Google Assistant – dobrý pomocník, nebo zlý pán?
Google Assistant spadá do rodiny hlasových pomocníků jako např. Amazon Alexa či Siri od Applu. Využívá umělé inteligence a umožňuje handsfree ovládání nejen telefonu, ale i dalších součástí chytré domácnosti, jako jsou televize, nejrůznější přehrávače a další spotřebiče.
Komunikace aneb pokyny a fráze, které Google Asistent zvládne
Využíváte-li Google Assistant, stačí při komunikaci použít klíčová slova Hey, Google nebo OK, Google a Asistent vás začne poslouchat. Kromě ovládání různých zařízení, dokáže také odpovídat na rozličné dotazy, které mu položíte. Chcete vědět, jaké je počasí v Římě nebo jak si stojí akcie
společnosti Google? Asistent vám v mžiku nalezne odpověď.
Hlasový asistent je multiplatformní a funguje jak na zařízeních s Androidem, tak systémem iOS.
Mluví Google Assistant česky?
Většina světových jazyků jako je angličtina, němčina, francouzština a španělština jsou pro Google Assistant samozřejmostí. Ačkoli v Česku funguje již déle, češtinu zatím neovládá. Google sice poměrně dlouho slibuje, že se to změní, nicméně žádné konkrétní datum, kdy by Asistent měl
porozumět českým příkazům, známo není. Čtení českého textu však zvládá od roku 2020 prakticky bezchybně.
Co vše dnes Google Assistant dovede ovládat?
Google Assistant je poměrně jednoduchý způsob, jak si pootevřít dveře do světa chytré domácnosti. Může se totiž stát pomyslným centrem, skrze nějž budete hlasem komunikovat s řadou dalších přístrojů, např. s již zmíněným osvětlením, termostatem či meteostanicí apod.
- Hlasoví asistenti fungují nejčastěji v podobě Google Home, což je chytrý reproduktor, který funguje jako jakýsi prostředník mezi Google Asistentem a ovládaným zařízením.
- Osvětlení kompatibilní s hlasovým asistentem umožní zapínat, vypínat i měnit intenzitu a barvu světla dle příležitosti či nálady. Nabízí tak dokonalou kontrolu nad každým aspektem domácího osvětlení.
- Zabezpečení (domácnosti), ať už prostřednictvím IP kamery, chytrého zámku, nebo detektoru pohybu či kouře zajistí, že budete mít vaši domácnost neustále pod kontrolou.
- Termostaty přijdou vhod zejména když se venku náhle ochladí či naopak oteplí a vy si budete chtít nastavit teplotu vašeho domova dle vašeho gusta.
- Zásuvky ovládané skrze Google Asistenta zajistí pohodlné ovládání různých domácích elektrických spotřebičů nebo elektronických zařízení.
- Ovladače a spínače například v podobě chytrých zámků či spínačů oken dobře poslouží k automatizaci a celkově jednoduššímu ovládání domácnosti.
- Meteostanice aneb informace o venkovní i vnitřní teplotě, intenzitě srážek či předpovědi počasí, o tom všem vás může Google Assistant informovat.
Zařízení, která hlasové ovládání pomocí asistenta od Google podporují, jsou označena logem Google Assistant nebo nápisem Kompatibilní s Google Assistant.
Assistant Google se dokáže postarat také o zábavu
V současné době se můžete setkat s asistentem Google téměř na každém kroku a výše zmíněné funkce tedy nejsou to jediné, co dokáže. Zkrátka se zapojuje do více oblastí života, než by nás napoprvé napadlo a požádat jej můžete i o následující akce:
- Přehrávání hudby a videí ze streamovacích služeb, jako je Spotify, Netflix atd.
- Vyhledávání požadovaných informací na internetu.
- Plánování aktivit a místní informace (doprava, odjezdy atd.).
i
Chytrá domácnost krok za krokem
Koncept Smart Home dnes není sci-fi fantazií, ale realitou dostupnou pro každého. Pokud si chcete chytrou domácnost vybudovat sami a nejste si čímkoliv jisti, mrkněte na náš článek Jak postavit chytrou domácnost.
Skrýt popis