Zobrazit katalog

Jak vybrat domácí kino

Domácí kino nejsnáze vyberete, pokud začnete televizí. Podle televize pak zvolíte vhodné ozvučení a případně i video přehrávač. V našem článku vám krok za krokem poradíme, jak jednotlivá zařízení vybrat s ohledem na rozměry vašeho obýváku a na co si dát před koupí pozor.

Jak vybrat domácí kino

Jak vybrat domácí kino – OBSAH

  1. Jak vybrat domácí kino?
  2. Jak velkou televizi mám zvolit?
  3. Jaké rozlišení televize je ideální?
  4. Jaké televizní technologii mám dát přednost?
  5. Projektor: je vhodný pro domácí kino?
  6. Dilema výběru prostorového zvuku: reprosystém nebo soundbar?
  7. Jak vybrat reprosystém?
  8. Pro majitele reprosystémů: jak vybrat receiver
  9. Jak vybrat soundbar?
  10. Jak vybrat Blu-ray přehrávač?

Jak vybrat domácí kino?

Při výběru domácího kina je nejdůležitější vzít v potaz, jak velký je váš obývací pokoj a kam všude by se daly umístit reproduktory. Podle toho zvolíte nejen úhlopříčku televize, ale i vhodné ozvučení.

Jak velkou televizi mám zvolit?

Velikost vaší ideální televize se odvíjí podle vzdálenosti mezi televizí a místem, kde budete sedět. Proto si vezměte třeba svinovací metr a vzdálenost si změřte.

Moderní televize

Naměřenou hodnotu pak porovnejte s údaji v této tabulce a budete mít jasno, kolik palců by ideálně měla mít vaše budoucí televize.

Úhlopříčka   Rozlišení   Doporučená pozorovací vzdálenost v metrech*
22" / 55 cm  HD Ready 1,2
Full HD 0,9
28" / 71 cm HD Ready 1,6
Full HD 1,1
32" / 81 cm HD Ready 1,8
Full HD 1,3
40" / 101 cm 4K 0,8
Full HD 1,6
42" / 106 cm 4K 0,8
Full HD 1,7
48" / 121 cm 4K 0,9
Full HD 1,9
50" / 127 cm 4K 1,0
Full HD 2,0
55" / 139 cm 4K 1,1
Full HD 2,2
60" / 152 cm 4K 1,2
Full HD 2,4
65" / 165 cm 4K 1,3
Full HD 2,6
70" / 177 cm 4K 1,4
Full HD 2,8
75" / 190 cm 4K 1,5
Full HD 3,0
78" / 198 cm 4K 1,5
Full HD 3,1
88" / 224 cm 4K 1,7
Full HD 3,5
* Hodnoty jsou vypočítány na základě úhlopříčky a rozlišení obrazovky TV.

Jaké rozlišení televize je ideální?

Tenhle dotaz vás určitě napadl ve chvíli, kdy jste si v tabulce všimli, že i rozlišení má vliv na ideální vzdálenost. A je to pravda. Pokud totiž budete sedět příliš blízko u televize s nízkým rozlišením, uvidíte jednotlivé obrazové body (pixely), což u domácího kina, u kterého je smyslem prvotřídní zážitek, samozřejmě vidět netoužíte. Proto se vyplatí (nejen) na nižší vzdálenosti investovat do vyššího rozlišení.

4K

Pojďme se ale nyní podívat na jednotlivá rozlišení trochu blíže:

HD Ready (720p)

Televize s rozlišením HD Ready mají výhodu v nižší pořizovací ceně. HD Ready televize jsou dobré třeba do kuchyně, kde si vaření krátíte sledováním zpráv, ale pro domácí kino je tento formát prakticky nepoužitelný.

Full HD (1080p)

Je pro domácí kino již adekvátní formát. Obraz je dostatečně kvalitní a ostrý a vy si při sledování můžete vychutnat spoustu detailů. Výhodou je také snadná dostupnost obsahu: na filmy ve Full HD rozlišení můžete koukat z běžných Blu-ray disků, rovněž u drtivé většiny internetových televizí narazíte na rozlišení 1080p.

Ultra HD/4K (2160p)

Aktuálně nejpokročilejší rozlišení videa. Výhodou 4K televize je dechberoucí detailnost obrazu, jenž je pro domácí kino jako stvořený. Dnes již seženete spoustu filmových hitů ve 4K rozlišení na speciálních 4K Blu-ray discích (ty jsou obvykle označené). Bohužel, se 4K obsahem na internetu je to uz horší, nicméně průkopníkem v této oblasti je například Netflix. Je však jen otázkou času, kdy Ultra HD pronikne naplno i do světa internetových televizí.

iFilmy ve 3D
Filmy rovněž můžete sledovat ve 3D. K tomu potřebujete televizi podporující tuto technologii (to jsou dnes již skoro všechny lepší modely), 3D Blu-ray přehrávač, filmy na 3D Blu-ray discích (stejně jako Blu-ray disky s rozlišením 4K jsou speciálně označené i 3D Blu-ray disky) a samozřejmě 3D brýle.

Jaké televizní technologii mám dát přednost?

Na tuto otázku neexistuje univerzální správná odpověď, jelikož každá technologie nabízí své výhody a nevýhody, a záleží tak na vašich osobních preferencích.

Klasické LCD televize přeskočíme, jelikož ty se širokými uhlopříčkami, jež jsou nezbytné pro domácí kino, se již prakticky nevyrábí. Proto rovnou přejdeme na LCD televize s LED podsvícením, označované jako LED televize. Jejich výhodou je ostrý obraz a vysoký jas, pokud je televize navíc obohacená o technologii Quantum Dot, nabízí i pěkné barvy. Obecnou nevýhodou LED televizí je ne úplně kvalitní černá barva a nižší kontrast v porovnání s OLED televizemi. 

Černá barva u LCD a OLED
Ukázka rozdílu kvality černé barvy u LCD a OLED technologia. LED televize, jakožto LCD panely podsvícené LED diodami, spadají na tomto příkladu pod LCD.

OLED televize, jak již bylo zmíněno, se mohou pochlubit krásnou černou barvou a samozřejmě i širokým kontrastem. Nevýhodou je komplikovaná a nákladná výroba OLED displejů, což se promítá do vysoké ceny těchto televizí.  

iPřečtěte si také, jak dopadlo naše srovnání QLED TV a OLED TV.

Projektor: je vhodný pro domácí kino?

Projektor pro domácí kino samozřejmě vhodný je. Ideálně, pokud je to přímo projektor pro domácí kino. K úplnosti tedy ještě musíte dokoupit plátno, ale pak už vám nic nebrání sledovat filmy na projektoru.

Velká výhoda projektoru je atmosféra: při sledování filmů na plátně máte pocit, jako byste byli ve skutečném kině. Navíc pokud na film koukáte s rodinou či přáteli, stává se takové sledování regulérní společenskou událostí.

Rodina v domácím kině

Nevýhodou je, že projektor má omezenou životnost projekční lampy a případně i barevných filtrů, takže není úplně vhodný pro běžná sledování, například když máte televizi puštěnou jako kulisu k žehlení. Ale zase se nebojte, že vám komponenty v projektoru do roka odejdou, pár stovek projekcí by měly bez problémů zvládnout. Není však od věci si k projektoru pořídit i televizi na sledování TV vysílání.

iVíce detailnějších informací ohledně výběru projektoru najdete v našem článku Jak vybrat projektor.

Dilema výběru prostorového zvuku: reprosystém, nebo soundbar?

Zde záleží na velikosti vaší místnosti, kam domácí kino umístíte. Pokud máte třeba menší obývák, můžete zvolit menší reprosoustavu (třeba 3.1kanálovou) nebo soundbar. Současné soundbary disponují prostorovým zvukem natolik kvalitním, že má rozhodně smysl je do výběru zařadit. Oproti většině reprosoustav jsou soundbary bezdrátové, navíc spousta z nich se může pochlubit zajímavým designem, takže plní i dekorativní funkci.

Pokud máte větší místnost, tak zde asi nemá moc smysl váhat nad pořízením reprosoustavy. Soundbary za poslední roky sice dosáhly velkého zlepšení, ale i ty nejkvalitnější modely se ohledně prostorového zvuku lepším reprosoustavám nevyrovnají. O výběru reprosoustav a soundbarů si ještě povíme více a konkrétněji.

Jak vybrat reprosystém?

Při výběru reprosystému pro domácí kino je nejdůležitějším kritériem počet kanálů, podle kterého zjistíte, kolik reproduktorů v sadě je. Pokud je sestava třeba 5.1kanálová, znamená to, že má šest reproduktorů: jeden centrální reproduktor, čtyři satelity a jeden subwoofer.

Běžné rozestavení 5.1kanálového systému vypadá následovně: centrální reproduktor se umístí k televizi a čtyři satelity, většinou ve formě beden či sloupků, se rozmístí do čtyř rohů místnosti. Subwoofer, který slouží k produkci basů, se standardně pokládá na podlahu přímo pod televizor. Každý silný náraz či výbuch ve filmu zasáhne přes podlahu díky subwooferu i diváka, což zvyšuje požitek ze sledování.

iVíte, že…
Drtivá většina reprosystémů k videu obsahuje i Blu-ray přehrávač, a proto sety reprosoustav s Blu-ray přehrávačem najdete také v kategorií Domácí kina?

Podobně jako u reprosystému 5.1 to vypadá i u všech soustav, které mají první počet kanálů lichý, jako například 7.1 či 3.1.

Reprosoustava 3.1
Ukázka možného rozmístění reprosoustavy 3.1. Z příkladu lze snadno vyvodit, proč je tento reprosystém ideální do menších obýváků.

Existují však i reprosoustavy se sudým počtem kanálů, třeba 4.1. V takovém případě může chybět centrální reproduktor nebo se může rozestavění satelitů lišit. Je proto dobré podívat se na fotografie konkrétní soustavy, abyste zjistili, jaké reproduktory obsahuje.

A kolikakanálovou soustavu do obýváku zvolit? Zde záleží na konkrétních rozměrech místnosti. Do středně velkých obýváků je ideální 5.1kanálová soustava. Do menších obýváků, například v běžných panelákových bytech, se zase hodí 2.1kanálový systém bez zadních satelitů či soustava 3.1 či, kdy dáte klasický reproduktor pod televizi a dva reproduktory k pohovce. V rozlehlých obývácích se omezovat příliš nemusíte a klidně můžete vybrat sadu 7.1.

Pro majitele reprosystémů: jak vybrat receiver

Spousta televizí dnes již umí vyprodukovat prvotřídní zvuk, ale do toho úplně dokonalého zvuku jim stále něco chybí a asi vždy i chybět bude. Proto se může snadno stát, že potenciál repro soustavy tak zůstane nevyužit. To je situace, kdy na scénu nastupují vícekanálové receivery (nezaměňovat se stereo receivery, ty slouží primárně k poslechu hudby).

Vícekanálové receivery jsou přístroje, jež můžeme chápat jako (nejen) zvukové transformátory. Receivery přes HDMI přijímají zvuk z televize a následně jej upravují, zkvalitňují a distribuují do reproduktorů domácího kina.

Vybrat receiver je jednoduché: kolikakanálovou repro soustavu máte, tolika kanály by měl receiver minimálně disponovat. Rovněž by měl plus mínus odpovádat maximální výkon (W) receiveru maximálnímu výkonu reprosystému, aby se obě zařízení zbytečně nevyšachovala.

Jak vybrat domácí kino

Dál už je to brnkačka: čím víc zvukových technologií receiver podporuje, tím lépe. Některé nové receivery přehrávají i Dolby Atmos, což je aktuálně nejlepší zvuk, jaký můžete z domácích reproduktorů slyšet.

Jak vybrat soundbar?

Pokud jde o počet reproduktorů, kterými soundbar disponuje, tak je to stejné jako v případě reprosoustav. 2.1kanálový soundbar má dva reproduktory + subwoofer, soundbar 5.1 zase pět reproduktorů + subwoofer atd. Většina soundbarů má subwoofer odděleně, ten se stejně jako u reprosystémů umísťuje na zem pod televizi.

Je třeba zmínit, že čím víc má soundbar reproduktorů, tím je prostorový zvuk rozmanitější, protože každý reproduktor má vlastní úhel směřování zvuku a specifickou funkci, což přispívá k barvitějšímu přednesu.

U vícekanálových soundbarů se na reproduktory rozhodně zaměřte: každý výrobce by měl u popisu jednotlivých modelů upřesnit, jak jednotlivé typy reproduktorů fungují, a nezřídka se setkáte i s nákresy, jak prosotorový zvuk z reproduktorů po místnosti proudí. Na základě toho si již dokážete udělat představu, jak by konkrétní soundbar fungoval u vás doma, což je údaj, podle kterého si již dokážete vybrat.

Jak vybrat domácí kino

Soundbary také disponují různými funkcemi, které reprodukci zvuku zlepšují. Například kvalitnější soundbary se dokáží akusticky adaptovat na vaši místnost a dodávat prostorový zvuk šitý na míru vašemu obýváku. Pokud se rozhodnete utratit vyšší částku, lze vám soundbar s takovou funkcí jen doporučit.

Jak vybrat Blu-ray přehrávač?

Pokud si stavíte domácí kino sami nebo jste se rozhodli pro soundbar, dostanete se do situace, kdy je třeba pořídit samostatný Blu-ray přehrávač.

iPokud vás zájímá více o historii a vývoji formátu Blu-ray, tak se přečtěte náš článek Co je Blu-ray?

Vybrat Blu-ray přehrávač je snadné: každý Blu-ray přehrávač si poradí s běžnými Blu-ray disky, a pokud chcete koukat na filmy v rozlišení Ultra HD/4K, stačí si jen ověřit, zda je toho vámi vybraný model schopen. Takovou informace zjistíte v popisku produktu. Jestli chcete koukat na filmy ve 3D, stejně jednoduše ověříte i podporu 3D.

Závěrečná rekapitulace, jak vybrat domácí kino:

  • Vyberte televizi. Zjistěte si sledovácí vzdálenost a vyberte LED či OLED televizi s ideální úhlopříčkou, 4K rozlišením a HDR.
  • Zvolte zvukové zařízení. Do menšího obýváku zvolte soundbar či menší reprosystém, do většího obýváku vícekanálovou reprosoustavu.
  • Blu-ray přehrávač musí přehrávat 4K rozlišení.
Sonos Beam 3.1 Surround set černý - Domácí kino Doručení zdarma
Alzaboxy i prodejny
Sonos Beam 3.1 Surround set černý
Domácí kino Sonos Beam + Sonos SUB 3rd Gen. černý
33 590,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SON010a
77" Samsung QE77S95D - Televize Doprava
zdarma
5,0
77" Samsung QE77S95D
Televize - SMART, OLED, 195cm, 4K Ultra HD, 100 / 120 Hz (144 Hz - herní režim), HDR10+, duální tuner, DVB-T2/S2/C, 4× HDMI, 3× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, hlasové ovládání, přehrávání 360° videa, Apple Airplay 2, párování s mobilním zařízením, Tizen, VESA 400×400, Dolby Atmos, matný obraz, en. třída F
89 990,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 15.12.2024
Objednací kód: WR175k7
4,9 76×
65" TCL 65C745 + 3 roky záruka po registraci
Televize - Google TV, QLED, 165cm, 4K Ultra HD, 100 / 120 Hz (240 Hz - herní režim), HDR10+, Dolby Vision, lokální stmívání, DVB-T2/S2/C, 4× HDMI, 1× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Chromecast, Miracast, HbbTV 2.0, hlasové ovládání, Google Assistant, Apple Airplay 2, párování s mobilním zařízením, VESA 300×300, repro 30 W, Dolby Atmos, Dolby Digital AC4, DTS HD, matný obraz, en. třída G
+2 dárky v hodnotě 5 490,-
19 990,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WK690f3a4b1
4,4 24×
Samsung The Freestyle SP-LFF3C
Projektor DLP LED, Full HD, nativní rozlišení 1920 × 1080, 16:9, svítivost 230 ANSI lm, USB-C, Bluetooth, WiFi, HDR, reproduktory
Koupit s kódem ALZADNY25 14 949,-
19 932,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WS111
Epson EB-L260F - Projektor Doprava
zdarma
4,7
Epson EB-L260F
Projektor laser, Full HD, nativní rozlišení 1920 × 1080, 16:9, svítivost 4600 ANSI lm, kontrast 2500000:1, HDMI 2.2, VGA, LAN, WiFi, reproduktory
Super cena
36 990,- Ušetříte 1 300,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: WX247a03b1
5,0
LG S90TR
SoundBar - 7.1.3, o výkonu 670 W, aktivní bezdrátový subwoofer, HDMI (1× vstup, 1× výstup), optické digi audio (1× vstup), Bluetooth, Wi-Fi, USB, Dolby Atmos, DTS: X, Spotify, Apple Music, ovládání přes zařízení s iOS nebo Androidem, dálkový ovladač
19 990,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: JLG502d5
4,8 38×
Samsung HW-C450
SoundBar - 2.1, o výkonu 300 W, aktivní bezdrátový subwoofer, optické digi audio (1× vstup), Bluetooth, USB, přehrávání USB flash, DTS: X, Dolby Digital, dálkový ovladač
4 399,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WR624b
4,7 31×
Sony HT-S20R
Domácí kino 5.1 zvukový systém, výkon 400W, samostatný subwoofer, Dolby Digital, režimy Kino/Hudba/Standard a Auto, zesilovač S-Master, HDMI s podporou ARC, USB vstup, Bluetooth, optický digitální vstup, analogový vstup, barva černá
Koupit s kódem ALZADNY5 4 741,-
Cenová bomba
4 990,- Ušetříte 1 000,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GS401s6
4,6 30×
Sony BDP-S6700B
Blu-Ray přehrávač - stolní, přehrává Blu-Ray, CD a DVD, podpora AVI, JPEG, MKV, MPEG1, MPEG2 a MPEG4, DLNA, ethernet, HDMI, koaxiální audio výstup, USB a WiFi
4 199,-
Na objednávku – termín upřesníme 1 ks
Očekáváme 08.12.2024
Objednací kód: GS500v3
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon