Červenec s sebou přináší řadu dlouhých, slunných a velmi teplých dní. Zahrada v červenci kvete a uzrává a těšit se můžete na sklizeň ovocných stromů i některých druhů zeleniny. Kromě sklizně na vás ale čeká ještě celá řada dalších úkolů, jako je sázení, ochranné postřiky, vydatné zalévání, sekání trávníku apod. V našem článku vám představíme přehled všech důležitých činností, poradíme se zálivkou, výsadbou i sklizní.
V červenci panuje slunné, suché a velmi teplé počasí, proto je nutné pravidelně dopřávat okrasným rostlinám dostatečnou zálivku. Nezapomeňte pečlivě zavlažovat skalku, balkónové rostliny i okrasné květiny, které jste vysadili na jaře. Zvláště pak rostliny v truhlících a květináčích trpí na velmi rychlé vysychání, proto jim dodávejte dostatek vody.
Mimo zalévání je třeba okrasným rostlinám a dřevinám pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, aby je zbytečně nezatěžovaly. Rostlinám vyššího vzrůstu zajistěte potřebnou oporu a navažte je na stabilní kolíky. Pokud jste se na jaře těšili z kvetoucích tulipánů a narcisů, nezapomeňte nyní vyjmout z půdy jejich cibulky a uložit je do tmavých a suchých prostor.
Červenec je důležitým měsícem i pro pěstitele růží. V této době nastávají příznivé podmínky pro jejich očkování a řízkování. Mnohokvěté druhy je potřeba zastřihnout těsně pod květenstvím. Vlastníte-li velkokvěté růže, odstřihávejte jejich odkvetlé květy spolu se dvěma vrchními lístky. Ať už pečujete o jakýkoliv druh, nezapomeňte jej opatřit preventivním chemickým postřikem, který jej ochrání před černou skvrnitostí listů a padlím.
Vláhu je v červenci nutné dodávat nejen okrasné zahradě, ale i travnatým plochám kolem vašeho domu či chaty. Avšak i zalévání trávníku má svá pravidla, která je vhodné dodržovat. Ideálním způsobem zálivky je mlžení, při němž se může voda pomalu vsáknout až do půdy. Mnoho práce při zalévání rozlehlých ploch vám ušetří kvalitní zavlažovací systém, který můžete nastavit a načasovat dle potřeby.
Po zavlažování je druhou nejdůležitější činností sečení. Trávník zkracujte alespoň co dva týdny, nejlépe v dopoledních nebo večerních hodinách, kdy je chladněji. Zabráníte tak případnému spálení trávníku, k němuž by mohlo dojít při sekání ve velkých vedrech.
Cibuloviny, trvalky, letničky i dvouletky – ibišky, hortenzie, třezalky, kopretiny, levandule, kosatce, lekníny, muškáty, jiřiny, lilie i slunečnice.
V červenci nezapomínejte pečovat také o ovocnou zahradu. Ovocné stromy zalévejte vydatně, ale s delšími odstupy. Půdu kolem kořenů kypřete a pravidelně plejte. Poškozené a zakrnělé plody včas otrhávejte. Pokud se pod stromy hromadí spadané ovoce, nezapomeňte jej pečlivě sesbírat, aby zbytečně nehnilo a nepodporovalo šíření plísní a dalších škůdců. Větve, které se ohýbají pod tíhou plodů, dostatečně podepřete. V neposlední řadě je ošetřete postřikem proti mšicím, sviluškám, obalečům a fyziologické skvrnitosti.
V červenci se již můžete těšit z bohaté úrody. Nastává vhodná doba pro sklízení drobného ovoce, jako jsou např. třešně a višně. Při jejich česání dbejte na to, abyste nevytrhávali pupenové lůžko spolu se stopkou. Stopku raději odstraňte nůžkami a zachovejte větve přirozeně obrostlé.
Péči si zaslouží také uzrálé jahodníky. Po jejich sklizni jim zastřihávejte rozrostlé šlahouny, aby rostlinám neubíraly zbytečnou sílu. Pěstujete-li angrešt, maliny, rybíz a ostatní keříkové druhy ovoce, ochraňte je preventivním postřikem před houbami a plísněmi.
V červenci nastává pravý čas pro sklízení poslední jarní zeleniny a výsadbu letních druhů, které budete moci sklízet za následující dva až tři měsíce. Sázet můžete například pekingské zelí, vodnici, špenát i černou ředkev. V druhé polovině července se můžete těšit na sklizeň rajčat, tykví, fazolových lusků a okurek.
Jste-li pěstitelé cibule a česneku, nechte je v klidu dozrávat v suché půdě bez zálivky. Ve chvíli, kdy začnou jejich natě poléhat a rostliny žloutnout, je můžete začít sklízet. Ideálním způsobem je nechat uzrálé rostliny ležet několik dní na záhoně, následně je očistit a cca měsíc sušit, než je zbavíte natí.
Důkladnou péči věnujte také póru, pastiňáku a rajčatům. Dopřejte jim dostatek prostoru k růstu, projednocujte je a zajistěte jim vhodnou oporu. Na okurky, papriky i rajčata můžete aplikovat chemický postřik proti mšicím, třásněnkám a molicím. Celer ošetřete proti houbové skvrnitosti a pozdní košťálovou zeleninu chraňte před plodomorkou zelnou.
Červenec přeje krásným a teplým dnům, a proto dozrává většina úrody, kterou jsme po zimě pěstovali. Je potřeba důkladně pečovat jak o okrasné, tak o ovocné a zeleninové záhony, ale pozor na jejich zalévání během nejsilnějšího slunce, aby se vaše rostlinky nespálily. Ale pravidelně zalévejte, ať vám stromy, keře a rostlinky neuschnou, když budou velká horka. Po všech úkonech se pak nezapomeňte dobře postarat i o veškeré zahradní nářadí, aby vám nezrezivělo.