Utahování šroubů není žádná věda, stačí přece obyčejný klíč. Právě to je chyba! Abychom se vyvarovali možnému zlomení šroubu v závitové díře, používáme momentové klíče pro dotahování na přesný moment stanovený konstruktérem. Jak se vyznat v různých typech momentových klíčů a vybrat ten nejvhodnější přesně pro vás? Nejen na to se zaměříme v následujícím článku.
Jak už z názvu vyplývá, jedná se o klíč, nebo spíše ráčnu, která slouží výhradně k dotahování šroubů a matic na předepsaný moment v Nm (Newton metr). Každý šroub má materiálem a typem výroby dánu svoji maximální pevnost v ohybu, na kterou se ale neutahuje. Konstruktér s ohledem na provozní vlastnosti a typ užití určí maximální utahovací moment, který je právě nižší, protože počítá i s určitou ztrátou užitných vlastností materiálu šroubu v čase.
Pokud tedy utahujete, co vám síly stačí, riskujete náhlé zlomení šroubu v závitu, čímž si akorát přiděláte práci. Myslete na to třeba při přezouvání pneumatik, kde utržený šroub v náboji kola znamená zbytečně vynaložené tisícové náklady na servis. Nejenom při výměně pneumatik se vám bude hodit momentový klíč, uplatnění najde i při údržbě jízdního kola, zahradní sekačky nebo náročnějších opravách automobilu či motocyklu. Pokud tedy pomineme využití v průmyslu, které je velmi rozsáhlé.
V zásadě se momentové klíče dělí na dva typy mechanické (analogové) a elektronické (digitální). Ve skutečnosti jsou ale oba typy mechanické, elektronika pouze zajišťuje pohodlnější obsluhu.
Čistě mechanické momentové klíče dělíme na:
Zkrutné momentové klíče vynikají přesností, ale nevýhodou je, že musíte sledovat stupnici a při dosažení požadovaného momentu utahování přerušit. Nejrozšířenější je asi ráčnový momentový klíč s pružinovým mechanismem se západkou. Při dosažení momentu dojde k přeskočení západky a utahování se přeruší.
Vždy využívají torzního mechanismu. Ale oproti čistě mechanickým momentový klíčům přinášejí výhodu ve zvukovém upozornění při dosažení nastaveného utahovacího momentu. Nicméně i zde platí, že nepřestane sám utahovat, což znamená, že musíte pracovat pomaleji, abyste včas utahování přerušili. Existují i ve formě elektronického adaptéru, který zapojíte mezi gola klíč a ráčnu.
Okrajově zmíníme, že se dají koupit momentové úhlové adaptéry. Ty se používají na specifické operace, zejména utahování šroubů na bloku motoru, kde se utahuje šroub na předepsaný kroutící moment a poté o předepsaný úhel.
Nastavení momentového klíče záleží od jeho typu a provedení. Zejména u těch levnějších ráčnových je nastavování ztíženo stupnicí nenakalibrovanou na celé desítky. Pokud chcete nastavit 100 Nm, musíte zvolit nejbližší nižší hodnotu na stupnici a otočnou rukojetí dopočítat zbývající newtonmetry. (Např. chci 100 Nm, na stupnici je 98 a 112, zvolím 98 a na rukojeti nastavím 2, tím dosáhnu kýžených 100 Nm.)
Práce s torzními momentovými klíči je jednoduchá. U elektronických nastavíte požadovaný moment, u analogových se nenastavuje nic, aktuální působící moment vidíte na stupnici.
Co se týče kalibrací, rozhodně je udělejte, pokud jste s momentovým klíčem velmi dlouho nepracovali nebo neznáte jeho opotřebení. Jinak se pro domácí použití kalibrace ve specializovém středisku nevyplatí, rady výrobců kalibrovat každého půl roku neberte vážně. Něco jiného je, pokud klíč používate velmi často (pneuservis, cykloservis nebo jiná dílna). Tam se kalibrace rozhodně vyplatí. Častým používáním klíče se vnitřní mechanismus opotřebovává a roste riziko stále zvětšující se odchylky utahování.
i
Pečujte správně o svůj momentový klíč!
Než se rozhodnete pro konkrétní momentový klíč, pořádně promyslete, jak často jej budete používat a co budete utahovat. Momentové klíče se liší velikosti čtyřhranu a rozsahem utahovacích momentů. Typický klíč pro utahování šroubů na autě je 1/2" s rozsahem 40–210 Nm. Ale pro menší šrouby na bloku motoru využijete 3/8" s rozsahem 6–30 Nm.
U momentových klíčů je velmi důležitá jejich certifikace dle ČSN EN ISO 6789, která zaručuje odchylku klíče ± 4 %, a provedená kalibrace tuto skutečnost ověřuje. Proto bez kalibrační listu klíč vůbec nekupujte! Takový klíč je vám k ničemu, protože s absencí kalibrace nikdy nevíte, na jakou hodnotu utahujete. Toto platí zejména u neznámých nebo velmi laciných výrobců nářadí. Ověření velcí výrobci, jako Licota, Yato nebo Hazet, certifikáty ke svým produktům běžně přikládají.
Tím se dostáváme k výrobcům momentových klíčů. Upřímně, zvlolili bychom nějaký zlatý střed. Úplně bychom se vyhnuli laciným produktům a výrobkům ze supermarketů prodávanými pod privátními značkami, jednak z důvodu často chybějícího potvrzení o kalibraci a taky obvyklého kompromisního ergonomického provedení.
Na druhé straně cenového spektra leží produkty Hazet, které vynikají spolehlivostí, servisovatelností a výbornou kvalitou provedení. Nicméně kvalita něco stojí a v případě Hazetu zaplatíte zhruba 2–3x více než za průměrně doporučeníhodný výrobek. Tyto produkty mají smysl hlavně pro profesionály, kteří denně s momentovými klíči pracují.
Čili doporučujeme některého ze zavedených výrobců (Yato, Licota, Narex, Extol...), kteří nabízejí slušnou kvalitu za rozumnou cenu a svůj produkt ověřují dle platné normy.
V tomto článku jste se dozvěděli, co to je momentový klíč a k čemu se používá, jaké existují typy momentových klíčů, jak ho nastavit a hlavně jak vybrat ten správný momentový klíč. Věříme, že si s ohledem na své potřeby vyberete správně a bude se vám s ním skvěle pracovat!