Držáky slouží k pevnému a bezpečnému uchycení vašeho mobilního telefonu. Nejčastěji se s nimi setkáváme v autech, hodí se ale i na kolo či motorku, příležitostí pro použití držáků mobilních telefonů je však výrazně více. Držáky jsou na trhu jak univerzální, tak takové, jež jsou určeny přímo pro daný typ mobilního telefonu. Do této kategorie můžeme zařadit rovněž nejrůznější stativy a selfie tyče, které vám pomohou získat lepší fotografie.
Použití držáků na mobilní telefony je stejně staré jako používání mobilních telefonů samých. Primárně bylo jejich hlavním účelem, aby byl telefon dostupný při použití s hands-free sadou. V dnešní době chytrých telefonů tento způsob použití zůstává, přibyl ale další, neméně důležitý: Mnoho uživatelů telefony používá jako GPS navigaci při řízení. Z toho plynou i nároky na držák samotný. Telefon musí držet pevně, zároveň by měl být nastavitelný co do úhlu tak, aby bylo dobře vidět na displej.
Na výběr máte ze tří způsobů uchycení držáku telefonu k palubní desce.
I v tomto případě jsou tři způsoby.
Pokud víte, že potřebujete telefon v autě nabíjet, poohlédněte se po nabíječce, která to umí. Na trhu jsou takové, které mají přímo integrované nabíjení (buď s konektorem microUSB, novějším USB-C nebo Lightning v případě iPhonů). Existují také nabíjecí držáky do auta s podporou bezdrátového nabíjení.
Účel držáků na kolo či motorku je velmi podobný jako u držáků na mobilní telefony do auta, tedy mít při jízdě telefon dostupný, ať už kvůli navigaci, nebo hands-free. Mění se však způsob uchycení. Obvykle se upevňují na řídítka. Telefon se do nich upevňuje pomocí čelistí (dvou nebo čtyř), do nichž se přístroj nacvakne. Na trhu je i varianta speciálních ochranných pouzder na telefon, která jsou přímo určena k uchycení na kolo či motorku. Kromě upevnění tak nabízejí i ochranu proti poškrábání či vlhkosti.
Pokud používáte pouze držák samotný, tak nikoliv. Rozhodně se tak vyplatí mít telefon v ochranném pouzdře určeném pro sportovní účely nebo použít kombinaci pevného krytu a ochranného skla či fólie.
Je součástí vaší práce být neustále na telefonu? Poloha přístroje položeného vodorovně na stole nemusí každému vyhovovat. Díky stolním držákům si telefon můžete postavit tak, abyste na displej telefonu dobře viděli. Zajímavou variantou jsou i nabíjecí stojánky, které udrží váš telefon ve svislé poloze a zároveň jej nabijí.
To samozřejmě záleží na typu držáku. Některé mají širokou základnu, ty, které by mohly být potenciálně vratké, výrobci vybavili přísavkou. Ta se postará o to, aby telefon zůstal tam, kde má.
Se stativy se běžně setkáváme jako se součástí fotografické výbavy. Protože se ale výrazně zlepšují fotografické možnosti mobilních telefonů, stávají se součástí výbavy i těch, kdo dávají přednost focení na mobilní telefon. Jejich účel je v obou případech stejný – udržet telefon bez hnutí, a zabránit tak rozmazání a neostrosti snímků, které snadno vzniknou jemnými vibracemi rukou. Stativy pro mobilní telefony jsou konstruovány tak, aby se do nich daly telefony uchytit, nemohou totiž využívat klasického upevnění pomocí standardizovaného šroubu, jak jsme zvyklí u fotoaparátů. Vybírejte tedy pouze takové stativy, které disponují tzv. upínací destičkou, případně si můžete pořídit adaptér, který lze připojit i ke klasickému stativu, primárně určenému pro fotoaparáty.
V případě stativů není nutné znát přesné rozměry telefonu. Upínací destičky bývají univerzální a rozměrům vašeho telefonu se přizpůsobí.
Stejně jako stativy, i selfie tyče slouží k tomu, aby byly vaše fotky co nejlepší. Umožní vám lepší uchopení telefonu, díky němuž můžete najít nové, často nečekané úhly. Selfie tyč, jak již název napovídá, nabízí pohodlnější fotografování autoportrétů. Některé selfie tyče mají rozložitelnou rukojeť, z níž vytvoříte trojnožku (tripod), která jednoduše nahradí stativ.
Důležitým parametrem je typ rukojeti samotné. Měla by se dobře držet, neměla by klouzat. V tom vám pomůže protiskluzová (např. gumová) vrstva na rukojeti. Podstatná je i váha. Ideální je kolem 80 až 100 g. To není nic, z čeho by vás hned začala bolet ruka, a zároveň je selfie tyč dostatečně robustní, aby se vám v ruce netřásla. Nezapomínejte ani na to, že vybraná selfie tyč nemusí být kompatibilní s vaším mobilním telefonem. Často bývají univerzální, přesto je dobré kompatibilitu prověřit.
Stabilizátory jsou nezbytností, pokud chcete na mobil natáčet efektní snímky, které se blíží profesionální kvalitě. Pomáhají vyrovnávat vibrace, které negativně ovlivňují kvalitu výbavy. Stabilizátor většinou stačí uchopit jednou rukou a ten už se pak o všechno postará. Ať už natáčíte vlogy, dokumentární záběry nebo jen chcete hezká videa z dovolené, stabilizátor by ve vaší výbavě neměl chybět.
Stabilizátory k telefonu často bývají elektronické. Proto je třeba sledovat kromě kompatibility s vaším telefonem také kapacitu baterie. Vhod přijde také sledovat, na kolika osách stabilizátor stabilizuje. Pro maximální kompenzaci třesu hledejte stabilizátor se stabilizací na třech osách, a to v 360°. Pro statičtější záběry budou stačit osy dvě.