Jak vybrat herní počítač

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Herní počítače jsou navrženy tak, aby poskytovaly co nejvyšší grafický výkon. Co by mělo kvalitní herní PC obsahovat, na co se při jeho výběru zaměřit a čeho se naopak vyvarovat? Pomůžeme vám zorientovat se v nabídce herních počítačů a vybrat ten nejlepší. 

Jak vybrat herní počítač

Několik tipů pro výběr herního počítače

  1. Předem promyslete, jestli budete na PC hrát aktivně, nebo jen nárazově.

  2. Během výběru herního PC pamatujte nejen na hry současné, ale také na ty budoucí.
  3. Pokud chcete na jednom PC zároveň hrát i pracovat, vybírejte z herních PC, ne z kancelářských sestav.
  4. Ujasněte si, kolik chcete do herního PC investovat. Ceny jednotlivých modelů se liší i o několik desítek tisíc.

  5. Při nákupu herního PC nezapomeňte na finanční rezervu pro monitor a další příslušenství.

Základní parametry pro výběr herního počítače

Výkonná herní grafická karta

Grafická karta je většinou nejdražší, ale současně nejdůležitější komponenta herního počítače. Určuje totiž jeho grafický výkon. Výběr grafické karty by měl odpovídat vašim nárokům na plynulost, úroveň grafických nastavení a rozlišení her. Ideální je vždy volit z grafických karet poslední generace. Získáte tím jistotu, že za své peníze dostáváte nejlepší dostupnou technologii. Trh s grafickými kartami si rozdělují dva hlavní hráči – NVIDIA a AMD v poměru zhruba 80 ku 20 procentům.

Paměť

S rostoucí kapacitou paměti roste také výkonnostní potenciál grafické karty. U levnějších modelů lze stále vídat kapacity jako 2 nebo 4 GB, za ideál však považujeme cokoliv od 6 GB výše. Kapacity pamětí v grafických kartách nejvyšší třídy mohou dosahovat klidně i 16 nebo 24 GB. Paměť přímo neurčuje výkon grafické karty, při výběru však může zastávat funkci významného vodítka.

NVIDIA

NVIDIA je na trhu s grafickými kartami lídr. V herních počítačích jsou karty tohoto výrobce velmi rozšířené, protože pokrývají celé spektrum výkonnostních a cenových kategorií.

  • Grafické karty NVIDIA GeForce GTX – jde o starší modelovou řadu, která po stránce výkonu stačí pro méně náročné hráče maximálně ve Full HD rozlišení.

  • Grafické karty NVIDIA GeForce RTX – s grafickými kartami GeForce RTX 30 v kombinaci s technologií DLSS, kterou pohání umělá inteligence, si zahrajete ty největší herní pecky současnosti jako nikdy předtím. Ray tracing se díky fyzikálně přesnému chování světla v reálném čase postará o dechberoucí vizuální kvalitu i v těch nejnáročnějších hrách. Klíčovou roli v nabídce hrají především GeForce RTX 3060, GeForce RTX 3070 Ti nebo GeForce RTX 3080 Ti. Nejvýkonnější model v podobě GeForce RTX 3090 pak volí ti úplně nejnáročnější hráči a streameři.

AMD

Protože má AMD dramaticky nižší podíl v prodeji grafických karet, útočí především nižší cenou. Zajímavostí je fakt, že moderní herní konzole (PlayStation 5 i Xbox Series S/X) jsou kompletně postavené na komponentech od AMD. To dává do budoucna docela velkou šanci, že značná část her bude skvěle optimalizovaná právě pro AMD karty.

  • Grafické karty AMD Radeon RX 6000 – jde o řadu grafických karet, do které spadají klíčové herní produkty od AMD. Zahrnuje nejen modely se slabším výkonem, ale i ty vyloženě nabušené pro hraní až ve 4K rozlišení. Orientujte se podle číselného označení, kdy takový Radeon RX 6900 XT nabízí nejvyšší výkon v rámci nabídky AMD.

Výkonný procesor

Podle třídy herního počítače můžeme rozdělit i třídy procesorů na nižší, střední, vyšší a nejvyšší. Procesor má na plynulost her menší vliv než grafická karta, musí být však dostatečně výkonný, aby ji nebrzdil. Silná grafika a slabý procesor nebudou fungovat dobře, stejně jako nebude dobře fungovat slabá grafika se silným procesorem. Obě komponenty musí být v perfektní rovnováze, aby bylo dosaženo co nejlepšího poměru ceny a výkonu. Ze stejného důvodu je obvykle dobré vybírat procesor poslední generace.

Intel

Intel patří k absolutní špičce mezi světovými technologickými společnostmi a drží největší podíl trhu s počítačovými procesory.

  • Intel Core i3 – nižší třída procesorů Intel. Poslední generace nemá problém ani se současnými hrami, v poměrně blízké budoucnosti by však mohla představovat výkonnostní strop.

  • Intel Core i5 – zlatá střední cesta v podání procesorů Intel. Modely této řady poskytují za rozumnou cenu dostatek výkonu na všechny současné i budoucí hry.

  • Intel Core i7 – řada reprezentující vyšší třídu. Procesory Intel Core i7 si poradí s jakýmkoliv herním titulem, a navíc jim ještě zůstane dostatek výkonu, například pro online streamování.

  • Core i9 – nejvyšší třída Intel procesorů. Hodí se především do pracovních stanic. Výkonnostní nárůst ve hrách totiž není oproti řadě i7 znatelný, cenový však ano.

AMD

AMD je druhým největším výrobcem počítačových procesorů. Je to prakticky jediný velký konkurent Intelu. V roce 2017 se AMD probralo a postupně technologicky předehnalo Intel. Výsledkem bylo vydání nových řad AMD Ryzen, které si s konkurencí v ničem nezadají.

  • AMD Ryzen 5 – toto je pro změnu zlatá střední AMD cesta. Výkonnostní a cenové zařazení opět odpovídá procesorům Core i5 od Intelu.

  • AMD Ryzen 7 – procesory AMD vyšší třídy. Mají dostatek výkonu na současné a budoucí hry i na streamování nebo na hraní s vysokou snímkovou frekvencí.

  • AMD Ryzen 9 – přímá konkurence pro Intel Core i9. Velké množství jader z nich dělá skvělé procesory na práci, ne však zas tak skvělé na hraní.

  • AMD Ryzen Threadripper – prakticky serverové CPU osazené klidně 32 jádry. Nicméně díky relativně malému rozšíření mají i moderní hry poměrně slabou optimalizaci pro tak vysoký počet jader.

Značení

Procesory Intel řady i3, i5 a i7 se blíže specifikují čtyřčíslím a někdy i písmenem. První číslice udává generaci procesoru, druhá potom výkonnostní zařazení modelu. Když je na konci označení procesoru Intel písmeno, označuje nějakou speciální funkci.

  • T – takto značené modely mají sníženou spotřebu. To znamená, že jsou úsporné, méně „topí“, mají ale také menší výkon.

  • K – toto písmeno říká, že má procesor otevřený násobič, který umožňuje snadné navýšení frekvence. Modely nesoucí takové označení jsou zpravidla dražší, po přetaktování však také výkonnější.

U AMD je situace podobná, značení funguje stejně jako u Intelu. První číslice značí generaci v rámci rodiny Ryzen, druhé potom výkonnostní zařazení. Všechny modely Ryzen mají otevřený násobič, písmeno za čtyřčíslím značí něco jiného.

  • X – označuje funkci XFR, která navyšuje limit automatického přetaktování, pokud má procesor dostatečnou teplotní rezervu. Z této funkce mohou těžit především uživatelé s kvalitním chladičem.

Frekvence

Uvádí se v GHz (gigahertz) a udává rychlost procesoru. S vyšší frekvencí roste výkonnost procesoru, proto je vysoká frekvence dobrým znamením. Základní hodnoty se pohybují zhruba od 1,6 GHz do 4 GHz. Technologie Intel Turbo Boost 2.0 však u nejvýkonnějších modelů vyvíjí frekvenci až 4,5 GHz.

Jádra

Jádro je část procesoru, která odpovídá za všechny výpočetní operace. Dnešní procesory mívají jader několik, což znamená, že jsou schopny zpracovávat více úloh najednou. Optimálním základem pro herní počítač je čtyřjádrový procesor, ideální případ však zahrnuje šest nebo osm jader.

Rychlá operační paměť

Operační paměť dočasně uchovává zpracovávaná data a spuštěné programy. Pro pohodlné hraní, ale i práci, volte alespoň 8 GB, s ohledem na zvyšující se nároky her lze doporučit i 16 GB. Nejnáročnější hráče uspokojí 32 GB nebo 64 GB.

Rychlý SSD disk

Oblíbeným řešením je dnes kombinace HDD a SSD. Rychlé SSD uskladní operační systém a instalované hry, klasický pevný disk potom veškerá ostatní data. Zatímco SSD umožňuje bleskový přístup ke všem datům, HDD nabízí bezkonkurenční poměr ceny a kapacity.

Konektivita

Při výběru herního počítače hraje roli i jeho konektorová výbava. Zaměřte se zejména na video konektory a USB porty, které jsou nejpoužívanější.

  • USB – pro připojení myši, klávesnice, flash disků nebo externích disků. Kvůli vyšším přenosovým rychlostem dejte před USB 2.0 přednost konektorům USB 3.0 nebo nejnovějšímu symetrickému USB 3.1 Type-C.

  • HDMI, DisplayPort, DVI – digitální konektory pro přenos obrazového a zvukového signálu.

  • VGA – rovněž slouží k přenosu obrazu, nikoli však zvuku. Jedná se o starší analogový konektor.

  • Ethernet (LAN) – konektor pro připojení počítače k internetové nebo místní síti. Pro vyšší rychlost volte gigabitovou LAN (1 000 Mbit/s).

  • WiFi – nejmodernější specifikací je 802.11ac. Oproti 802.11 b/g/n zajišťuje vyšší rychlost a plynulejší provoz.

  • Bluetooth – k bezdrátovému připojení například sluchátek nebo reproduktorů. Tato technologie není při výběru herního počítače zásadní, může však být příjemným bonusem.

  • Pro vyšší kvalitu přenosu zvukového signálu do sluchátek a reproduktorů slouží drátové připojení skrze analogový jack. Máte-li vícekanálovou zvukovou soustavu, budou se vám hodit i čtyři konektory.

  • S/PDIF – digitální varianta audio konektoru, která pro přenos dat využívá optických vláken.

  • eSATA – ustupující technologie pro připojení externích hard disků.

  • PS/2 – starší konektor pro připojení klávesnice nebo myši.

  • Čtečka paměťových karet – umožní snadný přenos fotek z fotoaparátu nebo mobilních zařízení.

Příslušenství k hernímu počítači

Monitor

Herní monitory by měly mít nízkou odezvu (v jednotkách ms) a co nejvyšší obnovovací frekvenci, aby poskytly plynulý obraz i v akčních scénách. Lepší herní monitory mají obnovovací frekvenci 120, 144 nebo dokonce 240 Hz.

Klávesnice

Na vrcholu nabídky stojí mechanické klávesnice. Jsou to kvalitní a odolné produkty, které vydrží kdejaké nešetrné zacházení. Technologie jejich spínačů vám navíc může pomoci v kompetitivních hrách nebo zásadně vylepšit úroveň vašeho psaní. I levnější klávesnice mohou disponovat herními funkcemi jako programovatelností, nastavitelným podsvícením nebo N-Key Rollover. Více se můžete dočíst v článku Jak vybrat klávesnici.

Myš

V nabídce jsou myši drátové a bezdrátové. Výhodou bezdrátových myší je flexibilita a ergonomie, nevýhodou naopak nutnost myš dobíjet. Přesnosti ovládání pomůže vysoké DPI, lepší efektivitě při hraní potom programovatelná tlačítka. Optickou myš zvolte pro hraní na kvalitní herní podložce. Může být levnější než myš s laserovým senzorem, nevyniká však schopností fungovat na nerovném povrchu a skle.

Herní ovladače

Mezi herní ovladače patří gamepady, joysticky, volanty nebo taneční podložky.

Sluchátka

U herních sluchátek je důležité pohodlí, kvalita zvuku a případně mikrofon pro multiplayerové hraní. Z hlediska pohodlí jsou ideální headsety kolem uší. Sluchátka lze pořídit ve dvou konstrukcích:

  • Uzavřená – dobře izolují zvuk
  • Otevřená – poskytují věrnější hudební reprodukci bez zkreslení

Křeslo

U všech křesel a židlí je na prvním místě pohodlí, až potom design. Povrch může být textilní nebo z umělé kůže.

Hry

Nabídka herních titulů obsahuje vše od akčních přes sportovní až po simulátory nebo RPG.

Další příslušenství

Komponenty
Sluchátka
Reproduktory
Flashdisky

Software

Software
Antiviry

Další doplňky

Síťové prvky
TV tunery
Síťové karty

Další doplňky

Pojištění zboží
Prodloužená záruka

Herní minimum

  • Nejlevnější herní PC
  • Pro občasné hráče
  • Nové hry ve Full HD s nižšími detaily
  • Cena do 20 000 Kč

Lowendové herní počítače jsou vhodné pro hráče, kteří si chtějí zahrát nové hry, jsou ale ochotni dělat kompromisy v grafických nastaveních nebo pro ně 100% plynulost obrazu nehraje velkou roli. Jedná se o ty nejlevnější herní stroje.

Herní počítač - nižší střední třída

Nižší střední třída

  • Hraní her za dostupnou cenu
  • Pro aktivnější hráče
  • Nové hry ve Full HD se středními detaily
  • Cena do 25 000 Kč

Na těchto počítačích plynule rozběhnete aktuální hry v rozlišení 1 920 × 1 080 (Full HD) se středním grafickým nastavením. Starší hry si bez problémů vychutnáte s maximálními detaily.

Střední třída

  • Výkonnostně i cenově vyvážené sestavy
  • Pro pravidelné hráče
  • Hry ve Full HD s vysokými detaily, VR Ready
  • Cena do 30 000 Kč

Počítače s ideálním poměrem cena vs. výkon, které si vždy poradí s aktuálními herními tituly. Přináší solidní zážitek ve Full HD rozlišení s vysokým nastavením detailů.

Vyšší střední třída

  • Vyhoví i náročnějším hráčům
  • Utáhnou současné i budoucí hry
  • Hraní v QHD rozlišení s vysokými detaily, VR Ready
  • Cena do 40 000 Kč

Počítače vyšší střední třídy zvládnou nové herní tituly v rozlišení 2 560 × 1 440 (QHD) s nejvyšším dostupným nastavením detailů. Několik let nevyjde hra, kterou by takový počítač neutáhl.

Vyšší třída

  • Hraní bez kompromisů
  • Pro nejnáročnější a profesionální hráče
  • Optimální ke hraní ve 4K nebo na více monitorech, VR Ready
  • Cena do 60 000 Kč

Chcete hrát v rozlišení 4K? Nic slabšího než počítače vyšší třídy vás neuspokojí. Kromě 4K hraní lze taktéž počítat s dostatkem výkonu pro více monitorů nebo virtuální realitu.

Nejvyšší třída

  • Nejlepší z nejlepších
  • Pro nekompromisní hráče
  • Plynule utáhnou všechny současné i budoucí hry ve 4K, VR Ready
  • Cena nad 60 000 Kč

Kdo neřeší cenu a nerad dělá kompromisy, nechť sáhne po herním PC nejvyšší třídy. Takové počítače nezaskočí ani 4K rozlišení s maximálním nastavením detailů při zachování vysoké plynulosti.

Nejčastější otázky při výběru herního PC

Herní počítač nebo notebook: na čem hrát hry?

Ačkoli jsou herní notebooky lépe přenositelné, herní počítačové sestavy vynikají především v lepší přizpůsobitelnosti.

  • Komponenty lze k dosažení vyššího výkonu kdykoli upgradovat.

  • Běžný herní počítač je výkonnější než stejně drahý herní notebook.

  • Můžete si vybrat mnohem větší monitor, než je displej notebooku.

  • Komponenty stolního počítače mohou být mnohem lépe chlazeny, což se promítá v jejich delší životnosti i na taktovacím potenciálu.

Čím se liší kvalitní PC skříň od těch méně kvalitních?

Dražší skříně herních PC jsou vyrobeny z pevnějších materiálů, což se projevuje vyšší odolností, trvanlivostí a protihlukovými vlastnostmi. Ty jsou často podpořeny ještě izolačními hmotami a kvalitními ventilátory v ceně. Častými prvky kvalitních skříní jsou prachové filtry, které zamezí zanášení útrob počítače. Skříň může vydržet dlouhá léta a několik obměn interních komponent, takže se na ní skutečně vyplatí nešetřit.

Co kromě výkonu zohlednit při výběru herního PC?

Pozice pro mechaniky a disky

Protože optické mechaniky pomalu ale jistě ustupují z běžných počítačů, je vhodné se zamyslet, zda je nákup skříně s vhodnými pozicemi nutný. Pokud na počítači často přehráváte DVD nebo Blu-ray disky, určitě ano. V opačném případě můžete ušetřit místo a koupit menší nebo pohlednější skříň.

Budoucí upgrade

Mějte na paměti i možnost budoucího vylepšení. Měla by ho umožňovat jak skříň s dostatkem místa a pozicemi pro vodní chlazení, tak i zdroj s odpovídajícím výkonem nebo kvalitní základní deska.

Vzhled

Design je při výběru počítačové skříně jedním ze zásadních kritérií. Skříň by měla být kvalitní, musí se ale zároveň líbit. Počítač plní také funkci designového doplňku, takže výběr mezi agresivním herním designem, nebo minimalistickým pojetím je čistě o individuálním vkusu.

Jak zjistit, zda na konkrétním počítači rozjedu konkrétní hru?

Předtím, než utratíte za svou vysněnou hru peníze, je dobré zjistit, zda na ni má váš počítač dostatečný výkon.

  • Musíte znát hardware svého počítače, zejména počet jader a frekvenci CPU, kapacitu operační paměti a údaje o grafické kartě. K nalezení základních údajů vám postačí správa zařízení systému Windows, pro získání detailnějších parametrů můžete použít například HWiNFO. Hry na Alza.cz mají v popisku systémové požadavky, které můžete s parametry vašeho počítače srovnat.

  • Velmi pohodlný způsob srovnání nároků hry a komponent vašeho počítače představují online nástroje, jako například systemrequirementslab.com. Zadáte název požadované hry a spustíte test. Ten detekuje hardware a vrátí výsledek, který řekne, do jaké míry je váš počítač na požadovaný titul připraven.

Co jsou a jaké výhody mají Alza herní počítače?

Alza herní počítače jsou sestavy poskládané přímo našimi techniky. Samozřejmostí je použití kvalitních komponent, otestování počítače a 36měsíční prodloužená záruka.

  • GameBox – vyvážené sestavy pro všechny hráče.

  • BattleBox – ty nejlepší herní stroje současnosti vyladěné profesionály pro ten nejlepší herní zážitek a hraní ve VR.

  • Individual – díky službě Alza Individual si můžete nechat profesionálně sestavit počítač na míru.

Možná si však budete chtít vybrat a zcela samostatně sestavit vlastní počítač. I s tím počítáme, a proto jsme pro vás připravili podrobný návod, který vám pomůže sestavit počítač v 8 krocích.

Co znamená VR Ready počítač?

VR Ready počítač musí splňovat hardwarové požadavky pro hraní her ve virtuální realitě. Takové počítače mají především vysoký grafický výkon. Bez problémů tedy poslouží i při běžném hraní. Ke hraní ve VR jsou samozřejmě nutné ještě brýle pro virtuální realitu, například HTC Vive nebo Oculus Rift.

Slovník pojmů – herní PC

Ray tracing

Ray tracing je sofistikovaná metoda, která pro výpočet obrazu využívá sledování paprsků vycházejících z pozice pozorovatele. Díky tomu lze mimořádně věrně simulovat fyzikálně správné odrazy, lom světla i celkové osvětlení dané scény.

DLSS

Technologie vyhlazování DLSS (Deep Learning Super Sampling) vznikla především coby prostředek pro navýšení snímkové frekvence ve hrách pomocí výkonných tensor jader, která jsou součástí grafik řady GeForce RTX. Funguje na principu toho, že grafická karta vykresluje scénu jen s polovinou potřebných pixelů. Druhá půlka je dopočítána pomocí vylepšené neuronové sítě se strojovým učením. Výsledek je přesto ve fantastické kvalitě plného rozlišení monitoru a jen velmi těžko poznáte rozdíly. V první generaci však bylo nutné strojové učení vytrénovat na každé hře zvlášť, což bylo drahé i časově náročné.

VR Ready

Označení pro počítače, které mají dostatečnou hardwarovou výbavu na to, aby mohly být využity pro hraní her pro virtuální realitu.

Cache

Vyrovnávací paměť, která uchovává data pro jejich následný rychlý přístup. Její výhodou je velká rychlost a krátká přístupová doba. Paměť cache najdeme u procesorů, pevných disků apod.

SSHD

Hybridní disk, který je ve své podstatě pevným diskem s malým oddílem SSD cache. Jedná se o kompromis mezi drahými SSD a velkokapacitními HDD.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon