AD den dětí AD den dětí

Jak si čistit zuby manuálním zubním kartáčkem

Zobrazit katalog

Při používání manuálního zubního kartáčku je nejdůležitější osvojit si správnou techniku čištění. Optimální a pravidelná péče o ústní dutinu vám pomůže udržet si zdravé zuby a dásně po celý život. Na co byste rozhodně při každodenní ústní hygieně neměli zapomínat a kolik času čištění zubů věnovat? Poradíme vám v našem průvodci.

Jak si čistit zuby manuálním zubním kartáčkem

Manuální zubní kartáčky v otázkách a odpovědích

Jaký manuální kartáček si vybrat?

Vybírejte kartáček s jemnými rovně střiženými štětinami. Nejčastěji bývají zubními lékaři doporučovány štětiny se stejnou délkou, ale důležitá je i jejich tvrdost a hustota. K dostání jsou kartáčky s ultra měkkými, středně měkkými a měkkými štětinami. Podle odborníků měkčí štětiny vyčistí zuby mnohem lépe, protože se snadněji dostanou do mezizubních prostor, kdežto kartáčky s tvrdším typem štětin tam tak hladce nevklouznou a navíc mohou dráždit dásně. Ultra měkké štětiny by tedy měli rozhodně upřednostnit lidé s citlivými dásněmi. Kartáčky s tvrdými štětinami nejsou pro běžné čištění vůbec vhodné, využití však naleznou při čištění zubních protéz.  Ať už si zvolíte jakoukoli tvrdost štětin, mějte na paměti, že na zubní kartáček není vhodné příliš tlačit, protože tlak zvyšuje riziko poranění dásní. Co se týče hustoty štětin, platí, že čím více, tím lépe. Kvalitní kartáček by měl mít 3500 štětin, seženete však i modely s počtem 7600 štětin. 

Čeho dalšího si při výběru manuálního zubního kartáčku všímat?

Kromě kvality štětin si všímejte také řešení rukojeti. Kartáček se vám musí pohodlně držet v ruce. Důležitá je také hlavice, která musí být dostatečně malá, aby dosáhla i na těžce dostupná místa, jako jsou strany posledních stoliček. Ideální velikost hlavy kartáčku pro dospělé je kolem 2 centimetrů. V neposlední řadě se spousta lidí rozhoduje i podle barvy kartáčku. 

Jak často a kolik minut si zuby čistit?

V ideálním případě byste zuby měli čistit po každém jídle. Jako minimum doporučují zubní lékaři čištění 2-3× denně. Pokud chcete mít jistotu, že pro zdraví svých zubů děláte maximum, čistěte je po každém jídle. Minimální délka čištění zubů by měla být 2-3 minuty, zubní lékaři ale uvádějí, že za méně než 5 minut si zuby dokonale vyčistit nelze. 

Jakým způsobem si zuby čistit?

Technika čištění je nejdůležitějším faktorem redukujícím vznik zubního onemocnění. Více o tom, jak by měla vypadat a co zahrnuje, se dočtete níže.

Zásady správné techniky čištění zubů

Zuby si čistěte minimálně 2× denně. Ideálně však po každém jídle.

  • Naneste na kartáček malé množství zubní pasty přibližně velikosti hrášku.
  • Štětiny hlavice kartáčku přiložte podél linie dásní v úhlu 45 °.
  • Nesvírejte kartáček křečovitě, při čištění je důležitý volný pohyb zápěstí. Zuby čistěte krátkými stíravými pohyby hlavice.
  • Ústní dutinu si pomyslně rozdělte na čtvrtiny: vlevo nahoře, vlevo dole, vpravo dole a vpravo nahoře – každý segment důkladně vyčistěte (alespoň 30 vteřin). 
  • Začněte čištěním vnější strany zubů, pokračujte na zadní stranu a zakončete čištěním kousacích ploch zubů.
  • Čistěte zuby po dobu minimálně 2,5-3 minut, nebo do doby, než budou dokonale hladké a čisté.
  • Použijte mezizubní kartáček a vyčistěte s ním všechny prostory mezi zuby.
  • Použijte zubní nit a prostory mezi zuby dočistěte.
  • Vypláchněte ústní dutinu ústní vodou.
  • Na závěr jemnou masáží kartáčkem vyčistěte povrch jazyka.

Po dokončení čištění kartáček umyjte pod tekoucí vodou a nechte jej oschnout na vzduchu.

Schéma chrupu

Zubní pasta, doplňky a skladování kartáčku

Jakou zubní pastu používat?

K dostání jsou nejrůznější druhy zubních past určených pro zuby citlivé, paradentózní, zabarvené a další. Pasta s obsahem fluoridu pomáhá bojovat proti vzniku zubního kazu a mineralizovat sklovinu. Po vyčištění zubní pastou si ústa důkladně vypláchněte. Zubní pastu nepolykejte, není určena ke konzumaci a může způsobovat zdravotní problémy.

Musím používat mezizubní kartáčky a zubní nitě?

Ano. Většina zubních kazů vzniká právě z důvodu nedostatečného čištění mezizubních prostor, které představují ideální prostředí pro růst bakterií a virů. Po každém čištění zubním kartáčkem použijte mezizubní kartáček a všechny mezizubní prostory s ním vyčistěte. Ideální je čištění zakončit použitím zubní nitě a strany zubů s její pomocí dočistit.

K čemu slouží jednosvazkové zubní kartáčky?

Jednosvazkové kartáčky se používají ke speciální péči o dutinu ústní, dostanou se totiž i na velice těžko přístupná místa. Využívají je například pacienti s parodontálním onemocněním, nositelé fixních ortodontických aparátků, ale i lidé s implantáty a můstky.

Ústní voda – ano, nebo ne?

Ústní voda má desinfekční účinky a pomůže zlikvidovat zbytky bakterií, které v ústech zůstanou i po důkladném čištění. Ústní voda je doplňkem k mechanickému čištění a jeho účinky doplňuje. Společně tak působí proti vzniku zubního kamene, kazu a onemocnění dásní ještě efektivněji.

Proč je dobré používat ústní sprchu?

Ústní sprchy se pomalu stávají běžnou součástí zubní hygieny a v kombinaci s ústní vodou dokáží zázraky. Cíleně mířený proud vody perfektně vyčistí mezizubní prostory, zároveň ústní sprcha jemně namasíruje dásně i odstraní zbytky zubního plaku v okolí zubních krčků. Používání ústní sprchy je snadné a k dostání jsou i modely v cestovním provedení, takže ji můžete využívat kdekoliv.

Je lepší manuální nebo elektrický zubní kartáček?

Nejdůležitější je vždy správná technika čištění. Faktem však zůstává, že elektrický zubní kartáček čištění usnadňuje. Při jeho použití je snazší zvládnout techniku čištění. Investice při jeho pořízení může být také motivací pro důkladnější čištění. Výsledky studií prokazují, že lidé si čistí s elektrickým zubním kartáčkem zuby delší dobu než s manuálním.

Jak často kartáček vyměňovat?

Sledujte známky opotřebení na hlavici kartáčku. Pokud si všimnete, že štětiny nedrží tvar, rozjíždějí se do stran nebo jinak změnily svůj vzhled, je nejvyšší čas kartáček vyměnit za nový. I v případě, že na první pohled štětiny nejeví známky opotřebení, vyměňujete kartáček každé tři měsíce. V hlavici kartáčku se hromadí viry a bakterie, které mohou být zdrojem infekce, proto je vhodné jej vyměnit i po každé nemoci. 

Jak zubní kartáček skladovat?

Kartáček uchovávejte v suchu. Po každém použití kartáček důkladně opláchněte vodou a nechte na vzduchu štětiny vyschnout. Bezprostředně po použití kartáček neukládejte do pouzdra ani na něj nenasazujte kryt hlavice, ty ostatně slouží především pro uschování kartáčku při cestování. Ve vlhkém prostředí se snadněji množí bakterie.

Vše, co potřebujete vědět o čištění zubů

Jak správně čistit zuby

Každodenní čištění zubů není jen způsob, jak si udržet pocit čistoty a svěžesti v ústech. Je to také způsob, jak udržet zdravé celé tělo. Zubní lékaři doporučují čistit zuby minimálně dvakrát denně po dobu 2,5 minut. Když si zuby čistíte správně, odstraňujete nahromaděný plak a bakterie, které se jinak mohou hromadit mezi zuby a na jazyku. Tím můžete předcházet onemocnění dásní a zubnímu kazu a také podporovat silnější imunitní systém a zdravější životní styl.

Jak vybrat klasický zubní kartáček

Na trhu je tolik velikostí, tvarů a stylů zubních kartáčků, že výběr toho správného může být matoucí. Některé kartáčky slibují hloubkové čištění, svěží dech, a dokonce bělení zubů. Jiné jsou určeny speciálně pro zubní náhrady nebo ortodoncii. Pokud jde o zubní kartáčky, existují kartáčky pro kojence na prst, kartáčky pro batolata a děti a kartáčky pro dospělé. Existují dva typy zubních kartáčků, manuální a elektrické. Zubní kartáčky mají také tři různé typy štětin - měkké, středně tvrdé a tvrdé. Nejlepší manuální zubní kartáček pro dospělé je kartáček s měkkými štětinami. Většina zubařů se shodne na tom, že kartáčky s měkkými štětinami nejlépe odstraňují nečistoty a plak ze zubů, aniž by poškozovaly sklovinu a dásně. Rovněž byste měli zvolit kartáčky s malou hlavicí, které pohodlněji dosáhnou na zadní zuby a umožní vám snadnější čištění zubů tam a zpět.

Jak čistit zuby dětem

Do 18 měsíců používejte k čištění zubů pouze vodu. Od 18 měsíců do 6 let používejte zubní pastu s nízkým obsahem fluoridů o velikosti hrášku. Od 6 let používejte zubní pastu pro dospělé s obsahem fluoridu o velikosti hrášku. Používejte měkký, malý dětský zubní kartáček.

Jak vybrat elektrický zubní kartáček

Obecně se uznává, že elektrické zubní kartáčky jsou účinnější než manuální, a mnoho zubních lékařů doporučuje první z nich, aby svým pacientům pomohli maximalizovat účinnost čištění zubů. Pokud uvažujete o koupi elektrického zubního kartáčku, je k dispozici mnoho různých typů s různými funkcemi a širokou škálou cen.

Jak si čistit zuby elektrickým zubním kartáčkem

Chcete-li použít elektrický zubní kartáček, stačí na hlavici kartáčku nanést zubní pastu a držet kartáček v úhlu 45 stupňů, stejně jako u manuálního zubního kartáčku. Poté dobíjecí elektrický kartáček zapněte a přejíždějte s ním od jednoho zubu k druhému. Při čištění zubů pohybujte kartáčkem jemně dopředu a dozadu a krouživými pohyby přejíždějte po přední, zadní a horní (žvýkací) ploše zubů. Nedrhněte silně podél linie dásní, mohli byste si dásně podráždit.

Jak na správné čištění mezizubních prostor?

Čištění mezizubních prostor je důležité pro zdraví ústní dutiny i pro celkové zdraví. Věděli jste, že vaše zuby mají pět povrchů, které je třeba čistit? Zubní kartáček sice dokáže odstranit plak z většiny povrchů, ale nedostane se mezi zuby, kde se hromadí zbytky jídla a plak. Proto je čištění mezizubních prostor po čištění zubů tak důležité - je to jediný způsob, jak odstranit plak ze všech povrchů zubů.

Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací