Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

vega Rapture- Hidden empty P

Vampire: The Masquerade – Swansong (RECENZE) – Přežijí upíři v Bostonu?

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Ponuré univerzum World of Darkness vzniklo už v devadesátých letech jako papírové RPG, v němž si hlavní úlohy zabrali upíři, vlkodlaci a podobná havěť. Velmi rychle se stalo inspirací pro počítačové hry, z nichž nejznámější je odnož Masquerade. Dvojka populárního RPG Bloodlines je ovšem v nedohlednu, takže se fanoušci krvelačných monster musí spokojit s vedlejšími větvemi, jako je dnes recenzovaná vyprávěcí RPG adventura Swansong.

zdroj: vlastní

Vampire: The Masquerade – Swansong ve zkratce

  Vampire: The Masquerade – Swansong

 • Žánr: RPG adventura
 • Vývojář: Big Bad Wolf Studio
 • Vydavatel: Nacon
 • Čeština, česká lokalizace: Ne

 • Datum vydání a platformy: 19. 5. 2022 na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One a Switch

Vampire: The Masquerade – Swansong (RECENZE PC) – Obsah článku

Bostonské hry o trůny


Vítejte ve světě, v němž jsou upíři neoddiskutovatelnou realitou. Spokojeně se krmí krví nic netušících lidí, drží prst na tepu velkoměst a vzájemně bojují o moc. Za své krytí vděčí pečlivě budované maškarádě, což je v podstatě zákon elitních upírských klanů soustředěných v tzv. Camarille. Pokud kdokoliv maškarádu, tedy bezpečnostní síť temného podsvětí nemrtvých, ohrozí, může očekávat kruté potrestání hraničící až s fyzickou likvidací. Takže prozrazení večírku k oslavě sloučení dvou velkých frakcí, příjezd novodobé inkvizice a povraždění desítek krvesajů se jeví jako po čertech velký problém.

Vampire: The Masquerade – Swansong; gameplay: Galeb

zdroj: vlastní

Vypjatých konverzací zažijete v adventuře Vampire: The Masquerade – Swansong víc než dost.

Přesně tak začíná příběh vyprávěcí RPG adventury Vampire: The Masquerade – Swansong, která vás přenese do současného Bostonu. Místní vládkyně Hazel Iversen povolá trojici svých věrných služebníků, aby se postarali o vyřešení ožehavého problému a přitom upevnili její výsadní postavení odstraněním konkurence. Tím se spustí vír událostí, v nichž není nouze o překvapující zvraty, profláklá klišé, brutální výjevy a hektolitry vycuclé krve. Jednání trojlístku hrdinů je čistě ve vaší režii a plně tedy zodpovídáte za veškeré dopady jejich činů, čímž Swansong nápadně připomíná robotický epos Detroit: Become Human. Díky tomu se naplno ponoříte do děje a prožíváte dění na obrazovce s mnohem větší intenzitou.

Šílenství, pragmatismus a drzost v jednom balení


Relativně pomalý rozjezd sloužící k seznámení s hlavními postavami postupně vystřídá rostoucí napětí s drsným zakončením, v němž se projeví vaše volby během průchodu hrou. Postupem času se s jednotlivými charaktery sžijete, naučíte se využívat jejich specifických dovedností a začnete opravdu pečlivě plánovat každý krok. Z mého pohledu se nejzajímavěji vyvíjí malkavianka Leysha, kterou stíhají šílenství a vidiny tak typické pro její klan. K zahození nejsou ani drzá toreadorka Emem či chladně působící Galeb patřící k vládnoucí třídě Ventrue. Nečekejte, že se v průběhu hry nějak zásadně změní jejich povaha, ale v rámci scénáristických mezí můžete částečně korigovat jejich temperament k obrazu svému.

Vampire: The Masquerade - Swansong | Interactive Video

zdroj: Nacon

Hratelnost narativní adventury Vampire: The Masquerade – Swansong si můžete alespoň náznakově vyzkoušet díky interaktivnímu traileru od tvůrců.

Za jednotlivé postavy absolvujete propojené kapitoly, které vám při přímočarém hraní mohou zabrat okolo hodiny, ale klidně i dvojnásobek, pokud chcete využít potenciál lokací na maximum. Každá mise totiž působí jako komplexnější puzzle složený z hádanek a dialogových přestřelek. Ačkoliv některé pasáže koketují s hranicí 3D pixelhuntingu a narazíte na překvapivě náročné rébusy, povětšinou vás mise překvapí kvalitně vymyšleným designem nabízejícím prostor pro různorodá řešení a těšit se můžete i na drobné detaily dokonale dokreslující fungování bostonského upírského společenství.

Puntičkářství výhodou


Osobně mi přišlo šmejdění po úrovních zábavné a byl jsem na sebe upřímně naštvaný, když mi bylo v závěrečném vyhodnocení mise oznámeno, že jsem minul zásadní událost pro příběh. Obecně totiž platí, že čím pečlivější jste, tím lépe připravení vyrážíte do další akce. Nejenže načerpáte znalosti využitelné v budoucích rozhovorech, ale také získáváte zkušenosti, jimiž posilujete své upírské dovednosti, za něž platíte krví a vlivem. Podobně jako v první adventuře od studia Big Bad Wolf nazvané The Council totiž ovlivňujete průběh misí správně zvolenými vlastnostmi hrdinů.

Vampire: The Masquerade – Swansong; gameplay: křižovatka Vampire: The Masquerade – Swansong; gameplay: slovník

zdroj: vlastní

V určitých momentech sami rozhodnete, v jakém pořadí odehrajete mise jednotlivých hrdinů titulu Vampire: The Masquerade – Swansong. Podstoupit však musíte všechny. Součástí hry je také rozsáhlá encyklopedie umožňující hlubší pohled na univerzum World of Darkness.

Tím se otevírá prostor k různorodému rozplétání problémů a vyšší znovuhratelnosti titulu Vampire: The Masquerade – Swansong. Během prvního průchodu hrou nemáte šanci odhalit všechna tajemství vedlejších postav a zjistíte, že mnohá elegantní řešení konfliktů jsou vám odepřena, protože nemáte dostatečné znalosti, charisma či schopnosti. Často jsem si říkal, že kdybych místo mrštného jazyka a šarmu sáhl po posílení výhrůžek, strach v očích nepřátel by mi pohodlně umetl cestičku k cíli. Stejně tak lze řadu překážek zlomit pomocí hackování a páčení zámků. Sami zjistíte, že objevování nových cest patří ve Swansong k tomu nejzábavnějšímu obsahu.

Ale tohle já nechci dělat!


Bohužel se občas stane, že vás předdefinované volby tlačí směrem, kterým se nechcete vydat, takže jsou v přímém rozporu s vaším dosavadním jednáním. Nejvíce se to projeví v momentech, kdy předběhnete scenáristy a získáte indicie k řešení dalšího postupu, ale NPC charaktery vás tvrdohlavě nechtějí pustit dál, dokud nezmáčknete konkrétní tlačítko či nepodstoupíte zbytečný dialog. Některé postavy navíc jednají zcela proti svým zájmům, aniž byste využili svých nadpřirozených schopností. Ač jsou tyto momenty nechtěně vtipné, spolehlivě vás vytrhnou z pečlivě budované atmosféry.

Ovšem ještě více naštvou bugy a nedodělky, kterými se to v recenzní kopii Vampire: The Masquerade – Swansong docela hemžilo. Nejvíce potrápí nespolupracující kamera a aktivní body blízko sebe. Zavírání zásuvky místo nahlédnutí dovnitř je na každodenním pořádku, podobně jako „schované“ předměty, které jsou pečlivě založené mimo zraky hráčů. Vrcholem útrap pro mě byla mise za Galeba na základně v Long Islandu, kde zablokovaná kamera neumožnila splnit zásadní úkol nutný k dalšímu postupu. Musel jsem tedy odložit gamepad a pomocí myši nasměrovat úhel pohledu tak, abych mohl získat kýžený předmět. A to se stalo v této misi hned dvakrát, což není dobré vysvědčení pro betatestery.

Vampire: The Masquerade - Swansong - Baron Conversation I Alza Magazin (Gameplay, PC, No Commentary)

zdroj: vlastní

Dialogy na ostří nože nejsou v titulu Vampire: The Masquerade – Swansong výjimkou. O vašem úspěchu může rozhodnout i jedna chybná odpověď.

Dalším velkým problémem, především pro nováčky v univerzu World of Darkness, je absence deníku zaznamenávajícího získané informace, jména či kódy. Pokud nemáte dobrého pamatováka, případně tužku a papír po ruce, můžete být v dialozích a úkolech Vampire: The Masquerade – Swansong pěkně ztracení. To zabolí především s ohledem na fakt, že titul sází na kvanta doprovodných textů, což potrápí především méně zdatné angličtináře, protože oficiální češtinu zde nenajdete.  

Moderna s nechtěným retrem


Podobně rozporuplně jako hratelnost Vampire: The Masquerade – Swansong působí také grafická stránka. Zpracování hlavních postav, ústředních lokací, psychedelických výjevů a filmových předělů odpovídá standardům dnešní doby, ale při hraní často narazíte na doskakující, rozplizlé a nehezky vypadající textury. Stejně tak se musíte připravit na zasekávání postav o objekty a toporný pohyb hrdinů. O synchronizaci rtů s mluveným slovem tvůrci asi jen slyšeli, protože ve Swansongu ji téměř nezaznamenáte. Docela povedený dabing ještě více upozadí neodpovídající mimika, kterou občas proloží trhavé tiky. Zkrátka si s prezentací dialogů mohli autoři dát více práce, když tvoří tak podstatnou součást titulu.  

Vampire: The Masquerade – Swansong; gameplay: balkon

zdroj: vlastní

Masakr na chystané párty dvou klanů roztočí kolotoč zběsilých událostí, jež odhalíte v jednotlivých misích Vampire: The Masquerade – Swansong.

I přes zmíněné výtky se ovšem nedá Swansongu upřít hutná atmosféra, která cílí především na příznivce upírské tématiky a místního univerza. Povedené adventurní mechaniky s dobře implementovanými narativními RPG prvky bohužel sráží řada nepříjemných nedostatků, které se snad podaří odstranit pomocí patchů. Fanoušci žánru hladoví po nových titulech by si tento krvavý chod neměli nechat uniknout, ale ostatní by si měli vstup do bostonské Camarilly promyslet.

• Zdroje: Vlastní


Vampire: The Masquerade – Swansong (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Kopii poskytl český distributor hry Playman.

        Hodnocení7/10 DOBRÉ
Verdikt:

Vampire: The Masquerade – Swansong potěší fanoušky upírského univerza World of Darkness a příznivce upovídaných adventur s důrazem na dialogové volby. Průběh hry příjemně osvěžují RPG mechaniky hlavních hrdinů, ale brzdí jej zbytečné chyby a nekonzistentní grafika.

Vampire: The Masquerade – Swansong; recenze

Klady

 • Kvalitně budovaná atmosféra
 • Dobře napsané charaktery
 • Funkce RPG prvků v dialozích
 • Znovuhratelnost
 • Dabing

Zápory

 • Bugy narušující atmosféru
 • Občas zle trápící kamera
 • Někdy neadekvátně reagující NPC
 • Rozháraná grafická stránka
 • Nic pro neangličtináře
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

HW nároky pro Vampire: The Masquerade – Swansong PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 Windows 10
Procesor Intel Core i5-2300, 2.80 GHz Intel Core i5-3470, 3.20 GHz
Grafická karta Radeon HD 7790, 4 GB / GeForce GTX 750Ti, 4 GB GeForce GTX 1070
Operační paměť 6 GB 8 GB
Pevný disk

• Zdroj: Epic Games (19. 5. 2022)

S jakým herním PC na Vampire: The Masquerade – Swansong?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX3050

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3050

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

i Mohlo by vás zajímat

Co jsme dříve napsali o Vampire: The Masquerade – Swansong

Vampire: The Masquerade – Swansong – Oznámení

 1. Primárním tahounem Vampire: The Masquerade – Swansong má být dle jeho tvůrců příběh
 2. HW nároky pro Vampire: The Masquerade – Swansong PC

Primárním tahounem Vampire: The Masquerade – Swansong má být dle jeho tvůrců příběh

• Oznámení: 23. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

The Council je jedním z nejzajímavějších projektů na poli adventur posledních let. Jeho autoři světu ukázali, že jsou schopni vytvořit kvalitní příběh s propracovanou zápletkou a zajímavými zvraty, čímž si získali nejen hráče, ale také kritiky, kteří jen tak něčemu palec nahoru nedají. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že po tom, co vývojáři z Big Bad Wolf předvedli v The Council, se jejich novinka Vampire: The Masquerade – Swansong namísto na akci soustředí především na děj, zasazený do World of Darkness. To bude tvůrcům vyloženě nahrávat do karet, protože se jedná o univerzum, kde zrada a přetvářka nejsou ničím výjimečným. Spíše naopak, jen málokdy v něm narazíte na ty, kteří by vám vyloženě nelhali nebo proti vám za vašimi zády nekuli různé pikle.

Vampire: The Masquerade—Swansong; screenshot: upír

Při hraní Vampire: The Masquerade – Swansong zaručeně nezažijeme tolik akce, jako během hraní Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2.

Příběh Vampire: The Masquerade – Swansong půjde absolvovat celkem za tři upíry patřící k odlišným klanům spolupracujícím s Camarillou. Ta se stará především o to, aby se tvorové z World of Darkness neobjevovali na veřejnosti, která by nemusela jejich existenci brát v dobrém. Každý krvesaj, za nějž půjde toto dobrodružství absolvovat, by nám měl nabídnout unikátní vyprávění a hlavně svou vlastní perspektivu, díky níž ve finále lépe pochopíme chování ostatních dětí noci. Do cesty nám mají být postaveny konspirační teorie, vraždy a samozřejmě mocenské hry ohrožující existenci samotných klanů, jelikož se budou týkat možného odhalení nočního společenství lidem, kteří nemají pro jejich touhu po krvi pochopení. Vyjít by Vampire: The Masquerade – Swansong mělo v roce 2021.

• Zdroje: Tisková zpráva

Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Komiks Scratch Wars - Komiks

6 990,-
Můžete mít dnes od 19:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
0
Vytisknout
P-DC1-WEB22
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací