Vyrobit PlayStation 5 prý stoji 450 dolarů, za kolik se bude prodávat? (TÉMA)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Je to právě prodejní cena, která v mnohých případech rozhoduje o koupi, a protože herní konzole jsou většinou investicí na několik let, o to větší hraje roli. Kolik bude PlayStation 5 stát, prozatím nevíme, agentura Bloomberg však přišla s informací, že aktuální výrobní cena jedné konzole je zhruba 450 dolarů. Dokážeme podle toho stanovit, kolik bude PlayStation 5 stát? Jak na tom byly předchozí PlayStationy a může se konzole prodávat třeba i se ztrátou?

cena Playstation 5; screenshot: konzole a ovladač

Obsah článku:

  1. PlayStation 5 se pravděpodobně bude prodávat dráž než jeho předchůdce
  2. Sony bojuje s výrobními náklady
  3. Kolik za PlayStation 5 zaplatíme?
  4. Výrobní a prodejní ceny konzolí PlayStation, Xbox a Nintendo při uvedení na trh
  5. Čekání na konkurenci

PlayStation 5 se pravděpodobně bude prodávat dráž než jeho předchůdce

• Téma: 20. 2. 2020 • Autor: Filip Němec

Na nových konzolích nás kromě her či výkonu samozřejmě zajímá také cena. Právě ta je u obou připravovaných konzolí zatím neznámá, skoro jako by to vypadalo, že se tu odehrává jakási technologická zákopová válka, kdy oba výrobci vyčkávají na první krok konkurence. Doba, kdy PlayStation 2 stál přes 20 000 Kč, je sice nenávratně pryč, máme však důvod domnívat se, že PlayStation 5 neudrží stávající nastavenou laťku 399 dolarů (asi 10 500 Kč při započtené cla a DPH) a podívá se o něco výše. 

První indicií bylo již loňské prohlášení architekta konzole PS5 Marka Cerneho, že cena PS5 bude ospravedlněna výkonem a funkcemi. To může vést k domněnce, že původní cenovka PS4, jež byla 399 dolarů, nebude dodržena a Cerny tak možná připravuje zákazníky na cenu vyšší, než očekávají. Takové domněnky jsou zcela v souladu s tím, co již víme o schopnostech nové konzole. Rychlý SSD disk řady NVMe, podpora ray tracingu na hardware úrovni, Blu-ray mechanika a tak dále. To není zrovna nejlevnější výbava. 

cena Playstation 5; screenshot: cena ps4 E3 2013
Když Sony na E3 2013 oznámila cenu konzole PlayStation 4, ze sálu bylo slyšet nadšení.

Svůj význam může mít také zmíněné vyčkávání. Pokud by v Sony již při loňském odhalení v magazínu Wired věděli, že budou PlayStation 5 prodávat za 399 dolarů či jinou, z obecného pohledu přijatelnou cenu, pravděpodobně by to již společnost oznámila či alespoň naznačila. Přístup Sony je však zcela opačný, nutno je ale také dodat, že vzhledem k nestálému technologickému vývoji a ladění komponent se právě prodejní cena, odvíjející se od výrobních nákladů, většinou stanovuje jako poslední.

Sony bojuje s výrobními náklady

Právě výrobní náklady jsou často něčím, co nám dá dobrý pohled na cenu jakéhokoli výrobku a díky agentuře Bloomberg tak máme další dílek do skládačky jménem „cena PlayStationu 5“. Podle Bloombergu a jeho zdrojů uvnitř Sony mají být aktuálně náklady na výrobu jedné konzole PS5 asi 450 dolarů, přičemž má jít o neočekávaný nárůst ceny způsobený zejména vysokou poptávkou po NAND flash pamětích (využívaných pro SSD disky) a DRAM pamětích (určených zejména pro chod operačního systému).

Takže zatímco obavy z vlivu koronaviru na výrobu nových konzolí se zatím nepotvrdily, může to být poptávka po zmíněných komponentech, která nedává Sony spát. Začátkem února se na toto téma vyjádřil finanční ředitele společnosti Sony Hiroki Totoki, jenž prohlásil, že výrobní náklady PS5 musí držet pod kontrolou a že je letos třeba vyrobit odpovídající počet konzolí.

cena Playstation 5; screenshot: DualShock 5
Na výsledné ceně se jistě projeví také nové technologie v DualShocku 5. Haptická odezva i adaptivní triggery výrobní náklady určitě navýší. Elite ovladač druhé generace pro Xbox One nabízející právě třeba nastavitelné triggery a další nadstandardní funkce má doporučenou maloobchodní cenu 4 550 Kč.

Kolik za PlayStation 5 zaplatíme?

Agentura Bloomberg sice v rámci ochrany svých zdrojů neodhalila jejich identitu, pravdivost informace o výši výrobních nákladů však potvrdil také analytik Daniel Ahmad, který se měl rovněž o podobném čísle doslechnout. Pokud bychom tedy vycházeli z výrobní ceny 450 dolarů a vzali si na pomoc postupy produktových manažerů zabývající se cenovou kalkulací, došli bychom k závěru, že PlayStation 5 musí být zákonitě dražší a „první na ráně“ je cena 499 dolarů (při započtení cla a DPH zhruba 14 000 Kč), o které jsme i my již dříve spekulovali a odpovídala by také nízkým maržím na trhu s elektronikou.

Když jde ale o herní konzole, učebnicové postupy nemusí platit. Podle společnosti IHS Markit byly výrobní náklady PlayStationu 4 po uvedení na trh 381 dolarů, přičemž maloobchodní cena byla stanovena na 399 dolarů. Pokud by Sony chtěla dosáhnout podobné marže, PlayStation 5 by se za předpokladu výrobních nákladů kolem 450 dolarů prodával za 470 až 480 dolarů (asi 12 500 Kč při započtení cla a DPH). Mohla by ale stát konzole ještě méně? Mohla.

Jakkoli to může znít nelogicky, při stejné výši výrobních nákladů by se mohl PlayStationu 5 prodávat nejen za 450 dolarů, ale klidně i za méně. Byť je jednou z definic podnikání vytváření zisku, k čemuž by v tomto případě nedocházelo, není neobvyklé, že výrobci z počátku prodeje nových konzolí dotují. Srovnání s PS4 a jeho drobným ziskem na každém prodaném kusu konzole již od vydání je sice pěkné, ale když půjdeme dále do historie, najdeme opačné příklady.

cena Playstation 5; screenshot: Kenichiro Yoshida CEO Sony
Ředitel společnosti Sony podle magazínu Bloomberg prohlásil, že úspěšnost byznysu by měla být posuzována podle množství aktivních uživatelů a ne podle počtu prodaných kusů.

PlayStation 3 stál po svém uvedení v roce 2006 ve verzi s menším diskem 499 dolarů, s větším pak dokonce 599 dolarů, což je v druhém případě přes 15 000 korun. Jenže výrobní náklady se údajně vyšplhaly díky blu-ray mechanice, integrovanému Wi-Fi přijímači a výkonnému Cell procesoru na ohromných 800 respektive 900 dolarů a společnost dotovala prodeje až do roku 2010, tedy celých 6 let.

Ve hře jsou tedy všechny možnosti. Sony se může opřít o finanční úspěch současné generace a oznámit krásných 399 dolarů, což je aktuální doporučená maloobchodní cena PlayStationu 4 Pro (u nás se však prodává za podstatně méně), která bude jistě využívána ke srovnávání. V prvních letech budou multiplatformové tituly vycházet stále i na PS4, jejíž stamilionová hráčská základna by mohla zajistit příjmy schopné ztrátu z prodeje PS5 pokrýt. Nabízí se samozřejmě i zlatá střední cesta, jež není neobvyklá. Podobně se chová skoro celý automobilový průmysl, kdy výrobci prodávají vozy s naprosto minimální marží a vydělávají až na následném servisu a náhradních dílech.

Výrobní a prodejní ceny konzolí PlayStation, Xbox a Nintendo při uvedení na trh


Konzole

Výrobní cena

Prodejní cena

Zisk/ztráta

PlayStation 3 (20 GB)

805 USD

499 USD

−306 USD

PlayStation 3 Slim (120 GB)

336 USD

299 USD

−37 USD

PlayStation 4 (500 GB)

381 USD

399 USD

+18 USD

PlayStation 4 Pro (1 TB)

318 USD

399 USD

+81 USD

Xbox 360 (20 GB)

552 USD

399 USD

−153 USD

Xbox One (500 GB)

471 USD

499 USD

+28 USD

Xbox One S (2 TB)

324 USD

399 USD

+75 USD

Xbox One X (1 TB)

442 USD

499 USD

+57 USD

Nintendo Wii

155 USD

249 USD

+94 USD

Nintendo Wii U

180 USD

299 USD

+119 USD

Nintendo Switch

197 USD

299 USD

+102 USD

• Zdroj: cnews.cz

Sony ani Microsoft se v případě nutnosti nebály své konzole dotovat. Nintendo podobný přístup nikdy nesdílelo a cenu nastavovalo vždy tak, aby vydělával i samotný hardware.

Čekání na konkurenci

Sony však může vsadit rovněž na své aktuální postavení. Končící konzolové generaci jasně dominuje a výchozí postavení má daleko lepší, než v případě předchozí generace, společnost by si tak teoreticky mohla „dupnout“ a svým zákazníkům dát najevo, že kvalita něco stojí. Tomuto ani jinému výše zmíněnému přístupu zatím však nic nenasvědčuje, agentura Bloomberg totiž ve svém článku zároveň zmiňuje, že podle zdrojů z obchodního oddělení Sony firma aktuálně vyčkává na kroky konkurence. Tomu by odpovídalo i to, že Microsoft je v představování konzole o krok napřed a na rozdíl od Sony není tolik zdrženlivý.

Abychom dokázali pracovat i s touto (opět nepodloženou) informací, musíme se podívat i do konkurenčního tábora. I zde jsme dostali představu o výrobních nákladech Xboxu Series X. Ty se mají podle již zmíněného analytika Daniela Ahmada pohybovat mezi 460 až 520 dolary. Microsoft sice na většině posledních konzolí vydělával již od začátku, ale třeba v případě Xboxu 360 v úvodu také sáhnul po atraktivnější cenovce a prodej každého kusu konzole dotoval.

Pokud zmíněné odhady výrobních cen u obou konzolí alespoň přibližně odpovídají skutečnosti a vyrobit Xbox Series X je opravdu nákladnější, vypadá vcelku realisticky, že cena PlayStationu 5 se bude pohybovat kolem 450 dolarů. Vyjádření architekta PS5 dává jen pramalou naději na to, že se znovu dočkáme ceny 399 dolarů. Výrobci očividně nemají v posledních letech chuť dotovat své herní konzole a tak můžeme očekávat spíše vyšší ceny, a má-li být výroba nového Xboxu nákladnější než v případě PS5, Sony může z cenového souboje vyjít nakonec vcelku dobře, i když se rozhodne pro pokrytí alespoň výrobních nákladů. Těch 450 dolarů totiž nakonec nepůsobí zase tak špatně. Můj názor však nemá o nic vyšší váhu než ten váš nebo kohokoli jiného a není dobré se k němu výrazně upínat. Tak jako tak se do letošních Vánoc, kdy má PlayStation 5 i Xbox Series X vyjít, vše dozvíme z oficiálních zdrojů (doufejme).

• Zdroje: Bloombergcnews.cz Vlastní

i Mohlo by vás zajímat
4,7 117×
Horizon: Zero Dawn Complete Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG, - Obsahuje plnou hru včetně Frozen Wilds DLC - V otevřeném světě plném vegetace se krajinou prochází obří mechanická stvoření, která sebrala lidstvu statut alfa predátora. Lidé se postupně vrátili ke kmenovému způsobu života. Přežívají v krajině plné impozantních lesů, velkolepých pohoří a působivých ruin zapomenuté civilizace.
Cenová bomba
199,- Ušetříte 300,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX179a
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací