Alza.cz
Zobrazit katalog

Jak vybrat chytré hodinky (NÁVOD)

Které chytré hodinky jsou pro vás ty pravé? S odpovědí na to vám pomůže právě tento průvodce, který vás seznámí s nejdůležitějšími parametry, jednotlivými operačními systémy i základními kategoriemi chytrých hodinek. Získáte tak všechny potřebné informace, které pro své rozhodnutí potřebujete znát.

Jak vybrat chytré hodinky

Jak vybrat chytré hodinky – OBSAH

  1. Tipy pro výběr chytrých hodinek
  2. Základní parametry chytrých hodinek
  3. Srovnání operačních systémů
  4. Vybrané kategorie chytrých hodinek

Tipy pro výběr chytrých hodinek

  1. Zodpovězte si, k jakému účelu budete hodinky nejčastěji používat.
  2. Ověřte si nejen kompatibilitu s telefonem, ale i podporu bezkontaktního placení hodinkami u vaší banky.
  3. Přečtěte si recenze a testy a zjistěte reálné zkušeností s výrobkem.
  4. Nepodceňujte význam operačního systému. Mezi chytrými hodinkami existují velké rozdíly.
Jak vybrat chytré hodinky

Základní parametry pro výběr chytrých hodinek

Nejlepším způsobem, jak vybrat chytré hodinky, je porozumět jejich parametrům a vlastnostem. Jedině tak budete schopni samostatně zhodnotit jakýkoli model a vybrat takové hodinky, které odpovídají vašim potřebám a přáním. Téměř všechny získané informace navíc můžete použít i při výběru dalších hodinek, a vynaložené úsilí se vám tak vrátí hned několikrát. Následující popis parametrů vám nyní prozradí vše, co pro správný výběr potřebujete znát.

Rozměry a design

Chytré hodinky existují v různých podobách, velikostech a tvarech. Z hlediska geometrie v nabídce převažují modely s kulatým displejem, které vynikají především nadčasovým designem. Hranaté varianty naproti tomu sází na přehlednější zobrazení, snazší ovládání a často i menší tloušťku.

Zatímco některé chytré hodinky mají masivní konstrukci, jiné využívají drobnějšího rozměru, jenž zhruba odpovídá běžným ručičkovým hodinkám. Řada modelů se přitom vyrábí hned v několika velikostech, takže si zákazník může vybrat rozměr, který mu sedne nejlépe. Menší varianty nicméně mohou disponovat kratší výdrží baterie či absencí některých pokročilých funkcí (např. možností Bluetooth volání). Na případné rozdíly zpravidla upozorňuje daný výrobce.

Čím dál větší pozornost je věnována také designu, což dokazuje rostoucí počet chytrých hodinek z kategorie „stylových“. A přestože se jedná o modely, které jsou zejména nepřehlédnutelným módním doplňkem, nouzi nemají ani o základní až středně pokročilé funkce, které uspokojí většinu běžných zákazníků. Speciální kategorií jsou tzv. hybridní modely, které kombinují tradiční mechanické ručičky se základními chytrými funkcemi a často také zabudovaným (skrytým) displejem, který se zobrazí jen v případě potřeby (viz obrázek níže).

Jak vybrat chytré hodinky; průvodce; návod; smartwatch; chytré hodinky;
Řada chytrých hodinek Garmin Vívomove patří mezi hybridní modely kombinující mechanické ručičky a displej.

Materiál, odolnost a vodotěsnost

K výrobě chytrých hodinek se využívá celá řada materiálů včetně jejich nejrůznějších kombinací. Vedle prémiového titanu jakožto mimořádně lehkého a pevného prvku, často narazíme na hliník, různé varianty kvalitního polymeru (plastu) či nerezovou ocel, která je známá pro svou celkovou odolnost.

Různorodost materiálu nalezneme také u řemínků. Nejčastěji narazíme na silikon, který je levný, pohodlný, a díky nemožnosti sát vodu či pot i perfektní volbou pro plavání a sport. Výjimkou ale nejsou ani kovové, kožené nebo jiné pásky, které vynikají zejména designem. Čím dál běžnější je také systém snadné a rychlé výměny, který umožňuje vybrat si řemínek dle aktuální příležitosti nebo nálady. Ačkoliv většina výrobců používá systém připínání řemínku Quick Release, některé značky mohou používat i systém jiný. Zohlednit je nutné také šířku pásku u daných chytrých hodinek, která se pohybuje okolo 18-22 mm. Nabídku náhradních pásků si ostatně můžete prohlédnout zde.

Specifickou vlastností je rezistence vůči vodě. Zatímco některé hodinky nemají ochranu žádnou, jiné odolají náhodným kapkám vody (při dešti/umývání rukou) a další zvládnou i ponoření do vody nebo dokonce potápění. Míru vodotěsnosti typicky udává hodnota ATM, která standardně plavání bez potápění do větší hloubky zaručuje při hodnotě 5 ATM a výš. Některé společnosti nicméně uvádí možnost ponoření do vody i při hodnotě 3 ATM, a je proto na zákazníkovi, zda bude věřit danému výrobci nebo mezinárodně uznávaným standardům. Setkat se můžeme i s údajem v metrech (např. vodotěsnost do 50 metrů), tato informace však neplatí doslovně a zmíněných 50 metrů ve skutečnosti dovolí jen plavání u hladiny.

Mnozí výrobci raději udávají stupeň krytí (IP), který má zpravidla dvě číslice (například IP68). Zjednodušeně lze říct, že první číslo značí úroveň odolnosti vůči prachu, zatímco druhá hodnota znamená míru ochrany před kapalinami (jde tedy o ekvivalent ATM). Podrobnější vysvětlení hodnot ATM a IP naleznete v článku Chytré hodinky a voděodolnost.

Pro ty nejnáročnější podmínky se vyrábějí chytré hodinky splňující specifické normy. Nejčastěji se setkáme s armádním standardem MIL-STD-810G, který často zaručuje odolnost vůči nízkým i vysokým teplotám, slunečnímu záření, vlhkosti, slanému prostředí i teplotním a tlakovým výkyvům.

Relativně zranitelný displej nejednou chrání speciální odolné sklíčko, nejčastěji typu Corning Gorilla Glass, o kterém si můžete přečíst i v samostatném článku. Dražší modely pak nezřídka upřednostňují safír, který je extrémně tvrdý a tím i mimořádně odolný vůči jakémukoliv poškrábání, nevýhodou je ale vyšší cena. Široké spektrum chytrých hodinek je také vybaveno blíže nespecifikovaným tvrzeným sklem, jehož odolnost je obtížné odhadnout. Mnozí zákazníci proto sází na jistotu a pořizují si nalepovací ochranná skla, která lze při jakémkoliv poškození snadno a levně vyměnit.

Jak vybrat chytré hodinky; průvodce; návod; smartwatch; chytré hodinky;
Armádní standardy odolnosti často nalezneme u modelů určených do náročných outdoorových podmínek.

Displej a ovládání

Chytré hodinky využívají různé typy displejů, jejíchž vlastnosti se podstatně liší. Každá varianta má své (ne)výhody, a je proto třeba zvážit, které přednosti jsou pro vás ty hlavní. Podívejme se na nejčastější typy.

