Hraní je důležitou součástí rozvoje miminka a procesu poznávání světa. Zatímco v raném věku si miminko vystačí převážně samo se sebou a ke hraní mu stačí jednoduché, barevné hračky, kousátka a chrastítka, od zhruba 6 měsíců se již jeho zvídavost přesouvá od něho samotného k jeho okolí. Začíná více reagovat na zvuky a pomalu se začínají rozvíjet jeho pohybové dovednosti. Od batolecího období (1 až 3 roky) se pak intenzivně rozvíjí jeho pohybové dovednosti, řeč a myšlení. Proto je vhodné tomuto období přizpůsobit i výběr hraček, které rozvoj děťátka podpoří.
Jakmile dítě začne chodit, je důležité, aby trénovalo ovládání těla, jeho koordinaci a držení. Pro rozvoj hrubé motoriky jsou proto ideální všechna odrážedla. Nejenže se dítě rychleji naučí orientovat v prostoru a ovládat své tělo, ale procházky pro něj najednou budou zábavnější.
V tomto věku je nicméně důležitý i rozvoj jemné motoriky, tedy pohyb rukou. Pro to jsou ideální nejrůznější pěnové či plastové kostky, vkládačky, skládačky, jednoduchá puzzle, které rozvíjí i manuální zručnost děťátka. Doporučujeme se zaměřit na motivy zvířátek, které se dětem budou líbit, a vy jim zároveň můžete opakovat zvuky, které vydávají.
Již úplně malinká miminka se ráda dívají na obrázky a poslouchají zvuky kolem sebe. Proto jsou pro ně ideální všechna leporela a první knížky s jednoduchými a barevnými obrázky. S jejich pomocí můžete děťátku ukazovat, jaké zvuky vydávají zvířátka či auta, a děťátko se tak snadněji naučí obrázky z knížek rozpoznat i v reálném světe.
Mezi dětmi jsou však velmi oblíbené všechny zvukové hračky, od hudebních po interaktivní. S pomocí zvukových hraček se rozvíjí nejen sluch děťátka a smysl pro rytmus, ale interaktivní hračky mají i edukační charakter. Mohou pomoci dětem rozvíjet slovní zásobu či poznávat barvy a písmenka.
Dalším způsobem, jak poznává děťátko svět, je napodobování dospělých. Proto jsou v tomto obobí ideální všechny hrací sety, které napodobují domácí práce či povolání. Můžete jim tedy pořídit malý uklízecí set, kuchyňku či set plastového nářadí. Mezi dětmi je také oblíbená hra na doktora.
V tomto období také holčičky dostávají své první panenky a kluci svá první autíčka. Díky napodobování dospělých si děti vštěpují zásady správného chování, které jim pomáhají v další socializaci.
Přestože jsou hračky pro rozvoj dítěte užitečné, nemohou nikdy zcela nahradit čas miminka strávený s rodiči. Ten je stále pro vývoj dítěte nejdůležitější.