Fén na vlasy by měl být nedílnou součástí vybavení každé koupelny. Pomůže vám rychle vysušit vlasy, ale i vytvořit dokonalý účes. Na trhu existuje obrovské množství fénů. Ionizační fény, fény s různým příkonem i nastavením teploty, a dokonce i s různou délkou přívodního kabelu. Jaký vysoušeč vlasů bude vyhovovat právě vám? Pomůžeme vám zorientovat se ve všech důležitých parametrech a vybrat perfektního osobního kadeřníka.
Horký vzduch vlasům nesvědčí. A tak by jejich fénování nemělo zabrat více času, než je nutné. Proto je důležité zaměřit se při výběru fénu na jeho příkon. Příkon totiž určuje kromě spotřeby elektrické energie i výkonnost motoru. Čím vyšší výkon motoru, tím kratší doba je nutná k vyfénování vlasů do sucha. Vlasoví stylisté doporučují vybírat z fénů s příkonem nad 1 750 W. Majitelům jemných či krátkých vlasů bude takový příkon bohatě stačit. Pokud máte husté či dlouhé vlasy, vybírejte z fénů s příkonem nad 1 750 W, ideálně kolem 2 000 W.
Pokud máte zásuvku dál od místa, kde se potřebujete fénovat, určitě se při výběru nezapomeňte podívat na délku napájecího kabelu. Ta se zpravidla pohybuje od 1,8 do 3 metrů.
Některé fény mají na rozhraní kabelu a rukojeti závěsné poutko. To se vám může hodit v případě, že nemáte v koupelně příliš místa nazbyt. Fén můžete zavěsit na háček například na vnitřní stranu dvířek koupelnové skříňky či na stěnu, a tak uvolnit místo v poličce.
Další vychytávkou je otočný kloub napájecího kabelu, kterým prodloužíte jeho životnost. Kabel se při fénování nekroutí a neláme, a tak nehrozí poškození vnitřních spojů kabelu.
U některých fénů se můžete setkat s šikovnou funkcí automatického navíjení napájecího kabelu, jakou jsou vybaveny například vysavače. Ta kabel jednoduše schová do útrob fénu.
Při výběru fénu zkontrolujte i umístění ovládacích prvků fénu. Tlačítka by měla být umístěna tak, abyste byli schopni ovládat fén jednou rukou, ale zároveň omylem nepřepínali tlačítka během fénování. Vyhnete se tak zbytečným nervům při každodenním vysoušení vlasů.
Některé fény jsou na míru přizpůsobené pravákům, jiné zase levákům. Pokud jste zvyklí střídat při fénování ruce, vybírejte mezi fény s univerzálním umístěním ovládacích prvků na středu rukojeti fénu.
Pokud máte delší vlasy a fénování vám zabere klidně 10 až 20 minut, bude vás při výběru fénu zajímat i jeho hmotnost. Manipulovat totiž několik desítek minut s dvoukilovým drobečkem může být fyzicky náročné. Proto vybírejte z lehčích fénů.
Proces ionizace má blahodárný vliv na vlasy. Díky neutralizaci kationtů jsou vlasy vlhčí, lesklejší, hladší, lépe drží svůj objem, nekrepatí se a nepovlávají všude kolem. Dlouhodobé používání fénu s ionizátorem navíc napomáhá ke správné výživě vlasů, které si drží svůj lesk a hebkost po výjimečně dlouhou dobu.
Horký vzduch proudící z fénu se používá na stylizaci a tvarování vlasů. Pokud ale chcete, aby vám vytvořený účes dlouho vydržel, je potřeba ho zafixovat. A právě k tomu slouží funkce studeného vzduchu, kterou najdete u většiny lepších fénů.
Klasické fény pro domácí použití jsou dostupné v různých cenových kategoriích a s různými funkcemi. Některé modely mohou obsahovat další funkce, jako například ionizaci, která pomáhá redukovat statickou elektřinu a zlepšuje lesk vlasů. Většina fénů má nastavitelnou rychlost a teplotu, aby uživatelé mohli přizpůsobit vysoušení svým potřebám.
Pro cestovní fény jsou typické malé rozměry a hmotnost. Mívají například sklopné držadlo, aby v zavazadle nezabraly příliš mnoho místa. Jsou ideální na občasné použití. Pro každodenní použití se ale příliš nehodí. Mají omezenou výbavu a často nemusí být šetrné k vlasům. Pokud jezdíte na služební cesty nebo několikrát do roka na dovolenou, je pro vás cestovní fén ideálním řešením.
Profesionální fény na vlasy jsou speciálně určeny pro použití v kadeřnických salonech a bývají obvykle dražší než domácí varianty. Disponují vysokým výkonem, dlouhou životností a různými funkcemi, které umožňují profesionálním vlasovým stylistům dosáhnout požadovaných výsledků. Jsou ideální pro použití v salonu nebo pro ty, kteří mají vysoké nároky na vlasový styling.
Difuzér je speciálně tvarovaný nástavec, který se připojuje ke konci fénu a má mnoho otvorů pro průchod vzduchu. Často patří k základnímu příslušenství mnoha fénů. Je ideálním pomocníkem při fénování kudrnatých vlasů. Pomáhá totiž rozptýlit teplo rovnoměrně po celé hlavě, a tak nepoškodí kudrliny. Pokud máte rovné vlasy, můžete difuzér použít ke zvětšení jejich objemu a velmi jemnému zvlnění.
Pečujte o své vlasy už při sušení a sáhněte po fénu s funkcí ionizace. Ta nejenže eliminuje nežádoucí statickou elektřinu, takže se vaše vlasy při fénování nezacuchají, ale také dodává vlasům přirozenou vlhkost, a tak zůstanou hladké a lesklé. Záporně nabité ionty proudící z fénu pomáhají zároveň i odpařovat vodu z vlasů, a proto není nutné nastavovat fén na vysokou teplotu, aby se vlasy rychleji vysušily.
Pokud součástí balení vašeho fénu není například difuzér či směrová tryska, můžete si tento typ příslušenství ke svému fénu dokoupit. Stejně tak můžete učinit i v případě, že se vám vaše původní příslušenství již opotřebilo nebo chcete vyzkoušet nějakou novinku od výrobce. Kromě speciálních nástavců pro tvarování účesu najdete v sortimentu příslušenství také různé druhy hřebenů, kartáčů, pouzder či držáků.
Při fénování probíhá úprava vlasů za vysoké teploty, což může narušit strukturu vlasů a také negativně ovlivnit jejich pevnost, lesk i vitalitu. Právě proto je vhodné při fénování dodat vlasům potřebnou ochranu v podobě různých pečujících sprejů, vyživujících olejů či hydratačních krémů, které vytvoří na vlasech ochranný tepelný štít. Ten vlasy účinně ochrání před vysokými teplotami a podpoří jejich zdraví a krásu.
Mokré vlasy jsou velmi náchylné k lámání a přesušení. Proto je nejprve prosušte vlažným vzduchem a horký vzduch používejte jen na stylizaci a tvarování účesu (a to jen po dobu nezbytně nutnou), aby se vlasy zbytečně neničily. Finální účes vždy zafixujte studeným proudem vzduchu. Vlasy se díky němu ochladí a při další manipulaci se nebudou lámat.
Ne všechny typy vlasů snesou vysoké teploty. A proto, pokud jste majiteli jemných vlasů, vybírejte fén s možností nastavení teploty, a to minimálně se dvěma, ale ideálně třemi i více stupni. Při fénování nastavte vysoušeč na nižší stupeň teploty a ani při tvarování účesu nevystavujte vlasy horkému vzduchu příliš dlouho. Horký vzduch může jemné vlasy velmi rychle poškodit a přesušit. Pokud hrdě nosíte kvalitní a pevné vlasy, můžete si dovolit tvarovat je horkým vzduchem na nejvyšší stupeň.
Fény s celokovovými topnými prvky se častěji přehřívají a teplo během fénování dodávají nerovnoměrně, což může vést k ničení vašich vlasů. Keramický modul dokáže udržet teplotu po celou dobu fénování na jednom stupni, čím chrání vlasy před poškozením.
Nastavení intenzity foukání není až tak důležité pro zdraví vašich vlasů, jako pro celkový komfort fénování. Fény s nastavitelnou volbou intenzity foukání vám umožní rychle vysušit vaše vlasy po mytí i vytvořit účes na večerní party pomalým vysoušení bez rozfoukání vlasů do všech stran. Proto je dobré vybírat mezi fény s dvěma a více stupni intenzity foukání.
Difuzér patří k základnímu příslušenství mnoha fénů. Je ideálním pomocníkem při fénování kudrnatých vlasů. Pomáhá totiž rozptýlit teplo rovnoměrně po celé hlavě, a tak nepoškodí kudrliny. Pokud máte rovné vlasy, můžete difuzér použít ke zvětšení jejich objemu a velmi jemnému zvlnění.
Koncentrátor neboli tvarovací tryska či ondulační tryska je velmi často součástí balení lepších fénů. Jedná se o nástavec s velmi tenkým a širokým koncem, který umožňuje soustředit proudící vzduch z fénu přesně tam, kam potřebujete. Koncentrátor využije každý, kdo potřebuje vytvarovat účes do dokonalého tvaru třeba přes plochý či kulatý kartáč.
Dříve či později se vám fén zanese prachem a vlasy. Aby se nesnížil jeho výkon nebo se nepřehříval a neničil vlasy příliš vysokou teplotou, je potřeba ho vyčistit. Proto je dobré sáhnout po takovém fénu, který má odnímatelnou mřížku na zadní straně. Díky ní můžete z fénu odstranit nečistoty a prodloužit tak jeho životnost.
Některé fény jsou místo klasického celokovového topného tělesa vybaveny keramickým modulem. Ten se stará o rovnoměrné rozložení teploty po celou dobu fénování, a tím vaše vlasy chrání před poškozením příliš horkým vzduchem.
Jediným bezpečnostním prvkem v útrobách fénu je tepelná pojistka. Ta automaticky vypne fén v případě jeho přehřátí a nedovolí ho opětovně zapnout, dokud se fén neochladí na provozní teplotu.
Vnitřní stěny některých fénů jsou pokryty turmalínem – minerálem, který se při vyšší teplotě elektrostaticky nabíjí a vytváří záporné ionty.
Univerzální AC motory jsou používány v profesionálních vysoušečích. Dokáží vyvíjet intenzivní proud vzduchu a vynikají dlouhou životností. Předpokládaná životnost motoru je 2 000 hodin.
Slovník pojmů