  • AMOLED – je čím dál rozšířenějším typem zobrazovacího panelu, který ve většině situací nabízí nejhezčí obraz ze všech technologií. Vyniká totiž živými barvami, věrnou černou (která není jen tmavě šedá), vysokým kontrastem i výbornými pozorovacími úhly. AMOLED displej je typicky vypnutý a spouští se teprve zmáčknutím tlačítka, zvednutím zápěstí nebo poklepáním na displej. Z tohoto důvodu vznikla funkce Always-on, která na displeji nepřetržitě zobrazuje základní informace a spotřebovává přitom méně energie, než kdyby byla obrazovka zapnutá na 100 %. Nevýhodou AMOLED je naopak podprůměrná čitelnost na slunci, kterou ovlivňuje i maximální svítivost displeje – čím více displej svítí, tím je čitelnější.

  • Transflektivní displej – využívá okolního světla, které na něj dopadá, ke zvýšení celkové čitelnosti. Snadné čtení jakýchkoli informací tak není problém ani na přímém slunci a transflektivní displej je proto jasnou volbu sportovců zaměřených na venkovní aktivity, zejména v létě. Tento displej je spuštěný nepřetržitě a není nutné jej rozsvěcovat jakoukoliv interakcí. Ve tmě je naopak nečitelný a je třeba zapnout podsvícení, které však může mít barevný nádech (většinou modrý). Transflektivní displej najdeme u většiny chytrých hodinek značky Garmin.

  • LCD – je na trhu sice v menšině, někteří výrobci jej však stále rádi upřednostňují pro jeho nízkou cenu, což se odráží i do nižší cenovky hodinek. Oproti AMOLED má LCD také vyšší životnost a pochlubit se může i skvělou čitelností na slunci.

Významnou vlastností každého displeje je rovněž rozlišení, které se udává v pixelech (např. 300 × 300 px) a čím vyšší hodnota je, tím je obraz jemnější. S rozlišením úzce souvisí také velikost obrazovky, jelikož čím je obrazovka větší při stejném rozlišení, tím hůře obraz vypadá (takže 300 × 300 px vypadá hůře na 1,4palcovém displeji než na 1,2 palcích). Ideálním parametrem, se kterým se však příliš často nesetkáváme je PPI (počet pixelů na jeden palec). Ten z rozlišení a velikosti obrazovky vypočítává jemnost displeje – tedy to, co nás zajímá nejvíce. Co se týče velikosti displeje, ta je obvykle udávána pomocí úhlopříčky v milimetrech nebo palcích (značka "), kde platí, že 1 palec má 25,4 mm.

S displejem úzce souvisí také ovládání. Většina chytrých hodinek je ovládána pomocí dotykové obrazovky v kombinaci s jedním nebo několika tlačítky. Řada modelů však dotykovou obrazovku vůbec nemá. Jde zejména o sportovní a outdoorové modely, u kterých mnohdy preferujeme tlačítka kvůli zpoceným či znečištěným rukám, případně nasazeným rukavicím. Je nicméně pravdou, že dotyková obrazovka nabízí rychlejší a intuitivnější interakci, kvůli čemuž se v poslední době objevuje i na typicky outdoorových hodinkách, viz Garmin Fénix 7. Snadné a intuitivní ovládání umožňuje také otočná luneta, kterou nabízí například některé hodinky značky Samsung. Špičkové ovládání nicméně najdeme také u Apple Watch, jejíchž otočná korunka zatím nemá konkurenci.

Jak vybrat chytré hodinky; průvodce; návod; smartwatch; chytré hodinky;
Srovnání nízkého (vlevo) a vysokého (vpravo) rozlišení.

Univerzální chytré funkce

Mezi běžně dostupnými funkcemi najdeme čas, budík, stopky, odpočítávání a mnoho dalšího. Některé funkce jsou nicméně podmíněny připojením k internetu, ať už přímým skrze Wi-Fi či LTE, nebo zprostředkovným prostřednictvím telefonu, který je k internetu připojen. Tím získáme přístup k předpovědi počasí, obchodu aplikací či upozorněním. Některé chytré hodinky nicméně nepodporují českou diakritiku, byť tento neduh mnohdy vyřeší aktualizace. Rozdíly bývají také v možnosti reagovat na notifikace – zatímco některé modely umožňují odpovědět předpřipravenou zprávou, smajlíky, vyťukáním nebo nadiktováním textu, jiné chytré hodinky nás pouze informují a reagovat můžeme až na telefonu.

O něco vzácnější funkcí je telefonování, jehož podmínkou je zabudovaný mikrofon a reproduktor. Pokud chytré hodinky volání umožňují, nejčastěji jde o tzv. Bluetooth volání skrze připojený telefon. Existují však také modely, do kterých umístíme (elektronickou) SIM kartu a volat můžeme nezávisle na smartphonu (viz hodinky Applu či Samsungu). U speciálních hodinek se lze setkat i s vestavěnou kamerou umožňující videohovory, což najdeme zejména u modelů určených dětem nebo seniorům.

Diametrální odlišnost najdeme také ve správě hudby. Pokud je hudba přehrávána na telefonu, obvykle nebývá problém ji z hodinek ovládat. Do některých chytrých hodinek však lze hudbu přímo nahrát a následně poslouchat bez telefonu, což se hodí zejména při sportování, kdy chceme těžkopádný telefon nechat doma. Ačkoliv jsou některé hodinky vybaveny reproduktorem umožňujícím přehrávání hudby, nesrovnatelně lepší poslech nabízí teprve bezdrátová sluchátka, Bluetooth reproduktory a další externí zařízení. V souvislosti s hudbou bývá zmiňována také velikost vnitřní paměti (uváděná v GB), která udává, kolik skladeb (ale i aplikací a jiných záležitostí) se do chytrých hodinek vlastně vleze.

Jak vybrat chytré hodinky; průvodce; návod; smartwatch; chytré hodinky;
Řada chytrých hodinek umožňuje uložení a přehrávání hudby.

Sportovní funkce

Častým důvodem k pořízení chytrých hodinek je správa vlastní fyzické aktivity. Smartwatch totiž podobně jako fitness náramky nepřetržitě sledují běžný pohyb v podobě počtu kroků, ušlé vzdálenosti, spálených kalorií, vystoupaných pater a upozornit umí i na nezdravě dlouhou pasivitu (třeba při sezení).

Chytré hodinky se však výrazně liší v monitorování konkrétních sportů. Zatímco základní modely podporují třeba jen pět různých aktivit, na jiných hodinkách najdeme i více než stovku režimů. Sami si proto musíte ověřit, zda jsou vaše oblíbené sporty zahrnuty. Rozdíly najdeme také v šíři a propracovanosti jednotlivých měření – některé smartwatch zobrazí jen základní údaje (které rekreačním sportovcům většinou stačí), jiné nabízí vysoce profesionální informace jako je třeba síla švihu v golfu, rozeznání plaveckých stylů, navigování do místa startu a mnoho dalšího.

Chytré hodinky stejně jako fitness náramky obyčejně nabízí měření srdečního tepu. Právě ten je základním ukazatelem intenzity tréninku, který je klíčový pro dosažení požadovaných cílů (například spalování tuků). Sportovněji založení zákazníci by rozhodně měli zvážit chytré hodinky s pokročilejšími funkcemi jako je třeba výpočet efektu tréninku, doba zotavení, vytvoření kompletního tréninkového plánu, provázení virtuálním trenérem v průběhu tréninku, nabídka cviků včetně předcvičování a mnoho dalšího. Mezi dalšími prvky najdeme kompas, výškoměr, teploměr, tachometr, barometr (určí atmosférický tlak), oxymetr prozrazující míru okysličení krve nebo VO2 Max jakožto ukazatel naší fyzičky. Více o pokročilých funkcích najdete v článku S chytrými hodinkami k lepší kondici.

Vyhledávaným parametrem jsou také globální družicové polohové systémy. Nejčastěji narazíme na GPS, Galileo, Glonass a BeiDou, které mohou být integrovány přímo do chytrých hodinek, případně lze využít i GPS telefonu. Přestože zapnutí této funkce znamená podstatě rychlejší vybití baterie, získáme záznam trasy na mapě, zobrazení rychlosti v jednotlivých úsecích, přesnější údaje o překonané vzdálenosti a další podstatné informace o našem výkonu.

Jak vybrat chytré hodinky; průvodce; návod; smartwatch; chytré hodinky;

Funkce, které pohlídají vaše zdraví

Chytré hodinky dokážou monitorovat i naše zdraví. Běžně dnes zvládají nepřetržité měření srdečního tepu, díky čemuž nás ihned upozorní na jakékoliv abnormální hodnoty. Rozšířené je také analyzování spánku, díky čemuž získáme užitečné informace o jeho délce, fázích, přerušeních a dalších hodnotách. Některé chytré hodinky dokonce rozeznají nejběžnější spánkové poruchy, díky čemuž nás nasměrují na včasnou diagnostiku u odborníka. Více se dozvíte v článku Co o spánku prozradí chytré hodinky a fitness náramky?.

Někteří výrobci (Garmin, Huawei, Honor…) analyzují také variabilitu srdečného tepu, z čehož počítají tzv. stres. Nejde však o stres psychický, ale o celkovou zátěž organismu, kterou vedle fyzického pohybu ovlivňuje také jídelníček, akutní onemocnění a další zátěžové faktory. Získáváme tím informace o celkovém vysílení v posledních hodinách a dnech, což umožňuje kvalitní plánování nejen fyzického pohybu. Některé chytré hodinky od Garminu a Xiaomi přitom lákají také hodnotou zbývajícího množství energie samotného uživatele, která může nabývat 0-100 % a která je až překvapivě přesná.

Přibývá také chytrých hodinek s možností změřit EKG na počkání a některé modely dokážou odhadnout i krevní tlak. Do mnohých hodinek lze také zadávat množství vypitých tekutin, čímž získáme absolutní přehled o naší hydrataci. Ženy mohou využít i funkci sledování menstruačního cyklu, čímž získají různá užitečná data. Chytré hodinky ale člověku dokážou zachránit i holý život. Mohou být totiž vybaveny automatickou detekcí pádu či SOS tlačítkem, takže v případě úrazu upozorní naše blízké, přivolají odbornou pomoc a někdy zašlou i přesné GPS souřadnice.

Jak vybrat chytré hodinky; průvodce; návod; smartwatch; chytré hodinky;
Některé chytré hodinky dokáží změřit dokonce i EKG.

Výkon a výdrž baterie

Podobně jako u počítačů a telefonů, také u chytrých hodinek nalezneme základní parametry určující jejich výkon. V první řadě jde o použitý procesor. Někteří výrobci udávají počet jader i jejich frekvenci a samozřejmě zde platí – více je lépe. Mnoho chytrých hodinek ale využívá oblíbený čipset Qualcomm Snapdragon Wear a jednoduše udává použitou řadu, takže zákazníkovi stačí upřednostnit co nejvyšší linii (např. řada 3100 je lepší než 2100). Výkon ovlivňuje také operační paměť RAM, která dnes dosahuje kapacity až 1 GB. Většina výrobců však hardwarové parametry vůbec neuvádí, což sice není transparentní, zabraňuje to však mylnému výkladu zákazníků. Také u chytrých hodinek totiž záleží na použitém operačním systému a dalších parametrech, takže výkonově slabší hodinky mohou fungovat rychleji a plynuleji než konkurence. To je také důvod, proč doporučujeme číst naše recenze, kde popisujeme reálné zkušenosti s jednotlivými modely.

Velkým tématem je také výdrž baterie. Zatímco někteří výrobci (Apple…) sází na jednodenní výdrž s tím, že uživatel hodinky snadno a rychle dobije, produkty jiných společností (Garmin, Xiaomi…) často vydrží mnoho dnů až týdnů. O reálné výdrži nám toho moc neprozradí ani kapacita baterie. Na rychlosti vybíjení se totiž významně podepisuje využívání různých funkcí, senzorů, technologií (zejména GPS), ale i typ displeje nebo konkrétní operační systém. Vzácně lze narazit také na mimořádné technologie jako je dobíjení z tepla lidského těla nebo pomocí vestavěného solárního panelu. Výrobci obecně udávají reálné údaje o výdrži baterie, byť nejpřesnější údaje získáte až v samostatných recenzích. Některé chytré hodinky zvládají také různé úsporné režimy, které sice výdrž razantně prodlužují, neumožňují však využití všech chytrých funkcí.

Jak vybrat chytré hodinky; průvodce; návod; smartwatch; chytré hodinky;

Konektivita a platby

Nedílnou součástí chytrých hodinek je možnost připojení ke smartphonu, bezdrátovým sluchátkám, ale i různému příslušenství (například hrudnímu pásu). Mezi jednotlivými modely nicméně nalezneme rozdíly jak v přítomnosti jednotlivých technologií, tak v jejich verzích, a tedy i vlastnostech.

Chytré hodinky jsou nejčastěji vybaveny technologií Bluetooth, která slouží k bezdrátovému připojení k dalšímu zařízení, ať už jde o smartphone, bezdrátová sluchátka, reproduktory či senzory. Rychlost, dosah a další vlastnosti do značné míry závisí na zvolené verzi, které jsme popsali v samostatném článku.

Méně častá, avšak stále hojně využívaná je také Wi-Fi, která se hodí k přímému připojení k internetu. Data či aplikace tak můžeme stahovat nezávisle na mobilním telefonu, a to výrazně rychleji než při použití Bluetooth. Standardně se setkáme s podporou pásma 2.4 GHz, modernější hodinky ale mohou zvládat i výrazně rychlejší pásmo 5 GHz.

Další technologií je ANT+, což je komunikační protokol primárně využívaný pro připojení ke sportovním doplňkům. Jde o rychlou a spolehlivou variantu spojení s dosahem až 10 metrů, která se navíc pyšní nízkou spotřebou energie u chytrých hodinek i samotného senzoru.

Velmi žádanou je také technologie NFC, která se uplatní zejména při bezkontaktních platbách. Chytré hodinky stačí přiložit k terminálu (podobně jako bezkontaktní kartu) a během vteřiny je zaplaceno prostřednictvím šifrovaného přenosu. Různí výrobci pro takové platby vytvořili vlastní platformy, ze kterých můžeme zmínit třeba Apple Pay, Garmin Pay, Google Pay, Samsung Pay nebo Fitbit Pay. Je-li pro vás tato funkce důležitá, doporučujeme ověřit, zda daná služba funguje v ČR a zda ji podporuje i vaše banka.

Jak vybrat chytré hodinky; průvodce; návod; smartwatch; chytré hodinky;
S chytrými hodinkami jsou platby rychlé, pohodlné a bezpečné.
chytré hodinky; jak vybrat chytré hodinky; wearables; smartwatch; jak vybrat smartwatch;

Chytré hodinky: Srovnání operačních systémů

Nedílnou součástí chytrých hodinek je operační systém, který se liší výrobce od výrobce. Zásadní rozdíly najdeme v prostředí, funkcích, míře přizpůsobení i možnosti rozšíření o nové aplikace. Samozřejmostí není ani čeština a máte-li problém s angličtinou, podporovaným jazykům věnujte zvýšenou pozornost. Prověřit doporučujeme i kompatibilitu s vaším mobilním telefonem. Ačkoliv většina chytrých hodinek funguje se všemi moderními smartphony, například Apple Watch podporují výlučně iPhony. Na Alza.cz kompatibilitu ověříte snadno a rychle – stačí se podívat do specifikací na produktové stránce vybraných chytrých hodinek.

V následujícím textu najdete popis jednotlivých operačních systémů se zdůrazněním kladů a záporů. Podrobnější informace skrývají rozbalovací lišty, které obsahují také screenshoty sestavené dle struktury daného rozhraní, kde výchozím bodem je základní ciferník.


watchOS Garmin OS Fitbit OS Lite OS / HarmonyOS Amazfit OS / MIUI for Watch Wear OS
by Google
Wear OS
Powered by Samsung
Najdeme u výrobců Apple Garmin Fitbit Honor, Huawei Xiaomi, Amazfit Fossil, TicWatchWithings,
Suunto 
Samsung
Systém bezkontaktních plateb
Apple Pay
Garmin Pay
Fitbit Pay × × Google Pay Google Pay
Instalace nových aplikací U vybraných modelů ×
Podpora české diakritiky
Mobilní aplikace v češtině
(některé pojmy zůstaly anglicky)
Systém hodinek v češtině U vybraných modelů
Podpora systémů iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS Android, iOS Android

chytré hodinky; smartwatch; wearables;

watchOS

Najdeme u výrobce Apple

Navzdory sílící konkurenci zůstávají Apple Watch dlouhodobě nejprodávanějšími hodinkami na trhu. Významný podíl na tom má operační systém watchOS, který nabízí jak úchvatný design, tak vytříbené funkce pro každou příležitost. Přítomna je i plná podpora češtiny, bezkontaktní platby, obchod aplikací nebo proslulá korunka pro lepší ovládání. Ať už prožíváte všední den, nebo sportovní událost, Apple Watch vám nabídnou maximum bez kompromisů.

Klady

  • Nejhezčí ciferníky na trhu
  • Mnoho dostupných aplikací
  • Podrobné monitorování zdravotního stavu

Zápory

  • Slabší výdrž baterie (1–2 dny)
  • Některé funkce v ČR nejsou dostupné
  • Kompatibilní pouze s iOS

Podrobnosti o systému watchOS

I přes různé pokusy konkurence o napodobení Apple Watch lze jablečnou společnost stále vnímat jako jedničkou na poli chytrých hodinek. Protože ale hardwarovou stránku zvládají bravurně již všichni hlavní výrobci, je operační systém důležitějším faktorem než kdykoliv předtím. Apple si toho je dobře vědom, a své rozhraní proto pravidelně rozšiřuje významnými aktualizacemi. I proto se watchOS řadí mezi nejlepší dostupné systémy jak po stránce designu, tak po stránce všestranné výbavy. Celkový zážitek nadto vylepšuje intuitivní ovládání pomocí digitální korunky, která je pravděpodobně nejlepším typem ovládání ze všech existujících řešení.

Značným lákadlem je rovněž velký výběr ciferníků včetně širokých možností jejich přizpůsobení. Uživatelé vytváří vlastní designy s libovolnými ukazateli a zástupci, při čemž mezi ciferníky lze listovat dle aktuální situace pomocí jediného gesta. V pojetí watchOS hrají ciferníky ústřední roli. Zajišťují totiž přehled o potřebných datech i přístup k oblíbeným funkcím bez nutnosti zdlouhavého používání menu. Svůj komentář si ale zaslouží také hladký chod systému, kompletní podpora českého jazyka nebo virtuální asistentka Siri, byť ta stejně jako většina ostatních asistentů nerozumí česky.

Chybět nemůže ani obchod s tisíci aplikacemi, který má obdobné funkce jako App Store v iPhonech. Můžeme vyhledávat určité aplikace, procházet různé kategorie nebo položky rovnou hodnotit. Poměrně velká část aplikací je zpoplatněná, což je logickou daní za velký výběr. Je to totiž právě možnost výdělku, co vývojáře motivuje k vytváření nepřeberného kvanta aplikací. Pořízené aplikace se následně automaticky přidají do centrálního seznamu, který je uspořádán do mřížkového zobrazení. Pohybem digitální korunky ikonky aplikací oddálíme nebo přiblížíme, abychom mohli prstem ťuknout a vybranou položku jednoduše spustit. Podržením prstu lze aplikace zároveň libovolně přemisťovat na jiné pozice.

Apple Watch jsou spolehlivým parťákem i v rámci pohybu. Celodenní činnost zaznamenává aplikace Aktivita, které se skládá ze tří barevných kroužků. Ty je třeba každodenně uzavřít, abychom si zajistili dostatek pohybu pro udržení pevného zdraví. První kroužek sleduje počet spálených kalorií, druhý žádá 30 minut intenzivní aktivity a třetí zase vyzývá k postavení se při dlouhé neaktivitě. Každý měsíc navíc Apple vypisuje měsíční výzvu, která je vytvořena přímo na míru danému uživateli. Na souboj je možné vyzvat dokonce i přátele, se kterými následujících 7 dnů soupeříme v určité fyzické aktivitě.

K dispozici je také trenér, který nás provede řadou jednorázových cvičení, zatímco pro běžce jsou připraveny i několikatýdenní tréninkové plány. Apple zároveň nabízí propojení s populárními aplikacemi třetích stran jako je například Nike Training Club. Ten nás provede světem fitness a nabídne třeba i dlouhodobé tréninkové plány přizpůsobené zvoleným cílům, aktuální kondici a dostupnému vybavení.

WatchOS nezapomíná ani na naše zdraví. Apple Watch například rozeznají mytí rukou a spustí doporučovaný 20vteřinový odpočet, který využijeme nejen v době koronaviru. Nechybí ani hlídání bezpečné dávky hluku, případně měření EKG, detekce pádu nebo zavolání pomoci skrze tlačítko SOS. Ke zdraví nás vede i pravidelné pobízení k soupeření s kamarády, které uživatele motivuje ujít nebo uběhnout o pár kilometrů víc.

Největší bolístkou Apple Watch je slabší výdrž baterie, která typicky zvládne 1 až 2 dny běžného užívání. Apple Watch zároveň podporují pouze telefony vlastní značky (iPhony), čímž se vyřazují z výběrového řízení majitelů jiných smartphonů.

chytré hodinky; systém; operační systém;
Screenshoty umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník.
chytré hodinky; systém; operační systém;
Ukázka mobilních aplikací Apple Watch a Aktivita.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

GarminOS

Najdeme u výrobce Garmin

Americký výrobce Garmin vytvořil mimořádně propracovaný ekosystém, který je oblíbenou volbu těch nejnáročnějších sportovců. Pro uživatele jsou připraveny značné možnosti úprav systému dle vlastních představ včetně stažení vybraných aplikací. Současně se počítá s možným připojením dalších zařízení, jako je třeba hrudní pás nebo různé senzory. V oblasti sportu Garmin nabízí ty nejpokročilejší nástroje pro plánování, analýzu i zhodnocení tréninků a nechybí ani exkluzivní funkce, které u konkurence nemají obdoby. Systém Garminu sice nepůsobí tak moderně a intuitivně, v rámci sportovního vyžití je však dosud nepřekonaným hráčem.

Klady

  • Nejpokročilejší sportovní funkce s detailním přizpůsobením
  • Dostupnost mnoha aplikací
  • Bezkontaktní platby Garmin Pay

Zápory

  • Staromódnější design
  • Místy trochu složitější
  • Aplikace v obchodě mají anglické popisky

Podrobnosti o systému Garmin OS

Má-li Garmin jakožto král sportovních hodinek nějakou slabinu, je jí design samotného systému. Ten působí poněkud staromódně a místy není dokonalá ani orientace v něm. O to větší možnosti přizpůsobení však svému nositeli nabízí.

U každého sportovního režimu lze například určit typ a rozložení dat, které se při aktivitě zobrazují, takže vidíme přesně to, co nás skutečně zajímá. Vybrané chytré hodinky zase nabízí speciální funkce pro určité aktivity, stačí vybrat správný model a získat maximum. V oblasti běhu pak musíme zmínit zejména Trenéra Garmin (Garmin Coach), který vytvoří tréninkový plán na míru a nabídne i užitečné informace pomocí článků či videí. Plán se navíc automaticky adaptuje na případné vynechání plánovaných aktivit, čímž dalece předčí pevně dané rozvrhy.

Z hlediska plánování nesmíme opomenout ani funkci Body Battery, která nepřetržitě monitoruje celkovou zátěž a relaxaci organismu, aby z rozdílu určila, kolik procent energie uživateli ještě zbývá. Tím získáváme naprostý přehled o vlastních energetických zásobách a nemusíme se již spoléhat na mnohdy zavádějící pocit únavy. Pro jednorázový trénink jsou zase připravena cvičení s různým zaměřením, která nám pomocí animací poradí, jak daný trénink přesně provést. Originální funkcí je také LiveTrack, který přenáší aktuální data o pozici na mapě, tempu a dalších údajích vybraným kontaktům nebo na sociální sítě.

Operační systém společnosti Garmin zároveň disponuje bezkontaktními platbami Garmin Pay, plnou podporou češtiny i možností instalace libovolné aplikace z Connect IQ. Tam na nás čeká tisíce možností z mnoha různých odvětví, ať už jde o hudbu, dopravu, počasí, metriky výkonu, všemožné ciferníky nebo hry včetně legendárních kousků jako je had či Pac-Man. Každá aplikace je zároveň náležitě popsána, byť anglicky, a nechybí ani screenshoty, hodnocení nebo recenze. 

chytré hodinky; systém; operační systém;
Screenshoty umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník.
chytré hodinky; systém; operační systém;
Ukázka mobilních aplikací Garmin Connect a Connect IQ.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Fitbit OS

Najdeme u výrobce Fitbit

Fitbit OS je originálním systémem s moderním designem, českým prostředím, obchodem aplikací i bezkontaktními platbami Fitbit Pay. Vůbec nejpokročilejší funkce ale najdeme v oblasti zdraví, byť některá data přímo závisí na měření samotného spánku. Spíše podprůměrné jsou naopak možnosti přizpůsobení (včetně ciferníku), zatímco některé funkce jsou zase překvapivě blokovány (například ukládání hudby). O to více možností odemyká placená služba Fitbit Premium, která zpřístupňuje zábavné výzvy, sportovní a meditační videa nebo detailní rozbor zdravotních dat. Díky nižší spotřebě energie navíc získáme i mnohadenní výdrž baterie.

Klady

  • Moderní elegantní design
  • Fitbit Pay, obchod aplikací i slušná výdrž baterie
  • Podrobná data o našem zdraví

Zápory

  • Omezené možnosti přizpůsobení
  • Vybrané ukazatele podmíněny měřením spánku
  • Uložení hudby jen s placenou streamovací službou

Podrobnosti o systému Fitbit OS

Fitbit je jednou z mála společností, která se specializuje přímo na nositelnou elektroniku. Není proto divu, že se hned v několika ohledech nebojí jít vlastní cestou, ať už jde o hranatý displej se zaoblenými rohy, specifický systém výměny řemínků nebo preferenci jediného, do značné míry ukrytého tlačítka. Nic na tom nezměnilo ani odkoupení společnosti technologickým gigantem Google, který teoreticky vzato mohl vyměnit i samotný systém za vlastní Wear OS. Prostředí hodinek je kompletně česky a jinak tomu není ani v naprosté většině textů mobilní aplikace (byť slovenština podporována není). Fitbit OS možná není nejplynulejším systémem na trhu, díky nízké spotřebě ale nabízí relativně dlouhou výdrž baterie (u Fitbit Versa 3 až šest dnů).

Fitbit OS je kompromisem mezi jednoduchým a komplexním systémem, což vede k celkové přehlednosti při zachování všech podstatných funkcí. Povedená je také mobilní aplikace Fitbit, která slouží k veškerému nastavení i prohlížení nasbíraných informací. Fitbit je tak zdárným příkladem toho, že zapotřebí není dvou až tří mobilních aplikací, jak tomu bývá u mnohé konkurence. Naše data si navíc můžeme prohlédnout také v počítačové aplikaci nebo přímo na oficiálních stránkách výrobce. V rámci hodinek se nicméně musíme smířit s minimálními možnostmi přizpůsobení, ať už jde o samotný systém nebo ciferník, u kterého nelze editovat typ zobrazených dat.

Díky přítomnému obchodu aplikací se můžeme těšit na úctyhodnou nabídku ciferníků, která skrývá tisíce možností. I bez instalace dalších aplikací ale v hodinkách najdeme všechny důležité funkce včetně Bluetooth volání nebo hlasového asistenta Amazonu či Googlu. Některé funkce jsou nicméně záměrně omezeny a například hudbu do hodinek přímo ukládat nelze, využít totiž musíme streamovací služby v jejich placené verzi. Přítomna je také služba bezkontaktních plateb Fitbit Pay, kterou podporuje většina českých bank (aktualizovaný seznam najdete zde).

Nabídka sportovních funkcí je spíše podprůměrná, byť rekreačním sportovcům většinou stačit bude. Kde Fitbit OS naopak vyniká, je analýza zdravotního stavu, ať už jde o spánek, chrápání, teplotu pokožky či řadu parametrů srdečního rytmu. Některé data jsou nicméně měřena pouze ve spánku, bez jehož záznamu se proto řadu informací vůbec nedozvíme. Ještě podrobnější rozbor zdraví, stejně jako přístup k anglickým meditačním a sportovním videím, ale získáme teprve s placenou službou Fitbit Premium, kterou k novému zařízení většinou dostaneme na několik měsíců zdarma.

chytré hodinky; systém; operační systém;
Screenshoty umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník.
chytré hodinky; systém; operační systém;
Ukázka mobilní aplikace Fitbit.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Lite OS + HarmonyOS

Najdeme u výrobců Huawei a Honor

Lite OS je operačním systémem chytrých hodinek Huawei a Honor. Jedná se o povedený kompromis mezi jednoduchostí ve stylu Amazfit OS a pro někoho až příliš komplexními systémy zbylé konkurence. Na jednu stranu zde máme snadné ovládání a plynulý systém v češtině, na straně druhé pak pokročilejší funkce, byť bezkontaktní platby zde stále chybí. Huawei do svých nejnovějších smartwatch sice umístil svůj zbrusu nový systém HarmonyOS, ten však přináší jen pramálo změn.

Klady

  • Kompromis mezi jednoduchostí a komplexností
  • Kompletně česky
  • Výborná optimalizace

Zápory

  • Podprůměrné možnosti přizpůsobení
  • U některých modelů chybí obchod aplikací
  • Absence bezkontaktních plateb

Podrobnosti o systému Lite OS a HarmonyOS

První chytré hodinky společnosti Huawei využívaly konkurenčního systému Wear OS od Googlu. Ještě před uvalením amerických sankcí však čínský výrobce představil vlastní rozhraní Lite OS, které rovnou propůjčil tehdy vydaným modelům. Ačkoliv šlo o relativně zdařilý systém, Huawei následně uvedl svůj zbrusu nový operační systém HarmonyOS, který však přináší jen pramálo změn.

Lite OS a HarmonyOS jsou povedenými systémy s nabídkou základních až středně pokročilých funkcí. Oproti Amazfit OS nabízí celkově propracovanější rozhraní i některé funkce navíc. Jde například o měření stresu, rozeznání nejčastějších poruch spánku či citelně širší nabídku sportovních aktivit. To vše najdeme v přehledném prostředí s výbornou optimalizací, která u některých modelů umožňuje až 14denní výdrž baterie.

Vše přitom je kompletně česky a pozadu nezůstávají ani sportovní možnosti. Těšit se můžeme na tréninkové plány pro běžce, komentovaná cvičení i sestavování individuálních plánů. Nedávná aktualizace zároveň rozšířila nabídku sportovních režimů na rovných 100. Schází nicméně bezkontaktní platby, podrobnější přizpůsobení a oproti komplexnějším systémům i možnost odpovědět na příchozí zprávy či notifikace. Některé modely zároveň nenabízí ani přístup k obchodu aplikací.

chytré hodinky; systém; operační systém;
Fotografie obrazovky umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník.
chytré hodinky; systém; operační systém;
Ukázka mobilní aplikace Huawei Health.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Amazfit OS + MIUI for Watch 

Najdeme u výrobců Amazfit a Xiaomi

Operační systém v zařízeních Amazfit, nejčastěji prodávaných pod hlavičkou Xiaomi, sází na maximálně jednoduché, přehledné a snadno osvojitelné prostředí. Absence pokročilých vychytávek, obchodu aplikací a někdy i češtiny, pro některé uživatele přesto může být nepřekonatelným problémem.

Klady

  • Velmi přehledné prostředí
  • Více než slušná optimalizace
  • Nižší cena zařízení

Zápory

  • Systém hodinek není vždy česky
  • Nelze doinstalovat aplikace
  • Minimální možnosti přizpůsobení i méně pokročilých funkcí

Podrobnosti o systémech Amazfit OS a MIUI for Watch

Sázka na minimalismus potěší především méně náročné zákazníky, kteří se nechtějí prodírat zbytečně komplikovaným prostředím, zdlouhavým nastavováním a nekonečnými možnostmi na každém kroku. Jednoduchost zároveň usnadňuje i celkovou optimalizaci, která napomáhá citelně větší výdrži baterie. Na rozdíl od výrazně dražší konkurence s nabídkou několikadenního chodu, zde není problém najít chytré hodinky i s dvoutýdenní výdrží.

Jednoduchost však může být kamenem úrazu u náročnějších uživatelů. Bez možnosti doinstalovat aplikace a podrobněji upravit rozhraní jsou majitelé hodinek odkázáni pouze na samotného výrobce. V našich končinách pak oproti Číně nelze využít ani bezkontaktní platby. Na některých modelech navíc může chybět čeština, což nelibě nesou zejména uživatelé neznalí jiných jazyků, byť v systému je jen minimum slovíček, která se tak dají snadno naučit.

Vedle mnoha sportovních funkcí se u vybraných modelů setkáme i s jednoduššími běžeckými plány, které dají tréninkům jasný řád. Zapomenout nesmíme ani na unikátní funkci PAI (Personal Vitality Index), která jediným číslem udává, zda máme dostatek pohybu pro udržení pevného zdraví. Pro úplnost dodejme, že se dlouholetá mobilní aplikace Amazfit přejmenovala na Zepp, což doprovodilo i vydání nových chytrých hodinek Zepp E. 

Výrobce Xiaomi, který do jisté doby zastřešoval produkty značky Amazfit, nově nabízí i vlastní chytré hodinky bez spolupráce se zmíněnou společností. Jedná se například o Xiaomi Mi Watch nebo novější Xiaomi Watch S1, které navíc obdržely i zbrusu nový systém MIUI for Watch, jenž bude pravděpodobně stejně oblíbený jako MIUI na smartphonech.

chytré hodinky; systém; operační systém;
Fotografie obrazovky umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník. U některých modelů se prostředí může lišit.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Wear OS

Najdeme u výrobců Fossil, TicWatch, Withings, případně Suunto

Technologický gigant Google sice nevyrábí chytré hodinky pod vlastní značkou, s jeho operačním systémem Wear OS se však setkáme na zařízeních celé řady společností včetně Fossil, TicWatch, Withings nebo Suunto. Zákazník si tak může vybrat z větší nabídky produktů a přechod mezi nimi zároveň nevyžaduje adaptaci na zcela jiný operační systém. Wear OS se pyšní vlastním obchodem aplikací, kompletní češtinou i Google službami včetně virtuálního asistenta nebo Google Pay.

Klady

  • Větší výběr zařízení
  • Obchod s aplikacemi
  • Služby Googlu včetně Google Pay

Zápory

  • Nedokonalá optimalizace
  • Funkce ve třech mobilních aplikacích
  • Nepatří mezi nejintuitivnější systémy

Podrobnosti o systému Wear OS

Wear OS, dříve nazývaný Android Wear, je open source operačním systémem s poměrně komplexní povahou. Přítomnost pochopitelně hlásí i veškeré služby samotného Googlu, ať už jde o Google Fit, Google překladač, Google kalendář nebo Google Asistenta. Samozřejmostí je i dříve zmíněná služba bezkontaktních plateb Google Pay, původně označovaná jako Android Pay, která v ČR nově podporuje i platby chytrými hodinkami.

Nedílnou součástí systému je také obchod Google Play, ve kterém najdeme obrovské množství aplikací nejrůznějšího zaměření, ať už jde o cestování, produktivitu, vaření, sportování či cokoliv jiného. Nechybí ani slušná nabídka všemožných ciferníků a zajímavých her. U každé položky je dostupný český popis, screenshoty, hodnocení i recenze, takže si o aplikaci snadno uděláme ucelenou představu.

Pro plnohodnotné využití potenciálu hodinek je vyžadována trojice mobilních aplikací – Wear OS, Google Fit a Messages for Wear OS. A zatímco někteří uživatelé si mohou vystačit s jedinou aplikací, pro náročnější zákazníky se může situace jevit zbytečně komplikovaná. K rychlejší orientaci nám na druhou stranu pomůže úvodní výukový program, který patří mezi ty nejpovedenější. Odvrácenou stranou poměrně spletitého systému, a přítomnosti na zařízeních různých společností, je ale citelně horší optimalizace, jejíž důsledkem je také pomalejší chod a horší výdrž baterie. Lze nicméně předpokládat, že zkušený Google tuto situaci dříve či později vyřeší.

chytré hodinky; systém; operační systém;
Screenshoty umístěné dle struktury rozhraní. Výchozím bodem je základní ciferník.
chytré hodinky; systém; operační systém;
Ukázka mobilních aplikací Wear OS a Google Fit.
chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Wear OS Powered by Samsung

Najdeme u výrobce Samsung

Wear OS Powered by Samsung je povedeným spojením Wear OS od Googlu a původního Tizenu, který na hodinkách Samsungu pobýval až do příchodu čtvrté generace. Samotný design do značné míry připomíná předchozí Tizen, jenž vždy nabízel jedno z nejhezčích prostředí na trhu. Z klasického Wear OS naopak dorazily uznávané služby Googlu, ať už jde o obchod aplikací, mapy nebo bezkontaktní platby Google Pay. Oproti klasickému Wear OS jde o celkově plynulejší a uživatelsky příjemnější systém, který však na straně druhé nepodporuje smartphony značky Apple.

Klady

  • Špičkový design
  • Široké možnosti přizpůsobení
  • Obchod aplikací i Google Pay

Zápory

  • Nižší výdrž baterie
  • Chybí podpora iPhonů

Podrobnosti o systému Wear OS Powered by Samsung

Wear OS Powered by Samsung patří mezi komplexnější systémy s o to pestřejší nabídkou funkcí, která tak snadno uspokojí i ty nejnáročnější uživatele. Na rozdíl od klasického Wear OS se navíc setkáváme s výborně zvládnutou optimalizací a Wear OS Powered by Samsung tak láká plynulým chodem bez jakýchkoliv kompromisů. Vedle širokých možností přizpůsobení se můžeme těšit rovněž na přehledný seznam aplikací, který mohou tvořit jak klasické řádky, tak sousedící sloupce ikonek.

Opomenout nesmíme ani obchod aplikací Google Play, ze kterého lze doinstalovat nejrůznější aplikace všemožného zaměření. Samozřejmostí je nekonečná nabídka ciferníků, ze kterých si musí vybrat snad úplně každý. V daném obchodě navíc najdeme české popisky, screenshoty, recenze i hodnocení, a o dostatek informací tak rozhodně nemůže být nouze.

Wear OS Powered by Samsung se v mnoha směrech podobá konkurenčnímu systému WatchOS. Vedle moderního vzhledu, vysoké míry propracovanosti a širokých možností přizpůsobení je podobná také nižší výdrž baterie, která dosahuje okolo dvou dnů. Těšit se můžeme rovněž na Google asistenta či virtuálního asistenta Bixbyho, byť v současné době ani jeden z nich stále neumí česky. Oproti některé konkurenci se můžeme spolehnout také na široké možnosti odpovědí u notifikací, ať už jde o diktování, vyťukávání písmen nebo kreslení znaků, jenž se v písmena promění. Významnou novinkou jsou také již zmíněné bezkontaktní platby Google Pay, které v ČR bezproblémově fungují (na rozdíl od Samsung Pay v systému Tizen).

Wear OS Powered by Samsung nezůstává pozadu ani v oblasti sportu. Mimo základní nabídku nabízí například tréninkové programy, při kterých potřebné instrukce získáme i v době samotného cvičení. Samozřejmostí jsou dále různé světové výzvy či závody s kamarády, zatímco již zmíněné Google mapy zvládají navigaci do cílového místa, ať už cestujeme pěšky, na kole nebo automobilem (navigace nicméně vyžaduje internetové připojení). Dočkali jsme se rovněž nadstandardního sledování zdraví, v rámci kterého narazíme na EKG, měření krevního tlaku, analýzu složení těla a další prvky, které jsou u konkurenčních zařízení relativně vzácné. 

Některé ze zmíněných funkcí (zejména v oblasti zdraví) nicméně zprovozníme jen s chytrými telefony Galaxy, při čemž Wear OS Powered by Samsung vůbec nepodporuje ani samotné iPhony. Co se týče mobilních aplikací, využijeme hned dvě (oproti třem na u klasického Wear OS). Zatímco Galaxy Wearable poslouží k různorodému nastavování samotných hodinek, Samsung Health zobrazí přehled sportovních a zdravotních dat.

chytré hodinky; systém; operační systém;
Ukázka mobilních aplikací Galaxy Wearable a Samsung Health.

Vybrané kategorie chytrých hodinek

Apple Watch

Univerzální chytré hodinky

  • Všestranně užitečné v každé situaci
  • Kombinace univerzálních, sportovních a zdravotních funkcí
  • Velký výběr různorodých modelů

Hledáte chytré hodinky, které využijete ať už jste kdekoliv? Pak jsou tu pro vás univerzálně zaměřené modely, které se stanou vašim věrným společníkem v práci, ve volném čase, při sportu i společenské události. Vaší pozornosti by neměly uniknout zejména Apple Watch, precizně zpracované hodinky značky Apple, které jsou zvláště oblíbené mezi majiteli iPhonů. S výběrem Apple Watch vám poradíme v samostatném článku.

Výhody a nevýhody
  • Užitečné v každé situaci
  • Z velkého výběru si vybere každý
  • Nezklamou funkcemi, vlastnostmi ani designem
  • Chybí pokročilé sportovní funkce
Sportovní chytré hodinky

Sportovní chytré hodinky

  • Pokročilé sportovní funkce pro plánování, měření i vyhodnocení tréninků
  • Sportovní vzhled a řemínek pro snadné odvedení potu
  • Zvýšená odolnost vůči prachu, vodě i vnějšímu opotřebení

Přestože fyzickou aktivitu monitorují takřka všechny chytré hodinky, sportovně zaměřené modely nabízí ty vůbec nejpokročilejší funkce pro zaznamenávání, podrobné analyzování a komplexní plánování aktivity i regenreace. Vedle běžných chytrých funkcí se častěji setkáme také s integrovanými navigačními systémy, možností připojit externí senzory či zvýšenou odolností vůči nepříznivým vlivům. Do této kategorie lze zařadit také outdoorové chytré hodinky, které si poradí i s extrémíni přírodními živly. Mezi sportovními hodinkami má zvláštní postavení Garmin, který nabízí širokou nabídku sportovně zaměřených modelů, s jejichž výběrem vám pomůže náš samostatný průvodce. Ačkoliv od sportovně zaměřených hodinek lze odlišit sporttestery, výrobci i e-shopy tyto kategorie většinou spojují.

Výhody a nevýhody
  • Nejpokročilejší funkce pro sportovní aktivity
  • Lze připojit externí senzory včetně hrudního pásu
  • Zvýšená odolnost vůči vnějším vlivům
  • Sportovnější až vojenský vzhled se méně hodí do společnosti
Stylové chytré hodinky

Stylové chytré hodinky

  • Velmi elegantní, decentní, vhodné i do společnosti
  • Vyrobeno z luxusních materiálů se smyslem pro detail
  • Včetně základních chytrých a sportovních funkcí

Stále častěji se lze setkat s kategorií stylových chytrých hodinek, která vyniká decentním vzhledem a elegancí, takže se hodí třeba i ke společenskému obleku. Stylové chytré hodinky se mnohdy pyšní prémiovými materiály jako je kov nebo kůže a pozadu nezůstávají ani v oblasti funkcí. Samostatnou kategorií jsou tzv. hybridní chytré hodinky, které kombinují mechanické ručičky s chytrými funkcemi a často také skrytým displejem, jenž se objeví jen v případě potřeby.

Výhody a nevýhody
  • Častější prémiové materiály
  • Typicky menší a tenčí konstrukce
  • Designem zaujmou vás i vaše okolí
  • Pokročilejší funkce často chybí
  • Případný kožený nebo kovový řemínek není vhodný na sport
Chytré hodinky pro děti

Chytré hodinky pro děti

  • Pro menší obvod zápěstí
  • Často vybaveny lokátorem
  • Mnoho barev a motivů

Dětské chytré hodinky, podobně jako hodinky pro seniory, nabízí možnost mít své nejbližší neustále na dosah. Tyto modely jsou nejčastěji vybaveny GPS s možností lokalizace dítěte, zatímco SOS tlačítko umožňuje okamžité zavolání pomoci. Často narazíme také na (video)hovory či posílání SMS zpráv skrze vloženou SIM kartu. Díky výrazně zjednodušenému ovládání a designu přizpůsobeném dětem, si vaše ratolesti hodinky snadno zamilují.

Výhody a nevýhody
  • Zabezpečí vaše blízké
  • SIM karta pro video(hovory) a SMS zprávy
  • Jednoduché ovládání a líbivý design
  • Pro dětskou ruku trochu rozměrnější
  • Oproti jiným hodinkám méně funkcí

Jaké chytré hodinky pro děti?

Dětské chytré hodinky jsou do značné míry speciální kategorií, která se liší od všech ostatních. Místo důrazu na co nejširší výbavu v oblasti univerzálních, sportovních a zdravotních funkcí, se dětské modely vyznačují citelně limitovanějšími funkcemi, které se většinou snaží nahradit mobilní telefon. Z toho vychází snaha dětských hodinek nabídnout co možná nejefektivnější zprostředkování kontaktu. Proto se často setkáváme s možností vložit SIM kartu a zpřístupnit tak volání či SMS, případně hlasové zprávy nebo dokonce videohovory. Možnost jakéhokoliv obtěžování přitom standardně znemožňuje automatický zákaz přijímání hovorů z neznámých čísel.

Ještě zajímavějších funkcí se dočkáme v oblasti zabezpečení. Základním stavebním kamenem je zde integrovaná GPS či jiný družicový systém, který umožní lokalizaci polohy dítěte kdekoliv a kdykoliv. Vybrané modely přitom zvládnou i vytvoření bezpečných zón (škola, kroužky, příbuzní…), při čemž hodinky nás upozorní při opuštění těchto oblastí. Neméně důležitá je funkce SOS, která typicky umožní okamžité vytočení nouzového kontaktu prostřednictvím stisknutého tlačítka.

Jisté rozdíly mohou být také ve velikosti a váze, což v kombinaci s drobným zápěstím dítěte není zanedbatelným faktorem. Zohlednit bychom měli také design, při čemž některé modely nabízí více barevných variant či dokonce vzhledy vycházející z pohádek, filmů a seriálů.

Dětské modely rády šetří také na technologii displeje, a opomíjí tak dražší AMOLED panel, který je hojně rozšířený u jiných kategorií hodinek. Důvodem je jak vyšší pravděpodobnost ztráty či rozbití ze strany dítěte, tak snaha stlačit cenu na co nejnižší hodnotu. To se u dětských chytrých hodinek ostatně daří a cenovku častokrát najdeme v rozmezí 2000 až 3000 Kč. Nemalé rozdíly najdeme také v oblasti výdrže baterie, která se pohybuje od 1-2 dnů (u hodinek zaměřených na bezpečí) až po celý rok (u hodinek bez volání a GPS).

Má-li vaše ratolest mobilní telefon, který vedle kontaktu umožňuje také GPS lokalizaci, zaujmout by vás mohly zejména chytré hodinky zaměřené na měření fyzické aktivity. Díky tomu budete vědět, zda dítěti naplánovat víkendový výlet kvůli nedostatku pohybu, při čemž dítě je k aktivitě motivováno i samotnými hodinkami prostřednictvím různých odměn (například odemčením her). Právě na tuto oblast se zaměřují chytré hodinky (někdy označované jako náramek) Garmin vívofit jr, které však na druhé straně nenabízí žádné možnosti kontaktu či zabezpečení.

Zajímají vás konkrétní tipy? Pak se rozhodně podívejte na trojici námi vybraných modelů, které najdete v článku Nejlepší chytré hodinky roku 2024.

Přestože výběr správného modelu může zabrat nějaký čas, jedná se o investici, která se zpravidla vyplatí. Po přečtení tohoto průvodce máte všechny podstatné informace, které potřebujete pro výběr chytrých hodinek odpovídajících vašim představám. Nic vám proto nebrání kliknout na zelené tlačítko níže a prohlédnout si naši širokou nabídku modelů, u kterých mnohdy najdete také samostatný článek. Zajímají-li vás tipy na konkrétní hodinky, rozhodně si nenechte ujít ani článek Nejlepší chytré hodinky roku 2024.

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon