Při výběru motorové pily je třeba mít na paměti v první řadě fakt, zda vybíráme stroj na občasné pořezání větví, případně uříznutí staré jablůňky na zahradně, nebo si sami připravujeme větší množství dřeva na topení (cca 15 m3 a více) a občas si koupíme třeba i pár stromů na stojato. V prvním případě si můžeme vybrat některou z elektrických/akumulátorových pil nebo slabší benzinové modely, ve druhém je třeba podívat se po benzinových pilách od cca 2 kW výkonu výše.
Pokud ve snaze ušetřit zvolíme slabší model, tak se při řezání nejenom více nadřeme, protože pila bude ztrácet výkon a budeme ji muset odlehčovat, ale zejména přetěžováním významně snížíme její životnost a úspora se změní spíše na nutný další výdaj.
Kromě potřebného výkonu by měla pila být vybavena kvalitním antivibračním systémem, který bude minimalizovat kmity rukojetí a tím šetřit vaše paže a ruce při delší práci. Ve výbavě nesmí v žádném případě chybět chránič proti zpětnému vrhu, a řetězová brzda, která se aktivuje při posunutí chrániče proti zpětnému vrhu u levého zápěstí a při zpětném vrhu v důsledku setrvačných sil. Další ochrany tvoří pojistka proti náhodnému přidání plynu, zachytávač řetězu a chránič pravé ruky. Pila se rovněž musí sama vypnout, pokud z jakéhokoli důvodu opustíme zadní rukojeť.
Při práci je třeba používat ochranné pomůcky. Nezbytným základem jsou brýle, rukavice, přilba, chrániče sluchu a pevná pracovní obuv. Určitě bychom měli zvážit i použití oblečení s protipořezovou úpravou - kalhot, návleků, bundy a bot. Díky nim je rychleji zastaven řetěz a můžeme při případné nehodě významně zredukovat zranění.
Před startováním pily je vždy důležité, abyste zkontrolovali ostrost a správné napnutí řetězu. S ostrým řetězem je řezání rychlejší, pohodlnější a méně namáhavé pro vás i pilu. Při dlouhodobém nepoužívání je vhodné řetěz naostřit rovnou. Řetěz se při řezání drobně povoluje, zejména nový je dobré jednou za čas zkontrolovat a dotáhnout. Pro správnou funkci a delší životnost pily je také vhodné občas převrátit vodící lištu, aby se opotřebovávala rovnoměrně.
Při přenášení držte pilu vždy vodící lištou směrem dozadu a mějte současně aktivovanou řetězovou brzdu. U benzinových pil je navíc důležité nosit je odvrácenou stranou od tlumiče výfuku, abyste se nepopálili. Při delším transportu a skladování je vhodné používat chránič lišty.
Benzínovou pilu startujeme vždy na zemi a tam, kde je dostatek místa kolem řetězu a lišty. Před startem upozorněte spolupracovníky, že se pilu chystáte spustit a současně aktivujte řetězovou brzdu zatlačením páky směrem dopředu, aby se řetěz nezačal otáčet ihned po startu. Pevně držte přední rukojeť levou rukou a pravou nohou přišlápněte spodní část zadní rukojeti k zemi, motor pak startujte pravou rukou.
Před vlastním řezáním ještě zkontrolujte funkci řetězové brzdy tak, že přidáte plyn, aby se řetěz roztočil, následně tlakem na páku brzdy aktivujte brzdu a řetěz by se měl okamžitě zastavit.
Řetěz se musí mazat u elektrických i benzinových pil - u těch je navíc nezbytné přidávat motorový olej v určitém poměru i do benzínu (přesný návod najdete vždy u konkrétního modelu). V žádném případně nepoužívejte kuchyňský olej a už vůbec ne vyjetý olej z automobilu, který obsahuje kovové částečky z motoru, pouze s ním pilu poškodíte. Vhodné oleje naleznete přímo v našem eshopu.
Před řezem podržte nastartovanou pilu nad světlým povrchem, a pokud se pod řetězem objeví čára z malých kapiček oleje, je to známka toho, že mazání funguje správně.
Pokud pilu používáte prvně nebo po dlouhé době, je vhodné na malém kusu dřeva otestovat její schopnosti. Ideální je odkrojit si například tenký koláč z nějakého kmene.
Motorovou pilu drží praváci i leváci stejným způsobem, tedy přední část rukojeti levou rukou a zadní pravou. Při řezání držte pilu pevně za obě rukojeti s palci a prsty proti sobě, palec musí být pod přední rukojetí, aby se snížilo riziko poranění při zpětném vrhu.
Před řezáním se mírně rozkročte a pilu držte blíže u těla, nebude se vám pak zdát tak těžká a dosáhnete i lepšího vyvážení. Nikdy u řezání zbytečně nehrbte záda, pokud se potřebujete dostat níže, raději pokrčte kolena. Pokud se začínáte hrbit z důvodu únavy, udělejte si přestávku.
Po každém použití pilu pečlivě očistěte, včetně drážky lišty, což je důležité pro správné mazání. Projet hrotem šroubováku většinou nestačí, lepší je například použití listu pilky na železo, ale dá se pořídit i specializovaný háček přesně pro toto čištění. Vyčistit musíte i vzduchový filtr, aby se pila správně chladila a pracovala v optimálních podmínkách – prodloužíte tak její životnost. Dále můžete provádět i ostatní jednoduché práce, jako je broušení řetězu a dotahování povolených částí. Ostatní úkony přenechte na autorizovaném servisním pracovišti.