Vysoké rozlišení hraje prim nejen u obrazu v televizích a chytrých telefonech, ale i zvuku. Hi-Res Audio (HRA) přináší věrný, detailní a dynamický zvuk, s nímž si užijete i ty nejjemnější zvukové nuance nahrávky svého oblíbeného interpreta. Zvuk je slyšet tak, jak nahrávka zněla ve studiu, když ji umělec nahrával. Chcete vědět o hudbě ve vysoké kvalitě více?
Ještě donedávna ale na trhu převažovala hudba s nízkým rozlišením a na mnoha místech je k dispozici pořád. Kupříkladu portály s nabídkou hudby ke stažení a streamovací služby využívají formáty s nízkým bitratem (maximálně 320 kb/s, spíš však 192 kb/s a méně). Komprese způsobuje ztrátu dat vedoucí ke snížení kvality zvuku, kdy z nahrávek mizí detaily i dynamika.
Odstraní se vše, co je v záznamu nevýznamné, takže do jisté míry posloucháme nahrávku ochuzenou o množství zvuků. V autobuse nebo ve vlaku nám poslech „ošizených“ skladeb nevadí, praví fandové jsou ale náročnější a vyžadují zvuk kvalitou co nejblíže originálu.
Pojmem Hi-Res Audio se označují digitální procesy a formáty schopné kódovat a přehrávat hudbu s využitím vyšších vzorkovacích frekvencí, než je běžné u disků CD. Umělci svá alba ve studiu nahrávají v HRA, tedy většinou s parametry 24 bitů / 96 kHz. Skladby jsou ale následně zkomprimovány na CD v nižší kvalitě, konkrétně 16 bitů / 44,1 kHz. Objem přenesených dat je tedy v tomto případě 3,2× menší. Vysoké rozlišení je zkrátka obětováno ve prospěch menších velikostí souborů.
Hi-Res Audio se začíná více prosazovat v posledních letech a již několikátý rok po sobě představuje takový obsah více než polovinu výnosů z distribuce hudby. Posluchači vyšší kvalitu vítají, a tak se stále méně setkáváme s tím, že by nějaké hudební album nebylo dostupné v Hi-Res kvalitě. S tím souvisí také stále větší množství audiotechniky na trhu podporující formát high-resolution audio.
Velcí výrobci jako Sony, Samsung, LG, FiiO nebo Pioneer již mají v portfoliu zařízení schopná zvládnout i Hi-Res zvuk. Patří sem například audio systémy, receivery, domácí kina nebo reproduktory a na trhu se také objevuje stále více zesilovačů s podporou HD zvuku. Dřívější omezení s malým vnitřním úložištěm nebo paměťovými kartami v přenosných zařízeních, které by tolik objemné hudby nepojalo, jsou již minulostí.
Největší podporu High-resolution audia mají zařízení od Sony. Právě tento výrobce jako první veřejnosti představil zařízení s podporou formátu s vysokým rozlišením. Mezi fanoušky kvalitní hudby jsou oblíbené například přenosné přehrávače Walkman nebo chytré telefony.
Abyste poznali rozdíl mezi zvukem s nízkým a vysokým rozlišením, nemusíte za aparaturu utrácet nijak závratnou částku peněz. Kvalitní Hi-Fi sluchátka vám dovolí poslouchat skladby ve špičkové kvalitě nejen doma v obýváku, ale také na cestách. Mnohdy poslouží dokonce lépe než reproduktory, protože nemusíte bojovat s akustikou v poslechové místnosti. Hudbu ve vysokém rozlišení, například ve formátech FLAC, ALAC, DSD, WAV nebo AIFF si vložíte do přenosného přehrávače a můžete vyrazit.
Výrobci svá audio zařízení mnohdy vybavují pokročilými technologiemi, jako je například zvyšování digitálního rozlišení. S většími či menšími úspěchy se snaží obnovovat kvalitu souborů ve formátech MP3, iTunes AAC, ATRAC nebo WMA na úroveň blížící se původní nahrávce. Jistého zvýšení kvality si tedy mohou užívat i posluchači, kteří své nahrávky ve vysokém rozlišení k dispozici nemají.
i
Poohlížíte se po kvalitním CD přehrávači? Pak by vás mohl oslovit ONKYO C-7030, který vyniká ve věrné reprodukci s minimálním šumem. A podporuje samozřejmě formáty MP3 a WAV. Pakliže chcete naopak levný MP3 přehrávač na sport, mrkněte na SanDisk Sansa Clip Sports Plus.