Při používání manuálního zubního kartáčku je nejdůležitější osvojit si správnou techniku čištění. Optimální a pravidelná péče o ústní dutinu vám pomůže udržet si zdravé zuby a dásně po celý život. Na co byste rozhodně při každodenní ústní hygieně neměli zapomínat a kolik času čištění zubů věnovat? Poradíme vám v našem průvodci.
Vybírejte kartáček s jemnými rovně střiženými štětinami. Nejčastěji bývají zubními lékaři doporučovány štětiny se stejnou délkou, ale důležitá je i jejich tvrdost a hustota. K dostání jsou kartáčky s ultra měkkými, středně měkkými a měkkými štětinami. Podle odborníků měkčí štětiny vyčistí zuby mnohem lépe, protože se snadněji dostanou do mezizubních prostor, kdežto kartáčky s tvrdším typem štětin tam tak hladce nevklouznou a navíc mohou dráždit dásně. Ultra měkké štětiny by tedy měli rozhodně upřednostnit lidé s citlivými dásněmi. Kartáčky s tvrdými štětinami nejsou pro běžné čištění vůbec vhodné, využití však naleznou při čištění zubních protéz. Ať už si zvolíte jakoukoli tvrdost štětin, mějte na paměti, že na zubní kartáček není vhodné příliš tlačit, protože tlak zvyšuje riziko poranění dásní. Co se týče hustoty štětin, platí, že čím více, tím lépe. Kvalitní kartáček by měl mít 3500 štětin, seženete však i modely s počtem 7600 štětin.
Kromě kvality štětin si všímejte také řešení rukojeti. Kartáček se vám musí pohodlně držet v ruce. Důležitá je také hlavice, která musí být dostatečně malá, aby dosáhla i na těžce dostupná místa, jako jsou strany posledních stoliček. Ideální velikost hlavy kartáčku pro dospělé je kolem 2 centimetrů. V neposlední řadě se spousta lidí rozhoduje i podle barvy kartáčku.
V ideálním případě byste zuby měli čistit po každém jídle. Jako minimum doporučují zubní lékaři čištění 2-3× denně. Pokud chcete mít jistotu, že pro zdraví svých zubů děláte maximum, čistěte je po každém jídle. Minimální délka čištění zubů by měla být 2-3 minuty, zubní lékaři ale uvádějí, že za méně než 5 minut si zuby dokonale vyčistit nelze.
Technika čištění je nejdůležitějším faktorem redukujícím vznik zubního onemocnění. Více o tom, jak by měla vypadat a co zahrnuje, se dočtete níže.
Zuby si čistěte minimálně 2× denně. Ideálně však po každém jídle.
Po dokončení čištění kartáček umyjte pod tekoucí vodou a nechte jej oschnout na vzduchu.
K dostání jsou nejrůznější druhy zubních past určených pro zuby citlivé, paradentózní, zabarvené a další. Pasta s obsahem fluoridu pomáhá bojovat proti vzniku zubního kazu a mineralizovat sklovinu. Po vyčištění zubní pastou si ústa důkladně vypláchněte. Zubní pastu nepolykejte, není určena ke konzumaci a může způsobovat zdravotní problémy.
Ano. Většina zubních kazů vzniká právě z důvodu nedostatečného čištění mezizubních prostor, které představují ideální prostředí pro růst bakterií a virů. Po každém čištění zubním kartáčkem použijte mezizubní kartáček a všechny mezizubní prostory s ním vyčistěte. Ideální je čištění zakončit použitím zubní nitě a strany zubů s její pomocí dočistit.
Jednosvazkové kartáčky se používají ke speciální péči o dutinu ústní, dostanou se totiž i na velice těžko přístupná místa. Využívají je například pacienti s parodontálním onemocněním, nositelé fixních ortodontických aparátků, ale i lidé s implantáty a můstky.
Ústní voda má desinfekční účinky a pomůže zlikvidovat zbytky bakterií, které v ústech zůstanou i po důkladném čištění. Ústní voda je doplňkem k mechanickému čištění a jeho účinky doplňuje. Společně tak působí proti vzniku zubního kamene, kazu a onemocnění dásní ještě efektivněji.
Ústní sprchy se pomalu stávají běžnou součástí zubní hygieny a v kombinaci s ústní vodou dokáží zázraky. Cíleně mířený proud vody perfektně vyčistí mezizubní prostory, zároveň ústní sprcha jemně namasíruje dásně i odstraní zbytky zubního plaku v okolí zubních krčků. Používání ústní sprchy je snadné a k dostání jsou i modely v cestovním provedení, takže ji můžete využívat kdekoliv.
Nejdůležitější je vždy správná technika čištění. Faktem však zůstává, že elektrický zubní kartáček čištění usnadňuje. Při jeho použití je snazší zvládnout techniku čištění. Investice při jeho pořízení může být také motivací pro důkladnější čištění. Výsledky studií prokazují, že lidé si čistí s elektrickým zubním kartáčkem zuby delší dobu než s manuálním.
Sledujte známky opotřebení na hlavici kartáčku. Pokud si všimnete, že štětiny nedrží tvar, rozjíždějí se do stran nebo jinak změnily svůj vzhled, je nejvyšší čas kartáček vyměnit za nový. I v případě, že na první pohled štětiny nejeví známky opotřebení, vyměňujete kartáček každé tři měsíce. V hlavici kartáčku se hromadí viry a bakterie, které mohou být zdrojem infekce, proto je vhodné jej vyměnit i po každé nemoci.
Kartáček uchovávejte v suchu. Po každém použití kartáček důkladně opláchněte vodou a nechte na vzduchu štětiny vyschnout. Bezprostředně po použití kartáček neukládejte do pouzdra ani na něj nenasazujte kryt hlavice, ty ostatně slouží především pro uschování kartáčku při cestování. Ve vlhkém prostředí se snadněji množí bakterie.
Každodenní čištění zubů není jen způsob, jak si udržet pocit čistoty a svěžesti v ústech. Je to také způsob, jak udržet zdravé celé tělo. Zubní lékaři doporučují čistit zuby minimálně dvakrát denně po dobu 2,5 minut. Když si zuby čistíte správně, odstraňujete nahromaděný plak a bakterie, které se jinak mohou hromadit mezi zuby a na jazyku. Tím můžete předcházet onemocnění dásní a zubnímu kazu a také podporovat silnější imunitní systém a zdravější životní styl.
Na trhu je tolik velikostí, tvarů a stylů zubních kartáčků, že výběr toho správného může být matoucí. Některé kartáčky slibují hloubkové čištění, svěží dech, a dokonce bělení zubů. Jiné jsou určeny speciálně pro zubní náhrady nebo ortodoncii. Pokud jde o zubní kartáčky, existují kartáčky pro kojence na prst, kartáčky pro batolata a děti a kartáčky pro dospělé. Existují dva typy zubních kartáčků, manuální a elektrické. Zubní kartáčky mají také tři různé typy štětin - měkké, středně tvrdé a tvrdé. Nejlepší manuální zubní kartáček pro dospělé je kartáček s měkkými štětinami. Většina zubařů se shodne na tom, že kartáčky s měkkými štětinami nejlépe odstraňují nečistoty a plak ze zubů, aniž by poškozovaly sklovinu a dásně. Rovněž byste měli zvolit kartáčky s malou hlavicí, které pohodlněji dosáhnou na zadní zuby a umožní vám snadnější čištění zubů tam a zpět.
Do 18 měsíců používejte k čištění zubů pouze vodu. Od 18 měsíců do 6 let používejte zubní pastu s nízkým obsahem fluoridů o velikosti hrášku. Od 6 let používejte zubní pastu pro dospělé s obsahem fluoridu o velikosti hrášku. Používejte měkký, malý dětský zubní kartáček.
Obecně se uznává, že elektrické zubní kartáčky jsou účinnější než manuální, a mnoho zubních lékařů doporučuje první z nich, aby svým pacientům pomohli maximalizovat účinnost čištění zubů. Pokud uvažujete o koupi elektrického zubního kartáčku, je k dispozici mnoho různých typů s různými funkcemi a širokou škálou cen.
Chcete-li použít elektrický zubní kartáček, stačí na hlavici kartáčku nanést zubní pastu a držet kartáček v úhlu 45 stupňů, stejně jako u manuálního zubního kartáčku. Poté dobíjecí elektrický kartáček zapněte a přejíždějte s ním od jednoho zubu k druhému. Při čištění zubů pohybujte kartáčkem jemně dopředu a dozadu a krouživými pohyby přejíždějte po přední, zadní a horní (žvýkací) ploše zubů. Nedrhněte silně podél linie dásní, mohli byste si dásně podráždit.
Čištění mezizubních prostor je důležité pro zdraví ústní dutiny i pro celkové zdraví. Věděli jste, že vaše zuby mají pět povrchů, které je třeba čistit? Zubní kartáček sice dokáže odstranit plak z většiny povrchů, ale nedostane se mezi zuby, kde se hromadí zbytky jídla a plak. Proto je čištění mezizubních prostor po čištění zubů tak důležité - je to jediný způsob, jak odstranit plak ze všech povrchů zubů.