Vážení zákazníci, aktuálně evidujeme zvýšené množství emailových pokusů o podvodné informace k navrácení platby zneužívající dobré jméno naší společnosti. Prosím vždy si zkontrolujte odesílatele emailu. Více informací o podvodech naleznete ve článku zde.

AlzaBoxy CZ, SK,HU Výměna nevhodného dárku

Zahradní kalendář: Září na zahradě

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

V září je půda ještě vyhřátá po teplých letních měsících a má dostatečnou vlhkost, což představuje ideální podmínky pro vysazování i rozmnožování nejrůznějších druhů rostlin. Září je také časem sklizně, sušení, moštování i kompotování. Mnoho úrody můžete skladovat ve sklepě, proto tam nezapomeňte včas poklidit, vybílit i vysířit. Čekat na vás bude mimo jiné i pletí plevele, přihnojování, okopávání a likvidace škůdců. V našem článku vám připomeneme nejdůležitější zahradnické práce v září.

Září na zahradě

Zahradní kalendář: Září na zahradě – OBSAH

  1. Které rostliny kvetou v září?
  2. Pečujte o okrasnou zahradu
  3. Poctivě sekejte a ošetřujte trávník
  4. Sklízejte úrodu a vysazujte nové druhy v ovocné zahradě
  5. Udržujte a sklízejte zeleninové záhony
  6. Ostatní důležité úkony

Které rostliny kvetou v září?

  • Skalničky, trvalky i alpinky nejen na skalce – hvězdnice, rozchodníkovci, fyzostégie, hořce
  • Letničky, trvalky a byliny na záhonech – ozdobná kapusta, tabák, konkrétní druhy růží, plaménky, ibišky, hortenzie, mochny, tavolníky i třezalky
Září na zahradě
Okrasná kapusta vám v září rozsvítí zahradu.

Pečujte o okrasnou zahradu

V září vás svými pozdními květy potěší řada trvalek, bylin i okrasných dřevin. Je to také nejvhodnější měsíc pro sázení a přesazování. Chcete-li se na jaře dočkat rozkvetlých narcisů, krokusů, lilií, pestrobarevných hyacintů či tulipánů, začněte s výsadbou kvetoucích cibulovin právě v září. Než je však vysadíte, připravte si pro ně záhony.

Půdu provzdušněte kypřením, vyryjte plevel a přihnojte kompostem. U cibulovin je důležité dodržovat správnou hloubku při sázení, malým cibulkám stačí asi 7 cm, větší zasaďte do hloubky 15 cm. Dodržujte také dostatečný rozestup mezi konkrétními druhy. Malé cibulky sázejte asi 5 cm od sebe, velké potřebují odstup alespoň 10 cm.

Září na zahradě
Výsadbu jarních květin, jako například tulipánů, narcisů či hyacintů, je třeba provést už v září.

V průběhu září se vysazují také jehličnany a stálezelené dřeviny, které je potřeba usadit do půdy i spolu s kořenovým balem. Plánujete-li v podzimním období zasadit opadavé listnáče, vyhlubte pro ně jámy již v tuto dobu. Samozřejmostí je v září i přihnojování okrasných dřevin, které chcete zabezpečit před příchodem mrazů. Jehličnany pečlivě zalévejte, aby poklidně přečkaly neduživé zimní měsíce.

Září na zahradě 
Před příchodem prvních mrazíků je třeba zabezpečit také jehličnany a okrasné dřeviny.

Babí léto vyzývá také k přesazování a dělení svazků většiny druhů trvalek, čekat na vás bude vysazování nových rostlinek ze zakoupených kontejnerů do záhonů. Kromě sázení můžete sklidit např. ozdobné druhy tykví, které v tuto dobu dozrávají. Sbírejte semínka po již odkvetlých letničkách, které následně vysadíte příští sezónu.

V září se pusťte do přípravy volných záhonů, aby byly nachystané na jaro. Půdu prokypřete a pečlivě zbavte veškerého plevele, čímž můžete omezit jeho výskyt v nové sezóně. Před příchodem ochlazení nezapomeňte stáhnout dovnitř všechny letněné pokojové rostliny.

Září na zahradě
Září je období sklizně okrasných tykví.

Poctivě sekejte a ošetřujte trávník

V září věnujte potřebný čas také vašemu trávníku. Vyšší porost bude chtít zkrátit sekačkou, posekanou trávu shrabávejte a holé oblasti doplňte novým osivem, abyste se na jaře dočkali hustého trávníku. V průběhu září ošetřete trávník postřikem proti plísni sněžné a pohnojte jej podzimním travním hnojivem. Zavlažování zmírněte a výrazně omezte oproti letním měsícům. Na konci září můžete oprášit vertikutátor a odvzdušnit trávník. Vertikutací jej zbavíte mechů i zbytků starých porostů a dodáte kořínkům před zimou dostatek kyslíku a vody.

Září na zahradě 
Robotická sekačka vám při sekání trávníku ušetří spoustu práce a času.

Sklízejte úrodu a vysazujte nové druhy v ovocné zahradě

V září je sklizeň v plném proudu. Nastala doba kompotování, zavařování, moštování, kvašení. Sesbírané ovocné plody skladujte ve sklepeních a komorách v dostatečné vzdálenosti od výrazně vonících druhů zeleniny a bylin. V ovocné zahradě na vás bude čekat nejen bohatá sklizeň, ale také povinný sběr a důkladná likvidace shnilého a popadaného ovoce. Nezapomeňte nahnilé a potlučené plody pravidelně odklízet a následně zasypávat páleným vápnem ve vyhloubené asanční jámě v rohu zahrady.

Září na zahradě 
Září je ideálním obdobím pro zpracování sklizně. Úrodu můžete třeba zavařit do sklenic.

V průběhu měsíce opatrně očešte jabloně a hrušně, nejlépe směrem do středu a nahoru. Při očesávání si dejte pozor, aby se plody vzájemně nepotloukly, protože by začaly rychle nahnívat. Skvělým pomocníkem je kvalitní česač ovoce s vysokou teleskopickou rukojetí, pevným pytlíkem a nastavitelným úhlem trhání, díky němuž vám půjde práce od ruky i bez žebříku.

i O ovocné stromy je třeba pečovat po celý rok. Podívejte se, jak správně prořezávat ovocné stromy a keře.

Očešte také zralé švestky a pološvestky, které můžete následně využít do pečení, marmelád, kompotů i domácí pálenky. Při sklizni plodů kontrolujte, jestli netrpí šarkou. U slivoní ji snadno odhalíte podle světlých skvrn na listech a podobně skvrnitých plodů i tzv. neštovičnému povrchu. Pokud objevíte napadený strom, budete jej muset vykopat a spálit, protože se jedná o neléčitelnou chorobu. Na jeho místo však můžete nově vysadit bobulovitého nebo jádrovitého následovníka.

Září na zahradě 
V září dozrávají také švestky. Jsou skvělé do buchet, na povidla nebo na pálenku.

V září je také poslední možnost naočkovat broskvoně. Sklízet můžete i drobnější ovocné plody, jako jsou kanadské borůvky, ostružiny i maliny. Dozrávají také hrozny vinné révy, které po sklizni zakraťte vrcholy letorostů. Očesat můžete ořešáky, vlašské ořechy setřeste na zem a následně je nechte dobře usušit na světlém a suchém místě po dobu asi jednoho měsíce. U rybízu a angreštu odstřihněte staré větve. Vysaďte nové jahodníky a ty stávající okopejte a přihnojte kompostem nebo hnojivem bohatým na draslík.

Září na zahradě 
Podzim je obdobím sklizně vinné révy. Po sklizni nezapomeňte zakrátit vrcholy letorostů.

Udržujte a sklízejte zeleninové záhony

V září úroda dozrává i na zeleninových záhonech, které po sklizni okopejte, zryjte, zbavte plevele a pohnojte, aby byly dobře připravené na další pěstování. Nejenže na vás bude čekat spousta zeleniny na zpracování, ale v září můžete ještě zasadit nové rostliny. Zasaďte si novou várku ředkviček, zimního salátu, květáku, kopru nebo česneku, který můžete intenzivně vysazovat až do poloviny října. Nesaďte jej ovšem do zeminy po cibuli, bramborách, póru a jiném česneku.

Září na zahradě 
Před zimou věnujte pozornost také údržbě zeleninových záhonů, aby byly připravené na jaro.

Na podzim a s blížící se zimou mohou vaše záhony ohrožovat přízemní mrazíky, přebytečná vlhkost a s ní i nebezpeční škůdci a plísně. Z tohoto důvodu některé choulostivé druhy včas zabezpečte. Pod plody dýní a tykví umístěte dřevěná prkna nebo dlaždice, aby od země zbytečně nechytaly hnilobu.

Zvláštní pozornost si zaslouží také rajčata, která před vlhkostí ochraňte proti bramborové plísni, před příchodem mrazíků je všechny včas otrhejte a nechte dozrát doma na světlém místě. Košťálové odrůdy zeleniny chraňte před škůdci a jejich vajíčka i housenky pravidelně likvidujte. Mrkve a póry můžete přikrýt netkanou textilií proti škůdcům.

i Další rady a tipy pro zahrádkáře i spoustu inspirace vám přinesou knihy o zahradě.

Na podzim se daří také bylinkám a léčivkám, které je vhodné přesadit do čerstvé půdy bohaté na živiny. Většinu můžete před příchodem nočních mrazíků zateplit vrstvou mulčovací kůry. Teplomilné druhy, jako je např. bazalka a oregano, přesaďte ještě před zimou do květináčů a umístěte dovnitř na teplé a suché místo.

i Pro nadšené bylinkáře máme připravený článek: Bylinky na balkón i zahradu – pěstování, využití a účinky
Září na zahradě 
Teplomilné bylinky přesuňte před zimou dovnitř na teplé a suché místo.
i Zajímají vás další rady a tipy na následující měsíce? Nenechte si ujít nové díly z našeho seriálu Zahradní kalendář!

Ostatní důležité úkony

  • V září je ideální čas pro založení okrasné skalky a také pro její případné rozšíření. Před příchodem prvních mrazíků zakryjte trvalky alespoň vrstvou listí. 
  • Vaši péči bude potřebovat také zahradní jezírko. Pravidelně jej čistěte, nebo si ušetřete čas a práci a nainstalujte nad něj ochrannou síť, která zachytí spadané listí a jiné nečistoty. Protrhávejte okysličující druhy rostlin a vysaďte bažinaté rostliny. Nezapomínejte udržovat okolí jezírka, které zbavujte plevele. V září se můžete pustit také do vylepšování jezírka a instalace nových vodních prvků.

Babí léto je jedním z nejkrásnějších období na zahradě. Ačkoliv teplé počasí svádí k lenošení, v září je potřeba sklidit zbytky úrody a připravit zahradu na zimu. Nezapomeňte také zasadit jarní cibuloviny, aby vám zahrada na jaře barevně rozkvetla.

To nejdůležitější: Příprava na zimu

Krok 1: Ořez stromů a keřů

Prořezávejte ovocné stromy a keře, abyste je připravili na zimu. Odstraňte suché a nemocné větve.

Krok 2: Mulčování

Použijte mulč k ochraně kořenového systému rostlin před mrazem.

Krok 3: Zalévání

Zajistěte dostatečnou zálivku, zejména u mladých rostlin, které ještě nemají plně vyvinutý kořenový systém.

Krok 4: Příprava trávníku

Sekání a hnojení trávníku vám pomůže zajistit, aby byl příští rok zdravý.

Jak na sklizeň a skladování

Sklizeň a následné skladování úrody jsou jedněmi z nejdůležitějších činností, které v září na zahradě čekají. Jak sklízet, aby plody neztratily na kvalitě, a jak je následně skladovat, aby vydržely co nejdéle? V této kapitole se podíváme na tři základní metody, které vám pomohou dosáhnout optimálních výsledků.

Metoda 1: Sklizeň v pravý čas

Sklízejte ovoce a zeleninu, když jsou zralé, ale ještě ne přezrálé. Tím zajistíte, že budou chutnat nejlépe a budou mít nejvyšší nutriční hodnotu.

Metoda 2: Skladování v chladu

Uložte sklizenou úrodu v chladném a tmavém prostředí. Některé plody, jako jsou jablka, lze skladovat v chladničce.

Metoda 3: Konzervace

Zvažte možnost konzervace ovoce a zeleniny, například vytvořením kompotů nebo marmelád. Konzervace vám umožní využít úrodu po delší dobu a zároveň si zachovat její chuť a nutriční hodnoty.

i Vše o zavařování, kompotování, sušení i dalších možnostech konzervace včetně chutných receptů vám přináší článek: 5 tipů, jak zavařovat (NÁVOD + RECEPTY)

Boj se škůdci

Boj se škůdci a nemocemi je neodmyslitelnou součástí péče o zahradu, zejména v září, kdy se připravujeme na nadcházející zimu. Správná prevence a léčba mohou znamenat rozdíl mezi bohatou sklizní a ztrátou celé úrody. V této kapitole se zaměříme na tři efektivní metody, jak se vypořádat se škůdci a nemocemi, které by mohly ohrozit vaši zahradu.

Metoda 1: Přirozené prostředky

Použijte přírodní prostředky jako je česnekový sprej nebo mýdlová voda k odstranění malých škůdců. Tyto metody jsou šetrné k životnímu prostředí a obvykle neškodí ostatním rostlinám ani zvířatům.

Metoda 2: Chemické postřiky

V případě silného napadení použijte chemické postřiky, ale vždy s ohledem na bezpečnost a doporučení výrobce. Přečtěte si návod a dodržujte bezpečnostní opatření.

Metoda 3: Opatrnost při zavlažování

Nadměrné zavlažování může vytvořit ideální podmínky pro rozvoj plísní a houbových onemocnění. Zavlažujte proto s mírou a vždy v době, kdy má rostlina možnost rychle oschnout.

Údržba zahradního nářadí

Také zahradní nářadí si zaslouží patřičnou péči, aby se nástroje uchovaly v dobrém stavu a mohly vám dlouho sloužit při práci na zahradě. Zde je několik kroků, jak připravit zahradní nářadí na zimní odpočinek:

Čištění:

Nejprve důkladně vyčistěte všechno nářadí. Odstraňte zbytky hlíny, trávy a rostlinných zbytků. Pro odstranění rezavých skvrn můžete použít drátěnku nebo kartáč.

Promazání:

Mnoho zahradních nástrojů, jako jsou sekery, nůžky a lopaty, má klouby a čepel, které je třeba udržovat v dobrém stavu. Použijte kvalitní mazivo nebo olej na ochranu povrchu před rzí.

Nabroušení:

Naostřete čepele a břity nástrojů, jako jsou sekery, nůžky, lopaty a hrábě. Ostření zlepšuje výkon nářadí a snižuje namáhání při práci.

Konservace dřevěných částí:

U dřevěných nástrojů i u nářadí s dřevěnými rukojetěmi je vhodné použít speciální oleje nebo vosky, které chrání dřevo před vlhkostí a rozkladem.

Uložení:

Zahradní nářadí uložte na suchém místě s mírnou teplotou, kde bude chráněno před vlhkostí a mrazem.

Kontrola a opravy:

Projděte si všechno nářadí a zkontrolujte, zda nevyžaduje opravy. Pokud najdete praskliny, nalomeniny nebo jiné problémy, proveďte potřebné opravy před uložením.

Uskladnění elektrického nářadí:

Pokud máte elektrické zahradní nářadí, jako jsou sekačky nebo křovinořezy, odpojte je od elektrického proudu a uložte je na suchém místě. Skladování na studených místech by mohlo poškodit jejich baterie.


5,0
Fiskars Kultivátor Premium malý
Kultivátor z materiálu: ocel, celková délka 256 mm, hmotnost 154 g
319,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOR450e
4,7 11×
Fieldmann FZNR 1101, 5ks
Sada nářadí na zahradu, plast ze silnými polyamidovými vlákny, baleno v blistru
299,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: BOJ155a
5,0
Fiskars Univerzální zahradní nůžky 24cm S94
Nůžky na trávu - ruční, délka čepele 24,8 cm, hmotnost 140 g
539,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BOR410a
5,0 40×
Fiskars Vidle Solid rycí
Vidle vhodné pro rytí v kamenité půdě, provzdušňování trávníku, práci se zahradním odpadem, 4 hroty, z kvalitní bórové oceli, šířka 17cm
569,-
Skladem 5 ks
Objednací kód: BOR781b
4,3
Venbos Schůdky oboustranné (2X3)
Schůdky hliníkové, skládací, 3 příčky, pracovní výška 2,22 m, hmotnost 2,6 kg, max. nosnost 150 kg
1 060,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: VENSCH008
4,7 81×
Fiskars Hrábě QuikFit provzdušňovací
Hrábě provzdušňovací se záběrem 36 cm, materiál pracovní části: kov
819,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOR415j
4,8 35×
Fiskars Motyčka QuikFit dvoustranná
Motyka o délce 187 mm, z materiálu: ocel, hmotnost 200 g
279,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOR415p
4,6
Gardena Kypřič trávníku Combisystem
Vertikutátor - ruční pohon, šířka záběru 32 cm
2 390,-
Skladem 3 ks
Objednací kód: GARD018
4,5
Fieldmann FZN 2000-E
Nůžky na živý plot - elektrické, délka lišty 400 mm, rozteč nožů 16 mm, pevná rukojeť, výkon 500 W
899,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: BOJ102c
5,0 27×
Fiskars Set Lopatka + Motyčka + Kultivátor
Sada nářadí zahradní, v balení kultivátor malý, lopatka na přesazování a motyčka malá
489,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FSSW342
4,8 30×
Fiskars Lopatka Solid přesazovací
Lopatka pevná, šířka záběru 56 cm, špičatý tvar zakončení
119,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: BOR710b
4,7 81×
Fiskars Hrábě na listí QuikFit L
Hrábě na listí se záběrem 50 cm, materiál pracovní části: plast
339,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BOR416d
4,8 39×
FISKARS Vytrhávač plevele Xact
Vytrhávač plevele - délka 100 cm, ergonomický, hmotnost 0,95 kg, černá barva
959,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: BORCH01h2
Gastro Kleště na zavařovací sklenice, nerez/plast
Kleště - na zavařovací sklenice s gumovou rukojetí
210,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: KUCHzav10
4,8
ORION Teploměr nerez na zavařování pr. 7,5 cm
Kuchyňský teploměr - mechanický typ, určen na pečení a na vaření, obsahuje teplotní sondu, úchyt k zavěšení, minimální teplota 0 °C, maximální teplota 110 °C
229,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ORITN932
5,0
Westmark s třmenovým uzávěrem a těsněním, 2000 ml
Dóza materiál plast, objem 2 l, silikonové těsnění, myčky, 1 ks
Koupit s kódem ALZADNY10 233,-
259,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: WESDO278
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací