Potřebujete vrták, závitník nebo vrtací korunku?
Vrták nemusí sloužit vyloženě jen k vytváření děr pro hmoždinku, lze jej využít také na vyvrtávání otvorů do desek různých materiálů. Dále se hodí na předvrtávání děr pro vytvoření pevných závitů v materiálech apod. Existují také speciální vrtáky v podobě závitníků a vrtacích korunek. Co budete tedy pro vaši práci potřebovat?
Vrtáky jsou základním vybavením každého kutila
Vrtáky umožňují vyvrtat/vytvořit válcovitý otvor do různých druhů materiálů. Lze s nimi vrtat do dřeva, zdiva, betonu, kovu, sádrokartonu, skla apod. Zatímco spirálovité vrtáky jsou vhodné pro vrtání do kovu, ploché jsou ideální na dřevěné materiály. Oboustranné nebo speciální vrtáky pak využijete na vrtání do keramiky.
Závitníky vs. záhlubníky: Speciální vrtáky a jejich využití
Závitníky slouží k vytváření vnitřních závitů do kovu, dřeva či plastu. Zároveň vytváří přesné spirálové drážky, do kterých lze umístit šroubky či svorníky. Záhlubníky se využívají k rozšiřování povrchů otvorů, tak aby ani hlavička šroubku nevyčnívala. Jsou nezbytné k estetické a funkční úpravě materiálu (dřevo, kov).
- Oba vrtáky umožňují vytvářet různě velké závity a prohlubně v površích různých materiálů.
- Jsou dostupné v různých průměrech a úhlech, aby odpovídaly většině standartních šroubů.
- U závitníků se nejčastěji setkáte s pravotočivými závity, levotočivé závity naleznete u hřídelí.
V sadě s vrtáky pořídíte i vrtací korunky
Vrtací korunky jsou vhodné pro práci s tvrdými materiály. Používají se k vrtání velkých otvorů do zdiva, dřeva, plastů, keramiky a jiných materiálů. Jsou nezbytné pro elektroinstalace, vedení trubek a větrací otvory. Nejčastěji bývají součástí sad tzv. vykružovacích vrtáků, které jsou speciálně přizpůsobeny vrtání s korunkou.
- Snadno s nimi vyvrtáte díru k umístění elektro krabičky nebo pro odsávání digestoře.
- Vrtací korunky využijí zkušení kutilové, elektrikáři a tesaři. Využívají se i při práci s kovem.
Záhlubníky
Vrtací korunka
Vytahováky šroubů
i
K čemu slouží vytahovák šroubů, děrovka a sukovník?
Dalším typem vrtáku je vytahovák šroubů, který slouží k odstraňování poškozených či zaseknutých šroubů. Děrovka je speciálně uzpůsobena pro vrtání přesných otvorů do tenkých materiálů. Sukovník využijete při práci s dřevem, kde vytváří přesné a hladké otvory. Ideální pro výrobu nábytku.
Měkké dřevo i tvrdý kov: Uzpůsobený vrták zvládne cokoliv
Vrták v první řadě vybírejte podle materiálu, se kterým budete pracovat. Dřevo je měkké a při vrtání hrozí rozštěpení, vrták proto musí disponovat ostrým hrotem. Železo je naopak velmi tvrdé, vrták tak musí být pevný a odolný. Každý vrták má jiné vlastnosti, které mu umožňují vypořádat se s různými materiály.
Ostré vrtáky do dřeva jsou sázkou na jistotu
Vrtáky do dřeva mají ostrou špičku na hrotu, která pomáhá usazení vrtáku. Jsou přitom tvarované tak, že odvádí hobliny ven z vrtané díry. Lze s nimi vrtat do měkkého, tvrdého i mokrého dřeva, přičemž zaručují hladké vrtání bez třísek na rubu materiálu. Hodí se jak na masiv, tak i na překližky.
Speciálně uzpůsobené vrtáky do kovu musí být pevné
Vrtáky do kovu mají šroubovité drážky pro snadný odvod ocelových třísek. Jsou pevnější než ostatní typy vrtáků a mají speciálně broušený hrot. Umožňují vrtání do měkké oceli, ušlechtilé oceli, litiny a dalších kovů. Při vrtání je vhodné použít mazací přípravek, vzniká totiž velké tření a tím pádem i teplo, které škodí vrtáku.
Závitové vrtáky do zdiva: Nejpoužívanější nástroj
Vrtáky do zdiva patří mezi nejpoužívanější závitové vrtáky. Používají se především k vrtání do cihel. Jsou opatřeny speciálními břity, které zvyšují jejich účinnost při prorážení tvrdých zdí. Bývají rovněž odolnější vůči ohybu než ostatní typy. Tyto vrtáky nejčastěji využijete pro domácí úpravy, nebo při rozsáhlé rekonstrukci.
Vrtáky do zdi nedoporučujeme používat v panelových domech. Panely jsou totiž mnohem tvrdší a snadno ztupí i kvalitnější vrták.
Pro náročné úkony existují vrtáky do betonu
Vrtáky do betonu jsou nejodolnějším typem vrtáku na trhu. Jejich hrot disponuje tvrzeným karbidovým ostřím, díky kterému je můžete použít k vrtání do velmi těžko pokořitelného železobetonu. Speciální drážky vrtáku navíc umožňují efektivní odvádění prachu z otvoru. Existují modely pro vrtání s příklepem i bez příklepu.
i
Pro těžké stavební práce si můžete pořídit dlouhý vrták do betonu, který může měřit i jeden metr. Takový kus je ideální třeba pro tvorbu upevňovacích vrutů u panelové stavby. Vrták takových rozměrů a kvality však stojí nemalé peníze, proto se s ním nejčastěji setkáte u komerčního použití.
Jaké vlastnosti mají vrtáky do dlažby?
Vrtáky do dlažby jsou speciálně uzpůsobeny opatrnému vrtání do křehkých kachliček i tvrdé dlažby. Jejich kvalita pramení z diamantového povlaku, který chrání vrták a zároveň poskytuje dostatečnou ostrost pro precizní práci. Díry do kachliček a dlažby tak vyvrtají plynule bez rizika prasknutí, čímž vám ušetří spoustu prostředků.
Precizní vrtáky do skla vyžadují trpělivost a klidné ruce
Vrtáky do skla mívají ploché a tvrdé hroty, které zaručí čistý průnik do materiálu, aniž by vytvářely odštěpky nebo praskliny. Dají se použít také pro vrtání do keramiky nebo porcelánu. Kvalitní vrták a klidné ruce zajistí přesnou manipulaci s křehkými materiály.
Rychlé a přesné vrtáky do sádrokartonu
Vrtáky do sádrokartonu disponují ostrým a tenkým hrotem, jež hladce projde i měkkým sádrokartonem, aniž by ho poničil. Jemné spirály odvádějí prach, aby se vám dobře pracovalo. Jelikož je sádrokarton velmi měkký a snadno se vrtá, tak nemusí být vrták příliš robustní, což se odrazuje na jeho nižší pořizovací ceně. Do měkkých materiálů navíc doporučujeme vrtáky s dorazem, ty zabraňují nechtěnému průniku při montáži, kde potřebujete dodržet určitou hloubku.
Ploché vrtáky do dřeva
Stupňovité vrtáky do železa
Vrták do skla
i
A co taková sada vrtáků pro každou příležitost?
Pokud jste profesionál nebo jen často doma něco upravujete, tak by vás možná mohly zaujmout sady vrtáků, které obsahují vrtáky nejrůznějších délek a průměrů. V některých sadách najdete i multifunkční kusy s přizpůsobením pro vícero materiálů. Taková sada může obsahovat až 200 odlišných kusů.
Podle jakých dalších parametrů vybírat vrták?
Vrták, kromě vrtaného materiálu, vybírejte i podle jeho průměru, délky, tvaru či ukotvení. Každý z těchto parametrů ovlivňuje, jak bude vypadat otvor po vrtání. Pro každý otvor existuje specializovaný vrták s odlišnou geometrií. Všechny však mají společný cíl: maximální účinnost nástroje. Přesvědčte se sami.
Základní dělení: Vrtáky podle tvaru
Vrtáky dělíme podle tvaru do šesti kategorií – spirálové, ploché, vykružovací, stupňovité, frézovací a hadovité. Každý typ má speciální vlastnosti a možnosti použití.
- Spirálové vrtáky mají klasický spirálovitý tvar, který je ideální pro snadné odvádění vyvrtaného materiálu. Při výběru se nejčastěji setkáte právě s těmito vrtáky.
- Ploché vrtáky mají pouze krátký plochý hrot. Ten se používá například pro drobné vrtání do keramiky, nebo do jiných křehkých materiálů.
- Vidiové vrtáky, nazývané také diamantové vrtáky, tvoří karbid (slitina uhlíku, wolframu a kobaltu). Ta je nejtvrdší a nejodolnější materiálovou variantou pro vrták.
- Vykružovací vrtáky se skládají z hrotu a kruhové korunky. Ta je vhodná pro vykružování otvorů pro vodovodní trubky, kabeláž nebo pro zásuvky či vypínače.
- Stupňovité vrtáky umožňují díky rozšiřujícímu se hrotu s ryskami vyvrtávat otvory o různých průměrech. To je dobré zejména při komplexních projektech.
- Frézovací vrtáky nabízí vytváření složitějších tvarů a drážek. Jejich konstrukce umožňuje frézování – odebírání materiálu v různých směrech.
- Hadovité vrtáky disponují spirálovou konstrukcí, která slouží k vyvrtávání velmi přesných otvorů větších průměrů do dřeva. Jsou dobré i pro hluboké vrtání.
Některé vrtáky mohou mít kromě specifického tvaru také speciální povrchovou úpravu. Často se jedná například o zrnitý povrch hrotu, který snižuje riziko sklouznutí, nebo o voskování sloužící jako regulace tření a zahřívání vrtáku.
Upínání – záleží na tvaru stopky vrtáku
Při výběru se rovněž zaměřte na vrtáky dle typu upínání. Vybírejte je podle toho, jaké stopky vrtáku podporuje sklíčidlo vaší vrtačky. S jakými se můžete setkat?
- Stopka kruhového tvaru je klasický způsob upínání kompatibilní s každou vrtačkou.
- Čtyřhran zajišťuje pevné a stabilní uchycení. Využívá se pro náročné práce.
- Šestihran je stopka zabraňující protáčení vrtáku ve sklíčidle.
- SDS Plus je speciální systém rychloupínání. Je vhodný pro méně náročné vrtání.
- SDS Max se používá u větších vrtáků určených k vrtání s příklepem.
- SDS Hex kombinuje vrták SDS Plus a klasický šestihran.
- Power Change Plus poskytuje rychlou a snadnou výměnu vrtáků jednou rukou.
- Upínání M14 najdete u úhlových brusek a vrtáků s velkým průměrem.
Kratší vs. delší vrták – odlišnosti a funkčnost
Vrták lze sehnat v délce od 5 mm do 1 300 mm. Kratší vrtáky poskytují větší stabilitu a přesnost, což oceníte při práci s tvrdými materiály. Delší vrtáky bývají tepelně odolnější. Využijete je při vrtání hlubokých děr nebo na těžko přístupných místech. Při výběru se zaměřujte na pracovní délku, celková délka počítá i stopku.
i
Při volbě délky vrtáku vždy sáhněte raději po alespoň o 10 mm delším modelu, než jak hluboká bude vrtaná díra.
Jaký průměr by měl mít vrták?
Průměr pro vrták volte podle toho, jak širokou díru potřebujete vyvrtat. Běžné jsou průměry od 1 mm až do 200 mm, více u modelů s korunkou. Zatímco průměrově menší vrtáky (do 10 mm) jsou náchylné k poškození při vrtání, průměrově větší vrtáky (nad 10 mm) jsou odolnější. Rychleji se však zahřívají a nejsou tak přesné.
Výrobní materiály odlišují kvalitní vrtáky od nekvalitních
Kvalitní vrtáky mohou být vyrobeny z nejrůznějších materiálů. Každý materiál je vhodný pro jiný styl vrtání a disponuje odlišnými vlastnostmi. Nejpoužívanějšími jsou:
- Ocel je nejběžnější materiál pro výrobu vrtáků. Slouží pro vrtání do měkčích materiálů.
- Vysokouhlíková ocel je tvrdým materiálem. Využívá se hlavně pro profesionální vrtání.
- Kobaltové vrtáky se díky vysoké tvrdosti používají pro vrtání do nerezové či legované oceli.
- HSS („High-speed-steel”) je povrchově kalená ocel užívaná při vrtání do kovů a tvrdých materiálů.
- HSS-G je označení pro ocelové stupňovité vrtáky s grafitovým povlakem a větší tvrdostí.
- HSS-Co značí žáruvzdorné a kyselinovzdorné vrtáky vhodné do nejnáročnějších podmínek.
- HSS-TiN jsou kuželové vrtáky s titanovým povlakem. Slouží pro vrtání tvrdých litin.
Co dělat, když se vrták otupí?
To, že se vám vrták po delším čase otupí, není nic nenormálního. Pro takové případy se vám budou hodit brusky na vrtáky, které dokáží opotřebovaným vrtákům vdechnout nový život. Vy je tak nebudete muset zbytečně vyhazovat a kupovat nové. Obroušení však mívá za následek i ztrátu původního průměru vrtáku.
Čeká vás renovace a potřebujete nové vrtáky? Bazar nabízí řešení ve formě kvalitních, nejčastěji pouze rozbalených, vrtáků za nízkou cenu.
Skrýt popis