Jak (začít) běhat s Trenérem Garmin

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Vidina nejistých výsledků a riziko zdravotních komplikací. Tak vypadá běhání bez jakéhokoliv plánu a přípravy. Přímočaré sportování nadšenců má přitom jednoduchou příčinu. Správné sestavení běžeckého tréninkového plánu dle vlastních představ a dispozic je poměrně obtížným úkolem. Proto chytré hodinky společnosti Garmin nabízí specializovanou funkci s názvem Trenér Garmin, která vytvoří profesionální plán na míru a přizpůsobí ho i aktuálnímu vývoji.

Garmin Coach; trénér Garmin, jak začít běhat; tréninkový plán; chytré hodinky, smartwatch;

Jak začít běhat s Trenérem Garmin – OBSAH

  1. Představení Trenéra Garmin
  2. Jak začít běhat? Vytvoření plánu s Garmin Coach
  3. Tři trenéři k vašim službám
  4. Změna plánu? Trenér Garmin se přizpůsobí
  5. Závěr

Představení Trenéra Garmin

Trenér Garmin, anglicky Garmin Coach, je komplexní funkce pro správu běhání. Na základě námi zadaných údajů je vygenerován několikatýdenní tréninkový plán, který zohlední celou řadu individuálních parametrů. Ještě přínosnější vymožeností je však automatické a okamžité přizpůsobování nenadálým okolnostem. Není tedy problém změnit termín naplánovaného tréninku, nebo běh (kvůli nemoci) rovnou neuskutečnit. Trenér Garmin totiž další tréninky automaticky přizpůsobí aktuálnímu průběhu, a uživatel tak nemusí řešit kompletní rozpad původních plánů. Právě tato adaptace povyšuje Garmin Coach nad rozšířené univerzální plány, které na změny prakticky nedokážou reagovat.

Bezplatná funkce Trenér Garmin je součástí mobilní aplikace Garmin Connect, která je volně dostupná pro Android a iOS. Zpřístupnění této funkce je však podmíněno spárováním chytrého telefonu s některými z podporovaných hodinek Garmin. V době psaní tohoto textu jde o modely Descent MK1, Fenix 5, Fenix 5 Plus, Fenix 6, Fenix Chronos, Forerunner 45/45S, Forerunner 245, Forerunner 645, Forerunner 935Forerunner 945, Instinct, MARQ, First Avenger, Captain Marvel, Darth Vader, Rey, Venu, Vívoactive 3 a Vívoactive 4/4S. Průběžně aktualizovaný seznam podporovaných zařízení najdete také na oficiálních stránkách zde.

Garmin Coach; trénér Garmin, jak začít běhat; tréninkový plán; chytré hodinky, smartwatch;
Jedním z dostupných trenérů je také legenda Jeff Galloway.

Jak začít běhat? Vytvoření plánu s Garmin Coach

Funkci Trenér Garmin si nejlépe přiblížíme praktickou ukázkou. Rovnou se tedy podívejme, jak probíhá vytváření tréninkového plánu. V mobilní aplikaci Garmin Connect nejdříve klikneme na tři vodorovné čáry, v otevřené nabídce vybereme „Trénink“ a následně zvolíme „Tréninkové plány“. Byť to z názvu není patrné, právě Tréninkové plány jsou alternativním názvem pro Trenéra Garmin. V dalších krocích nás funkce Trenér Garmin vede už sama. Přesto jsme pro názornou ilustraci připravili ilustrační snímek každého kroku a jeho popis. Zájemcům stačí kliknout na šedé rozbalovátko níže.

Vytvoření tréninkového plánu krok za krokem

Ovládací panel HP DeskJet 3700
V první řadě vybereme svůj cíl, kterým může být 5kilometrový běh, 10kilometrový běh nebo půlmaratón. Dle toho se pochopitelně mění časová náročnost přípravy, která může zabrat 6 až 26 týdnů. 
HP DeskJet - tisk a sken
K dispozici jsou také české popisky jednotlivých cílů, což celý výběr samozřejmě značně usnadňuje. Garmin nabídku cílů postupně rozšiřuje, a časem se tak můžeme těšit na nové možnosti.
Ovládací panel HP DeskJet 3700
Dále se Trenér Garmin ptá na otázku, kolik kilometrů týdně v současnosti uběhneme. V nabízených odpovědích naštěstí nechybí možnost „neběžím“, která je pro nováčky prakticky nutností.
Ovládací panel HP DeskJet 3700
Nezvolíme-li možnost „neběžím“, jsme dotázáni i na průměrné tempo.
HP DeskJet - tisk a sken
Následuje volba cílové techniky – běh/chůze, běh nebo běh s časovým cílem.
Ovládací panel HP DeskJet 3700
Pak už si zvolíme jednoho ze tří specialistů (viz dále), který nás tréninkem provede od začátku až do konce.
Ovládací panel HP DeskJet 3700
Následně určíme dny v týdnu, ve kterých obvykle můžeme trénovat.
HP DeskJet - tisk a sken
A chybět nesmí ani volba vhodného dne pro běhy na delší vzdálenost.
Ovládací panel HP DeskJet 3700
Poslední volbou je datum našeho závodu, avšak najdeme zde i doporučené dny.
Ovládací panel HP DeskJet 3700
Pro kontrolu se ještě objeví přehled zadaných parametrů, a tvorba plánu je tím dokončena.
HP DeskJet - tisk a sken
Automaticky sestavený tréninkový plán už zbývá jen nahrát do chytrých hodinek Garmin a jsme připraveni vyrazit.

Výše zobrazené a popsané kroky vedou k sestavení tréninkového plánu. Na první pohled se celá tvorba může zdát být dlouhá a složitá, avšak ve skutečnosti zabere jen několik málo minut. Trenér Garmin nás navíc po celou dobu vede krok za krokem, takže není třeba mít žádné obavy.

Tři trenéři k vašim službám

Jak jsme již zmínili, v rámci vytváření běžeckého plánu si volíme jednoho ze tří trenérů. Nejedná se přitom o virtuální postavy, ale o skutečné osoby, které v tomto odvětví prokázaly své nesporné kvality. Každý trenér má jedinečnou osobnost, vlastní úhel pohledu i specifické zaměření, a můžeme si tak zvolit přesně toho, kdo nám sedí nejvíce. Pojďme si trojici trenérů krátce představit.

Jeff Galloway napsal mnoho specializovaných knih a vytvořil řadu tréninkových programů, které využilo již více než milion lidí. V jeho metodách často najdeme prokládání běhu a chůze, což pomáhá předejít nadměrnému vyčerpání. To ocení zejména začátečníci.

Amy Parkerson-Mitchel je naproti tomu fyzioterapeutka, certifikovaná trenérka, a především nadšená běžkyně. Ve svém přístupu neopomíjí principy biomechaniky, které jsou důležité v prevenci jakýchkoliv zranění.

Greg McMillan je fyziolog a webový trenér s unikátní schopností srozumitelně předat i složitější vědecké poznatky, které váš běh posunou na novou úroveň.

Garmin Coach; trénér Garmin, jak začít běhat; tréninkový plán; chytré hodinky, smartwatch;
Třemi dostupnými trenéry jsou Jeff Galloway, Amy Parkerson-Mitchell a Greg McMillan.

Garmin Coach uživateli zprostředkuje také výuková videa plná dobrých rad, tipů a triků. V nich nás provází námi vybraný trenér a musíme uznat, že jedno dobře mířené video je mnohem atraktivnější a srozumitelnější než dlouhý výukový text.

Ať už vás na cestě k lepším výkonům povede kdokoliv, je třeba mít na paměti, že Trenér Garmin nezná vaše případná zdravotní omezení a rizika. Pokud si tedy nejste jistí, zda váš zdravotní stav umožňuje i náročnější běh na delší vzdálenost, poraďte se raději s lékařem.

Změna plánu? Trenér Garmin se přizpůsobí

Sestavení běžeckého plánu s Trenérem Garmin je vlastně nakreslením startovací čáry. Jak už to ale bývá, brzy se objeví řada nečekaných událostí, které vyžadují změnu původního plánu. S Garmin Coach to naštěstí není žádný problém. Jednotlivé naplánované tréninky totiž vidíme v kalendáři, a potřebujeme-li některý běh přesunout, můžeme jej přehodit na dřívější nebo pozdější termín. Pokud cvičení zmeškáme/přeskočíme, plán se opět automaticky přizpůsobí. Přeskočíme-li však více tréninků, Trenér Garmin se dotáže, zda tréninkový plán nechceme rovnou pozastavit.

Garmin Coach; trénér Garmin, jak začít běhat; tréninkový plán; chytré hodinky, smartwatch;
Trenér Garmin promění běžné běhání v profesionální sportovní aktivitu.

Trénink se obvykle skládá ze tří základních fází – zahřívání, běhu a zklidnění. Na přechod do další fáze nás upozorní vibrace chytrých hodinek, a nemusíme tak neustále hlídat aktuální režim. Na hodinkách zároveň vidíme řadu důležitých informací, jako je třeba aktuální tepová frekvence, čas tréninku nebo uběhnutá vzdálenost. Na konci tréninku se Garmin Coach také zeptá, zda se nám právě dokončená aktivita zdála lehká, středně těžká nebo obtížná. Dle dosažených výsledků se plán průběžně aktualizuje, a uživatel tak pokaždé trénuje v ideálním režimu.

V důsledku nastupujícího onemocnění, nedostatečného spánku a dalších vlivů může být váš organismus nadměrně vyčerpaný. Skutečné vysílení je ale mnohdy obtížné rozeznat od pouhého pocitu aktuální únavy, a uživatel si tak nemusí být jistý, zda naplánovaný trénink uskutečnit, či nikoliv. Garmin však přináší řešení i pro tuto situaci. Mnoho modelů totiž disponuje funkcí Stress Score pro mapování zátěže organismu a funkcí Body Battery, která zase prozradí zbývající hodnotu naší energie. Více o těchto funkcích najdete v článku Plánování tréninku s hodinkami Garmin.

Garmin Coach; trénér Garmin, jak začít běhat; tréninkový plán; chytré hodinky, smartwatch;
Náhled na již vytvořený tréninkový plán v rámci funkce Garmin Coach.
i Mohlo by vás zajímat

Ačkoliv funkce Trenér Garmin není dokonalá, je plnohodnotnou odpovědí na často kladenou otázku „Jak (začít) běhat?“. Své využití nalezne jak u začátečníků, tak u zkušenějších běžců. Vedle sestavení tréninkového plánu a jeho automatického přizpůsobení potěší i námi vybraný trenér, který nás neustále motivuje a rozšiřuje naše obzory. S Trenérem Garmin proto máme vše pod kontrolou a splnění našich cílů zůstává pouhou otázkou času.

Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací