V rozmanitém sortimentu Garminu najdeme jak všestranné chytré hodinky, tak modely zaměřené na konkrétní sport. Právě do první kategorie spadá také zvláště populární řada Vívoactive, jejíž čtvrtou generaci jsme testovali po několik týdnů. Vedle textové recenze přikládáme také starší videorecenzi od našich kolegů.
Jako snad každé chytré hodinky výrobce Garmin, také Vívoactive 4 a 4S se chlubí solidními materiály a precizním zpracováním. Design přitom odpovídá faktu, že tento model cílí zejména na sportovce. To ostatně není žádným překvapením a vyjma několika řad se Garmin vždy zaměřoval čistě na vyznavače zdravého pohybu. Přestože se tedy zlatá varianta Vívoactive 4S blíží módnímu doplňku, obecně Vívoactive 4(S) nejsou natolik elegantní, aby se vysloveně hodily pro každou společenskou událost.
Zatímco předchůdce Vívoactive 3 je k dostání v univerzální velikosti 43,4 × 43,4 mm, čtvrtá generace nabízí větší variantu Vívoactive 4 s rozměry 45 × 45 mm a menší model Vívoactive 4S čítající 40 × 40 mm. Vívoactive 4 a 4S však za nové funkce platí větší šířkou a místo původních 11,7 mm se u obou velikostí dostáváme na ne zrovna ideálních 13 mm.
Už při prvním nasazení zaujme také špičkově zpracovaný řemínek, který je vyměnitelný a disponuje šířkou 22 mm u Vívoactive 4 a 18 mm u Vívoactive 4S. U námi testovaných hodinek jde přitom o vůbec nejpříjemnější řemínek, který zároveň zachovává i patřičnou odolnost.
Zatímco drtivá většina jiných výrobců sází na technologie LCD nebo AMOLED, Garmin v 99 % případů využívá transflektivní displej lišící se hned v několika ohledech. Hlavní rozdíl najdeme v práci se světlem, kde se zmíněný AMOLED snaží svou svítivostí překonat dopadající světlo z okolí. Transflektivní panel naproti tomu okolní světlo využívá pro ještě lepší čitelnost, a problémem tak nejsou ani přímé sluneční paprsky. Zjednodušeně lze tedy říct, že transflektivní vlastnosti využijeme především při venkovních aktivitách, zejména za denního světla.
AMOLED má na druhou stranu nádherné barvy a věrnou černou, byť obvykle je takový displej vypnutý a rozsvěcuje se teprve používáním. Zastánci AMOLED by rozhodně neměli minout alternativu v podobě hodinek Garmin Venu. Transflektivní varianta je naproti tomu při dostatečném nasvícení čitelná neustále. V šeru pak využijeme podsvícení, které však má nehezky namodralou barvu a celkově horší kontrast.
Vívoactive 4 nabízí displej s průměrem 1,3" a rozlišením 260 × 260 pixelů, zatímco Vívoactive 4S disponují 1,1" a 218 × 218 pixely. V obou případech jde sice o uspokojivé hodnoty, avšak na trhu již najdeme modely s dvojnásobným rozlišením, kdy je obraz samozřejmě mnohem jemnější. Displej také mohl zabírat větší část přední plochy, nikoliv zhruba jen 75 %. Naopak příjemnou zprávou je vestavěné ochranné sklíčko Corning Gorilla Glass třetí generace, které displej ochrání před kdejakým nárazem a poškrábáním.
Protože hlavní cílovou skupinou Garmin Vívoactive 4 a 4S jsou sportovci, nepřekvapí funkce, jako je počet ušlých kroků, spálené kalorie, upozornění na neaktivitu či nepřetržité měření srdečního tepu. Protože jde o multisportovní hodinky, na výběr máme celou řadu sportovních režimů, jmenovitě běžecký pás, krytou dráhu, kolo, kolo uvnitř, chůzi uvnitř, vystoupaná patra, plavání v bazénu, golf, lyže, snowboard, běžky, SUP, jógu, pilates, dechová cvičení, eliptický trenažér, stepper a veslování. Z nich si každý uživatel vybere oblíbené aktivity, jejichž seznam se následně zobrazí po stisku horního tlačítka. Nekonečné hledání konkrétní aktivity v dlouhé nabídce se tak naštěstí nekoná.
Pokud pohybovou aktivitu reálně přerušíme, velmi praktická funkce „Auto Pause“ sledování automaticky pozastaví. Mnohé aktivity navíc Vívoactive 4(S) automaticky rozpoznají, a když třeba jdeme pěšky, v našem záznamu je tato činnost zpravidla zaznamenána. Nejen při turistice pak potěší také barometr, výškoměr či polohové technologie GPS, GALILEO a GLONASS. Stejně jako třetí generace, i Vívoactive 4 a 4S poskytují vodotěsnost 5 ATM, a problémem tedy není ani plavání. Neměli bychom se však potápět do větších hloubek.
Mnohdy se hodí také animovaná cvičení, která nám přímo ukáží, jak cviky mají vlastně vypadat. Virtuální trenér Garmin Coach nám zase pomůže s tréninkovým plánem, takže si můžeme naplánovat cíle přesně dle vlastních možností. Skrze ruční zadávání množství zkonzumovaných tekutin pak máme k dispozici přehled o pitném režimu a nechybí ani monitoring okysličení krve (oxymetr) nebo funkce pro sledování menstruačního cyklu žen. Garmin Vívoactive 4 a 4S nabízí i některé pokročilé funkce pro konkrétní sporty, byť samozřejmě ne v takovém množství jako specializované modely.
Přestože hodinky Garmin Vívoactive 4 a 4S vynikají zejména pokročilými sportovními funkcemi, potěší také v jiných ohledech. Zákazníci jistě využijí stopky, odpočet, datum, budík, upozornění na příchozí volání, předpověď počasí nebo pokročilou funkci odeslání zprávy při automaticky detekované nehodě (třeba pádu). Pokud spadneme například ze schodů, právě tato funkce nám může doslova zachránit život. Bohužel je však nutné mít spuštěnou GPS, což kvůli vysoké spotřebě energie není úplně běžné. Při ztrátě hodinek či telefonu pak využijeme funkce najít můj telefon nebo najít moje hodinky.
Na rozdíl od třetí generace jsme se dočkali také WiFi připojení a vestavěného hudebního přehrávače s možností uložit až 500 písní. Samozřejmě nechybí ani Garmin Pay, a tak si po běžeckém výkonu můžeme koupit vodu, aniž bychom vytahovali peněženku. Na rozdíl některých jiných značek si u Garminu užijeme také notifikace s podporou české diakritiky a každému textu tak rozumíme naplno. Snad jediné, co zde může chybět, je možnost volání skrze připojený telefon.
Vedle již zmíněného tepu monitorují Garmin Vívoactive 4(S) také dobu a kvalitu spánku. Zákazníci však mohou být překvapeni relativně malým podílem hlubokého spánku. Ve skutečnosti totiž existuje několik stavů spánku a výrobci chytrých hodinek je zjednodušeně dělí na fázi lehkou, hlubokou a REM. Garmin však zřejmě „hlubokým spánkem“ označuje jen ty nejhlubší stavy, a tak uživatelé dostávají trochu jiné hodnoty, než jak tomu je u jiných výrobců.
Na operační systém Garminu si rychle zvyknete a následně snadno najdete, cokoliv potřebujete. Přesto se některé konkurenční systémy zdají být zpočátku o něco intuitivnější a požadovaná data tam najdeme o trochu rychleji. Garmin naproti tomu nabízí značné možnosti editace systému a přestože to zpočátku zabere nějaký čas, ve výsledku má uživatel vše přesně dle vlastních představ. Ideální ovšem není vrácení o krok zpět pomocí spodního tlačítka, které se nemačká zrovna pohodlně. Vracet se tak vyplatí spíše táhnutím doprava.
Přestože vzhledem systému a aplikací Garmin rozhodně neurazí, jiné značky jsou na tom krapet lépe. Co naopak nadchne, je možnost změny nejen vzhledu ciferníků, ale i jeho částí. Chcete na ciferníku místo data vidět třeba aktuální tep? S Vívoactive 4(S) žádný problém. Zároveň je třeba pochválit mobilní aplikaci Connect, která nabízí prvotřídní přehled všech informací a uživateli v ní nechybí takřka nic. V tuto chvíli se tak mobilní aplikace zdá být oproti systému hodinek o něco vyladěnější.
Garmin Vívoactive 4 a 4S sice neodhalily svůj hardware, avšak z reálného používání je třeba uznat, že vše běží naprosto plynule a spolehlivě. Vzhledem k velkému množství funkcí rozhodně potěší také výsledná výdrž baterie. Ta v případě Vívoactive 4S v běžném režimu zvládne stejně jako předchozí generace 7 dní, případně 15 hodin s využitím GPS. Vívoactive 4 je větší, a tak tradičně vydrží více, konkrétně 8 dní nebo 18 hodin s GPS. Jelikož některé funkce pro přesné hodnoty vyžadují nošení ve dne v noci, oceníme také rychlé dobití za pouhé dvě hodiny.Na rozdíl od jiných výrobců nabízí Garmin u většiny svých produktů exkluzivní funkci Body Battery. Ta na základě měření zátěže, odpočinku, spánku a dalších dat ukazuje zbývající energii uživatele, což využijeme zejména při plánování. Máme-li například 20 % energie, bude zřejmě lepší odpočívat nežli se vrhnout do náročného sportovního tréninku. Pokud se špatně vyspíme, ráno už vidíme poměrně nízkou hladinu energie a během dne se skutečně začneme cítit velmi unaveně.
Během recenzování Garmin Vívoactive 4 jsem absolvoval několikadenní virózu, která se na Body Battery výrazně projevila. Jak ukazuje graf níže, energie během několika hodin klesla ke zvláště nízkým hodnotám a nezvyšovala se ani během spánku. Naopak v den, kdy jsem se skutečně začal cítit lépe, hodinky ukázaly značný nárůst energie.
Člověk samozřejmě cítí únavu a do určité míry svou energii odhadne, avšak v mnohých situacích může subjektivní dojem zkreslovat, například když vlivem budíku vstáváme z hluboké fáze spánku nebo když spíme jen několik hodin a dočasně necítíme adekvátní únavu. Některé hodinky konkurence sice dokážou určit délku a kvalitu spánku, stejně jako zátěž, avšak je poměrně zdlouhavé tyto hodnoty neustále porovnávat. Body Battery je v tomto ohledu víceméně revolucí.
Garmin Vívoactive 4 si lze pořídit ve dvou barevných provedeních – šedé s černým páskem nebo stříbrné s šedým páskem. Varianta Vívoactive 4S se zase vyrábí ve zlatém zpracování s bílým páskem, zlatém s růžovým páskem, šedém s černým páskem a stříbrném s šedým páskem. A protože pásek lze vyměnit během několika vteřin, při výběru doporučujeme zaměřit se zejména na vzhled těla hodinek. Oproti jiným výrobcům jsou hodinky Garmin obecně o něco málo dražší, avšak jak vyplynulo z našeho testování, odměnou je řada prémiových funkcí. Zmíněné výtky jsou spíše okrajovými záležitostmi.
Garmin Vívoactive 4 a 4S
Chytré hodinkyGarmin Vívoactive 4(S) suma sumárum nabízí vše, co si všestranně zaměřený sportovec může přát. Ve sportu i mimo něj využijeme solidní dávku pokročilých funkcí, přičemž některé z nich získáme pouze u Garminu. Snad jediný kompromis najdeme u displeje, který má své plusy i minusy, avšak i zde nacházíme alternativu v podobě Garmin Venu.
Klady
Zápory
Daniel Hlas
Po absolvování IT střední školy a filozofie na FF OSU, pokračuji studiem psychologie na FF UPOL. Právě poznávání věd technických a humanitních, dvou zdánlivě protikladných světů, je mi inspirací v životě i autorské tvorbě. V rámci více než desetileté publikační činnosti jsem psal o všemožných žánrech, od počítačových her přes software a hardware až po recenze knih nebo sportovní potřeby.
Americká značka Garmin je ve světě chytrých hodinek známá především díky sportovně a outdoorově zaměřeným funkcím a produktům. Hodinky řady vívoactive jsou ale jiné. Garmin je vyvinul jako alternativu k běžným chytrým hodinkám. Mají elegantní vzhled, lehké tělo, dotykový displej, ale jelikož se jedná o Garmin, dostaly do vínku i širokou škálu chytrých a sportovních funkcí, na které jsme u této značky zvyklí. Sportovní výbava je tak bohatá, že v podstatě konkurují i dražším sportovním Garmin hodinkám, jako je například řada Garmin Fénix. Pro všechny generace hodinek vívoactive byla vždy typická ještě jedna důležitá vlastnost, skvělý poměr cena/výkon.
Hodinky Garmin vívoactive 3 byly jedněmi z prvních chytrých hodinek, které seděly i na užším zápěstí. Také proto se staly oblíbenými i mezi ženami, které do té doby jen těžko hledaly vhodné GPS hodinky. Velikost hodinek vívoactive 3 byla navržena jako unisex, dámské i pánské modely měly stejnou velikost. Postupně se tak dostáváme k důležité změně nové generace, hodinky řady vívoactive 4 jsou k dispozici ve dvou velikostech: menší vívoactive 4S a větší vívoactive 4.
V porovnání s vívoactive 3 jsou vívoactive 4S menší a vívoactive 4 větší než starší generace hodinek. Pokud máte úzké zápěstí a pokud je vám většina chytrých hodinek velká, mohly by vám vívoactive 4S sedět. S řadou vívoactive 4S cílí Garmin na ženy – je to poznat podle barevných variant hodinek, které se nabízí. Kromě bílo-zlaté a růžovo-zlaté je k dispozici unisex černá a cenově výhodnější šedo-stříbrná barevná varianta.
Naopak pro větší zápěstí nebo pro ty, kdo mají raději větší hodinky, jsou určeny vívoactive 4. Ty se nabízí pouze ve dvou barevných variantách: šedo-stříbrné a černé. Na větším zápěstí jsou vívoactive 4 velmi příjemné díky svému nízkému profilu a velmi dobře se nosí i v kombinaci s košilí, kde může mít mnoho typů hodinek problém s užším dlouhým rukávem.
Velmi příjemnou inovací vívoactive 4/4S je vestavěný hudební přehrávač, který je nyní standardní funkcí u všech modelů nové řady (u starší řady byl přehrávač k dispozici u dražších vívoactive 3 Music). Hudební přehrávač umí nejen přehrávat hudební soubory (MP3) z disku hodinek přímo do bezdrátových Bluetooth sluchátek, ale dokáže spolupracovat i se streamovacími službami typu Spotify či Deezer.
i
Pokud využíváte některou z mnoha streamovacích služeb a máte prémiový účet, můžete si stáhnout playlisty přímo na disk hodinek a přehrávat je bez přítomnosti mobilního telefonu, tedy v offline režimu. Na displeji hodinek je pak k dispozici kompletní ovládání hudebního přehrávače včetně hlasitosti, přeskakování skladeb či zobrazení skladby a interpreta.
U vívoactive 4/4S je nově k dispozici i několik příjemných drobností, jako jsou animovaná fitness cvičení, která vás dokážou motivovat k pohybu i ve chvíli, kdy máte k dispozici jen málo času a nechcete se zdržovat dlouhou přípravou. Hodinky vám dále nabídnou například sledování pitného režimu nebo měření frekvence dýchání jak v průběhu dne, tak i během sportovní aktivity. Drobnou změnou v ovládání je přítomnost dvou tlačítek na boku hodinek (dosud bylo jen jediné). Dvě tlačítka fungují jako Enter/Escape v režimu chytrých hodinek nebo jako Start/Lap během tréninku.
Funkce chytrých hodinek nebo bezkontaktní platby Garmin Pay zůstávají v podstatě beze změny. Jak starší, tak i novější generaci hodinek lze bez potíží spárovat s chytrými telefony Android i iOS a u obou je možné na displeji sledovat příchozí volání, sms, notifikace a využívat další služby, jako je předpověď počasí nebo ovládání hudebního přehrávače telefonu. U telefonů s OS Android je navíc možné stručně odpovídat z displeje hodinek i na sms zprávy.
Podobné je to i u bezkontaktních plateb Garmin Pay. Služba je k dispozici jak u starší, tak i u novější generace hodinek. V době představení generace vívoactive 3 žádná česká banka podporu platbám Garmin Pay nenabízela a Garmin za dobu 2 let udělal obrovský krok kupředu. Garmin Pay je nyní k dispozici u několika českých bank a další se v nejbližší době připojí. Mezi ty, které již dnes nabízejí podporu, patří: Moneta, Komerční banka, Creditas, mBank, Česká spořitelna a alternativní fintech Revolut.
Podobně jako u starších vívoactive 3, i nové vívoactive 4/4S jsou vybaveny dotykovým displejem s odolnou úpravou Corning Gorilla Glass 3 a splňují odolnost proti vodě na úrovni 5ATM (odolají souvislému kontaktu s vodou při plavání).
Při srovnání výdrže se u vívoactive 3 dostaneme při jednom nabití na hodnoty až 7 dní v režimu smartwatch, až 13 hodin v tréninku se zapnutým GPS a až 5 hodin v režimu „hudba + GPS“ (režim hudby pouze u modelu vívoactive 3 Music). Malé vívoactive 4S jsou z pohledu výdrže shodné se starší generací: až 7 dní smartwatch, až 13 hodin s GPS a až 5 hodin v režimu hudba + GPS. Větší vívoactive 4, které mají silnější akumulátor, nabízí až 8 dní v režimu smartwatch, až 15 hodin s GPS a až 6 hodin společně s hudebním přehráváním a GPS.
Na jednoduchou otázku v tomto případě neexistuje jednoduchá odpověď. Nové vívoactive 4/4S jsou krásné, zejména menší vívoactive 4S se designově velmi povedly. Největší změny se týkají především velikosti a standardně zabudovaného hudebního přehrávače. Sportovní výbava a nabídka chytrých funkcí je u obou generací přibližně stejná.
Klíčem k výběru hodinek může být jejich velikost. Pokud jsou pro vás vívoactive 3 stále velké, nebo naopak malé, vyplatí se vyzkoušet vívoactive 4/4S. Stejně tak pokud běháte s hudbou a hudební přehrávač v hodinkách oceníte, doporučujeme dát přednost vívoactive 4/4S před vívoactive 3 Music. Pokud však máte omezený rozpočet a hledáte hodinky s nejlepším poměrem cena/výkon, zvolte staré dobré vívoactive 3 a rozhodně neuděláte chybu. Pravidlo, že řada hodinek vívoactive nabízí za málo peněz hodně muziky, platí nyní u vívoactive 3 dvojnásob.
Na veletrhu IFA 2019 jsme se dočkali představení mnoha atraktivních chytrých hodinek. Svou roli v tom sehrála také populární společnost Garmin, která vedle nových sérií Vívomove a Venu předvedla také čtvrtou generaci zvláště populární řady Vívoactive. Modely 4 a 4S přináší spoustu nových funkcí, propracovanější monitoring sportů, přehrávání hudby a mnoho dalšího. Objevte hodinky stvořené pro sportovce.
Čtvrtá generace zmíněné řady nabízí zákazníkům dvě základní verze s názvy Vívoactive 4 (45 mm) a Vívoactive 4S (40 mm). Ty mají zcela shodné funkce a liší se jen v rozměrech či výdrži baterie. Vívoactive 4 má rozměry 45,1 × 45,1 a tloušťku 12,8 mm, zatímco Vívoactive 4S je o něco menší – 40,0 × 40,0 × 12,7 mm. Je pravdou, že hodinky mohly být o něco tenčí, jelikož u chytrých hodinek vidíme stále častěji tloušťku 10 až 11 mm.
Při volbě modelu zároveň doporučujeme přeměřit zápěstí, abyste se vyhnuli zbytečnému vracení zboží. Garmin Vívoactive 4 je vhodný pro obvod zápěstí 135–200 mm, zatímco verze 4S je vhodná pro 110–175 mm. Další změnu najdeme v oblasti ovládání. Místo jediného prostředního tlačítka využijeme nově tlačítka hned dvě, což pochopitelně značně usnadní ovládání.
Velikost dotykového displeje se pochopitelně liší dle zvolené verze. Garmin Vívoactive 4 nabízí 1,3 palce s rozlišením 260 × 260 pixelů, zatímco menší verze 4S disponuje 1,1" displejem s 218 × 218 pixely. Toto rozlišení (a výslednou jemnost) nelze v současné době považovat za příliš vysoké, a displej tak nabízí určitý ústupek. Pro srovnání – například Xiaomi Amazfit GTR nabízí při 1,39" rozlišení 454 × 454 pixelů. Displej obou verzí kryje ochranné sklo Corning® Gorilla® Glass 3. generace a hodinky disponují vysokou odolností i při náročnějším sportování.
Nadstandardní je dále výdrž baterie, která u Vívoactive 4 zvládne 8 dní běžného užívání a 6 hodin při GPS a hudbě. Menší 4S verze naproti tomu pochopitelně zvládne o něco méně, konkrétně 7 dní, případně 5 hodin s GPS a muzikou. Jelikož mnohé chytré hodinky vydrží pouze jeden či několik málo dní, je 7–8 dní obdivuhodný výsledek.
Jak vyplývá ze samotného názvu, řada Garmin Vívoactive je určena zejména aktivním jedincům. Zatímco mnohé jiné chytré hodinky nabízí monitoring jen několika druhů sportů, je to právě řada Vívoactive, která disponuje širokým výběrem pohybových aktivit. Mezi nimi najdeme veslování, horolezectví, eliptický trenažér, kardiotrénink, jógu, pilates či dechová cvičení. Dále nechybí ani lyžování, snowboarding, paddleboarding, cyklistika, a dokonce i plavání s detekcí několika odlišných stylů. Úplnou novinkou je pak možnost sledovat tep i pod hladinou, což je poměrně inovativní funkce, kterou jen tak někde nenajdeme. Samozřejmostí tedy je vodotěsnost do 50 metrů (5 ATM).
V Garmin Vívoactive 4(S) nepřijdeme ani o měření chůze, pokročilé funkce pro monitorování golfu nebo běhu venku i na běžeckém pásu. Zvolit lze také oblíbené sporty, které se budou zobrazovat přednostně, takže není třeba ve velkém výběru pokaždé hledat svůj oblíbený režim. Mnozí uživatelé jistě ocení i zobrazení animovaných cviků přímo na hodinkách. V případě kardia, silového tréninku, jógy a pilates jsou k dispozici celé tréninky. Stačí se nechat vést.
Pohyb se samozřejmě počítá i v případě, kdy se zrovna nevěnujeme vyčerpávajícím sportovním aktivitám. Garmin Vívoactive 4 (S) nám tak kdykoliv prozradí počet ušlých kroků, spálené kalorie, překonanou vzdálenost a při dlouhém sezení nás zase upozorní, že je čas se trochu protáhnout. Při vytrvalostních sportech samozřejmě využijeme také zobrazení srdeční frekvence, kterou je vhodné udržovat na správné hodnotě. Jedině tak dospějeme k ideálním výsledkům a pevnému zdraví.
Pohyb je sice zdravý, ale zanedbávat nelze ani jiné ukazatele. Proto jsou chytré hodinky Garmin Vívoactive 4(S) připraveny monitorovat hned několik důležitých údajů. V první řadě je to spánek, kde je rozlišována lehká, hluboká a REM fáze. Pro ještě dokonalejší přehled je pak sledován také dech a Pulse Ox. Další zajímavou funkcí je měření stresu, díky níž snadno zjistíme, nakolik jsme po celý den zatíženi. Když totiž něco máme „černé na bílém“ a víme, že to není jenom náš pocit, je změna hned o něco snazší.
Chytré hodinky Garmin Vívoactive 4 a 4S také disponují šikovnou funkcí V02 max. Ta monitoruje množství kyslíku, které je tělo schopno využít, což značně ovlivňuje kondička. VO2 max lze tedy chápat jako nepřímý ukazatel naší fyzické zdatnosti, a údaj se tak s pravidelným cvičením samozřejmě rychle zlepšuje. U kyslíku ještě zůstaneme. K dispozici je totiž také již zmíněný Pulse Ox, který zjednodušeně řečeno měří množství kyslíku v krvi, a to jak ve dne, tak i v noci.
Z tepové frekvence, stresu a aktivity je dále vypočítáván tzv. Battery Energy Monitor. Tento údaj jednoduše ukazuje, kolik energie nám ještě zbývá, a to v hodnotách 1 až 100 (lze chápat jako procenta). Jedná se o zbývající energii napříč mnoha dny, a nízké hodnoty tak můžeme mít i ráno, zejména po nadměrné několikadenní zátěži a minimu odpočinku. Není však třeba snažit se zachovávat co nejvíce energie. Sportovní aktivity sice vyčerpávají aktuální energii, ale z dlouhodobého hlediska vytváří větší výdrž.
Kromě toho je sledováno správné dýchání a to 24 hodin 7 dní v týdnu, ve dne i v noci. Vedle běžného režimu lze dech sledovat již pouze u jógy a dechových cvičení, nikoliv při samotném sportu. I přes větší spotřebu baterie se někdy hodí také navigační technologie, ať už jde o GPS, GLONASS, nebo Galileo. S orientací nám pomůže také kompas, akcelerometr, gyroskop (novinka), stejně jako oceníme teploměr či detekci pádu uživatele.
Pro lepší náladu, ale i výkon při sportu, si rádi pustíme nějakou tu oblíbenou hudbu. Nově ji lze poslouchat přímo skrze hodinky, stačí připojit bezdrátová sluchátka a můžeme si jít třeba zaběhat. Těžký mobil už tak nikdy více nebude překážet žádné naší aktivitě. Garmin Vívoactive 4 a 4S zvládnou uložit až 500 skladeb, což na nějaký čas určitě postačí. Zatímco v předchůdci Vívoactive 3 scházelo přehrávání hudby bez propojení s telefonem, zájemci si mohli objednat speciální edici Vívoactive 3 Music. Vívoactive 4 a 4S však tuto funkci nabízí přímo, a nemusíme tak zbytečně přemýšlet, zda pořídit klasickou, nebo hudební verzi.
Okamžité zaplacení bez zbytečného zdržování v podobě vytahování peněženky či chytrého telefonu pak umožňuje bezkontaktní placení skrze Garmin Pay. Uvolníme si tak ruce, které můžeme jednoduše využít třeba pro skládání nakoupeného zboží do tašky. Při množství dnešních povinností lze také snadno opomenout dodržování správného pitného režimu. I na to však myslí chytré hodinky Garmin Vívoactive 4/4S. Při pití jednoduše zadáme, kolik jsme toho zrovna vypili, a přehledný graf nám následně ukáže, do jaké míry jsme byli přes den hydratováni. Tuto funkci samozřejmě není nutné používat neustále a můžeme ji využít třeba jen ke zmapování aktuálních zvyků.
Pro něžnější pohlaví je navíc připravena funkce sledování menstruačního cyklu. Právě ten ovlivňuje fyzické i psychické fungování a spojitost lze nalézt také s výživou. Dále Vívoactive 4 a 4S nepohrdne ani všednějšími funkcemi, jako je kalendář, nalezení hodinek/telefonu, předpověď počasí a třeba i možnost stáhnout nové ciferníky a aplikace. Pro ty, kteří chtějí být neustále v obraze, jsou připraveny notifikace o příchozích hovorech, SMS, ale třeba i e-mailech. O propojení s čímkoliv ostatním se pak starají technologie Bluetooth®, ANT+® a nově dokonce i Wi-Fi®. Další vychytávkou je možnost upravit ciferník, který se zobrazuje při určité aktivitě. Při běhu si tak lze zvolit, které údaje na obrazovce uvidíme.
Chytré hodinky Garmin Vívoactive 4 a 4S na český trh proniknou na přelomu září a října 2019. Počáteční cena je určena na 8 490 Kč, případně 7 790 Kč, v závislosti na zvolené verzi. Představeny byly čtyři barevné verze Vívoactive 4S (Grey Black, Silver Gray, LightGold Pink a RoseGold White) a dva modely Vívoactive 4 (Grey Black a Silver Gray). Všechny zmíněné barvy jsou dostupné také na našem území. Nejen pro úplné začátečníky připravila společnost Garmin krátká výuková videa (ukázka výše), která jsou dostupná na oficiálním Youtube kanálu. Upozorňujeme však, že k dispozici jsou pouze v anglickém jazyce.
Chytré hodinky Garmin Vívoactive 4 a 4S jsou poctivou inovací dosavadní oblíbené třetí řady. Zaměřují se především na sportovní využití, a tak jsme se vedle druhé verze a druhého tlačítka dočkali jen minimálních změn v designu a bohužel i průměrného displeje. O to více se Garmin zaměřil na přidání nových funkcí, ať už jde o poslech hudby přímo z hodinek, detekci pádu uživatele, či propracovanější dechová cvičení. U hodinek tradičně zůstává přesná GPS, Garmin Pay, vodotěsnost 5 ATM, sledování tepové frekvence, pohybových aktivit i spánku. Hlavní důraz je kladen na velký výběr sportů a propracované režimy měření i vedení uživatele. Vívoactive 4 a 4S jsou zkrátka chytré hodinky stvořené přímo pro sportovce.