Vytváříte posezení na zahradě a máte rádi přírodní materiály? Zahradní dřevěná křesla a židle se hodí do každého prostředí a vytvoří vám příjemné místo k setkávání s přáteli i k odpočinku. Jak vybrat ten správný kus nábytku a jak o něj pečovat, aby vám vydržel dlouho jako nový? Poradíme vám.
Pokračovat3 důvody, proč by měla být vaše zahradní židle dřevěná
Vězte, že si vás tento přírodní materiál získá. Přečtěte si, proč by měla být vaše zahradní židle dřevěná.
- Dřevo je přírodní materiál, který doladí posezení v moderním i retro stylu.
- Nabízí unikátní vzorek podle druhu a stáří použité dřeviny.
- Při správné péči má dřevěný nábytek dlouhou životnost.
Dřevěné křeslo nebo židli vybírejte s ohledem na použití
Hledáte zahradní nábytek pro celoroční použití, nebo jen na sezónní posezení? Kam přesně se ho chystáte umístit? Například dřevěné křeslo na zahradu by mělo vydržet i déšť a mrazy, pro dřevěné křeslo na terasu s přístřeškem můžete zvolit i méně odolné dřevo. Záležet bude i na typu konstrukce. Pokud upřednostníte skládací dřevěné židle, venkovní posezení kdykoliv snadno schováte.
Zvolte vhodný materiál vaší dřevěné židle – dub, olše, akát nebo exotická dřevina?
Druh dřeva je důležitým parametrem, nad kterým byste se měli při pořizování zahradního nábytku zamyslet. Jestli je materiálem dřevěné židle dub, olše či akát totiž ovlivňuje její odolnost, a tím i možné umístění, nároky na údržbu, barevnost a v neposlední řadě cenu.
Z jakých druhů dřevin se dřevěné křeslo či židle vyrábí?
Přečtěte si, z jakých druhů dřevin se dřevěné křeslo či židle vyrábí.
- Měkké evropské dřevo pochází z jehličnatých stromů, nejčastěji smrku, borovice nebo modřínu. Patří k nejlevnějším materiálům, nejvíce podléhá okolním podmínkám, a proto vyžaduje pravidelnou údržbu.
- Tvrdé evropské dřevo pochází z listnatých stromů, nejčastější zastoupení má dub, buk, akát či jasan. Dřevěné křeslo vyrobené z těchto stromů je trvanlivější, stále je ho však nutné ošetřovat proti škůdcům apod.
- Tvrdé exotické dřevo patří k nejkvalitnějším a současně nejdražším materiálům, zaujme i tmavšími barevnými odstíny. K oblíbeným patří mahagon, teak nebo meranti.
Jak se na ceně odrazí, když bude vaše židle dřevěná?
Cena se odvíjí od tvrdosti, kvality i původu dřeva. Pokud se vám líbí, když je zahradní židle dřevěná, stojí za zvážení, jestli budete investovat do kvalitní židle, která přečká léta i v horších povětrnostních podmínkách, nebo nakoupíte levně a budete dřevu věnovat velké množství péče.
Při výběru zahradní dřevěné židle myslete na své pohodlí
Budete na zahradě snídat, opalovat se nebo hrát karty? Pro krásné slunné dny budete potřebovat pohodlné posezení, takže zvažte, jestli nebude lepší dřevěná židle s područkami či s polstrováním. Klasikou na opalování pak stále zůstávají plážová lehátka z textilu.
Rozkládací a skládací dřevěné zahradní křeslo se přizpůsobí každé situaci
Pro sezónní posezení se hodí, když je dřevěné křeslo rozkládací. Stejně jako dřevěné zahradní skládací židle jej můžete schovat, pokud již není potřeba. Nejen praktické, ale i pohodlné je polohovací zahradní křeslo, u kterého si můžete nastavit opěrku podle toho, zda chcete zrovna sedět nebo ležet.
Relaxační lehátko
Dřevěná židle
Barva a styl – vybírejte dřevěné křeslo a židle i podle designu
Dřevu na rozdíl od jiných materiálů snadno vdechnete nový styl. Pro oživení doporučujeme použít na zahradní křeslo dřevěné lazury v různých odstínech od mahagonu po pinii. Dřevěná zahradní židle ale nemusí být jen hnědá. Milovníkům minimalismu se bude líbit dřevěná židle bílá, pozornost pak přitáhne židle červená.
Abyste měli jistotu, že nové zahradní relaxační křeslo unese i toho nejtěžšího člena rodiny, vždy se v popisu podívejte na nosnost. Většinou se pohybuje kolem 100 kg.
Jak udržovat zahradní křeslo a židle? Dřevěná konstrukce si zaslouží péči
Zajímá vás, jak udržovat zahradní křeslo a židle? Dřevěná konstrukce si zaslouží pořádnou péči. Dřevo je totiž živý materiál, který reaguje na změny počasí, časem vysychá a bledne. Poškodit jej může nejen vlhkost, ale i změny teplot, škůdci, plísně nebo jen hořčice ukápnutá při hodování. Abyste si mohli vaše dřevěné zahradní křeslo užívat co nejdéle, je potřeba dřevo správně ošetřovat. Poradíme vám, jak na to.
- Nové zahradní dřevěné židle je vždy třeba ošetřit proti plísním a dřevokaznému hmyzu a natřít ochranným olejem, případně také lazurou, která zejména dřevům z jehličnanů dodá výraznější barvu.
- Měkké dřevo ožije díky použití mořidel. Pokud nábytek už nějakou dobu používáte, před nanesením nové ochranné vrstvy je většinou potřeba obrousit starý nátěr.
- Tvrdá exotická dřeva stačí ošetřit impregnačním olejem, například teakovým. Ten ochrání venkovní nábytek před vlhkostí a ztrátou krásné přírodní barvy.
- Staré dřevěné křeslo bude jako nové po aplikaci prostředku na bázi pryskyřice a přírodních olejů nebo po ošetření včelím voskem ve 4–5 vrstvách.
Praktické rady, jak natírat dřevěné křeslo či židli
Olej se nanáší na suché a čisté dřevěné křeslo štětcem nejlépe ve směru dřevěných vláken. Nátěr nechte přes noc vsáknout. Pokud se chcete vyhnout zaschlým stopám po stékajícím nátěru, používejte bezbarvý olej, který se do dřeva vpije. Prakticky bezúdržbové je teakové dřevo s přírodním obsahem teakového oleje a kaučuku.
i
Pokud se věnujete kutilství a raději si zahradní nábytek přetvoříte podle vlastních představ, než abyste kupovali nový, navštivte náš bazar. Můžete si vybrat z použitého nebo jen rozbaleného a zánovního zboží.
Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Nejprodávanější