Alza.cz
CZ
Zobrazit katalog

Jak na základní nastavení monitoru

Článek

Aktualizováno

Správné nastavení monitoru se netýká jen profesionálních fotografů. I vy rychle poznáte, když mají barvy špatný odstín či je panel příliš jasný nebo naopak tmavý. Navíc taková obrazovka může způsobovat bolesti očí a hlavy. V tomto článku se proto podrobněji podíváme na to, jak si se základním nastavením monitoru a jeho kalibrací poradit, a dozvíte se také, jak upravit pracovní prostředí pro co nejpohodlnější práci.

Kalibrace monitoru

Jak na základní nastavení monitoru – OBSAH

  1. Monitor a přizpůsobení pracovního prostředí
  2. Kam umístit monitor? Proti oknu ne
  3. Nastavení základních prvků, jako je jas či barva, zvládnete sami
  4. Pokud vás při práci bolí oči, chyba může být v přehnaném jasu
  5. Barvy jsou šedivé? Je potřeba upravit kontrast
  6. Nezapomínejte ani na správné nastavení barev monitoru
  7. Gama (nebo také gamma)
  8. Další nastavení, která určitě oceníte

Monitor a přizpůsobení pracovního prostředí

Ještě než se pustíte do samotného nastavování monitoru, je dobré si přizpůsobit pracovní prostředí. Obecná poučka zní, že vaše oči by měly být přibližně v rovině s horní hranou monitoru. Hlavu tak budete mít v rovné poloze a předejdete tím nepříjemné bolesti za krkem. Zajímavou možností je také umístění monitoru na pohyblivý držák na zeď, případně stůl. 

Co ale pokud máte notebook, který leží na stole, a na který se musíte dívat seshora dolů? Řešení je buď pořízení podstavce pod monitor, který pod notebook položíte, a tím zvednete na požadovanou výšku, nebo trochu improvizovaně podložením několika tlustými knihami. Pak už jen stačí použít externí klávesnici, aby vaše ruce zůstaly pohodlně ležet na desce stolu.

i Pro co nejpohodlnější práci u počítače je důležitý také správný posed. Měli byste sedět vzpřímeně, přičemž lokty a kolena svírají pravý úhel. O tom, jak co nejzdravěji sedět při práci na PC, se více informací dozvíte v našem článku. 

Samotný monitor by měl být nakloněn (horní hranou dozadu) přibližně v úhlu 10° až 20°. Také není dobré na monitor koukat příliš zblízka. Ideální vzdálenost je přibližně 50 až 75 centimetrů, což je běžná čtecí vzdálenost. Ta tedy platí nejen pro knihu, ale i pro monitor.

Ergonomické postavení monitoru

Jak na ergonomické postavení monitoru? Nejdůležitější je, aby vaše oči byly v rovině s horní hranou monitoru, a to ve vzdálenosti 50 až 75 cm.

Kam umístit monitor? Proti oknu ne

Monitor by měl být umístěn v barevně co nejvíce neutrálním prostředí. Rozhodně ho nestavte proti oknu, světlo by vás oslňovalo. Navíc kontrast mezi velkou světlou plochou a monitorem je pro oko značně nekomfortní. Máte-li displej s lesklým povrchem, pokuste se co nejvíce eliminovat možnost odrazu. Monitor tedy nestavte ani tak, abyste měli okno za zády, a dávejte také pozor na stropní svítidla. Odraz zářivek dovede při práci pořádně potrápit. 

Kam tedy umístit monitor? Vhodným řešením je například položení na stůl ke zdi vpravo od okna. Světlo pak dopadá na pracovní stůl ve správném úhlu, zároveň ale nebude svítit na monitor. Toto platí, pokud jste pravák. Jste-li levák, stůl s monitorem nejlépe postavte vlevo od okna. Nic nezkazíte ani umístěním monitoru do kouta, na to jsou ideální rohové stoly. 

špatné prostředí

Zde můžeme vidět příklad nevhodně zvolené kompozice. Zákoutí je to pěkné, ale monitor by rozhodně neměl stát proti oknu.

Nastavení základních prvků, jako je jas či barva, zvládnete sami

Základní nastavení monitoru zvládnete sami. U klasických stand-alone monitorů se do nastavení dostanete po stisku jednoho z tlačítek, která najdete zpravidla na jeho spodní hraně. Jde to samozřejmě řešit i softwarově – například u notebooku je to v podstatě jediné řešení.

  • Operační systém nabízí správu barev a zobrazení. Ve Windows 10 se do této nabídky dostanete kliknutím pravým tlačítkem na ploše, kde poté vyberete položku Nastavení zobrazení. U Windows 7 ji najdete v Ovládacích panelech jako Správu barev.
  • Při nastavování zobrazení na monitoru se pohybujete nejčastěji ve čtveřici základních položek. Jsou to jas, kontrast, vyvážení bílé barvy a gama. Některé monitory ještě pracují s nastavením černé barvy, ale to je v devadesáti procentech zbytečné a v některých ohledech dokonce nežádoucí. Například si tím lépe prokreslíte stíny v hororové počítačové hře, ale tím už se trochu připravujete o zážitek, který pro vás tvůrci připravili. 

Pokud vás při práci bolí oči, chyba může být v přehnaném jasu

Jas je hodnota udávající, jak moc monitor svítí při daném zobrazení bílé barvy. Udává se v cd/m2 (kandelách na m2), případně se můžete setkat i s jednotkou lux. Vysoký jas monitoru vám umožní lepší práci při plném slunečním osvětlení. Naopak může vadit, pokud pracujete ve tmě. Tomu je potřeba také jas přizpůsobit. Je-li příliš vysoký, můžete si být jisti tím, že vás budou i více bolet oči a práce nebude tak pohodlná. Jak snadno a rychle zjistit, zda máte jas nastavený správně?

  1. Nastavte na celou plochu obrazovky bílý obrázek.
  2. Do svého zorného pole zahrňte i bílou stěnu za ním.
  3. Rozostřete zrak.
  4. Pokud vám obě plochy splynou, je všechno v pořádku.
  5. Pokud ne, upravte jas v nastavení.
i Jelikož před monitory trávíme čím dál tím více času, začínají i výrobci pamatovat na to, aby naše oči alespoň trochu šetřili. Moderní jsou tzv. flicker-free filtry, které eliminují téměř neviditelné blikání monitoru. Zajímavé je použití i filtrů modrého světla, které mají tu schopnost, že zamezí bolestem hlavy. Více informací najdete v našem článku Flicker-free a filtry modrého světla.

Barvy jsou šedivé? Je potřeba upravit kontrast

Kontrast udává poměr zobrazené černé a bílé barvy při aktuálním nastavení vašeho monitoru. Správně nastavený kontrast oceníte zejména při sledování filmů či fotografií, umožňuje lepší prokreslení jednotlivých scén. Nic se ale nemá přehánět, příliš kontrastní nastavení monitoru vás připraví o detaily a není pohodlné ani pro naše oči. Je-li naopak kontrast příliš nízký, projeví se to vybledlými barvami. Pro správné nastavení kontrastu můžete použít obrázek níže. Pokud je monitor nastaven správným způsobem, měly by být vidět všechny čtyři kruhy.

Testovací obrázek pro nastavení kontrastu

Úprava kontrastu bude s tímto pomocníkem hračka. Všechny čtyři kruhy v různých stupních šedivé barvy by měly být při správně nastaveném kontrastu jasně rozeznatelné.

i Některé televize dnes umožnují použití tzv. HDR, tedy high dynamic range. Díky zvýšení dynamického rozsahu obrazu to umožňuje zlepšení výsledného kontrastu bez toho, že by vznikaly přepaly a podpaly či obraz jinak degradoval.

Jsou momenty, kdy chcete třeba s notebookem pracovat na přímém slunci. Pak se bude hodit vysoký kontrast. Nemusíte nic složitě přenastavovat, operační systém Windows na tyto případy pamatuje s klávesovou zkratkou levý Alt + levý Shift + PrintScreen. Stejnou zkratkou se vrátíte i k původnímu nastavení. Jen pamatujte, že ne vždy zkratka funguje úplně správně, a v některých případech se může stát, že se systém zasekne v původním nastavení vysokého kontrastu.

Při výběru monitoru nebo televize také můžete narazit na pojem dynamické nastavení kontrastu. Díky této funkci dojde k lepšímu prokreslení scény a oceníte ji zejména při sledování videa. V podstatě jde o to, že monitor sám analýzou scény zjistí, zda je přehrávaná scéna spíše ze světlejšího nebo tmavšího konce spektra, a podle toho přizpůsobí zobrazení, tedy světlou scénu ještě drobně zesvětlí a tmavou ztmaví. Funkci je však třeba dobře nastavit, protože může docházet ke ztrátě kresby.

Nezapomínejte ani na správné nastavení barev monitoru

S vyvážením bílé barvy se lze běžně setkat u fotoaparátů a následné úpravy snímků. I u monitorů platí, že je potřeba teplotu barev přizpůsobit prostředí. Jen tak totiž docílíte správného barevného podání. Monitory bývají od výrobců většinou nastaveny na zobrazení chladných barev, budou tak lehce do modra. Jak je nastavit, aby byly barvy pro běžné užívání v pořádku?

  1. Nastavte si na monitoru obrázek bílé plochy.
  2. Poté monitor vypněte a podívejte se na čistě bílý papír.
  3. Pokuste se bílou barvu zapamatovat.
  4. Zavřete oči a poslepu zapněte monitor. Otevřete oči.
  5. Pokud bude vaše první reakce bolestivá, je monitor nastavený na příliš studené barvy. Pak si musíte pohrát s nastavením barevných kanálů, dokud nebude dojem z bílé barvy příjemný.
i Kalibrace pomocí sondy
Nejpřesnější kalibraci nastavení monitoru docílíte pomocí sondy, která je k tomu účelu určená. Jedná se o hardwarové zařízení, které se připojuje pomocí USB rozhraní k počítači, a následně své senzory namíří na monitor. Je to však poněkud dražší zařízení, jehož koupě se vyplatí pouze v případě, že monitor používáte pro profesionální úpravu fotografií a grafiku.

Od verze Windows 7 můžete využít také nástroj pro kalibraci barev, který je integrovaný v operačním systému. Pro spuštění nástroje Kalibrace barev displeje stiskněte klávesovou zkratku Windows + R a napište příkaz "dccw". Ten potvrďte klávesou Enter nebo klikněte na OK. Pak se už stačí řídit podrobným návodem na displeji, který vás všemi zákoutími kalibrace provede.

Monitor - barvy

Pomocí této tabulky si můžete upravit nastavení barev na monitoru

Zdroj obrázku: MakeUseOf.com

Gama (nebo také gamma)

Gama vyjadřuje nelineární vztah mezi hodnotou pixelů na obrázku a tím, jak jej zobrazí monitor podle svého nastavení. Tento poměr ovlivňuje právě nastavení gamma křivky. Nenechte se ale odradit složitostí definice, úprava je velmi snadná. Pokud váš monitor ukazuje hodnoty gammy v číslicích a ne pouze jako gamma1, gamma2 nebo low, medium, high, nastavte hodnotu na 2,2 (u Microsoftu nebo Linuxu) nebo 1,8 máte-li Apple. Nastavení této hodnoty bývá přímo v menu samotného monitoru. S těmito hodnotami, které se liší podle operačního systému, máte jistototu, že zobrazení bude naprosto správné a bude odpovídat realitě. 

Pokud v menu monitoru narazíte na položku black level, vězte, že se jedná opět o nastavení gama křivky, ale pouze v tmavších odstínech. Nastavení black levelu je ve většině případů zbytečné, stejně jako řada dalších drobností, které moderní monitory nabízejí.

Monitor barvy

Další nastavení monitoru, která oceníte

Nyní, když už máme základní nastavení monitoru za sebou, mohly by vás zajímat i další tipy a triky. Ty mohou ulehčit práci a ještě lépe přizpůsobit monitor vašim potřebám.

Jak otočit monitor?

Může nastat situace, kdy budete chtít monitor otočit. Třeba když máte monitor tzv. typu pivot, který můžete otočit na výšku a chcete této možnosti využít např. při programování. Nejjednodušší metodou je otočení pomocí klávesových zkratek Ctrl + Alt + šipka vlevo/vpravo. Šipka nahoru a dolů pak monitor otočí vzhůru nohama.

Jak zvětšit nebo zmenšit velikost písma?

Je-li písmo špatně čitelné, řešení je opět velmi jednoduché. Pokud se nacházíte ve webovém prohlížeči, stačí stisknout klávesu Ctrl a pomocí kolečka myši nastavit požadované zvětšení. Pokud potřebujete upravit nejen velikost písma, ale i dalších zobrazených prvků, je to nejjednodušší pomocí Nastavení zobrazení a zde přítomné záložky Měřítko a rozlišení. Do dialogu, který vám tuto změnu umožní, se dostanete jednoduše v běžném nastavení zobrazení, do nějž se u novějších verzích Windows dostanete přes pravé kliknutí na ploše počítače, u starších pak tuto volbu naleznete v Ovládacích panelech.

i Náš průvodce Jak vybrat monitor vám poradí s výběrem té správné obrazovky.

Plochu lze přepnout i do černobílého zobrazení

Ne že byste často potřebovali přepínat monitor do černobíla. Spíše se může stát, že poměrně jednoduchou zkratku zmáčknete omylem. Win + Ctrl + c se vám totiž připlete pod ruku poměrně snadno. Do barevného zobrazení se vrátíte stejným způsobem.

Pracovní plochu si přizpůsobíte na pár kliknutí

V okně, které umožní nastavit velikost písma a dalších prvků na obrazovce, pak můžete nastavit i další věci, například spořič obrazovky. Zde si kromě motivu také volíte to, za jak dlouho se spořič obrazovky zapne. Na podobném místě si také volíte pozadí monitoru. Případně tak můžete učinit klikem pravým tlačítkem myši na požadovaný obrázek a volbou položky nastavit jako pozadí plochy. V případě, že je obraz příliš malý, budou volné okraje plochy doplněny barvou, kterou si sami zvolíte.

Správně nastavený monitor také šetří energii

Nedaleko od tohoto nastavení také najdete volbu, za jak dlouho se monitor při nečinnosti vypne. To je praktické zejména u notebooků, pokud často pracujete pouze na jejich baterii. Výhody jsou jasné – šetříte energii.

Základem ale je za všech okolností se spolehnout na vlastní oči. V prvé řadě jste to vy, komu by mělo nastavení monitoru a podání jeho barev vyhovovat nejlépe. Pro běžnou práci si s tímto způsobem vystačíte. Pokud ale potřebujete kalibraci pro profesionální grafickou práci, svěřte se raději odborné firmě.

4,6 68×
34" MSI PRO MP341CQ
Monitor - VA, prohnutý, Ultra Wide QHD 3440 × 1440 (21:9), 100 Hz, antireflexní displej, 10 bit, 4 ms, FreeSync, reproduktory, HDMI a DisplayPort, VESA
Zlevněno -7 %
6 490,- 6 990,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WQ27o5o5u2
4,6 15×
34" LG UltraGear 34GN850-B
Monitor - IPS, prohnutý, Ultra Wide QHD 3440 × 1440 (21:9), 160 Hz, antireflexní displej, 10 bit, 1 ms, G-Sync kompatibilní a FreeSync, nastavitelná výška, DisplayPort, RJ-45 (LAN) datové rozhraní, VESA
Zlevněno -10 %
14 990,- 16 790,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WK060a1o11b1
4,7 412×
24" Philips 243V7QJABF
Monitor - IPS, Full HD 1920 × 1080 (16:9), 75 Hz, matný displej, 5 ms, reproduktory, HDMI, DisplayPort a VGA, VESA
1 990,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WC118b20c
4,8 21×
25" Philips 25M2N5200P Gaming
Monitor - IPS, Full HD 1920 × 1080 (16:9), 280 Hz, antireflexní displej, 8 bit, 1 ms, FreeSync, nastavitelná výška, HDMI a DisplayPort
5 490,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: WC118c5f
4,2 19×
31.5" Dell S3221QSA
Monitor - VA, prohnutý, 4K 3840 × 2160 (16:9), 60 Hz, antireflexní displej, 8 bit, 8 ms, FreeSync, nastavitelná výška, reproduktory, HDMI a DisplayPort, VESA
10 390,-
Skladem 3 ks
Objednací kód: ADL32u26t3b
4,4 140×
32" Samsung Odyssey G65B
Monitor - VA, prohnutý, Quad HD 2560 × 1440 (16:9), 240 Hz, matný displej, 1 ms, FreeSync, nastavitelná výška, pivot, SMART, automatická regulace jasu, HDMI a DisplayPort, RJ-45 (LAN) datové rozhraní, VESA
Zlevněno -9 %
9 990,- 10 990,-
Skladem
Objednací kód: WH605G5ac
4,5 39×
27" Dell S2722QC Style
Monitor - IPS, 4K 3840 × 2160 (16:9), 60 Hz, matný displej, 4 ms, FreeSync, Power Delivery max. 65 W, reproduktory, HDMI a USB-C, VESA
8 590,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: ADL27u36c7
4,5 46×
32" Samsung Odyssey G7 Neo
Monitor - VA, prohnutý, 4K 3840 × 2160 (16:9), 165 Hz, matný displej, mini LED podsvícení, 1 ms, FreeSync, nastavitelná výška, pivot, HDMI a DisplayPort, USB datové rozhraní, VESA
15 990,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WH605G7a1
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon