Doručení zdarma Alzaboxy

WRC 9 (RECENZE) – Vynikající rally závody s minimem novinek

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Závodní série WRC patří mezi sportovní tituly vydávané téměř každý rok, není však tolik na očích jako například fotbalová FIFA. Realistická bahnitá rally zkrátka tolik netáhne, a i v rámci závodního světa spousta hráčů sáhne raději po arkádovějším DiRTu od Codemasters. Je tak ironické, že právě toto britské studio si od roku 2023 vyjednalo práva na značku WRC. Kylotonn Games, kteří na sérii WRC pracují od roku 2015, tak mají poslední 3 pokusy s touto sérií zazářit. Jak se jim WRC 9 povedlo, zjistíte v naší recenzi.

WRC 9; wallpaper: Fia Rally

WRC 9 (hra) | WRC (herní série)

Závody WRC 9 jsou součástí herní série WRC. Titul vyvíjí studio Kylotonn a vydává společnost Nacon. Hra vychází 3. 9. 2020 na PC, PS4, Xbox One a Switch, později dorazí také na PS5 a Xbox Series X. Titul vychází bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. Homepage


Články: | Recenze 

WRC 9 (RECENZE PS4 Pro) – Obsah článku

 1. WRC novinky nepotřebuje, stačí nová číslovka
 2. Zlatým hřebem WRC 9 je kariéra
 3. Přehršel herních režimů završuje skvělý splitscreen
 4. Drobná obměna vozového parku i tratí
 5. Největším vylepšením WRC 9 je jízdní model
 6. Grafika (stejně jako loni) stále dobrá
 7. Vyplatí se koupě WRC 9?
 8. Recenze WRC 9: závěrečné hodnocení
 9. HW nároky pro WRC 9 PC

WRC novinky nepotřebuje, stačí nová číslovka

Podobně jako u zmíněného fotbalu či dalších, většinou každoročně vydávaných her, si i ti nejzatvrzelejší fanoušci musí občas přiznat, že některý ročník je zkrátka slabší a hned z kraje recenze musím prozradit, že právě to je případ WRC 9. Můžou za to pochopitelně sami autoři, a ne vyloženě tím, že by se tentokrát tolik nesnažili. V roce 2018 si totiž dali roční přestávku a na WRC 8 pracovali dva roky, zatímco na všech ostatních dílech, tedy i na WRC 9, pouze rok jeden. Osmička tak byla nadupaná novým obsahem, přetékala vylepšeními a hráče namlsala natolik, že WRC 9 už z principu nedokáže svého předchůdce v množství novinek ani dorovnat, natož pak překonat.

WRC 9 - Launch Trailer | PS4

Autoři opět využívají zakoupené FIA licence na maximum, a přestože skutečný šampionát WRC byl i jako jiné sporty poznamenán pandemií koronaviru, nakonec se rozběhnul a dělá tak pěknou reklamu i hře samotné.

Nejde jen o identickou hlavní nabídku, na chlup stejný kariérní režim či takové drobnosti, jako je například naprosto stejný úvodní testovací závod. Pocit déjà vu budete dostávat třeba i z totožných nahrávacích obrazovek, byť samozřejmě soupisky nebo seznam tratí a další technikálie jsou aktualizovány a zcela věrné aktuální sezóně. Pokud vlastníte WRC 8, důvodů k pořízení nového dílu je pramálo, pojďme se tedy společně podívat, co zůstalo stejné a co je jinak.

Zlatým hřebem WRC 9 je kariéra

Tím hlavním, proč si WRC nejspíše chcete pořídit, je kariérní režim. Právě ten ždímá z oficiální FIA World Rally Championship licence veškerý potenciál a fanouškům skutečného šampionátu dokáže přivodit závodní extázi už jen pohled na váš hlavní štáb, kde vyjednáváte se sponzory, najímáte meteorology, vylepšujete svůj vůz, hlídáte vytížení týmu a vybíráte následující závody. Odstartovat kariéru lze opět ve třídě Junior WRC s vozem Ford Fiesta, jehož slabší výkon a náhon na přední kola je ideálním vstupním bodem zejména pro nově příchozí hráče. Ti zkušenější pak mohou ihned naskočit do WRC 3 a postupně se probojovat až do hlavní kategorie. Zde zůstává vše při starém.

Management týmu se stal nedílnou součástí nejrůznějších simulátorů a podobné režimy najdeme třeba v sérii FIFA nebo F1. Jak moc oceníte detailnost a realističnost těchto prvků, či si naopak budete stěžovat, že vás brzdí od toho hlavního, tedy závodění, je hodně individuální. Já osobně mám rád od každého trochu, takže řízení týmu v F1 2020 na můj vkus bylo až příliš detailní a zdržující. V případě WRC 9 však jde o příjemný kompromis, který reflektuje skutečné nároky seriálu WRC a zároveň trávíte více času na trati než na základně. Pokud byste se ale řízení týmu chtěli vyhnout úplně, nabízí WRC 9 šampionát oproštěný kompletně o všechny prvky managementu. Ano, stejně jako loni.

WRC 9; gameplay: úprava vozu WRC 9; gameplay: kancelář sponzora WRC 9; gameplay: meeting
Prostředí vaší základny je pěkně zpracované a působí jako malý budovatelský simulátor uvnitř závodní hry.

Přehršel herních režimů završuje skvělý splitscreen

Také nabídka režimů zůstala téměř stejná. Kromě dvou druhů kariéry lze instantně naskočit do rychlého závodu, pilovat dovednosti v testovací jízdě či plnit předem připravené výzvy. Poslední zmíněný režim vřele doporučuji všem, kteří mají pocit, že v závodních hrách nejsou dost dobří. Podobně jako u jiných závodních titulů ale musím konstatovat, že výukový režim zdaleka nedosahuje takových kvalit jako v  Gran Turismu Sport, jehož režim výuky z vás dokáže vycepovat skutečného mistra volantu. Logicky pak nechybí ani multiplayer, jehož hlavní část eSports WRC 2020 se spustí až za několik měsíců, nyní tak primární online kratochvílí bude klasické závodění proti ostatním jezdcům. 

Stejně jako loni pak nechybí splitscreen pro dva hráče, což je opět velkým plusem hry. Chvályhodné je také rozdělení obrazovky vertikálně a ne horizontálně, jako ve většině jiných závodních her. Přijdete tak jen o nedůležité okolí trati, a naopak se vyhnete zmenšení obrazu. Jedinou novinkou je položka v menu lákající na založení závodního klubu. Nejde však o žádnou řidičskou guildu či klan jako v případě dnes již stařičkého DriveClubu. V klubu můžete s přáteli vytvářet a sdílet závody či celé šampionáty, což ale mohlo být klidně součástí multiplayer režimu.

WRC 9; gameplay: výukový režim WRC 9; gameplay: split-screen
Obrázek 1: Výukový režim je ideální pro každého začínajícího závodníka. Obrázek 2: Režim rozdělené obrazovky je vyladěn na jedničku.

Drobná obměna vozového parku i tratí

Kde už se alespoň trochu šachovalo s obsahem, je nabídka rally a zejména vozů. Ze seznamu tratí zmizely ty, jež letošní skutečný ročník WRC opustily, a naopak přibyla nová trojice závodů na safari v Keni a japonská či novozélandská rally. Celkem tak WRC 9 nabízí třináctku tratí, což je na licencovanou závodní hru celkem slušné číslo. Díky tomu, že i skutečný seriál WRC se snaží o co největší pestrost, působí i tratě samotné unikátním dojmem a každá přináší trochu jinou výzvu. Někde budete bojovat s horskými serpentinami pokrytými sněhem, jinde se krátce propletete městskými ulicemi s perfektně přiléhavým asfaltem, abyste posléze zapadli na bahnité lesní cestě. Na diverzitu tratí si rozhodně stěžovat nejde.

Vozový park nabobtnal o něco více, současné kategorie WRC 1 až WRC 3 a junior WRC obohatily historické vozy, jako je stará závodní (a dosti nemotorná) klasika Ford Escort RS 1800 či hned několik Lancií v čele se Stratosem a jeho legendárním čumákem připomínajícím mořského rejnoka. Rozdíly mezi jednotlivými vozy jsou jasně znát a rozhodně se vyplatí najít si svého oblíbence (v případě kariéry ideálně ještě předtím, než podepíšete smlouvu). Opět potěší pěkné interiéry, což dodává hře potřebný realismus, i celkové zpracování karoserie, která je polepena sponzory přesně tak, jako ve skutečnosti, a na tom málu odhalené karoserie se pak vkusně odráží okolní krajina. A ano, ani letos nechybí česká „erpětková“ Škoda Fabia.

WRC 9; gameplay: Škoda Fabia R5 WRC 9; gameplay: Ford
Obrázek 1: Škoda Fabia v závodní úpravě nesmí chybět v žádné rally hře. Obrázek 2: Samozřejmě ale nechybí ani zástupci dalších značek, takže si vybere opravdu každý.

Největším vylepšením WRC 9 je jízdní model

Kde se inovovalo nejvíce a nutno dodat, že zde to také hra potřebovala, je jízdní model. Zatímco fanoušci simulátorů loni lamentovali nad tím, že vozy občas plavou po trati jako lepenkové krabice, nově příchozí si zase stěžovali na to, že se WRC 8 nedá ovládat. Letos už je zážitek z jízdy o dost lepší a do jisté míry vynahrazuje absenci větších novinek, protože závodění je zkrátka zábavnější než loni.

WRC 9 FIA World Rally Championship - finská Nestle rally - gameplay I GEM

S vypnutím všech asistentů je někdy obtížné udržet všechna čtyři kola na silnici.

Jednotlivé vozy přibraly na váze, takže se chovají realističtěji v zatáčkách, kde odstředivá síla konečně začíná fungovat tak, jak má a zároveň nerovnosti na trati působí očekávané následky. Skoro by se chtělo říct, že ovládání je nyní jednodušší, ale hlavní změna spočívá spíše v tom, že jízdní model lépe odpovídá závodnímu standardu, takže nemusíte přistupovat na podivná pravidla fyzikálního enginu jako dříve. WRC 9 je ale i tak velmi obtížnou hrou, která vás často donutí polemizovat nad tím, jestli prohození DualShocku oknem a následný nervový útlum stojí za zničení ovladače. WRC sice není Dark Souls, ale úzké horské průsmyky, kde si to za zimního šera letíte sto dvacet, mohou vaši herní duši šikanovat stejně, jako bossové ze zmíněného akčního RPG.

Obtížných podmínek ve WRC 9 vůbec přibylo, protože kromě nových vozů a tratí jsou hlavní obsahovou novinkou tak zvané extrémní závody. Ono je už samotné WRC 9 extrémní pro každého hráče například série Need for Seed či jiných arkád, ale v tomto případě se zježí vlasy na hlavě opravdu všem. Většina „extrémních jízd“ se odehrává v noci a za hustého deště nebo sněžení, kde vidíte opravdu jen na pár metrů před sebe. Výhled z vozu ztěžuje naprostá tma kolem vás, kterou prostupují jen vaše reflektory a realisticky dopadající vločky či kapky na čelní sklo naléhavost chvíle jen podtrhují.

WRC 9; gameplay: extrémní závod WRC 9; gameplay: extrémní počasí
Závody v extrémních podmínkách jsou... skutečně extrémní!

Grafika (stejně jako loni) stále dobrá

Právě v podobných chvílích si uvědomíte, jak hra dobře vypadá. Oproti v srpnu vycházejícímu Project Cars 3 je WRC 9 o úroveň výše ve všech směrech, byť jako další hry naráží na limity této konzolové generace. Zatímco vše těsně před kamerou vypadá poměrně dobře, pokud vám oko sjede na horizont, okamžitě si všimnete pozdního doskakování textur i stínů. WRC 9 má naštěstí oproti okruhovým závodům výhodu v tom, že se většina tratí nachází uprostřed přírody, která nepůsobí tak obyčejně a prázdně jako závodní okruhy, takže problikávající textura v dáli vás zase tak moc trápit nebude.

Odvrácenou stranou mince pak je fakt, že při srovnání s loňským rokem neuvidíte žádný rozdíl. Opravdu vůbec žádný. Autoři mají štěstí, že už WRC 8 vypadalo dobře, takže je vlastně za nulové zlepšení vizuálního zpracování nelze moc kritizovat, tedy až na zmíněné doskakování textur, které nejvíce bolí v hustě zalesněných tratích, kde se při vyšší rychlosti kolem vás jehličnany zjevují jako by je právě někdo teleportoval. Dobré jméno pak autorům nedělají ani podivně problikávající odrazy ve vodě, stejně jako údajně horší optimalizace PC verze, kterou hlásí někteří kolegové.

WRC 9; gameplay: extrémní závod v noci WRC 9; gameplay: extrémní závod ve Finsku WRC 9; gameplay: skály
Grafický engine WRC série má už nejlepší za sebou, hra však stále vypadá vcelku dobře.

Vyplatí se koupě WRC 9?

WRC 9 podobně jako série FIFA a další sporty bohužel trpí každoročním vydáváním. Pár let jste WRC sérii nekupovali nebo s ní chcete právě letos začít? Výborně! WRC 9 je skvělá rally hra, která nabízí ohromné množství obsahu a závodní zábavy. Koupili jste loni WRC 8? Pravděpodobně si můžete dát letos pauzu a počkat, co si Kylotonn Games připraví pro příští rok už na nových konzolích. Leda že byste byli extrémně nespokojeni s jízdním modelem z osmičky.

Pakliže jste opravdu skalní fanoušek a při sledování loňských soupisek by vám krvácely oči, či se snad nedokážete obejít bez těch několika novinek a úprav, je to čistě na vás. Pokud jste však přesně v této pozici, jistě stejně jako i my v redakci autorům vyčtete, že jejich přístup je tak trošku nefér a namísto plné cenovky měli pro podobné případy připravit pouze aktualizační balíček za pár stovek. Tak jako to letos udělá fotbalová série Pro Evolution Soccer.

I to je ostatně vysvětlením, proč jinak vynikající rally hra dostává hodnocení 69 %. Vydat téměř totožnou hru rok po vydání předchozího dílu a účtovat si za to plnou cenu chce hodně sebevědomí. Pokud je ale pro vás WRC 9 první hrou z této série, nebo jste měli pár let přestávku, klidně si k výslednému hodnocení přičtěte 10 procent.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi hry. Kopii pro recenzi poskytl distributor Playman.

• Zdroje: Vlastní

Recenze WRC 9: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 69 % GEM
Verdikt:

WRC 9 je až na pár úprav obsahově totožnou hrou jako loňské WRC 8. Pokud tedy vlastníte předchozí díl a nebudou vám vadit loňské soupisky a o něco horší jízdní model, nákup nejnovějšího WRC si můžete odpustit. V opačném případě se nákupu nebojte, protože WRC 9 je skvěle zpracovanou rally hrou s obrovským množstvím obsahu.

WRC 9; recenze

Klady

 • Propracovaná kariéra
 • Velké množství obsahu
 • Vylepšený jízdní model
 • Nové tratě a auta
 • Přítomnost splitscreenu

Zápory

 • Absolutní minimum novinek oproti loňskému dílu
 • Technické problémy s doskakováním objektů
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

HW nároky pro WRC 9 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 Windows 10
Procesor Intel Core i3-2100 / AMD FX-4350 Intel Core i7-6700K / AMD Ryzen 5 1600X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 650 1 GB / ATI Radeon HD 5870 2 GB NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB / AMD Radeon RX 590 8 GB
DirectX
Operační paměť 6 GB 6 GB
Pevný disk 30 GB 30 GB

• Zdroj: systemrequirementslab.com (5. 9. 2020)

S jakým herním PC na WRC 9?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Alder i5 RTX4060

Základní sestava:

Alza GameBox Alder i5 RTX4060

Alza GameBox Raptor i5 RTX4070 - CS2 Reflex

Optimální sestava:

Alza GameBox Raptor i5 RTX4070 - CS2 Reflex

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

i Mohlo by vás zajímat
5,0
WRC 9 The Official Game - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: závodní, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, - WRC 9 pokračuje tam, kde skončil předchozí díl a přináší fanouškům opět více obsahu a herních režimů. Celkově se projedete na 100 etapách rozdělených do 14 zemí.
499,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX804
WRC 9 - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: závodní, - WRC 9 pokračuje tam, kde skončil předchozí díl a přináší fanouškům opět více obsahu a herních režimů. Celkově se projedete na 100 etapách rozdělených do 14 zemí.
499,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: PSV0030
4,5
WRC 7 FIA World Rally Championship (PC) DIGITAL + BONUS!
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: sportovní, simulátor a závodní,
389,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002129
WRC 5 FIA World Rally Championship
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: simulátor,
189,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001136
4,7
DiRT Rally - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: sportovní, simulátor a závodní,
113,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004890
Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací