Sony week

Bylinky na balkón i zahradu – pěstování, využití a účinky

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Bylinky obsahují spoustu léčivých látek, a tak není divu, že se pěstují již po celá tisíciletí. Kromě léčivých účinků se však vyznačují i zajímavými chutěmi, díky nimž se s oblibou používají i v kuchyni. Abyste je mohli i vy doma sklízet v bio kvalitě, přečtěte si, jak bylinky pěstovat, ať už na balkoně v truhlíku, doma za oknem nebo v záhonu na zahrádce. Prozradíme vám také, které jsou nejznámější bylinky a jak je využít při vaření či péči o zdraví.

bylinky

Bylinky na balkón i zahradu – OBSAH

 1. Začínáme s pěstováním bylinek
 2. Pěstujeme bylinky doma
 3. Pěstujeme bylinky na balkóně
 4. Pěstujeme bylinky na zahradě
 5. Bylinky a hnojivo
 6. Nejznámější bylinky od A do Z
 7. Bylinky v kuchyni
 8. Bylinky (n)a hubnutí

Začínáme s pěstováním bylinek

Bylinky mají tu výhodu, že se jim daří i u méně zkušených zahradníků. Doslova každý se tak může těšit na jejich bohatou sklizeň v bio kvalitě, stačí dodržet několik základních pravidel pěstování. Už před nákupem byste si měli promyslet, zda budete pěstovat bylinky na balkóně, doma za oknem či venku na zahradě. Není také na škodu nahlédnout do odborné literatury a zjistit konkrétní nároky dané bylinky.

Obecně je při pěstování důležité především vhodně zvolené místo, většina bylinek využívaných v kuchyni má ráda světlo, protože pochází ze slunného středomoří. Některé dokonce dobře snáší i přímé slunce. Málokterým druhům vyhovují stinná zákoutí zahrady či okenní parapet orientovaný na sever, kde je sluníčka jen pramálo, ale existují výjimky. Kromě umístění pak sledujte také požadované množství zálivky, abyste se vyhnuli přemokření.

bylinky na balkon i zahradu - pěstování
Bylinkám se dobře daří i u začínajících zahradníků.

Bylinky a jejich rozdělení

Podle životnosti můžeme bylinky rozdělit na dvě základní kategorie, a to jednoletky a trvalky. Existují pak také bylinky, u nichž v průběhu let dochází například ke dřevnatění stonků a je vhodné je po čase vyměnit za nové rostlinky.

 • Jednoletky jsou teplomilné bylinky, které v našich podmínkách nedokáží přezimovat. V zimě o ně proto musíte pečovat doma, kde je pro ně ideální místo na slunném okenním parapetu. Jde například o bazalku, kterou ohrožuje již teplota 5 °C, dále kopr, koriandr, heřmánek, majoránka či anýz vonný.
 • Trvalky naproti tomu přežijí i zimu. Řadí se mezi ně například máta, meduňka, pažitka, tymián, libeček nebo petrželka. Některé druhy mohou být maličko choulostivější a při zazimování je potřeba je přikrýt.

Bylinky ze semínek, nebo rovnou sazenice?

Bylinky lze pěstovat několika způsoby. Jste-li úplní začátečníci nebo si chcete práci ulehčit, pořiďte si rovnou předpěstované sazeničky. Jsou určené k vysazení do substrátu a seženete je běžně v zahradnictví nebo na specializovaných trzích. Po sazenicích doporučujeme sáhnout zejména v případě levandule či rozmarýnu, protože dlouho klíčí a jejich pěstování chce více trpělivosti. O něco složitější je výsev semínek a vypěstování vlastních sazenic, které má tu výhodu, že jsou rostlinky zvyklé od začátku na jedno prostředí.

Výsev bylinek

 • Pro výsev semínek si připravte vhodnou nádobu.
 • Do půlky ji naplňte běžným substrátem a do zbylé části (zhruba 2 cm po okraj) nasypte výsadbový substrát.
 • Na povrch rovnoměrně vyložte semínka a lehce zahrňte zeminou.
 • Každé semínko by mělo mít dostatek místa, jinak se bude rostlinka vytahovat za světlem.
 • Čerstvě vysetá semena poté pokropte vodou tak, abyste je nevyplavili, nádobu přikryjte potravinářskou fólií a umístěte na slunný parapet.
 • Jakmile se objeví první klíčky, fólii odstraňte a u rostlinek dále pravidelně udržujte vlhkost.
 • V okamžiku, kdy bylinky povyrostou, vyberte ty nejsilnější a přesaďte je do truhlíku nebo záhonu.
bylinky na zahradě - výsev
Dáte přednost kupovaným sazenicím, nebo vsadíte na vlastní um a pustíte se do výsevu semínek?

Pěstujeme bylinky doma

Bylinky je nejlepší pěstovat venku, a to na balkoně, terase či venkovním parapetu. Choulostivé druhy ale přes zimu pěstujte raději doma za oknem. Stačí zajistit teplo, světlo a pravidelnou péči a jejich nezaměnitelnou chuť a aroma si tak můžete dopřávat takřka celoročně.

Na okenním parapetu vám může růst například majoránka, bazalka, koriandr, řeřicha, meduňka či oblíbená petrželka. Pamatujte, že bylinky obecně nemají rády průvan a kolísání teplot, ideální je teplota prostředí 15–20 °C. Obzvláště v letních měsících si dávejte pozor na vysoké teploty, které by mohly zapříčinit rychlejší vysychání substrátu. V zimě pak nezapomeňte vzít v potaz radiátor a suchý vzduch, kvůli němuž je vhodné bylinky občas rosit.

bylinky v kuchyni
Bylinkám se bude v domácím prostředí dobře dařit na prosluněném okenním parapetu.
i

Aby bylinky lépe rostly, měli byste je pravidelně seřezávat. Ideálně proto pravidelně sklízejte zhruba 10 % nadzemní části. Doporučuje se také odstraňovat nevyužité odkvetlé květy, které by jinak rostlinku zbytečně vysilovaly.

Pěstujeme bylinky na balkóně

Jestliže bydlíte v bytě s balkonem či terasou, pak máte možnost pěstovat bylinky venku v květináči nebo truhlíku. Bylinky na balkoně můžete přihnojovat, protože se ze substrátu postupně vytrácejí živiny a rostlinka v květináči nemá jinou možnost, jak je získat.

I bylinky na balkoně potřebují vhodné podmínky

Aby bylinky na balkoně dobře rostly, měli byste si již na začátku dobře rozmyslet, které druhy vysázíte. Orientace balkonu na určitou světovou stranu vám napoví, kterým bylinkám se u vás bude dařit.

 • Na jih orientovaný balkon můžete osadit všemi aromatickými středozemními bylinkami, jako je rozmarýn, dobromysl, tymián, majoránka či bazalka.
 • Balkon orientovaný na východ či západ nabízí příjemný polostín, kde se bude dobře dařit bylinkám, jako je máta, meduňka či stévie.
 • Na sever orientovaný balkon leží po většinu dne ve stínu a nenabízí tak příliš vhodné podmínky pro pěstování bylinek. Při poctivé péči se vám ale podaří vypěstovat pažitku, meduňku, mátu, libeček nebo třeba kerblík.

Jak správně pěstovat bylinky v květináči?

Jakmile pro bylinku najdete ideální stanoviště, přijde čas na pořízení vhodné nádoby. Dnes již existují různé varianty, některé lze připnout k zábradlí, jiné můžete i zavěsit, takže se pro každou dispozici najde řešení. Nádoba by v každém případě neměla svou velikostí omezovat bylinku v růstu.

bylinky na balkoně
Při dodržení několika základních pravidel budou bylinky bujaře růst i na balkoně v květináči.

Dno nádoby vystelte drenážní vrstvou, kterou mohou tvořit kamínky, štěrk nebo hliněné střepy. Pro výplň poté použijte speciální substrát pro bylinky, ale stačit vám bude i běžná zemina s pískem a kvalitním kompostem. Substrát by měl být především dobře propustný a bohatý na živiny. Zalévejte tak, aby nedošlo k přeschnutí substrátu, vždy ale respektujte požadavky konkrétního druhu. Jako zálivka je ideální dešťová anebo odstátá voda.

Mohou se různé druhy bylinek pěstovat společně?

Chcete-li pěstovat různé bylinky společně v jedné nádobě, je potřeba vzít v potaz jejich nároky na množství zálivky, umístění a světlo i typ půdy. Například středozemní suchomilné bylinky mají rády málo zálivky a hodně slunce a nelze je pěstovat například s pažitkou či meduňkou, které vyžadují vydatnější zálivku a spíše polostín na východním či severním okně.

i

Pozor si dejte na takzvané invazivní bylinky, mezi které patří například máta. Nedoporučujeme ji sázet s jinými rostlinkami, protože má poměrně bujný růst a hodně se šíří. Brzy by proto méně dominantnější bylinku zastínila.

Pěstujeme bylinky na zahradě

Bylinkovou zahrádku v blízkosti domu oceníte pro její široké spektrum využití v kuchyni. S vysazováním začněte raději až po květnových zmrzlých mužích. Ideální je polostinná část zahrady, kde pro bylinky vyhradíte oddělený záhon. Celý koncept si dopředu promyslete a zvažte také možnou výšku rostlin, abyste k nim poté měli snadný přístup a mohli je pohodlně sklízet.

Jak vysadit bylinky na zahradu a které druhy použít?

Bylinky drobnějšího vzrůstu vysaďte do popředí, ty vyšší by měly být umístěné v zadní části záhonu.

 • Do zadní části záhonku se hodí například kopr, meduňka, libeček, dobromysl nebo šalvěj. Jejich výška se totiž pohybuje okolo 80 cm.
 • Blíže ke kraji vysaďte například léčivé bylinky: třezalku, levanduli či yzop, které dorůstají zhruba do výšky 60 cm.
 • A na samý okraj nebo lemování záhonku použijte třeba tymián, jenž doroste maximálně do 30 cm.
i

Rozmarýn sice dorůstá až dvoumetrové výšky, avšak pochází ze středozemního pobřeží a místní tuhá zima není nic pro něj. Zasaďte jej proto ideálně do samostatné nádoby, abyste jej mohli snáze přezimovat v interiéru.

Zvolit jednoletky, nebo trvalky?

Z dlouhodobého hlediska je pochopitelně výhodnější osázet bylinkovou zahrádku trvalkami, ze kterých budete mít užitek i několik let. Bohužel ale řada bylinek oblíbených v kuchyni nepřečká zdejší zimu a patří mezi jednoletky, své místo v zahrádce si však zaslouží.

Jednoletky proto ideálně zasaďte do terakotových květináčů a ty poté zakopejte do země. Jde o materiál, který nijak nenarušuje vlastnosti půdy a vydrží po dlouhá léta. Díky samostatným květináčům si oddělíte prostor pro bylinky, které pak každoročně jednoduše přesadíte.

bylinky na zahradě
Zasazené bylinky si můžete pro lepší orientaci v zahrádce popsat. Během vaření pak můžete bez obav požádat děti, aby vám donesly konkrétní bylinky ze zahrádky.

Bylinky a hnojivo

Existují bylinky, které hnojivo během života vůbec nepotřebují. Jde o rostlinky pocházející ze středomoří, kde je typicky chudá kamenitá půda, na kterou jsou zvyklé. Patří sem rozmarýn, tymián, nebo třeba levandule, takovým by hnojivo uškodilo. Naopak pažitka nebo meduňka vyžadují humóznější půdu.

Ostatní bylinky, které rostou déle na jednom místě, ale jistě doplnění živin v průběhu života uvítají. Co vše můžete využít k povzbuzení růstu bylinek?

 • Hnojivo na bylinky nebo organické hnojivo je ekologické, šetrné a speciálně upravené tak, aby se bylinky mohly 24 hodin po hnojení jíst.
 • Domácí hnojivo snadno vyrobíte louhováním čerstvě nasbíraných bylin. Hodí se například kopřivy, pampelišky či přesličky. Udělejte z nich odvar a nechte zchladnout. Hnojivem pak můžete bylinky zalévat jednou za 14 dní.
 • Kompost můžete k bylinkám přidat vždy, když je přesazujete nebo vysazujete. Kromě středozemních druhů jej uvítají všechny bylinky.
bylinky do kuchyně - hnojení
Při pěstování bylinek, které budete používat v kuchyni pro jejich chuť a aroma, se vyhněte dusíkatým hnojivům, která podporují růst. Hnojení by v tomto případě vedlo ke snížení koncentrace aromatických látek.

Nejznámější bylinky od A do Z

Doma si můžete vypěstovat léčivé bylinky pro výrobu odvarů či domácí kosmetiky, ale i bylinky plné aroma a chuti, na které při vaření nedáte dopustit. Existuje nespočet druhů, takže si každý přijde na své. Přečtěte si, jaké jsou nejznámější bylinky, jaké mají účinky a jak je pěstovat.

Anýz vonný

 • Pěstování

S výsevem anýzu neotálejte, začněte již v únoru či březnu. Postačí vám menší květináč s umístěním na slunném okenním parapetu, kde vám anýz vydrží celý rok. K plnému dozrání anýz potřebuje dostatek sucha a tepla. Po sklizni jej zavěste vzhůru nohama a podložte papírem, který bude zachytávat padající semínka.

 • Účinky a využití

Anýz má dezinfekční, antiseptické a antibakteriální účinky. Hodí se při žaludečních potížích, kdy zmírňuje křeče a působí proti střevním parazitům. Pomáhá také při zánětu horních dýchacích cest. Z anýzových semínek lze připravit například čaj, ale hodí se i do moučníků a exotických pokrmů.

Bazalka pravá

 • Pěstování

Bazalka je středozemní jednoletá bylinka, které se velmi dobře daří na domácích balkonech či okenních parapetech. Snadno ji doma vypěstujete i ze semínka. Zvolte pro ni slunné stanoviště, v blízkosti mohou být rajčata, okurky či papriky, které mají obdobné požadavky pro pěstování. Bazalku pravidelně zaštipujte, díky tomu bude její porost hustější a košatější.

 • Účinky a využití

Z bazalky se sklízí lístky, které lze čerstvé i sušené používat jako koření. Podporuje trávení, uvolňuje křeče a pomáhá při bolestech hlavy či při nespavosti.

Dobromysl obecná (oregano)

 • Pěstování

Vytrvalá bylinka známá spíše jako oregano je typickou středozemní rostlinou. Vyhraďte jí proto suché slunné stanoviště a mezi sazenicemi nechejte dostatečnou vzdálenost, aby se mohly rozrůst. Zimu nejlépe přečká ve skleníku, je totiž poměrně choulostivá na mráz. Sbírá se pouze nať, a to dvakrát ročně: v době plného květu a na podzim. Sklízejte vždy celé výhonky a zastřihávejte těsně nad dřevnatými stonky, ze kterých oregano znovu vyraší.

 • Účinky a využití

Dobromysl má dezinfekční účinky a pomáhá proti plísním. Patří mezi léčivé bylinky vhodné proti kašli a při bolestech v krku. V kuchyni se nejčastěji používá jako koření.

Fenykl obecný

 • Pěstování

Fenykl je dvouletá rostlina, z níž se používají lístky a hlízy. Hodí se pro výsev na zahradní záhony, potřebuje pravidelnou zálivku a mírné přihnojení. Pozor si ale dejte na přemokření substrátu. Zhruba 70 dní od výsevu můžete sklízet.

 • Účinky a využití

Fenykl zlepšuje proces trávení a tlumí nadýmání, vhodný i je i pro malé děti. V kuchyni jej využijete při pečení chleba, přípravě pokrmů nebo pro výrobu čajů a odvarů. Odvar z fenyklu se používá jako dezinfekce a hodí se také pro výplach očí.

Kopr vonný

 • Pěstování

Kopr je jednoletá bylinka, která se vysévá od dubna do července v hustých řádcích. Dařit se mu bude prakticky všude, na pěstování je poměrně nenáročný. Sklízí se mladé i již odkvetlé výhonky a semena, která obsahují hodně železa.

 • Účinky a využití

Své využití kopr nachází zejména v kuchyni. Koprovka či nakládané okurky by se bez něj neobešly. Pomáhá ale také při žaludečních potížích a podporuje tvorbu žaludečních šťáv.

Libeček

 • Pěstování

Libeček dorůstá jednoho až dvou metrů a dobře se mu daří na slunném stanovišti či v polostínu. Vyžaduje kyprou, humózní půdu bohatou na živiny a také pravidelné zavlažování. Pozor si dejte na přelití.

 • Účinky a využití

V gastronomii patří libeček k velmi populárním bylinkám. Použít jej můžete pro přípravu domácího polévkového koření i samostatně do polévek a pokrmů. Působí močopudně a v tradiční medicíně se považuje za účinný prostředek při léčbě ledvinových kamenů.

Majoránka

 • Pěstování

Majoránce bude vyhovovat slunné stanoviště, teplo a propustná půda. Pěstuje se jako letnička, pro zazimování ji musíte ukrýt před mrazem. Sklízejte ji několikrát do roka zastřiháváním, vždy těsně před květem.

 • Účinky a využití

Majoránka se hojně používá v české kuchyni jako koření. Aromatičtější je sušená, nikoliv v čerstvém stavu. Využívá se i jako léčivá bylinka, snižuje například krevní tlak a má protizánětlivé účinky.

Máta

 • Pěstování

Máta je velmi oblíbená bylinka, avšak roste velmi bujaře a je vhodné jí vyhradit vlastní květináč, který omezí její nekonečné rozrůstání. Pokud máte více druhů máty, vysaďte je zvlášť, aby se jejich aromata po čase nepropojila. Vyhovovat jí bude slunné stanoviště a dostatek vláhy, je vytrvalá a mrazuvzdorná.

 • Účinky a využití

Jako léčivá bylinka se máta uplatní v případě zažívacích obtíží. Navíc skvěle osvěžuje, a tak je oblíbená jako přísada do letních koktejlů a limonád.

Meduňka

 • Pěstování

Na půdu, zálivku ani hnojení není meduňka nijak náročná. Snadno ji vypěstujete ze semínek, které je vhodné vysít v březnu až v květnu. Ideální bude propustná půda a slunné místo či polostín. Sklízí se její lístky nebo celá nať, přičemž úroda v prvním roce nemusí být příliš bohatá.

 • Účinky a využití

Meduňka je známá svou vůní, pro kterou se využívá pro přípravu čajů a odvarů. Je vhodná jako přísada do zmrzlin, nápojů či pudinků a dá se z ní připravit také meduňkový sirup. Čerstvé lístky meduňky můžete použít i jako zklidňující obklad. Pomáhá snižovat stres a působí příznivě na stav nervové vyčerpanosti.

Pažitka

 • Pěstování

Mrazuvzdorná trvalka jménem pažitka může růst i v truhlících na balkoně. Svědčí jí odvodněná půda a slunné místo, ke správnému růstu potřebuje zhruba 6 až 8 hodin přímého světla denně.

 • Účinky a využití

Pažitka najde své využité u všech milovníků kulinaření. Hodí se do polévek, pomazánek i jako ozdoba na chlebíčky. V kuchyni je velmi oblíbená také pažitka čínská, která se vyznačuje svým česnekovým aroma.

Petržel

 • Pěstování

Tradiční bylinka jménem petržel je u nás velmi populární a dostupná v mnoha různých odrůdách. Hodí se k pěstování na záhoně, v truhlíku na balkoně i na okenním parapetu. Vysévá se časně na jaře a poté se sklízí lístky. V dalším roce petržel vykvete a po dozrání semen uhyne. Jelikož se ale pomocí semen opětovně rozmnoží, lze ji považovat za trvalku.

 • Účinky a využití

Petržel se s oblibou používá pro zvýraznění chuti nejrůznějších pokrmů, do salátů, polévek i jako ozdoba na chlebíčky. Jde o poměrně výživnou bylinku, má dostatek vitamínů a antioxidantů, které působí příznivě na zdraví člověka. Posiluje imunitní systém a má protizánětlivé vlastnosti.

Yzop

 • Pěstování

Poměrně neznámým označením se pyšní bylinka yzop, která na pěstování není nijak náročná. Hodí se k umístění do záhonu, kde navíc během květu působí i jako výrazný dekorativní prvek. Zároveň odpuzuje housenky a slimáky.

 • Účinky a využití

Yzop se vyznačuje poměrně výrazným aroma. V kuchyni jej využijete při přípravě koláčů, obzvláště dobře ladí s meruňkami. Dá se použít ale i k masu, zajímavou chuť dodá drůbeži či zvěřině. Yzop také podporuje chuť k jídlu a činnost ledvin, působí příznivě při vykašlávání hlenů a pomáhá tak uvolnit dýchací cesty.

Bylinky v kuchyni – využití a skladování

Při vaření se bez bylinek takřka neobejdete. Jejich nezaměnitelné aroma a chuť vám pomohou zpestřit leckterý pokrm, který navíc obohatí o pořádnou dávku vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek. Z rostlinek ale můžete vyrábět také bylinné čaje, které vám dle účinku konkrétní bylinky pomohou s nejrůznějšími zdravotními obtížemi.

máta; bylinky v kuchyni - limonáda bylinky v kuchyni - salát bylinky v kuchyni - olej
Osvěžující limonády, chutné saláty či příprava ochuceného oleje, to je jen výčet z mnoha možností, jak využít bylinky v kuchyni.

Nejčastěji se bylinky při vaření používají buďto v čerstvém, nebo v sušeném stavu. Víte ale, jak docílit co nejdelšího uchování čerstvých bylinek? Jak je správně usušit nebo jaké jsou další způsoby jejich uchování?

Uchování čerstvých bylinek

Čerstvé bylinky nejlépe uchováte ve sklenici s vodou. Z části, která bude ponořená, odstraňte lístky, aby se rostlinka zbytečně nevysilovala. Pažitku, tymián či rozmarýn navíc stačí jen zarolovat do navlhčené utěrky a vložit v sáčku či krabičce do lednice.

Sušení bylinek

K usušení bylinek je možné použít běžnou sušičku na ovoce a zeleninu. Zajistí optimální proudění vzduchu, díky kterému budou bylinky rovnoměrně vysušené bez zbytků vlhkosti. Sušit je ale můžete i volně rozložené nebo zavěšené na suchém místě s dobrým prouděním vzduchu.

 bylinky sušení
Ze sušených rostlinek snadno připravíte bylinný čaj nebo je použijete jako koření.

Bylinkový olej

Připravit si domácí bylinkový olej není nijak náročné, navíc takto můžete efektivně spotřebovat čerstvě sklizenou nať. Stačí si připravit uzavíratelnou láhev s olivovým olejem a do ní napěchovat bylinky – nasekané předají oleji intenzivnější aroma. Doplnit je můžete podle chuti česnekem, chilli papričkami nebo barevným pepřem. Po zhruba čtyřtýdenní maceraci vznikne ochucený olej, který můžete používat pro dochucování salátů a jiných pokrmů, případně jím obdarovat své blízké.

Bylinkové kostky z mrazáku

Zamrazení je další praktický způsob, jak skladovat bylinky při zachování tvaru, chuti i vůně. Vedle skladování v klasických potravinových sáčcích je můžete uchovávat také v kompaktní formičce na led. Bylinky nasekejte a zamrazte s vodou, olejem nebo vývarem. Vzniklé bylinkové kostky jsou pak skvělé do bylinkových zálivek, pod maso nebo třeba do polévek.

bylinky do kuchyně - kostky
Ledové kostky z bylinek připravíte raz dva. Pak už je stačí jen zamrazit a najít pro ně vhodné využití v kuchyni.

Bylinky (n)a hubnutí

Dříve se na bylinky zaměřovalo především lidové léčitelství, avšak dnes se stávají běžnou součástí zdravého životního stylu. Jejich užívání je velmi oblíbené i při hubnutí, kdy vám při troše pohybu a nastavení správného jídelníčku pomohou na cestě ke zdravému tělu. Zrychlí totiž váš metabolismus a kila půjdou snáze dolů. Které bylinky na hubnutí zvolit a proč?

 • Kontryhel vám pomůže při odvodnění, kdy se díky němu efektivně zbavíte přebytečné vody v těle. Působí také příznivě na trávicí soustavu.
 • Kopřiva je bohatá na minerály a vitamíny B2, C a K. Kvůli mnohým dietám právě tyto látky v těle často chybí, a tak je díky kopřivě můžete kdykoliv snadno doplnit. Současně vám pomůže s detoxikací organismu a podpoří činnost střev.
 • Mateřídouška se využívá pro přípravu čaje, který zklidňuje nervy. A to je právě při hubnutí potřeba, stres totiž škodí zdraví a může tak nepříznivě ovlivnit také hubnutí. Pozor by si ale měly dát těhotné ženy v prvním trimestru.
 • Psyllium je rozpustná vláknina, která nachází využití při pročištění zažívacího traktu a srovnání metabolismu. Díky tomu, že současně dokáže zahnat pocit hladu, jej můžete využít jako přísadu při vaření či pečení. Psyllium po požití v trávicím traktu nabobtnává, díky čemuž se budete cítit více plní a na delší dobu zaženete pocit hladu. Bylinka, ze které se psyllium získává, u nás již ale bohužel neroste. Pořídit si jej ale můžete v podobě doplňku stravy.

Bylinky a zdraví

Bylinky, které se sbírají již odpradávna, se vedle rozmanitého složení vyznačují svými účinky, díky kterým představují tu správnou cestu k uzdravení mnoha neduhů a nemocí. Pomáhají například při léčbě zánětů dýchacích cest (mateřídouška) nebo při potížích zažívacího ústrojí (kmín, máta). Existují také bylinky na spaní (třezalka, meduňka) či zklidnění nervů v psychicky náročném období. Některé druhy můžete dokonce využít jako podporu při potížích s prostatou (kopřiva, zlatobýl) nebo nízkým tlakem (lékořice, cesmína).

i

Léčivé, očistné a relaxační účinky bylinek si můžete dopřát v různých podobách. Nabízí se příprava čajů, odvarů či sirupů, oblíbené jsou ale i pro přípravu domácí tinktury nebo směsí pro bylinkovou koupel. Dejte si na přípravě záležet a obdarujte bylinkovými výrobky i své blízké.

bylinky na močové cesty
Dokonce i léčbu zánětu močového měchýře můžete podpořit přírodní cestou. Vyzkoušejte bylinky na močové cesty a posilte obranyschopnost těla relaxačními koupelemi.

V interiéru i exteriéru bylinky působí jako příjemný estetický prvek, navíc jsou plné aroma a chuti. Pusťte se pěstování. I miniaturní zahrádka na okenním parapetu vás bude těšit a umožní vám sklizeň v bio kvalitě.

Bazalka pravá, zelená
Semena vhodná k pěstování doma i na zahradě - Bazalka

18,-
Můžete mít dnes do 7:35
Skladem > 50 ks
Objednací kód: NOHN189
Prosperplast RATO CASE 51.4x19x18.6cm, antracit
Truhlík , o rozměrech 51,4 × 18,6 × 19 cm

od 263,-
Můžete mít dnes do 7:35
Skladem > 10 ks
Objednací kód: MTG201d2
Šalvěj lékařská
Semena vhodná k pěstování doma i na zahradě

41,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 50 ks
Objednací kód: NOHN428
Plastia samozavlažovací truhlík Berberis 60, bílá + zelená
Truhlík interiérový a venkovní, o rozměrech 60 × 19,5 × 19,7 cm, vyrobeno z materiálu, kterým je plast, samozavlažovací a rezervoár na vodu

519,-
Můžete mít dnes do 7:35
Skladem > 10 ks
Objednací kód: PLST18003
Kopr vonný MORAVAN
Semena vhodná k pěstování doma i na zahradě - Kopr

16,-
Můžete mít dnes do 7:35
Skladem > 50 ks
Objednací kód: NOHN250
NATURA Kapalné hnojivo bylinková zahrádka 0,5l
hnojivo je vyrobeno jen z přírodních surovin - melasy, melasových výpalků a mletých fosfátů. Obsahuje potřebné živiny v příznivém poměru včetně přirozeného obsahu stopových prvků. Živiny jsou pro bylinky snadno dostupné.

95,-
Můžete mít dnes do 7:35
Skladem > 20 ks
Objednací kód: AGRO057
Měsíček lékařský vysoký plnokvětý, směs
Semena vhodná k pěstování doma i na zahradě - Měsíček

23,-
Můžete mít dnes do 7:35
Skladem > 50 ks
Objednací kód: NOHN465
AGRO Zahradnický kompost 50 l
Substrát s objemem balení 50 l, organický

od 126,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 10 ks
Objednací kód: AGRO075
AGRO Rašelina 75 l
Rašelina pro všestranné využití v zemědělství, lesnictví (při výsadbě školek) a v zahradnictví.Vhodná k přípravě pěstebních substrátů, lze ji použít pro kyselomilné rostliny

219,-
Můžete mít dnes do 7:35
Skladem > 10 ks
Objednací kód: AGRO079
Koriandr setý
Semena vhodná k pěstování doma i na zahradě - Koriandr

17,-
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 20 ks
Objednací kód: NOHN252
Kopr vonný MONARCH
Semena vhodná k pěstování doma i na zahradě

21,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 20 ks
Objednací kód: NOHN249
Stevie sladká
Semena vhodná k pěstování doma i na zahradě - Stevie

57,-
Můžete mít dnes do 7:35
Skladem > 20 ks
Objednací kód: NOHN427
Saturejka zahradní
Semena vhodná k pěstování doma i na zahradě - Saturejka

18,50
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 20 ks
Objednací kód: NOHN426
Kerblík setý
Semena vhodná k pěstování doma i na zahradě - Kerblík

18,-
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NOHN248
Miska výsevná plastová 39x29cm
Výsevní miska - pro výsev rostlin, obdélník, plast, černá barva, rozměry 39 × 29 × 5,5 cm

43,-
Můžete mít dnes do 7:35
Skladem > 50 ks
Objednací kód: NOHN182
0
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací