Vše o streamovací službě Nvidia GeForce Now (TÉMA) – cena, nabídka her a první dojmy

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Začátkem února vstoupila streamovací služba Nvidia GeForce Now do ostrého provozu a rychle vzala vítr z plachet doposud hlasitější konkurenci v podobě xCloudu od Microsoftu, Stadie od Googlu a u nás také stále nedostupném, byť ve světě hojně používaném PS Now. GeForce Now totiž láká nejen na atraktivní cenu, ale také na jiný obchodní model. Umožňuje streamovat do PC, Shieldu či Android zařízení hry, které již vlastníte třeba na Steamu nebo Epic Storu.

Nvidia GeForce Now; screenshot: platformy

Nvidia GeForce Now – Kolik stojí, jaké hry nabízí a jaké jsou první dojmy z hraní?

  1. Nvidia GeForce Now je po sedmi letech testování v ostrém provozu
  2. Cena GeForce Now a srovnání s konkurencí
  3. Jak GeForce Now funguje a jaké hry nabízí?
  4. První dojmy z používání GeForce Now
  5. Požadavky na hardware a internetové připojení
  6. GeForce Now je nečekaná konkurence pro Stadii i xCloud

Nvidia GeForce Now je po sedmi letech testování v ostrém provozu

• Téma: 9. 2. 2020 • Autor: Filip Němec

Herní svět se v posledních měsících zaměřuje zejména na dvě témata a je přinejmenším zajímavé, že jsou dosti protichůdná. Zatímco na jedné straně bedlivě sledujeme vývoj a oznamování nových konzolí, které mají opět posunout možnosti herního HW o úroveň výše, současně se necháváme firmami jako Google nebo Microsoft přesvědčovat, že právě něco takového, jako jsou výkonné herní konzole nebo PC, již brzy nebudeme potřebovat. Google spustil streamovací službu Google Stadia a Microsoft provozuje obdobnou službu pod názvem Microsoft xCloud, která se aktuálně nachází ve fázi uzavřené bety.

Byť jsou dva zmínění giganti aktuálně nejvíce vidět, rozhodně nejsou pionýry streamování her. Již nějakou dobu totiž fungují další dvě služby. Sony několik let úspěšně, byť poměrně v tichosti (a s podporou jen v některých zemích, kam ČR stále nepatří) provozuje PlayStation Now a společnost Nvidia má svou vlastní streamovací službu GeForce Now. Právě ta funguje už od roku 2013 a byť se původně měla ostrého startu dočkat už v roce 2015, z betatestu (kam společnost vybrala jen omezený počet hráčů) se služba nakonec dostala až začátkem února 2020. Z ničeho nic se tak dost možná objevila služba, ze které konkurence nebude spát. Pojďme se podívat, co všechno GeForce Now umí.

Nvidia GeForce Now; screenshot: banner
GeForce Now může být pro Nvidii záchranným člunem, v posledních letech je totiž tato společnost v některých segmentech doslova drcena rovněž americkou firmou AMD. Právě ta má do Xboxu Series X i PlayStationu 5 dodat procesory i grafické čipy a GeForce Now tak může být způsobem, jak zůstat ve středu dění.

Cena GeForce Now a srovnání s konkurencí

Než se pustíme do rozdílných přístupů k poskytování her mezi výše zmíněnými službami, můžeme si jednoduše porovnat cenu. GeForce Now v současnosti nabízí dvě varianty: zdarma a placenou s názvem Founders. Hlavním omezením free verze je možnost hrát v kuse pouze hodinu, poté vás služba odhlásí, nicméně se ihned můžete znovu přihlásit a pokračovat v hraní. V případě placené verze pak lze hrát bez přerušení 6 hodin. V obou variantách GeForce Now podporuje rozlišení 1080p a 60 fps, hraní zdarma tedy není ve směru grafické kvality tolik restriktivní, jako v případě Stadie, kde si za lepší rozlišení už musíte zaplatit. Právě 1080p a 60 fps ale Stadia umí už v bezplatné verzi.

Součástí cenové varianty Founders je nicméně podpora ray tracingu u vybraných titulů a také zařazení na začátek fronty při čekání na přidělení serveru, kdy dostanete přednost před uživateli s bezplatným členstvím. Zatím to není aktuální, ale v případě rozšíření služby je možné, že u bezplatné verze se sice po hodinovém hraní budeme moci ihned vrátit do hry, ale z důvodu čekací fronty a „předbíhání“ platících členů si přeci jen budeme muset chvíli počkat.

Nvidia GeForce Now; screenshot: cena
Nvidia nastavila agresivní cenovou politiku, kterou chce především nalákat hráče. Streamování her je zcela nový segment a úspěšně ho zavést do povědomí bude nelehkým úkolem příštích měsíců a nejspíše i let.

Posledním střípkem do skládačky je pak samotná cena Founders členství. Ta je v současnosti stanovena na velmi sympatických 139 Kč, přičemž první tři měsíce jsou zdarma a na zbylých devět vám je 139 Kč za měsíc garantováno. Nvidia sama anoncuje, že jde o časově omezenou nabídku a lze tak očekávat, že dříve či později musí poplatek za službu vzrůst. I v případě, že by se však cena zdvojnásobila či ztrojnásobila, pořád by šlo a zajímavou a konkurenceschopnou cenu, která dokonce v mnoha případech vypadá lukrativněji, než ta od Googlu, jak si vysvětlíme o pár řádků níže.

Jak GeForce Now funguje a jaké hry nabízí?

Obchodní model Nvidia zvolila trochu jiný, než jaký známe u xCloudu, PS Now nebo Stadie. Služba od Microsoftu nabízí za měsíční poplatek vlastní knihovnu her, které je možné neomezeně streamovat. Obdobně je na tom i PS Now, jež slouží nejen pro streamování, ale také jako půjčovna (podobně jako Xbox Game Pass). V případě Stadie si jednotlivé tituly musíte koupit, avšak pro hraní pouze v 1080p a 60 fps už nemusíte platit za Stadii jako takovou. Pro 4K rozlišení si však musíte ještě zaplatit Stadia Pro předplatné. Kdo chce tedy na Stadii hrát v nejlepší kvalitě, dalo by se říci, že bude platit dvakrát.

Co se ale týče her, GeForce Now šlo jinou a nutno říci že velmi zajímavou a atraktivní cestou. Žádnou svou knihovnu her, jako to dělá konkurence, totiž nebuduje. GeForce Now je čistě streamovací službou, která vám pronajme svůj výpočetní výkon a je pouze prostředníkem mezi ostatními distribučními platformami a vámi. V současnosti totiž služba umožňuje streamovat vybrané tituly z platforem jako je Steam, Epic Store, Uplay (Ubisoft), Origin (Electronic Arts) a Battle.net (Blizzard).

Pokud na některé z této platforem máte účet, přes aplikaci GeForce Now si můžete jedním kliknutím přidat titul do seznamu her pro streamování. Je však třeba dodat, že podpora zatím není pro 100 % her. Nvidia aktuálně vybírá tituly podle toho, jak jsou oblíbené, a slibuje, že každým týdnem se nabídka rozšíří. Nyní GeForce Now podporuje několik stovek nejznámějších her napříč zmíněnými platformami a skrze klienta může každý poslat do Nvidie svůj tip na další hry.

Nvidia GeForce Now; screenshot: Kingdom Come Deliverance Nvidia GeForce Now; screenshot: Witcher 3 Wild Hunt
Mezi podporovanými hrami nechybí například české středověké RPG Kingdom Come Deliverance nebo díky seriálu na Netflixu znovu velmi populární Zaklínač 3.

Co tedy takový přístup znamená? Především má GeForce Now už teď knihovnu her přesahující všechnu konkurenci. Jsou tu ale i sekundární benefity. Pokud například uvažujete o nějaké streamovací službě jako o doplňku pro hraní mimo domov, kde máte herní PC, v případě Stadie byste si museli kupovat daný titul znovu, bez možnosti přenosu uložených pozic. V případě GeForce Now můžete nejen využít svých mnohdy rozsáhlých herních knihoven, ale také pokračovat přesně tam, kde jste skončili při běžném hraní. Jak jsme si navíc mohli sami vyzkoušet, multiplayer nebo kooperace funguje i v případě, že vy si necháváte hru streamovat, zatímco váš parťák hraje klasicky na svém stolním PC.

Napojení na distribuční platformy třetích stran má samozřejmě i svá úskalí, jak už jsme totiž zmínili, podporu jednotlivých her je třeba ručně ověřit. V klientu GeForce Now tak chybí vcelku zásadní věc – kompletní výčet podporovaných her. Na druhou stranu zmíněné ověření není nikterak komplikované a možnost hrát své již koupené tituly napříč většinou nejpoužívanějších digitálních platforem je výhoda, kvůli které nějaké drobné nepohodlí dokážeme překousnout. S rozvojem služby navíc není vyloučeno, že propojení mezi jednotlivými platformami bude ještě užší a komfortnější.

První dojmy z používání GeForce Now

Nvidia GeForce Now v současnou chvíli podporuje Windows PC, MacOS, Nvidia Shield a Android zařízení a na všech těchto platformách funguje stejně. Stáhnete si jednoduchou aplikaci/klienta, kde si po registraci zvolíte bezplatnou nebo placenou verzi a poté ve vyhledávací liště hledáte podporované hry. Pokud titul vlastníte na některé ze zmíněných distribučních platforem (zatím chybí napojení třeba na polský obchod GoG vlastněný CD Projektem) a je současně podporován i GeForce Now, přidá se vám do aplikace a od té chvíle ji uvidíte vždy v nabídce her, není třeba ji vyhledávat a „párovat“ znovu. Jejím spuštěním se pak otevře příslušný klient, například Steam, což může působit zmatečně, ale ve skutečnosti jde o vcelku přirozený a především výhodný krok, můžete totiž třeba zvát do hry své přátele nebo s nimi komunikovat.

Nvidia GeForce Now; screenshot: shield
Mezi podporovanými platformami nechybí ani Nvidia Shield, což je přídavné zařízení k TV umožňující přehrávání multimédií, ale také hraní některých starších her. GeForce Now je tak velkým přínosem pro toto zařízení, díky kterému nemusíte v domácím prostředí využívat GeForce Now pouze na PC nebo tabletu, ale také na velké televizi, čímž lze do jisté míry suplovat klasické konzole.

Spuštění hry je poměrně rychlé, v horším případě zabere zhruba minutu, protože se musí na serveru, které má GeForce Now v Evropě v několika městech (Frankfurt, Londýn, Amsterdam a Paříž), nejdříve „nainstalovat“, takže spuštění není zcela instantní. Nejde však o žádné zdlouhavé čekání. Zajímavé je, že podobně jako při běžném hraní na PC je možné i zde volit z jednotlivých nastavení grafiky, zatím však služba podporuje maximálně full HD rozlišení a 60 fps. Pro hraní kompetitivních titulů je pak možné snížit rozlišení na 720p, ale s možností dosáhnout až 120 fps. Tato hodnota snímků za sekundu však není garantována, jde o maximální možnou hranici, jejíž dosažení záleží na vytížení serveru a rychlosti vašeho připojení.

Hodnotit technickou kvalitu služby není jednoduché, protože každý má jiné internetové připojení a své dělá i případná kvalita Wi-Fi signálu či aktuální vytížení služby. Obecně však lze první dojmy hodnotit vcelku kladně. Naše zkušenost je velmi podobná tomu, co zažili ostatní hráči, tedy „pomalejší“ tituly, jako například budovatelské strategie, jsou hratelné, byť nepatrné zpoždění je znát, ale dá se na něj po chvíli zvyknout. Podobně jsou na tom i třeba akční adventury, přesto mnoho zarytých PC hráčů zvyklých na 100 fps bude nad kvalitou ohrnovat nos.

Nvidia GeForce Now; screenshot: ovladač
Nvidia dle očekávání doporučuje svůj vlastní ovladač Nvidia Shield, mezi podporovanými gamepady však nechybí pro hraní na PC i Androidu například DualShock 4 (bluetooth i USB) či ovladače od firem jako je Logitech nebo Razer. Samozřejmostí pak je podpora také myší a klávesnic od většiny známých výrobců.

Téměř jisté však je to, že aktuálně není služba vhodná pro hraní akčních stříleček a obecně kompetitivních záležitostí jako třeba Fortnite, který v nabídce podporovaných her taktéž nechybí. Co bylo při našem testování nepříjemným zjištěním, je určitá nestabilita, jež se projeví v momentě, kdy někdo na stejné síti začne stahovat i třeba ne zrovna objemný soubor. Na druhou stranu lze narazit na velmi pozitivní dojmy, ve kterých hráči chválí absenci jakéhokoliv zpoždění.

Požadavky na hardware a internetové připojení

Zastavit se je třeba také u minimálních hardware požadavků, což může být zvláštní, protože právě streamování her má znamenat to, že se nebudeme muset strachovat o dostatečný výkon našich strojů. Požadavky však nejsou nijak přemrštěné, alespoň co se hardwaru týče, s internetovým připojením už to je horší, ale stále nic katastrofálního. Pro rozlišení 720p bude potřeba linka alespoň s rychlostí 15 Mb/s, zatímco pro 1080p už 25Mb/s. Ideální je pak samozřejmě připojení přes síťový kabel, v případě Wi-Fi pak musíte přepnout na 5GHz kanál, ten už ale většina současných routerů má v základní nabídce.

Nvidia GeForce Now; screenshot: mapa
GeForce Now aktuálně funguje v Severní Americe, západní Evropě, Rusku, Japonsku a Jižní Koreji.

V případě hraní na počítači pak potřebujete alespoň dvoujádrový procesor s taktem 2GHz a 4GB RAM. Grafická karta pak musí být minimálně Nvidia GeForce 600, AMD Radeon HD 3000 nebo Intel HD Graphics 2000. Z pohledu operačního systému je vyžadováno minimálně Windows 7 v 64bitové verzi (32bitová není podporována) nebo MacOS X 10.10. Z mobilních platforem je aktuálně podporovaný pouze Android, a to od verze 5.0. Zde je také třeba zdůraznit prozatímní Achillovou patu streamování na přenosná zařízení: za hodinu totiž lze spotřebovat až 10 GB dat, takže si svůj měsíční FUP můžete velmi jednoduše vyplýtvat během jedné herní seance. Podrobně popsané požadavky najdete na oficiální stránce služby GeForce Now.

GeForce Now je nečekaná konkurence pro Stadii i xCloud

Nelze popřít, že Stadii i xCloudu či PS Now náhle vznikla velmi kvalitní konkurence, která se staví do popředí streamovacího závodu nejen díky agresivní cenové politice, ale také velmi zajímavému obchodnímu modelu, kdy lze hrát již vlastněné hry. V současnosti také GeForce Now jednoznačně poráží svou konkurenci v nabídce her a stává se tím velmi atraktivní zejména pro aktivní PC hráče, kteří již mají vybudovanou pěknou digitální knihovnu a chtějí si ji dopřát i mimo domov.

Nvidia GeForce Now; screenshot: podporované platformy
Podobně jako Microsoft nebo Google i Nvidia láká na podporu své služby na nejrůznějších zařízeních a systémech. Je přitom úsměvné, že GeForce Now běží na všech Android zařízeních s verzí systému 5.0 a vyšší (což je dnes naprostá většina zařízení), zatímco Stadia, byť právě Google je autorem OS Android, prozatím funguje pouze na telefonech Google Pixel.

Vedle toho Microsoft xCloud dost možná cílí spíše na příležitostné hráče nebo konzolisty, kteří si budou moci zahrát oblíbené hry na slabším PC nebo vyzkoušet něco z cizí kuchyně. Z tohoto pohledu má zatím nejhorší pozici Google Stadia, která se jevila svými sliby jako nejvíce „casual“ služba, když jsme byli lákáni na možnost přejít ke hraní třeba přímo z Youtube, kde právě běží trailer na již vydanou hru. Stadia zatím ale příliš neoslnila, a to jak neplněním slibů, tak i z určitého pohledu nepřívětivou cenovou politikou (nutnost kupovat jednotlivé tituly) a také prozatím velmi malou knihovnou her.

Před pár dny se vedoucí Xbox divize Phil Spencer vyjádřil na téma konkurence, kterou vidí zejména v Amazonu a Googlu (a ne tradičních výrobcích konzolí, jako je Sony nebo Nintendo). Byť Amazon ještě oficiálně neoznámil vstup na trh herních streamovacích služeb, očekává se to od něj a v případě Googlu je zřejmé, že Spencer měl na mysli právě streamovací službu Stadia. Možná by se však měl podívat také do pro Microsoft ne zrovna vzdáleného Silicon Valley, kde sídlí společnost Nvidia. Jejich streamovací služba GeForce Now se totiž zdá být přinejmenším schopným konkurentem.

• Zdroje: Nvidia, Trusted Reviews, tisková zpráva, vlastní

i Mohlo by vás zajímat
4,9 180×
NVIDIA SHIELD TV PRO (2019)
Herní konzole - k TV, barva černá Media Streaming Player, NVIDIA Tegra X1+ 64-bit, 4K Ultra HD+ HDR, RAM 3GB, interní paměť 16GB, WiFi ac, BT 5.0, GLAN, HDMI, 2x USB 3.0, nový Shield Remote, Google Cast Ready, Plex Media server, SmartThings link, Android 9.0 Pie, napájecí adapter
5 599,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VN023a2a
4,9 13×
NVIDIA SHIELD TV Stand (2017/2019 jen verze PRO)
Stojan pro NVIDIA SHIELD TV model 2017, není kompatibilní se starším modelem Shield TV
599,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VN023c
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací