Kotoučová, nebo přímočará pila? Jak se v tom vyznat?
Pila je nástrojem, který lze využít hned k několika účelům a na různé druhy materiálů. Proto se také pily dělí do několika kategorií. Dále se dozvíte také to, jak poznat hobby od poloprofesionálních a profesionálních nástrojů.
Kotoučová pila si poradí se dřevem i kovy
Kotoučová pila je vhodná v závislosti na druhu kotouče na dřevo, laminát, kovy i plasty. Platí zde úměra, kde vyšší otáčky znamenají vyšší rychlost i kvalitu řezu. Příkon a rychlost kotouče ovlivní hloubku řezu. Mezi kotoučové pily řadíme i stolní okružní pily (cirkulárky).
Přímočará pila je multifunkčním nástrojem
Přímočaré pily patří k nejuniverzálnějšímu elektrickému nářadí. Jsou vhodné na kratší, nepravidelné a křivkové řezy. Obvykle jsou schopné řezat dřevo o tloušťce 60–110 mm a s machimálním profilem 3–8 mm. Jsou snadno ovladatelné, neboť řežou pohybem pilového plátku vzhůru. Tyto řezy je poté nutné začistit.
Pokosové pily zvládají přímé i šikmé řezy
Pokosové pily umožnují přesně řezat v určitém úhlu, díky čemuž mohou na sebe jednotlivé zpracovávané části přesně navazovat. Lze je využít jak na dřevo, tak i na kov či plast. Otočná a naklápěcí hlava umožnuje řezat šikmo ve dvou směrech. Lze je použít na tvorbu trámů nebo řezání dřeva na obložení.
Kotoučová pila
Přímočará pila
Pokosová pila
Pila ocaska
i
Malé pily ocasky neboli mečové pily
Pily ocasky mají rozvržení zubů střídavě vpravo i vlevo. Lze jimi řezat dřevo, kov, sádrokarton i plast. Skvěle se hodí pro instalatéry, zámečníky, tesaře, truhláře i zedníky.
Pásová pila pro profesionály i kutily
Pásová pila se hodí jak pro profesionální použití, tak i do dílny. Existuje hned několik variant. Pásová pila na dřevo se řadí mezi nejpříjemnější nástroje, jelikož se snadno obsluhuje a poskytuje kvalitní řeznou plochu. Pásová pila na kov by poté neměla chybět na žádné stavbě ani při montážích.
Mezi ruční pily (taktéž zahradní) pro občasné kutily či firmy řadíme klasické rámové a obloukové pilky i modely s pevným listem a čepovky.
Lupínková pila pro absolutně přesný řez
Lupínkové pily jsou určeny pro milovníky tradičního řemesla a modeláře. Umožňují totiž naprosto precizní a jemné řezání, a to jakýchkoliv materiálů. Elektrické lupínkové pily se pyšní pohodlným ovládáním, kdy stačí pouze pohybovat s materiálem, zatímco na ruční nástroje nenechají dopustit tradiční domácí kutilové.
Pásová pila
Ruční pila rámová
Lupínková pila
Motorová pila
i
Přímočaré, kotoučové, motorové i elektrické pily AlzaTools vám poskytnou skvělý uživatelský komfort i vynikající výkon při jakémkoliv vašem projektu. Podívejte se na kvalitně zpracované nářadí, na které se můžete spolehnout.
Nezbytné příslušenství k pilám
Každá pila při svém provozu vyžaduje jiný druh příslušenství. K motorovým variantám by vám neměl chybět olej, podpěrná koza, řetěz či lišty a brusky. Ke kotoučovým pilám si poté nesmíte zapomenout přikoupit příhodné kotouče (na dřevo či kov). V neposlední řadě zde najdete i pilové listy pro přímočaré, lupínkové a pily ocasky.
Jaký zvolit pohon pily?
Pohon pily je velice důležitým parametrem pro váš komfort při pracovní činnosti. Sázkou na jistotu je elektrická pila, se kterou však musíte být v dosahu elektrického proudu. Tento problém snadno řeší akumulátorové pily, které však ztrácejí na výdrži a mnohdy i na výkonu. Motorové pily poté pohání elektřina nebo benzín.
- Elektrické pily jsou tiché, neznečišťují prostředí a lze s nimi pracovat i v interiéru. Jsou také jistotou při hledání dobrého výkonu. Řadíme zde téměř všechny druhy od řetězových, kotoučových až po pásové a ocasky.
- Aku pily pracují na dobíjecí akumulátor, který zajišťuje téměř neomezenou manipulaci a mobilní provoz. Hodí se tak pro domácí i profesionální využití. Počítejte však s nižším výkonem a nutností dobíjení.
- Motorové pily slouží především k profesionálnímu i domácímu zpracování dřeva na otop či kácení stromů. Hojně jsou v této kategorii zastoupeny právě benzínové pily, ale existují i lehčí a menší elektrické alternativy.
i
Výkon pily se odvíjí od jejího druhu i zaměření
500 W postačí pro příležitostnou práci s pilami ocaskami nebo přímočarými pilami, kvalitnější modely by poté měly mít do 1 200 W. Výkon alespoň 1 200 W naopak vyžadujte u řetězových nebo kotoučových. Při časté práci s řetězovou pilou pak alespoň 2 000 W.
Hobby, nebo profi pilu?
Hobby pily a pilky zpravidla nedosahují takového výkonu ani obsahu motoru, jako je tomu u profesionálních nástrojů. Podívejte se na jednoduchý přehled, jenž vám pomůže s orientací v sortimentu.
- Hobby třída – obsah motoru zhruba do 50 cm³. Postačí pro běžnou práci kolem domu, na zahradě či chalupě, jako je lehčí odvětvování, příprava menšího množství palivového dříví nebo kácení malých stromků.
- Poloprofesionální třída (50–70 cm³) pro práci na farmě, ve stavebnictví nebo na lesním hospodářství. Zvládnou například přípravu většího množství palivového dříví.
- Profi třída nad 70 cm³ – pily v této třídě jsou vysoce výkonné a spolehlivé, stavěny na intenzivní práci.
Pila a její hmotnost
Čím nižší hmotnost, tím je práce méně namáhavá a pila ovladatelnější. Platí to pro pily, které se drží v ruce, tedy řetězové, kotoučové, ocasky nebo přímočaré. Vysokou hmotnost pily pocítíte po několika desítkách minut práce.
Skrýt popis