Stříkací pistole usnadní nanášení barev, laků, glazur nebo impregnací především na větší, souvislé plochy. K barvení předmětu přitom dochází rozprašováním nátěrové hmoty, při němž se drobné kapičky slévají v souvislý nátěrový film. Barvy můžete snadno aplikovat i na strukturované povrchy jako je zdivo nebo zahradní plot, ošetřit a oživit s nimi můžete i zahradní nábytek, vrata od garáže, okna nebo radiátory.
Při použití stříkací pistole dosáhnete hladších povrchů beze stop po štětci a při správném postupu navíc není třeba se bát nevzhledného stékání nebo rozlití barvy. Jemné rozprášení a homogenita stříkacího paprsku garantuje vysokou kvalitu výsledku. Oceníte též výraznou časovou úsporu oproti běžnému natírání barvy štětcem či válečkem, i nižší spotřebu dalšího materiálu, jako jsou filtry nebo čisticí prostředky.
Jestliže plánujete pistolí vymalovat interiér vašeho domova, zvolte výkonnější variantu s odděleným pohonem. Už jen z toho důvodu, že v ruce budete držet pouze stříkací nástavec bez motoru. Ten je totiž výrazně lehčí, a proto vhodnější pro delší práci.
Stříkací pistole neumožňují použití s jakoukoliv barvou, proto je potřeba pamatovat na to, jaké plnivo předepisuje výrobce. Při nedodržení instrukcí totiž může dojít k poškození zařízení - zanesení trysek nebo ucpání čerpadla. O vhodnosti dané barvy k použití ve stříkací pistoli se informujte na jejím na obalu. Pomůže vám piktogram pistole vyznačený na obalu.
Typy stříkacích pistolí
Využívají jako nanášecí médium stlačený vzduch z kompresoru. Nátěrová hmota je rozptýlena v proudu vzduchu do formy kapiček a jeho silou nanesena na povrch. Tlak vzduchu bývá podle typu kompresoru 2−7 barů. Pistolí při práci neustále prochází proud vzduchu, zmáčknutím spouště se pak přidává barva, která se díky velkému objemu vzduchu dobře rozpráší. Nevýhodou však je, že hodně barvy se rozpráší i okolo. Tento typ nástřiku se nedoporučuje pro lazury či lazurovací laky, u nichž je vzduch nežádoucím faktorem ovlivňujícím vzhled nastříkaného povrchu.
Jedná se o modifikaci vzduchové pistole, jež vlivem působení velkého objemu vzduchu o nízkém tlaku (do 0,7 bar) efektivněji využívá barvu. Větší množství vzduchu znamená vyšší kvalitu nástřiku a díky nižšímu tlaku i menší ztráty barvy zbytečným rozstřikem do okolí.
Stále populárnější metoda stříkání využívá tlak čerpadla, které pomocí sacího koše ponořeného do nádoby s barvou žene barvu či lazuru hadicí do pistole. Výkonná čerpadla dosahují tlaku až 230 barů. Odpadá zde nutnost seřizování poměrů vzduch/barva, seřizuje se pouze tlak. Tento způsob je nejen ekonomický, jelikož při správném používání jsou ztráty minimální, ale rovněž zaručuje vysokou kvalitu nástřiku. Nevýhodou je zdlouhavější čištění pistole, je nutné jej provést opravdu důkladně, protože při zatvrdnutí barvy bývá pistole prakticky neopravitelná.
Součástí každé stříkací pistole je tryska, skrze kterou je barvivo nanášeno na povrch. Trysky jsou vyměnitelné a většina z nich umožňuje nastavení hned několika různých tvarů. Nejčastěji je to kulatý střik, vhodný na drobné a členité předměty, a dále ploché střiky (horizontální a vertikální) určené pro větší hladké povrchy.
Trysky se od sebe liší také průměrem. Průměr trysky do 1,5 mm se používá na menší plochy, větší průměry jsou pak určeny pro nástřik větších ploch a nanášení hustších směsí a materiálů. Pro trysky s menším průměrem je nutná řidší nátěrová hmota a nižší tlak.