Dárkové karty Resident Evil 4

Total War: Three Kingdoms – A World Betrayed prezentuje příběh Lü Pua a Sun Cchea dosti stroze (NOVINKA)

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Minulá expanze Mandate of Heaven se Creative Assembly skutečně povedla. Vývojáři se proto velmi rychle pustili do vývoje dalšího placeného DLC A World Betrayed, jemuž jsme se mohli věnovat aktivněji v předchozích dnech. Které postavy jsou v něm řádně zpracovány, co přidává a jak je na tom v porovnání se svým předchůdcem, si přečtete v následujících odstavcích.

Total War: Three Kingdoms – A World Betrayed; screenshot: duel

Svými kvalitami se nedaří A World Betrayed vymanit ze stínu expanze Mandate of Heaven

Lü Pu byl od momentu, kdy byla expanze A World Betrayed představena, jedním z jejich nejvýraznějších lákadel. První kampaň jsem se proto rozhodl absolvovat za něj, abych viděl, zda je skutečně postavou, která dokáže nové DLC utáhnout. Startovní pozice tohoto šampiona je velmi nezáviděníhodná, jeho města jsou totiž obležena silami vojevůdce Cchao Cchaa. Ten jej se svými čtyřmi vojsky nutí, aby si vyloženě vybral, zda zachrání větší metropoli, anebo se vydá k farmářské osadě, jež mu zajistí dostatek jídla pro zásobování svých vojů. Osobně jsem si zvolil první možnost, bylo mi totiž jasné, že opevněné sídlo bych získával zpět daleko hůře než vísku, o niž jsem následně kvůli tomuto tahu přišel, a aby toho nebylo málo, byl jsem se svými muži uvězněn v mé metropoli.

Total War: Three Kingdoms – Lü Pu I Alza Gaming (Gameplay)

Lü Pu není mezi lordy Total War: Three Kingdoms příliš oblíben, jak by také mohl být, když zabil svého otce.

Startovní armáda Lü Pua naštěstí disponuje vedle tohoto nesmírně schopného válečníka také stratégem, který mu umožňuje vyrážet na výpravy za svitu lampionů, a tak se vyhnout při útoku konfrontaci s posilami vojska, jež napadl. Velmi rychle jsem tím pádem naskočil na ofenzivní vlnu, díky jejíž vysoké efektivitě jsem mohl brzy odmítnout nabídky okolních panovníků chtějících z mé frakce vytvořit svého vazala. Lü Pu je v rámci boje jednou z nejvýraznějších postav Total War: Three Kingdoms, bitvy se s ním díky tomu vyhrávají relativně snadno, stačí se jen zaměřit na eliminaci soka a o výsledku střetu je víceméně rozhodnuto. Primárním úkolem celého tažení bylo po zvolení první cesty zničení Cchao Cchaa, po čemž se aktivoval klasický scénář „Staň se císařem“.

Pokud bych měl tuto frakci charakterizovat, jedná se o uskupení, které je hodně zaměřené na boj. Lü Pu je totiž postavičkou vyloženě neschopnou normálně vládnout, takže jste nuceni stabilně přijímat žoldácké kontrakty a neustále svým poddaným vítězstvím v bitvách ukazovat, že je lepší stát na vaší straně než proti vám. V momentu, kdy se vám přestane dařit v poli, se vám celek rozsype pod rukama, což mi popravdě moc nesedí. O něco lépe mi možná právě kvůli tomuto faktu přišel navržený vojevůdce Sun Cche, za něhož bylo hraní v rámci strategického hlediska daleko zajímavější. Mimoto mi byl bližší i díky své povaze, nečišela z něj totiž taková arogance jako z Lü Pua. Jeho říše je navíc o poznání stabilnější, díky čemuž pro něj není permanentní válka jedinou možností.

Total War: Three Kingdoms – A World Betrayed; screenshot: smlouva
Některé frakce Total War: Three Kingdoms – A World Betrayed mají možnost přijímat žoldácké smlouvy, a tak se aktivně zapojit do cizích válek po boku jedné ze stran.

V počáteční fázi to ovšem nemá Sun Cche o moc jednodušší než Lü Pu. Hned po skončení prvního tahu je svým pánem požádán, aby mu daroval unikátní předmět, který se předával z otce na syna. V případě, že žádost odmítnete, automaticky vyhlásíte nezávislost, čímž se pustíte do války proti velké části svého okolí. Pokud naopak podmínky akceptujete a klenot vydáte, získáte si čas, který je však nutné využít ke zbrojení, protože lord, jemuž sloužíte, není zrovna nejdůvěryhodnější osoba. Prakticky by se dalo říct, že je to bastard, jehož slovo má nulovou hodnotu, takže čím dříve se proti němu postavíte, tím lépe pro vás. Jakmile se vymaníte z jeho vlivu, vydáváte se na cestu, jejímž cílem je získání trůnu a stabilizování rozhádané říše.

Hlavním smyslem života Sun Cche není boj, nýbrž naplňovaní ambicí a plánů, s nimiž přišel už jeho otec. Aby tento vůdce ve světě plném intrik a neustálých masakrů přežil, byla mu dána schopnost lehkovážnosti, s níž je spojeno také štěstí, bez něhož to daleko nedotáhne. Jeho primárním benefitem je vysoká pohybová rychlost, díky níž je schopen relativně slušně expandovat do okolí a likvidovat slabší armády, jež nemají takový dosah jako on. Spoléhat může také na žoldáky, přístupné za nějaký ten peníz i slabším postavám. Jestliže toužíte po určité formě stability, je dle mého tento panovník jasnou volbou.

Total War: Three Kingdoms – Jen Paj-Chu I Alza Gaming (Gameplay)

Bandité v rámci vydání A World Betrayed konečně dostali vlastní technologický strom, díky čemuž je za ně hraní o něco zábavnější.

Asi nejzajímavější postavou A World Betrayed je však bezplatný hrdina Jen Paj-Chu, který v rámci přidání expanze White Tiger Yan rozšířil řady banditů. K srdci mi přirostl více než dvojice placených šampionů rovnou ze dvou důvodů. Za prvé byl mnohem sympatičtější než nováčci, a za druhé na rozdíl od nich disponoval skutečně zásadními mechanizmy v rámci vývoje. Ten jej odlišil od většiny dostupných vojevůdců, protože zástupci lapků mají nyní vlastní evoluční strom, který má podobu mapy Číny se všemi částmi, z nichž je složená. Každý dílek herního světa je jedním výzkumným bodem, u něhož rychlost výzkumu definuje to, zda dané místo vlastníte, či nikoliv. Jen Paj je navíc jednou z mála postav těžících z budování konfederací a aliancí, což se mi na něm také hodně líbilo.

Jakožto velkému fandovi Total War: Three Kingdoms mi přijde, že se vývojářům z Creative Assembly nepodařilo zcela využít potenciál, jež DLC A World Betrayed nabízelo. Namísto toho, aby si více pohráli s oběma primárními tahouny celé expanze a vytvořili pro ně více časových pozic, z nichž by mohli startovat, jim dali jen jeden bod, což považuji za nedostačující, protože možností, jak je zpracovat tu bylo skutečně hodně, jak se ukázalo třeba u protagonistů expanze Mandate of Heaven. Je skutečně škoda, že se A World Betrayed nepodařilo vystoupit ze stínu předchozího rozšíření, přestože bylo podobně jako Mandate podpořeno bezplatným obsahem ovlivňujícím původní frakce.

Total War: Three Kingdoms – A World Betrayed; screenshot: poprava
Eliminace lenního pána není v Total War: Three Kingdoms – A World Betrayed až takovým problémem, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Snad si následující balíček povede lépe a komplet opět o něco posune. Bylo by totiž skutečně škoda, kdyby se Creative Assembly vrátilo k DLC politice, již nastavilo u Total War: ROME II, pro nějž vycházely velmi omezené balíčky nějak zvláště nevylepšující celek. Total War: Three Kingdoms – A World Betrayed spolu s bezplatným obsahem White Tiger Yan vyšlo na PC 19. března 2020.

• Zdroje: Vlastní

i Mohlo by vás zajímat
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací