AlzaBoxy Q1 Aplikace

Jak vybrat elektrickou motorovou pilu

Zobrazit katalog

Elektrické motorové pily jsou vhodné pro drobné práce v dílně nebo kolem domu a na zahradě. Nevýhodou je nutnost dostupnosti elektrické energie a o něco nižší výkon. Vy a vaši sousedé však jistě oceníte jejich tichý chod, proto s nimi lze pracovat například i v dílně.

Jak vybrat elektrickou pilu
Výhody a nevýhody
  • Dostatečný výkon pro řezání v dílně i na zahradě 
  • Vhodné k práci v uzavřených prostorách
  • Tižší než benzínové motorové pily
  • Nepotřebují benzín ani olej
  • Oproti benzínovým pilám jsou levnější
  • Nutnost připojení do elektrické sítě
  • Nižší výkon oproti benzínovým pilám

Nejčastější otázky při výběru elektrické motorové pily

Bude mi stačit výkon elektrické pily?

Pokud budete často pracovat v lese, raději si vyberte benzínovou pilu. Pro drobně práce kolem chatky a na zahradě, jako je prořezávání větví nebo řezání dřeva o průměru maximálně 40 cm, však elektrická motorová pila bohatě stačí. Výhodou je jednodušší obsluha a údržba. Vzhledem k nízkému hluku se navíc hodí i do dílny, kde nebudete rušit svou rodinu ani sousedy. Výkon elektrických motorových pil se pohybuje v rozmezí 550–2800 W.

Jak velkou elektrickou pilu zvolit?

Elektrické pily se vyrábí s lištami o délce 30 až 40 cm. Na občasné řezání dřeva do krbu nebo do pece postačí lišta o délce 30 až 35 cm. Delší lištu využijete při řezání silnějších kusů dřeva na zahradě.

Jaké bezpečnostní prvky by měla motorová pila mít?

Dbejte na to, aby pila měla řetězovou brzdu umístěnou před madlem. V případě nezvyklého pohybu ruky směrem k liště se tlakem pily do této brzdy zastaví lišta i s řetězem. Důležitou bezpečnostní funkci plní zachytávač přetrženého řetězu. Jakmile dojde k přetržení řetězu, pila zablokuje otáčky a řetěz tak, aby zůstal v ní, a nedošlo ke zranění.

Elektrická motorová pila

  • Vhodná na lehčí práce v dílně a na zahradě
  • Tichá a snadná na údržbu
  • Cenová relace: 1 699 – 31 000 Kč

Důležité parametry

Výkon pily

Výkon

Elektrické pily jsou tišší a jednodušší na údržbu než benzínové, mají však nižší výkon. Ten se pohybuje v rozmezí 550–2800 W, nejčastěji však mezi 1,6 a 2 kW. Tento výkon stačí na menší průměry dřevin a dořezávání.

Benzínové motorové pily jsou určeny pro pravidelné použití po dobu celého roku. Vyznačují se delší lištou a obecně vyšším výkonem. Výkon hobby pil se pohybuje od 1 do 1,5 kW, farmářských od 1,5 kW do 3 kW a profesionálních od 3 kW do 4 kW.

Délka lišty

Délka lišty

Elektrické pily se vyrábí s lištami o délce 30 až 40 cm. Lišta o délce 30–35 cm postačí na občasné řezání dřeva do krbu nebo do pece. Na řezání silnějších kusů dřeva jsou určeny lišty o délce nad 35 cm. Akumulátorové mají lišty v rozmezí 11,5 až 35 cm. Benzínová hobby pila pak 35 cm, farmářská pila 40 cm a profesionální pila 45–50 cm.

Určení pily

Určení

Elektrické a akumulátorové pily jsou díky svému výkonu vhodné pro lehké práce v dílně, kolem domu a na zahradě. Jsou jednoduché na údržbu a nepotřebují průběžně doplňovat benzín ani olej. Jsou tedy také šetrnější k životnímu prostředí.

Benzínové motorové pily dělíme na hobby, farmářské (poloprofesionální) a profesionální. Všechny mají palivovou nádrž a nádrž na olej pro mazání řetězu.

Hobby pily

Hobby pily jsou nejlevnější a hodí se pro práci na zahradě, při řezání větví a kmenů do průměru kolem 20 cm. Zvládnete s nimi například přípravu palivového dříví. Konstrukce pily je plastová. Lišty se pohybují v rozmezí 30 cm až 35 cm. Výkon těchto pil dosahuje 1 kW až 1,5 kW, přičemž obsah je 30 cm3 až 40 cm3. 

Farmářské pily

Farmářské pily jsou výkonově silnější a slouží k řezání většího množství dřeva. Stačí i na práci v lese, například s vytěženým dřevem. Kvalitnější modely jsou uloženy v kovové konstrukci. Délka lišty by se měla pohybovat kolem 40 centimetrů. Výkon těchto pil je v rozmezí 1,5 kW až 3 kW a jejich obsah je od 40 cm3 do 60 cm3.

Profesionální pily

Profesionální benzínové pily jsou nejvýkonnějším typem motorových pil. Vynikají také kvalitou zpracování a kovovým krytem i madlem. Tento druh pil si kupují profesionálové, kteří denně pracují v lese po celý rok. Výkon těchto pil sahá od 3 kW do 4 kW, a jejich obsah se pohybuje od 60 cm3 do 80 cm3.

Slovník pojmů - motorové pily

Lišta

Délku lišty řetězové pily byste měli přizpůsobit tloušťce a průměru řezaného materiálu. Čím je lišta delší, tím větší průměry můžete řezat. Například lištu o délce 40 cm použijeme na řezání dřeva o průměru do 50 cm. Neplatí však pokaždé, že čím delší lišta, tím pokácíme větší průměr. Tření mezi lištou a řetězem vždy ubírá na výkonu, zbývá tak méně výkonu pro samotné řezání. Proto by délky lišty měly růst s výkonem samotné pily. Délka lišty pro elektrickou řetězovou pilu se pohybuje mezi 30 cm a 40 cm, ideální je 35 cm. Podobně je tomu u akumulátorových pil, kde rovněž dostatečného výkonu dosáhneme výběrem kratší lišty. Pro benzínové hobby pily je vhodná lišta kolem 35 cm, pro farmářskou pilu kolem 40 cm a pro profesionální pily do těžby až kolem 45–50 cm.

Řetěz

Při výběru motorové pily oceníte boční rychloupínání řetězu, které nevyžaduje žádné nářadí. Důležitým kritériem je také rychlost řetězu. Platí, že čím rychlejší je řetěz, tím více dříví na jednu baterii nařežete. Z hlediska bezpečnosti je důležitý zachytávač přetrženého řetězu. Jakmile dojde k přetržení řetězu, pila zablokuje otáčky a řetěz tak, aby zůstal v ní, a nedošlo ke zranění.

Odpružení rukojeti

Antivibrační systém se podepisuje na pohodlí a bezpečnosti při práci. Pily se dodávají s odpružením rukojeti pomocí pružin nebo silentbloků. Hobby a farmářské motorové pily mají obvykle pružinové odpružení, které účinněji tlumí vibrace od motoru. Výkonné farmářské a profesionální pily mají antivibrační systém řešený pomocí silentbloků, jejichž výhodou je jistější vedení řetězu.

Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací