AlzaBoxy Q1 Nákupy pod palcem s aplikací Alza

Jak fungují stříkací pistole a k čemu jsou dobré?

Zobrazit katalog

Stříkací pistole usnadní nanášení barev, laků, glazur nebo impregnací především na větší, souvislé plochy. K barvení předmětu přitom dochází rozprašováním nátěrové hmoty, při němž se drobné kapičky slévají v souvislý nátěrový film. Barvy můžete snadno aplikovat i na strukturované povrchy jako je zdivo nebo zahradní plot, ošetřit a oživit s nimi můžete i zahradní nábytek, vrata od garáže, okna nebo radiátory. 

Proč použít stříkací pistoli

Při použití stříkací pistole dosáhnete hladších povrchů beze stop po štětci a při správném postupu navíc není třeba se bát nevzhledného stékání nebo rozlití barvy. Jemné rozprášení a homogenita stříkacího paprsku garantuje vysokou kvalitu výsledku. Oceníte též výraznou časovou úsporu oproti běžnému natírání barvy štětcem či válečkem, i nižší spotřebu dalšího materiálu, jako jsou filtry nebo čisticí prostředky 

Stříkací pistole nástřik barvy na zeď doma interiér pokoj

Jestliže plánujete pistolí vymalovat interiér vašeho domova, zvolte výkonnější variantu s odděleným pohonem. Už jen z toho důvodu, že v ruce budete držet pouze stříkací nástavec bez motoru. Ten je totiž výrazně lehčí, a proto vhodnější pro delší práci.

Jaké barvy použít

Stříkací pistole neumožňují použití s jakoukoliv barvou, proto je potřeba pamatovat na to, jaké plnivo předepisuje výrobce. Při nedodržení instrukcí totiž může dojít k poškození zařízení - zanesení trysek nebo ucpání čerpadla. O vhodnosti dané barvy k použití ve stříkací pistoli se informujte na jejím na obalu. Pomůže vám piktogram pistole vyznačený na obalu.

Strikaci pistole Bosch

Typy stříkacích pistolí

V naší nabídce naleznete především stříkací pistole s konstrukcí spodního plnění, tedy takové, které nasávají barvu z nádoby umístěné na spodu pistole. Jejich výhodou je možnost rychlé výměny barvy odšroubováním nádobky. V profi sféře se používají také pistole s horním a bočním plněním. Dle principu fungování rozdělujeme hobby stříkací pistole na vzduchové, HVLP a tlakové.

Pistole vzduchové/pneumatické

Využívají jako nanášecí médium stlačený vzduch z kompresoru. Nátěrová hmota je rozptýlena v proudu vzduchu do formy kapiček a jeho silou nanesena na povrch. Tlak vzduchu bývá podle typu kompresoru 2−7 barů. Pistolí při práci neustále prochází proud vzduchu, zmáčknutím spouště se pak přidává barva, která se díky velkému objemu vzduchu dobře rozpráší. Nevýhodou však je, že hodně barvy se rozpráší i okolo. Tento typ nástřiku se nedoporučuje pro lazury či lazurovací laky, u nichž je vzduch nežádoucím faktorem ovlivňujícím vzhled nastříkaného povrchu.

Stříkací pistole dřevo zahradní nábytek garáž

Nízkotlaké pistole HVLP

Jedná se o modifikaci vzduchové pistole, jež vlivem působení velkého objemu vzduchu o nízkém tlaku (do 0,7 bar) efektivněji využívá barvu. Větší množství vzduchu znamená vyšší kvalitu nástřiku a díky nižšímu tlaku i menší ztráty barvy zbytečným rozstřikem do okolí.

Pistole bezvzduchové/tlakové

Stále populárnější metoda stříkání využívá tlak čerpadla, které pomocí sacího koše ponořeného do nádoby s barvou žene barvu či lazuru hadicí do pistole. Výkonná čerpadla dosahují tlaku až 230 barů. Odpadá zde nutnost seřizování poměrů vzduch/barva, seřizuje se pouze tlak. Tento způsob je nejen ekonomický, jelikož při správném používání jsou ztráty minimálníale rovněž zaručuje vysokou kvalitu nástřiku. Nevýhodou je zdlouhavější čištění pistole, je nutné jej provést opravdu důkladně, protože při zatvrdnutí barvy bývá pistole prakticky neopravitelná.

Trysky pistolí

Součástí každé stříkací pistole je tryska, skrze kterou je barvivo nanášeno na povrch. Trysky jsou vyměnitelné a většina z nich umožňuje nastavení hned několika různých tvarů. Nejčastěji je to kulatý střik, vhodný na drobné a členité předměty, a dále ploché střiky (horizontální a vertikální) určené pro větší hladké povrchy.

Stříkací pistole Wagner trysky

Trysky se od sebe liší také průměrem. Průměr trysky do 1,5 mm se používá na menší plochy, větší průměry jsou pak určeny pro nástřik větších ploch a nanášení hustších směsí a materiálů. Pro  trysky s menším průměrem je nutná řidší nátěrová hmota a nižší tlak.

Tipy pro správné použití

 • Používejte vhodné barvy a ředidla, čtěte návody k použití.
 • Pro udržení stejného odstínu a rovnoměrné vrstvy stříkejte po celou dobu stejným tlakem, stejným množstvím barvy a ve stejné vzdálenosti od stříkané plochy.
   
 • Vždy začínejte i končete stříkání mimo barvený objekt.
 • Po každém druhém, ideálně však po každém, použití nádobku vypláchněte. Zamezíte usazení barvy, která může ucpat sací hadičku.
 • Barvu před nástřikem vždy důkladně promíchejte. Pokud máte větší prodlevy při stříkání, míchejte ji i průběžně v nádobce pistole.
 • Občas otřete hadříkem trysku a její okolí, hlavně u hustých laků a lazur se někdy vytvoří malé usazeniny, jež mohou trysku ucpat.
   
 • Běžící vzduchovou pistoli lze použít (bez zmáčknutí spouště) i k ofukování znečištěných nebo zaprášených předmětů.
   
 • Používejte ochranné pomůcky na ruce a obličej. Proud barvy vycházející ven tenkou tryskou může nenávratně poškodit zdraví. Vždy se řiďte instrukcemi výrobce pistole.
3,0
PowerPlus POWX351
Stříkací pistole - elektrická, objem 0,8 l, průměr trysky 0,8 mm, příkon 130 W
Zlevněno -5 %
899,- 949,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PWP095c
4,7
PowerPlus POWX358
Stříkací pistole - elektrická, objem 0,8 l, průměr trysky 2,6 mm, příkon 750 W
2 399,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: PWP095e
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací