K čemu slouží stojanová vrtačka a jaké má výhody a nevýhody?
Stojanová vrtačka je zajímavým rozšířením možností téměř každé dílny. Jedná se o všestranný nástroj, který umožňuje přesné a hlavně opakovatelné vrtání do různých materiálů (kov, plast, dřevo apod.). Své uplatnění najde sloupová/stolní vrtačka v dílnách, garážích, ale i průmyslu. Pokud stále váháte, jestli je stojanovka vhodná právě pro vás, připravili jsme souhrn hlavních výhod a nevýhod.
- Stojanová vrtačka je vysoce přesná.
- Nemusíte se tolik namáhat a máte volné ruce.
- Nabízí kolmé vrtání, případně i vrtání v úhlech.
- Stolní/sloupová vrtačka má obvykle vyšší výkon.
- Lze s ní vrtat i větší průměry.
- Stolní vrtačky jsou při práci bezpečné.
- Stojanová vrtačka zabírá dost místa a je méně mobilní.
- Obvykle bývá dražší než jiné vrtačky.
i
Stojanová vrtačka se používá hned k několika účelům
Co se týče uplatnění, stojanová vrtačka ho má velmi široké. Používá se zejména pro přesné vrtání, sériovou výrobu (díky možnosti opakovaného vrtání stejných otvorů), práci s různými materiály nebo i pro jednoduché frézovací práce. Záleží, jaká stolní/sloupová vrtačka vám padne do oka.
Jak funguje stojanová vrtačka?
Stojanová vrtačka funguje na jednoduchém principu. Základem u těchto modelů je připevnění vrtáků do vřetena, které je poháněno elektromotorem. Následně se vřeteno pohybuje svisle po sloupku, díky čemuž nabízí přesné nastavení hloubky vrtání. Upevnění se liší podle toho, zda se jedná o sloupovou nebo stolní vrtačku.
Stolní vs. sloupová vrtačka – v čem se liší?
Stojanová vrtačka je k dostání ve dvou typech. Liší se od sebe způsobem upnutí, rozměry a samozřejmě také tím, jaké možnosti vrtání nabízejí.
Stolní vrtačka
Stolní vrtačka je díky menším rozměrům i hmotnosti ideální do hobby dílen, škol nebo menších výrobních provozů. Hodí se zejména pro vrtání menších otvorů do dřeva, plastů a měkkých kovů, nevýhodou je pak nižší výkon, než jaký má sloupová vrtačka. Jak již název napovídá, stolní vrtačka se upíná na pracovní stůl. Pokud máte opravdu málo místa, ale přesně byste si toho pomocníka rádi pořídili do své dílny, potěšit vás může mini stolní vrtačka s kompaktními rozměry.
Sloupová vrtačka
Sloupová vrtačka je umístěna na zemi, kvůli čemuž je vysoká a velice robustní. Nabízí vysoký výkon, a tak je určená spíše pro profesionální použití nebo pro náročnější práce v dílnách a průmyslu. Sloupová vrtačka dokáže vrtat větší otvory do tvrdších materiálů, jako je například ocel. S těmito výhodami souvisí vyšší cena.
Stolní stojanová vrtačka
Sloupová stojanová vrtačka
Specifickým druhem je radiální stojanová vrtačka, od těch běžných se liší možností nastavit úhel vrtacího ramena nebo pracovní podložky. Vrtat tak lze nejen kolmo, ale i šikmo. Podtypem je přímo vertikální vrtačka.
Výběr stojanové vrtačky
Výběr stojanové vrtačky se bude zakládat na stejných parametrech, ať už je vaším cílem stolní vrtačka nebo sloupová vrtačka, výběr se bude vždy točit kolem stejných parametrů. Důležité jsou kritéria jako příkon, maximální otáčky, typ sklíčidla, vrtaný materiál a hmotnost.
Sloupová/stolní vrtačka dle příkonu
Každá sloupová/stolní vrtačka má u sebe uvedený příkon, který udává celkovou spotřebu elektrické energie. Z tohoto čísla si můžete rovněž udělat představu o celkovém výkonu stojanové vrtačky. Výkonově se od sebe oba typy vrtaček liší.
- Stolní vrtačka mívá nižší příkon, který se pohybuje cca od 400 do 800 W.
- Sloupová vrtačka je výkonná, její příkon je proto vyšší, v rozmezí od 350 do 1 600 W.
Jaké by měla mít stojanová vrtačka maximální otáčky?
Maximální otáčky se pohybují v podobném rozsahu u všech typů sloupových vrtaček, a to od 500 do 2 500 otáček za minutu. Čím více, tím je vrtačka výkonnější. Pokud chcete, aby stojanová vrtačka zvládla i tvrdší materiály, volte nižší otáčky (500-1 1000 ot/min), naopak pro vrtání do měkkých materiálů volte otáčky vyšší (1 500-3 000 ot/min). Nižší otáčky se hodí také pro větší průměry vrtáků, vyšší naopak pro průměry menší.
i
Maximální krouticí moment a stolní/sloupová vrtačka
Maximální krouticí moment je maximální síla, kterou je stolní/sloupová vrtačka schopna vyvinout při vrtání. Ovlivňuje přímo to, do jakých materiálů a jak velkými průměry vrtáků budete moci vrtat. Maximální krouticí moment se pohybuje v rozsahu 1-50 Nm a čím je vyšší, tím tvrdší materiály můžete vrtat.
Stojanové vrtačky mohou mít různá sklíčidla
Stojanové vrtačky se liší i v rozsahu sklíčidla. Místo, kam se upíná vrták, je většinou poměrně univerzální, mezi 13 a 16 mm. Podle způsobu upnutí rozlišujeme dva typy sklíčidel: S ozubeným věncem, kdy se sklíčidlo utahuje pomocí kličky a s rychloupínacím systémem, který se utahuje rukou a je tak pohodlnější.
Na každý materiál se hodí jiná stojanová vrtačka
Stojanová vrtačka bývá přizpůsobená různým materiálům. To, jaký materiál zvládne vrtačka, závisí na mnoha faktorech. Například více výkonná stojanová vrtačka zvládne tvrdší materiály, větší průměry vrtáků se hodí na měkčí materiály a každý vrták se speciální navržený pro určitý typ materiálu. K dispozici jsou modely:
- na dřevo,
- do železa a jiných kovů,
- do plastu,
- na sádrokarton.
Dejte pozor, aby stojanová vrtačka neměla příliš vysokou hmotnost
Hmotnost nepatří k těm nejzásadnějším parametrům, neboť stojanová vrtačka nevyžaduje časté přenášení. Ty nejlehčí stolní vrtačky se pohybují kolem 10 kg. Sloupová vrtačka může mít klidně i více než 50 kg. U těžších modelů je však riziko, zda je unese váš dílenský stůl.
K dostání je také stojanová vrtačka s příklepem, kterou oceníte při vrtání do kamene, betonu a podobných méně častých materiálů. Stojanové vrtačky ale bývají, už kvůli své konstrukci, obvykle bez příklepu.
Jaké mívá stolní vrtačka funkce?
Stolní vrtačka vám může svými funkcemi ulehčit práci při vrtání. Mezi ty nejzajímavější vymoženosti navíc patří:
- Hloubkový doraz brání zavrtání hlouběji, než je potřeba. Jedná se o naprosto standardní funkci.
- Stojanová vrtačka se svěrákem umožní stabilní upevnění vrtaného předmětu. Vrtání je proto bezpečnější.
- Ergonomické držadlo oceníte, aby vám stojanová vrtačka nebyla spíše přítěží než k užitku.
- Křížový laser umožňuje maximálně přesné zaměření vrtáku.
- Levý/pravý chod je užitečná vlastnost, díky které můžete měnit směr otáčení vrtáků, což má praktické využití.
- LED osvětlení se pozitivně projeví na bezpečnosti i přesnosti. Dobře totiž vidíte na prostor pod vrtákem.
Stojanová/stolní vrtačka s elektronickou regulací otáček se hodí pro přesnou práci
Stojanová/stolní vrtačka s elektronickou regulací otáček je vhodná pro opravdu přesnou práci. Ideální poté je, když je tato regulace plynulá, protože díky tomu vám půjde práce opravdu hladce. Pokud ne, je potřeba, aby vrtačka nabízela více rychlostních stupňů.
- Dvourychlostní stojanové vrtačky jsou absolutní základ.
- Pětirychlostní stojanové vrtačky jsou nejčastější a pro běžné použití je tento počet rychlostí ideální.
- Devíti a vícerychlostní stojanové vrtačky jsou určeny spíše pro profesionální použití.
Jakou stolní vrtačku tedy zvolit?
Jakou stolní vrtačku zvolit ovlivňuje řada faktorů. Hobby stolní vrtačka nemusí mít takový výkon jako stojanová vrtačka profi úrovně, výkonná litinová stolní vrtačka je zase až příliš drahou investicí, pokud ji budete využívat jen párkrát do roka. Nejlepší stojanová vrtačka musí maximálně splňovat vaše představy a nabídnout funkce, které využijete. Pří výběru rozhodně dejte na zkušenosti svých známých, ale i recenze našich zákazníků.
i
Zajímá vás cenově dostupnější stojanová vrtačka?
Hodila by se vám nějaká levnější stojanová vrtačka? Bazar na Alze pro vás připravil nabídku krátce používaných nebo jen skladem rozbalených produktů za výhodnější cenu. Všechny produkty máte navíc stále s naší zárukou.
Skrýt popis