. Ve dvou se to lépe táhne
 5. Supermassive Games tak, jak je známe (a máme rádi)
 6. Recenze The Dark Pictures Anthology: Little Hope: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro The Dark Pictures Anthology: Little Hope PC

Blair Witch říznutý Silent Hillem, ale žádná kopie

Skupinka studentů spolu s učitelem po děsivě vyhlížející nehodě autobusu uvíznou v bohem opuštěném městečku s příznačným názvem Little Hope. Určitě vám při čtení této věty napadlo: „Existuje větší klišé?“ Totéž jsem si řekla i já, a od The Dark Pictures Anthology: Little Hope jsem neměla velká očekávání.

Dnes už je totiž náročné na poli hororovek najít titul, který by neobsahoval prvky známé z jiných her nebo filmů. Výjimkou není ani Little Hope, kde narazíte například na figurky z větviček používané při rituálech černé magie, či fixní kameru nabízející v určitých částech hry pouze omezený pohled. Přestože jsou to známé součásti například Blair Witch a Silent Hill, v Little Hope fungují stejně dobře.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope; gameplay: postavy The Dark Pictures Anthology: Little Hope; gameplay: Mary
Kromě pěti hlavních postav (zleva doprava: Taylor, Daniel, John, Andrew, Angela) můžete ovlivnit i osud malé Mary (i když ta není hratelnou postavou).

Tyto prvky vhodně doplňuje zajímavý příběh, kterým se může hra pochlubit. Od prvoplánové duchařiny má totiž daleko a protíná se v něm hned několik realit z různých časových období. V roli hlavních protagonistů jsem tak během hledání cesty z tajuplného Little Hope měla možnost nahlédnout do sedmdesátých let dvacátého století, a dokonce i do roku 1692. Historii města totiž poznamenalo právě toto období definované hlavně čarodějnickými procesy, jejichž oběťmi se často stali i nevinní lidé. Co považuji za velké plus, je také fakt, že výlety do minulosti nemalým způsobem ovlivní přítomnost a nejedná se tedy jen o příběhové flashbacky.

The Dark Pictures: Little Hope nabízí vizuál na vysoké úrovni, atmosféra nijak nezaostává

Atmosféra je v titulu hustá podobně jako mléčná mlha, před kterou v Little Hope neuniknete, za což může i prostředí, kde se hra odehrává. Je mnohem zajímavější než v Man of Medan, i když na první pohled nemusí působit velmi lákavě. Nezůstalo navíc jen při bloudění prázdnými ulicemi města a navštívila jsem hned několik opuštěných budov, které byly pochopitelně živnou půdou pro děsivá překvapení. Za ty v Little Hope může hned několik věcí – od neškodné kočky či havrana až po přízraky minulosti nebo obživlé mrtvoly. Design posledně jmenovaných se týmu v Supermassive Games opravdu vydařil a nepříjemný pohled na tyto neživé existence umocňuje i vydařená grafika.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope; gameplay: Abraham The Dark Pictures Anthology: Little Hope; gameplay: Angela The Dark Pictures Anthology: Little Hope; gameplay: Taylor
V The Dark Pictures: Little Hope není o napětí nouze i díky návštěvníkům z minulosti.

Vizuální zpracování bylo pro mě pastvou pro oči, a to se netýkalo jen popraskané a puchýři poseté pokožce umrlců, ale i modelace světa a mimiky postav. Narazila jsem sice na přehnané projevy emocí podobně jako v Man Medan (například v jednom okamžiku se ženské hrdince uprostřed monologu tak protočily panenky, až jsem měla pocit, že je těsně před omdlením). Mám ale pocit, že se tvůrci začínají v tomto směru mírnit, výsledkem čehož jsou již mnohem přirozeněji působící projevy ve srovnání s úvodním dílem antologie..

Cestu neprostupnou mlhou si klestěte jedině s ovladačem v ruce

Po stránce ovládání dokáže Little Hope dost potrápit ty z vás, kteří se rozhodnou na hraní použít klávesnici a myš. První hraní jsem absolvovala právě s těmito dvěma periferiemi a zážitek měl od příjemného věru daleko. Hra sice nabízí klasické ovládání pomocí WASD kláves a také „point-and-click“ variantu, ale ani jedno není žádná sláva. 

Jde možná o čistě subjektivní záležitost, ale Little Hope se pro mě v momentech, kdy jsem mohla volněji prozkoumávat prostředí (při nastavení point and click), stala kvůli myšce a její symbolu na obrazovce poněkud suchou adventurou a atmosféra se najednou vytratila. Frustraci, která se dostavila vždy, když jsem se musela stěží „vyklikat“ ze stísněných místností, by se v dané chvíli také jen tak něco nevyrovnalo. Situace s ovládáním pomocí WASD byla o něco lepší, ale i tak bylo dost neohrabané a těžkopádné. 

The Dark Pictures Anthology: Little Hope – Taylor I Alza Magazín Gameplay, PC, No Commentary

Boj se sebou samým dostává v Little Hope nový význam.

Proto vřele doporučuji zapojení ovladače, se kterým je ovládání hladké a bezproblémové. Rozdíl jsem pocítila i při quick-time-eventech (blíže o nich v následujícím odstavci). Zatímco s myškou v ruce jsem musela rychle nasměrovat kurzor do označeného kroužku a kliknout, při hraní s ovladačem postačí stisk příslušného tlačítka.

Nebyla by to hra od Supermassive Games, kdyby neobsahovala quick-time-eventy (QTE) založené na stisknutí specifického tlačítka v ten správný okamžik. Ty prošly menší změnou k lepšímu tím, že vás na ně hra včas upozorní. Získáte tak dvě sekundy navíc, kdy můžete rychle mrknout na ovladač a rozložení tlačítek, případně ho ještě pevněji sevřít ve zpocených rukou. Pokud QTE nesnášíte, tato úprava váš názor nezmění, ale pro nás, kteří jsme si již na kombinaci QTE a náročných dialogových voleb zvykli, jde rozhodně o změnu k lepšímu.

Podobně jako v předešlých titulech od britského studia, i v The Dark Pictures Anthology: Little Hope ovlivňujete vývoj děje a jeho větvení volbami, ale také úspěšností ve zmíněných quick time eventech, případně v minihře simulující tep založené na mačkání tlačítka ve specifickém tempu. Těmito elementy vývojáři ze Supermassive Games běžně ve svých hororovkách nahrazují komplexnější soubojový systém, který mi však také díky pasážím nesoucích se ve znamení těžkých rozhodnutí nebo QTE nijak nechyběl.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope; gameplay: průzkum The Dark Pictures Anthology: Little Hope; gameplay: volby The Dark Pictures Anthology: Little Hope; gameplay: mechanika srdečního tepu
Prozkoumávání města, dialogy a objasňování událostí, které psali historii Little Hope – na první pohled nuda, The Dark Pictures Anthology: Little Hope toho však ukrývá mnohem více.

Velkou část hratelnosti tvoří také pátrání po indiciích dotvářejících příběh, mezi které patří i tzv. premonitions (předtuchy). Jde o pohlednice, jež prostřednictvím krátkých video fragmentů prezentují možnou budoucnost. Dostanete tak menší ochutnávku toho, co jednu z postav čeká, a můžete v určitých momentech hry zpozornět a zvrátit (často tragický) osud jednoho z hrdinů. Tyto předtuchy jsou jedním z poznávacích znamení her od Supermassive Games a mně se tato idea nahlížení do budoucna velmi líbí.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope – Daniel I Alza Magazín Gameplay, PC, No Commentary

V 17. století se ocitnete během okamžiku, prioritou tehdy bude i životní úděl nehratelných postav.

V The Dark Pictures Anthology: Little Hope však ztrácejí na významu. Hrdinové příběhu se totiž v tomto konkrétním titulu ocitnou v situaci, kdy budou vědět, co (nebo kdo?) je může zabít, čímž se zužuje množství možných střetů se smrtí – a v daných situacích jsem opravdu nepotřebovala radu typu „pozor, může tě o zem přišpendlit kus plotu!“  a bojovala jsem s quick time eventy, co mi prsty stačily. Párkrát se mi stalo, že jsem v obrázky předpovězené situaci uvažovala jinak, protože mě hra k tomu nabádala, ale myslím, že Little Hope by se klidně obešlo i bez nich.

Pro lepší představu uvedu příklad z prvního survival hororu od Supermassive Games, Until Dawn, kde byl systém předtuch představen poprvé. Hlavním rozdílem mezi Little Hope a Until Dawn je v tomto ohledu fakt, že v druhém jmenovaném mohl protagonisty zasáhnout tragický osud hned několika způsoby. 

Životní cesta jedné z postav mohla skončit například pádem z výšky, skonáním v plamenech, rukou kamaráda nebo krvelačného monstra. Moje smysly tak okamžitě ožily ve chvíli, kdy se jeden z hrdinů ocitl na vrcholu strážní věže nebo se v jeho blízkosti objevily zápalky a vzpomněla jsem si na jednu z předtuch upozorňujících na danou situaci. V Little Hope je však počet možných úmrtí jedné postavy dost zúžený a jakékoliv upozornění na blížící se zubatou tak nebylo nutné, protože jsem okamžitě věděla, kdy se blížilo nebezpečí.

Ve dvou se to lépe táhne

Kapitolou samou o sobě (v případě této recenze doslova) je multiplayer ve hrách ze série The Dark Pictures Anthology. Tvůrci totiž hráčům umožňují prožít příběh sólo v singleplayeru, nebo společně s přáteli. A to buď s dalšími čtyřmi, přičemž během hraní všichni sedí v místnosti a v určitých částech hry si postupně podávají ovladač (každý hraje za jednu postavu), nebo v rámci online co-opu. Já jsem před psaním recenze absolvovala hru s kolegou Dominikem Faitem právě v kooperativním režimu, a to hned dvakrát, protože jsem si příběh chtěla vyzkoušet z obou dostupných pohledů.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope; gameplay: kurátor
Příběhy v antologii The Dark Pictures hráčů doprovází tajemná postava kurátora, a to jak v singleplayeru, tak ve hře pro více hráčů. Jeho rady jsou častokrát k nezaplacení.

Výsledkem bylo přibližně osm hodin živé diskuse, smíchu, uštěpačných poznámek (často vyřčených při nezvládnutém quick time eventu nebo ne zrovna nejideálnější zvolené dialogové volbě) a hlavně vzájemného lekání se. Tento režim tak rozhodně vřele doporučuji těm, kterým se nechce navštívit děsivou historií poznamenané místo osamoceně. Výhodou kooperace je také fakt, že vám budou zpřístupněny scény, které v sólo hře nebudete mít možnost vidět a získáte tak bohatší zážitek.

Supermassive Games tak, jak je známe (a máme rádi)

V nejnovějším přírůstku do série The Dark Pictures se určitě najdou aspekty hodné kritiky. Největším z nich je rozhodně ovládání pomocí klávesnice a myšky. Je pravda, že samotní tvůrci doporučují použít ovladač, Little Hope ale vyšlo ve stejném čase na PC i na konzole, proto nerozumím, proč se k ovládání na periferiích nepřistupovalo stejně, respektive proč se zážitek s myškou v ruce tak velmi liší od použití ovladače. Dalším negativem jsou premonitions, tedy předtuchy. S jejich samotnou přítomností ve hře problém nemám, ale vzhledem k vývoji děje ztrácejí na důležitosti.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope; gameplay: John
S monstry za patami je příležitostí na vydechnutí žalostně málo.

I přes zmiňované nedostatky se však The Dark Pictures: Little Hope vyznačuje kvalitou, za kterou vděčí originálnímu vyprávění a skvělé atmosféře umocněné příběhy postav, o jejichž (ne)šťastný osud se navíc může hráč sám přičinit vlastními rozhodnutími. V tomto ohledu titul s přehledem předčil svého předchůdce – Man of Medan (2019) – a kvalitou se přiblížil k úplně prvnímu interaktivnímu thrilleru od Supermassive Games – Until Dawn (2015).

Grafické zpracování si také zaslouží pochvalu, společně se zajímavým pojetím multiplayeru, zejména online kooperativního režimu, kde odhalíte v singleplayeru skryté úlomky děje. Zdolání Little Hope mi zabralo přibližně 4–5 hodin, což nejsou závratná čísla. Devizou této hororovky je však možnost širšího větvení děje, v důsledku čehož je vysoce pravděpodobné, že se, podobně jako já, po prvním dohrání do Little Hope vrátíte znovu... a znovu, a znovu. Herní čas se tak může ztrojnásobit, což je při ceně 30 eur vcelku férová nabídka.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Kopii pro recenzi poskytla distribuční společnost CENEGA CZECH.

• Zdroje: Vlastní

Recenze The Dark Pictures Anthology: Little Hope: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 78 % Alza Magazín
Verdikt:

Pokud přivřete oči nad mírnými nedostatky, Little Hope si vás omotá kolem prstu napínavou atmosférou, příběhem, vizuálem a také možností větvit příběh. Fanouškům Until Dawn by titul rozhodně neměl ujít.

The Dark Pictures Anthology: Little Hope; recenze

Klady

 • Grafické zpracování
 • Vyprávění příběhu a jeho větvení
 • Propojení minulosti a přítomnosti i prostřednictvím nepřátel
 • Zasazení do městečka s historií čarodějnických procesů (atmosféra)
 • Kooperativní mód

Zápory

 • Neohrabané ovládání na klávesnici a myšce
 • Premonition (předtuchy) vzhledem ke směrování příběhu nenabízejí žádaný efekt
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Volám sa Alexandra Vaníková a hrám sa venujem od svojich dvanástich rokov. Ako herný zelenáč som utopila hodiny v stratégiách Cossacks a Age of Empires. Nasledovala Mafia a niekoľko dielov Call of Duty, po ktorých som si začala rozširovať obzory naplno. Môj osobný výber top hier? Nájdete v ňom oba diely The Last of Us, Cyberpunk 2077, GTA V, japonské RPG Persona 5 Royal, Uncharted či God of War. Nepohrdnem ale ani kvalitnou indieovkou alebo titulom so zombie tematikou.

HW nároky pro The Dark Pictures Anthology: Little Hope PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3470 3.2GHz / AMD FX-8350 Intel Core i5-8400 6-Core 2.8GHz / AMD Ryzen R5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 750 Ti / Radeon HD 8570 NVIDIA GeForce GTX 1060 / Radeon RX 580 8GB
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 80 GB 80 GB

• Zdroj: game-debate.com (9. 11. 2020)

S jakým herním PC na The Dark Pictures Anthology: Little Hope?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1650

Alza GameBox Core RTX3070

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3070

Alza BattleBox Core RTX3080 Helios

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3080 Helios

i Mohlo by vás zajímat
The Dark Pictures Anthology: Little Hope - PS4 - Hra na konzoli
-11%
The Dark Pictures Anthology: Little Hope - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: hororová - Unikněte před děsivými přízraky po tom, co se ocitnete uvězněni a naprosto izolováni v opuštěném městečku Little Hope.

-11% 899,-
799,- bez DPH 660,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:15
Objednací kód: MSX816
The Dark Pictures Anthology: Little Hope - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: hororová - Unikněte před děsivými přízraky po tom, co se ocitnete uvězněni a naprosto izolováni v opuštěném městečku Little Hope.

899,- bez DPH 743,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 15:30
Objednací kód: MXO722
The Dark Pictures Anthology: Little Hope - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, žánr: hororová - Unikněte před děsivými přízraky po tom, co se ocitnete uvězněni a naprosto izolováni v opuštěném městečku Little Hope.

799,- bez DPH 660,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1330
The Dark Pictures Anthology: Volume 1 - Man of Medan and Little Hope Limited Edition - PS4 - Hra na konzoli
-14%
The Dark Pictures Anthology: Volume 1 - Man of Medan and Little Hope Limited Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: hororová - edice obsahuje 2 plné hry (Man of Medan a Little Hope), Steelbook se 4 sloty na herní disky, látkovou mapu herního světa Dark Pictures a 2 exkluzivní sběratelské spony.

-14% 1 399,-
1 199,- bez DPH 991,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MSX816le
The Dark Pictures Anthology: Volume 1 - Man of Medan and Little Hope Limited Edition - Xbox One - Hra na konzoli
-14%
The Dark Pictures Anthology: Volume 1 - Man of Medan and Little Hope Limited Edition - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: hororová - edice obsahuje 2 plné hry (Man of Medan a Little Hope), Steelbook se 4 sloty na herní disky, látkovou mapu herního světa Dark Pictures a 2 exkluzivní sběratelské spony.

-14% 1 399,-
1 199,- bez DPH 991,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 15:30
Objednací kód: MXO722le
The Dark Pictures Anthology: Man of Medan - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: hororová Čtyři mladí Američané vydávají na dobrodružnou plavbu za potápěním s cílem najít legendami opředený vrak lodi z druhé světové války.

699,- bez DPH 578,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:15
Objednací kód: MSX637
Until Dawn - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a adventura, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - atmosférický horror nové generace, na špičkovém enginu Killzone Shadowfall, Butterfly effect umožnuje pokaždé nové větvení příběhu a ovlivnění osudu hlavních postav, hollywoodské obsazení hlavních rolí

499,- bez DPH 412,-
Koupit
Skladem 1 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MSX188
Until Dawn: Rush of Blood - PS4 VR
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, adventura, hororová a VR - horrorový spin off hitu Until Dawn pro Playstation VR, tentokrát v podobě on-rail střílečky

299,- bez DPH 247,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 10 ks
Můžete mít dnes do 6:30
Objednací kód: MSX1003
Until Dawn: Rush of Blood - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / DLC - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra pouze pro české SEN a PlayStation Store účty

549,- bez DPH 454,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESD215
Blair Witch - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: hororová - Na první pohled běžně vypadající vyšetřování se brzy změní v nekončící noční můru - zažijte na vlastní kůži, co s Vaší myslí dokáže udělat strach.

749,- bez DPH 619,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: MSX745
Blair Witch - PC DIGITAL - Hra na PC
-16%
Blair Witch - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam

-16% 327,-
274,- bez DPH 226,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005073
Silent Hill Homecoming - PC DIGITAL - Hra na PC
-75%
Silent Hill Homecoming - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam

-75% 519,-
130,- bez DPH 107,-
Koupit
Akční cena
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005247
Amnesia: The Dark Descent - PC DIGITAL - Hra na PC
-25%
Amnesia: The Dark Descent - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam

-25% 96,-
72,- bez DPH 60,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005121
Amnesia: A Machine for Pigs - PC DIGITAL - Hra na PC
-8%
Amnesia: A Machine for Pigs - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam

-8% 73,-
67,- bez DPH 55,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005120
Amnesia Collection - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam

72,- bez DPH 60,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005119
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB28
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi