Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Mastercard Obchodník roku 2021 Bridgestone

iPadOS: tipy a triky

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Operační systém iPadOS je od září 2019 nedílnou součástí prakticky každého iPadu. Pojďme se podívat na ty nejzásadnější novinky, funkce a naše zkušenosti z pravidelného používání. Zjistíte rovněž, proč vůbec Apple oddělil operační systém iPadOS od iOS, který běží na telefonech iPhone.

iPadOS: tipy a triky – OBSAH

  1. Proč vznikl iPadOS?
  2. iPad konečně podporuje ovládání myší
  3. Nové funkce domovské obrazovky
  4. Vylepšený multitasking
  5. Sidecar – iPad jako druhá obrazovka k Macu
  6. Tmavý režim
  7. Podpora USB disků
  8. Jaká zařízení podporují iPadOS?

Proč vznikl iPadOS?

Když Apple na úvodní prezentaci WWDC 2019 ukázal nový operační systém iPadOS určený výhradně pro iPady, jednalo se o překvapení. Apple je totiž v tomto směru poměrně konzervativní a dlouho se spoléhal na čtyři základní operační systémy – iOS, macOS, watchOS a tvOS.

Z předchozích keynote však šlo poměrně jednoduše vyčíst, že iPady jsou dlouhodobě plánované jako první a zároveň nejlevnější vstupenka do Apple světa. Ceny nových iPadů startují už na 10 tisících. Oproti tomu nový MacBook Air Retina 13" nepořídíte pod 30 tisíc. Právě proto se Apple rozhodl, že iPad převezme na svá bedra pozici levnějšího typu notebooků, které v nabídce společnosti Apple chybí. K tomu však vedla cesta jedině přes masivní úpravy na pozadí operačního systému. Proto se softwarový tým rozhodl rozdělit původně sdílený mobilní systém na iOS pro iPhony a iPadOS pro iPady.

Apple iPad; příslušenství
Klávesnice a Apple Pencil jsou nejčastěji kupovaným příslušenstvím pro iPad.

Na druhou stranu však bylo víceméně jasné, že když systém iPadOS vychází z iOS, asi se od jeho základů příliš nevzdálí, ale bude se spíše jednat o jeho verzi ušitou na míru iPadům.

i

Alza.cz rozvíjí program pro firemní zákazníky

Alza.cz prohlubuje spolupráci s firemními zákazníky a veřejným sektorem a přináší dosud nejkomplexnější nabídku produktů a služeb. Vedle širokého sortimentu a výhodných cen je nabízena například asistence vlastního obchodníka, řešení na míru, rychlé dodání a flexibilní možnosti financování. Novinkou mezi doplňkovými službami je pak instalace softwaru na místě i na dálku. Stále oblíbenější jsou u firem poukazy na nákup v Alze jako dárek pro zaměstnance. Firmy také stále častěji využívají možnost pronájmu elektroniky.

iPad konečně podporuje ovládání myší

Díky tomu můžeme už po pár měsících konstatovat, že iPad je nyní Macům blíž než kdy jindy. Tomu napovídá celá řada nových funkcí. Většina z těch výrazných totiž znamená právě přiblížení tabletů k počítačům. Paradoxně můžeme začít tím, čím se Apple v podstatě vůbec nechlubí, ale jde o největší skok od uvedení iPadu – podpora myši.

Typický Apple uživatel myš na 99 % potřebovat nebude, ale dlouholetí uživatelé počítačů se systémem Microsoft Windows 10 si tuto funkci zamilují. Podpora myši je zaobalená do kategorie funkcí Zpřístupnění, která je určena pro zjednodušení ovládání uživatelům s omezenou hybností nebo vadami zraku. To však nebrání tomu, aby kurzor na obrazovce využívali i další uživatelé.

Podporovány jsou drátové i Bluetooth myši či trackpady, které snadno simulují většinu dotykových gest včetně dvojitého poklepání, otevření menu nebo přechodu na domovskou obrazovku či do notifikací.

i

Posuňte práci na vašem oblíbeném iPadu Pro a iPadu 2018 o stupeň výše s Apple Pencil.

Nové funkce domovské obrazovky

Vůbec první, co po spuštění iPadu s iPadOS uvidíte, je přepracovaná domovská obrazovka. Na tu lze nově přidávat widgety, což byla dlouho žádaná funkce známá z tabletů na Androidu. Z uživatelského hlediska se jedná o příjemnou záležitost, která vám minimálně ušetří jeden tah prstem do strany. S widgety lze na domovské obrazovce různě manipulovat a upravovat je dle vlastních preferencí. V praxi tak můžete mít neustále na očích svůj kalendář, informace o počasí nebo ovládání hudební aplikace.

Apple iPad; widgety
V iPadOS lze mít na ploše trvale připnuté widgety.

Vylepšený multitasking

Při typické práci na notebooku nebo PC máte jistě otevřeno mnoho aplikací současně, což vám dovolí pracovat rychle a efektivně. Součástí nových funkcí systému iPadOS jsou režimy Slide Over a Split View. Ve Slide Over máte přehled o všech svých aplikacích, mezi nimiž můžete přecházet pouhým přejetím. V režimu Split View v rámci jedné aplikace otevřete více jejích oken najednou, díky čemuž můžete například pracovat se dvěma dokumenty umístěnými vedle sebe. Takto můžete ve spojení s fyzickou klávesnicí psát i opravdu dlouhé texty, dělat rešerše nebo cokoli jiného.

i

Funkční kontrola českého pravopisu

Při psaní textů se vám bude jistě hodit dlouho očekávaná podpora českého pravopisu. Zapněte si ji v Nastavení – Obecné – Klávesnice.

Sidecar – iPad jako druhá obrazovka k Macu

Jasně, už dříve šlo pomocí různých aplikací spárovat iPad s Macem a využívat ho jako rozšířenou plochu, ale až s iPadOS je tato funkce nedílnou součástí systému. Sidecar funguje jako jakýkoli jiný sekundární displej, který můžete použít s vaším Macem. Okna se dají přetahovat z počítače Mac do iPadu a naopak a s oběma lze pracovat pomocí trackpadu Macu. Jedním z nejčastějších způsobů používání je tvorba grafiky, kdy na iPadu pomocí Apple Pencil upravujete v aplikacích Photoshop a Illustrator. A výsledek máte na Macu okamžitě k dispozici pro další úkony.

Apple iPad; multitasking
Konečně dobře funkční multitasking na Apple iPad.

Pro korektní fungování Sidecar musí být obě zařízení přihlášena k iCloudu se stejným Apple ID pomocí dvoufaktorového ověření. Sidecar přitom můžete používat bezdrátově či po kabelu. Pro bezdrátové používání Sidecaru je potřeba mít obě zařízení do 10 metrů od sebe se zapnutým připojením Bluetooth, WiFi a Handoff.

Tmavý režim

Tmavý režim v iPadOS funguje úplně stejně jako v iOS 13 na iPhonech. Celé rozhraní ztmavne, což nejen že dobře vypadá, ale i šetří váš zrak. Nativní aplikace jsou na tento režim připravené. U aplikací třetích stran můžeme konstatovat, že Tmavý režim je u těch populárních dostupný. Vždy však závisí na konkrétním výrobci.

i

Aktivace tmavého režimu

Tmavý režim si můžete zapnout v Nastavení – Zobrazení a jas. K dispozici je například automatický režim dle aktuální denní doby.

Podpora USB disků

Operační systém iPadOS přináší zcela přepracovanou práci se soubory. Nově je totiž možné připojit USB disk a pohodlně z něj překopírovat soubory do iPadu. U iPadů Pro s USB-C konektorem to je snadná záležitost, u těch starších s Lightning konektorem je nutné využít Apple redukci s USB výstupem. Například takový profi fotograf už s sebou nemusí tahat celý notebook, ale rychlou publikaci snímků zvládne rovnou z iPadu. Stačí přes patřičný adaptér připojit k iPadu čtečku SD karet, vybrané fotografie překopírovat do iPadu a následně odeslat do agentury nebo je rovnou publikovat.

Apple iPad
Apple iPad je k dispozici v několika barvách a samozřejmě je dostupná i celá řada příslušenství včetně klávesnic nebo Apple Pencil.

Jaká zařízení podporují iPadOS?

Pokud nemáte mimořádně starý iPad, můžete si být jisti, že je instalace operačního systému iPadOS možná. Apple totiž garantuje podporu pro veškerá zařízení minimálně 5 let od jejich uvedení na trh.

i Mohlo by vás zajímat

iPadOS je výkonný operační systém, kterému jsme dali nový název, abychom vyzdvihli jedinečný zážitek z práce na iPadu. iPadOS staví na stejných základech jako iOS, navíc však nabízí vysoce výkonné nástroje a intuitivní funkce šité na míru velké obrazovce a všestrannosti iPadu.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi