Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Nakupování budoucnosti HP + média Novinka ro(c)ku

Jak vybrat mobil

Zobrazit katalog

Aktualizováno

Mobilní telefony se liší v mnoha ohledech a vybrat ten správný nemusí být snadné. My vám poradíme, na co se zaměřit, ať už sháníte výkonný pracovní telefon, levný smartphone na běžné používání, fotomobil, nebo třeba tlačítkový mobil pro babičku. Podíváme se také na jednotlivé kategorie mobilních telefonů, důležité parametry i časté otázky a přiblížíme si pojmy jako dobrý výřez v displeji, LTE nebo třeba eSIM.

Jak vybrat mobil? Několik tipů pro výběr

 1. Rozhodněte se, jestli chcete chytrý telefon (smartphone), nebo klasický tlačítkový telefon.

 2. Na velké úhlopříčce si užijete multimedia, hry a prohlížení internetu, ale velké telefony se hůře ovládají jednou rukou.

 3. Smartphony, se kterými pořídíte krásné fotografie, vybírejte mezi fotomobily.

 4. Pro ochranu mobilu za každého počasí volte odolné modely.

 5. Telefony pro seniory disponují velkými tlačítky a dobře čitelným displejem s velkým písmem.

Jak vybrat mobil

Kapitoly průvodce mobilními telefony

Chytré telefony (smartphone)

Smartphony neboli chytré telefony nabízí velký dotykový displej při stále přijatelnějších rozměrech. Jejich základem je předinstalovaný operační systém (iOS, nebo Android) s mnoha aplikacemi včetně her. Součástí všech chytrých telefonů je integrovaný fotoaparát, hudební přehrávač, přístup na internet a další funkce usnadňující život.

Parametry chytrých telefonů

Displej

Při výběru telefonu je jedním z prvních kroků výběr velikosti displeje. Pokud budete mít telefon pouze na volání a posílání zpráv, nejspíše vám postačí i menší displej do 5,5". Pakliže se ale budete často věnovat i focení a následnému prohlížení pořízených snímků, raději volte větší rozlišení a úhlopříčku displeje, tedy alespoň 6" a více – taková úhlopříčka spolu s Full HD nebo Full HD+ rozlišením je v dnešní době koneckonců standardem. Standardem dnešních chytrých telefonů je Full HD či Full HD+ rozlišení na 5" až 6" obrazovce, u větších displejů požadujte alespoň Quad HD rozlišení (2 560 × 1 440).

Dnes jsou trendem tzv. bezrámečkové telefony, tedy zařízení s tenkými rámečky kolem obrazovky. Umožňují umístění většího displeje do stejného těla telefonu, což je praktické a dobře to vypadá. Dnes již běžný je poměr stran obrazovek 18 : 9 (nebo také 19 : 9, 19,5 : 9 apod.), nahrazující zastaralý 16 : 9. Takový telefon je protaženější, snadněji se v ruce drží i při větší úhlopříčce a lépe zobrazuje různorodý obsah.

iPhone X (září 2018 jej nahradil iPhone XS, XS Max a iPhone XR) v roce 2017 zpopularizoval vykrojení displeje neboli notch. Říká se mu také výkus či výsek a každý výrobce na něj jde trochu jinak. Někteří uvolněné místo pro displej využívají pouze jako prodloužený displej, jiní do něj přidávají optimalizované oznamovací lišty. Notch jde také často softwarově skrýt („uši“ kolem výřezu se překryjí tmavou obrazovkou), takže pokud nejste jeho fanoušek, nemusíte jej používat.

I v roce 2020 je snahou výrobců se výřezu co nejvíce zbavit. To znamená, že jej zmenšují či přetvářejí do podoby průstřelu. Někteří výrobci dokonce ukazují koncepty bez výřezu, které mají přední kamery schované do displeje. Další informace o notchi se dočtete v našem článku.

Velikosti displejů chytrých telefonů

 • 4,4" a méně – telefony s touto úhlopříčkou v dnešní době najdete jen zřídka. Mezi zástupce patří například odolný telefon Cubot King Kong Mini nebo tlačítkový EVOLVEO EasyPhone.
 • 4,5" až 5,4" – telefony s touto úhlopříčkou zvládnete bez problému ovládat jednou rukou. Jedněmi z mála zástupců této kategorie velkosti displejů jsou iPhone SE 2020 nebo Xiaomi Redmi 7A. Dříve byly tyto úhlopříčky považovány za velké, dnes už patří mezi malé, přesto mají mnoho příznivců.
 • 5,5" až 5,9" – úhlopříčka, kterou se pomalu dostáváme do mainstreamu. V této kategorii už máte hodně na výběr, ačkoliv se většinou nejedná o vlajkové lodě výrobců, nýbrž některé z nižších řad. Mluvíme zde např. o Samsungu Galaxy S10e, ale i o iPhonu 11 Pro. S ovládáním jednou rukou zde už nejspíš budete mít potíže.
 • 6" až 6,4" – u mnoha uživatelů oblíbené úhlopříčky. Nabízí dobře zvolený kompromis velikosti pro snadné ovládání a sledování filmů, hraní her, surfování na internetu a další činnosti. Některé telefony s těmito úhlopříčkami mají tak kompaktní rozměry, že jsme je začlenili do článku Nejlepší mini telefony pro rok 2020.
 • 6,5" a více – smartphony, které byly dříve považovány za obrovské. Dnes ale mají díky tenkým rámečkům přijatelné rozměry. Na velké ploše se vše dělá příjemněji a vydrží déle, protože se do nich vejde větší baterie.

Pokud si myslíte, že velká úhlopříčka znamená velké zařízení, dnes už tomu tak nemusí být. Mnoho mobilů má rámečky zredukované na minimum, takže se do téměř stejně velkého těla vejde větší displej. Následující obrázek znázorňuje dva mobily o podobné výšce. Ten vpravo má ale díky tenčím rámečkům výrazně větší displej.

Podívat se pak můžete i na následující tabulky.

Příklady telefonů s velkými rámečky:

Telefon Velikost úhlopříčky Poměr velikosti displeje k tělu Rozměry Rok vydání
iPhone 8 4,7" 65,4 % 138,4 × 67,3 × 7,3 mm 2017
Sony Xperia Z3 5,2" 70,9 % 146 × 72 × 7,3 mm 2014
iPhone 8 Plus 5,5" 67,4 % 158,4 × 78,1 × 7,5 mm 2017

Příklady telefonů s tenkými rámečky:

Telefon Velikost úhlopříčky Poměr velikosti displeje k tělu Rozměry Rok vydání
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
6,9" 89,9 % 166,9 × 76 × 8,8 mm 2020
iPhone 11 Pro 5,8" 82,1 % 144 × 71,4 × 8,1 mm 2019
Xiaomi Mi Note 10 Pro 6,47" 87,8 % 157,8 × 74,2 × 9,7 mm 2019
iPhone 11 6,1" 79 % 150,9 × 75,7 × 8,3 mm 2019
iPhone 11 Pro Max 6,5" 83,7 % 158 × 77,8 × 8,1 mm 2019


Jak lze vidět, displeje v některých případech povyrostly o hodně, avšak samotné telefony mnohdy nikoli. Např. loňský iPhone 11 Pro je o něco menší než Sony Xperia Z3 z roku 2014, i když má větší displej. Také iPhone 8 Plus s 5,5" displejem je velký telefon, novější iPhone 11 Pro Max je ale stejně velký (dokonce ještě o něco málo menší), obrazovku má však 6,5palcovou.

Pokud tedy u displeje vidíte velkou úhlopříčku, nemusí to hned znamenat, že kupujete velké pádlo. Mrkněte na rozměry celého smartphonu. Možná zjistíte, že telefon s 6" displejem je vlastně docela kompaktní zařízení.

Technologie displeje

OLED displeje jsou momentálně to nejlepší na trhu. Dělí se do dvou kategorií na základě použité matrice.

 • AMOLED – obsahují aktivní matrici. Od ostatních zobrazovacích technologií se odlišují zejména velmi věrným zobrazením černé barvy, díky němuž dosahují bezkonkurenčních kontrastů. To včetně širokých pozorovacích úhlů, nízké spotřeby baterie a nízké odezvy.
 • P-OLED – displeje s pasivní matricí. Jsou jednodušší a levnější konstrukce. Používané zejména v chytrých hodinkách a malých displejích.

LCD displeje mají obecně vyšší spotřebu energie než OLED displeje. Jejich konstrukce je ale mnohem levnější, a proto se s LCD displeji setkáváme právě u levnějších modelů.

 • Super LCD – vynikají svým zobrazením světlých barev a nízkou spotřebou. Velkou výhodou je minimální vzdálenost mezi samotným displejem a krycím sklem.
 • IPS – velmi věrné zobrazení široké škály barev s nejlepšími pozorovacími úhly. Jedná se o nejrozšířenější technologii mezi mobilními telefony a najdeme ji u většiny modelů střední třídy.
 • TN – starší LCD technologie, hojně využívaná zejména u monitorů stolních počítačů. Jsou velmi levné na výrobu a mají vysoký jas a o něco menší náročnost na výdrž baterie. Nevýhodou jsou naopak špatné pozorovací úhly. Najdeme je zejména u starších a levnějších telefonů a tabletů.

Poměr stran displeje

Poměrů stran displeje je několik. V podstatě ani neexistují žádná omezení a výrobci se často pouštějí do experimentů. Ve většině případů ovšem narazíte na:

 • 18 : 9 – moderní poměr stran, který se objevuje u velké většiny dnešních smartphonů.
 • 18,5 : 9 – jeden z „patvarů“, se kterými přišli výrobci mobilních telefonů, aby se odlišili. To však vůbec nevadí a není třeba se tomuto poměru jakkoli vyhýbat.
 • 19 : 9 – častý poměr, který běžně přerůstá i v 19,5 : 9. Čím větší poměr je, tím je displej protaženější.
 • 16 : 9 – nyní již zastaralý poměr, který se už u nových telefonů neobjevuje.
 • 4 : 3 – starší poměr stran, který můžeme vidět u tlačítkových telefonů.

Nejrozšířenější rozlišení

Označení rozlišení displeje Velikost rozlišení displeje
HD 1 280 × 720 pixelů
Full HD 1 920 × 1 080 pixelů
WQHD 2 560 × 1 440 pixelů
4K 3 840 × 2 160 pixelů


Čím vyšší rozlišení, tím je obraz ostřejší. HD rozlišení mají nejlevnější telefony s menšími úhlopříčkami. Full HD je standardem pro střední třídu, jemnější rozlišení pak najdeme u telefonů vyšší střední třídy a u top modelů. 4K rozlišení je spíše jen experiment u několika málo modelů. Existují také další hodnoty rozlišení mimo ty uvedené v tabulce.

Jemnost displeje

Rozlišení displeje není všechno. Smartphone s rozlišením 4K může stále vypadat více rozmazaně než jiný chytrý telefon, který má jen rozlišení Full HD. Rozdíl zde totiž bude v jemnosti displeje – ta se odvíjí kromě rozlišení i od velikosti obrazovky i od vybrané technologie a zpracování každého jednotlivého displeje. Udává se v jednotkách ppi (pixels per inch = pixely na palec) a zpravidla platí, že čím vyšší hodnota je, tím ostřejší je i obraz. U telefonů se průměrně tato hodnota pohybuje okolo 350 – 400 ppi.

Frekvence displeje

Frekvence displeje je dalším parametrem, jímž se lze při výběru telefonu řídit. Standardem je 60 Hz (herzů), pokud jste ale nároční na plynulost, sáhněte po 90Hz či 120Hz displejích. Vyšší hodnota znamená plynulejší zobrazování při pohybu v systému i při hraní. 120Hz displeje mají zpravidla herní telefony, OnePlus ale s představením svého OnePlus 7 Pro, který dostal 90Hz zobrazovač, ukázal, že vyšší frekvence má smysl i u běžných telefonů. Porovnání se Samsungem Galaxy S10+ uvidíte v následujícím videu.

Ohebný displej

Stále více se mluví o ohebných displejích. Tato technologie se začíná dostávat do portfolia řady výrobců a každý na to jde trochu jinak. Ohebný Samsung Galaxy Fold například sází na otevírání ve stylu knihy, Samsung Galaxy Z Flip a Motorola Razr jsou pak novodobá véčka. Bizarní prototyp vydala značka Xiaomi. Jejich Mi Mix Alpha má displej doslova ze všech stran. Široké veřejnosti se ovšem Alpha neprodává. Více informací v článku o ohebných telefonech.

Operační paměť RAM

Každý chytrý telefon má svou operační paměť. Má vliv na celkový výkon a je to jeden z důležitých parametrů. Čím větší množství operační paměti máte, tím svižněji mobil poběží a zvládne více operací najednou.

Kolik GB operační paměti potřebuji?

 • 1–2 GB – tolik najdeme u nejlevnějších a starších smartphonů. Na dnešní aplikace to ale již nestačí a i při běžném používání se uživatel setká se zasekáváním a opožděnými reakcemi.
 • 3–4 GB – je dnes standardem nižší třídy. 3 až 4 GB paměti stačí na nenáročné prohlížení webu, poslech písniček a hraní mobilních her.
 • 6–8 GB – běžná hodnota smartphonů střední třídy, ale i některých vlajkových lodí. Přispívá k rychlým reakcím i během náročnějšího používání telefonu.
 • 12 GB a více – kapacita, kterou najdete jen u některých vlajkových lodí a dále u předních herních telefonů. Spolehlivě zažene veškeré noční můry o sekání telefonu, a to například i při provádění náročnějších úkonů nebo hraní nejnáročnějších her.

Procesor

Jádra procesoru

Nejdůležitější část procesoru, která je odpovědná za všechny výpočetní operace. U chytrých telefonů se počet jader většinou pohybuje od 4 do 8 a dá se říci, že čím více jader, tím lépe. Více jader mezi sebou lépe práci rozdělí a tím se zkrátí doba jejího zpracování.

Frekvence (takt) procesoru

Frekvence značí počet instrukcí, které dokáže procesor vykonat za 1 sekundu. Uvádí se v GHz. S vyšší frekvencí roste pracovní výkonnost procesoru. Běžné hodnoty základních frekvencí se pohybují od 1,6 GHz do 2 GHz.

Jaký procesor potřebuji?

Pro operační systém Android se dnes považuje za standard čtyřjádrový až osmijádrový procesor o taktu 1,5 GHz. U telefonů Apple iPhone s operačním systémem iOS se nemusíte zdržovat výběrem dle výkonu, jelikož každý model je navržen tak, aby bylo vše svižné a plynulé.

Modelové označení procesoru

V podstatě jediný údaj, podle kterého můžete po vyhledání recenzí a benchmarků předpovídat výkon telefonu. Například moderní čtyřjádrový čip může být klidně výkonnější než zastaralý osmijádrový.

Umělá inteligence

Převážně u novějších telefonů vyšší třídy se čím dál častěji setkáváme s umělou inteligencí. O co vlastně jde? V procesoru telefonu je obsažena procesorová jednotka či kousek kódu navíc, který například usnadňuje focení či šetří baterii. S umělou inteligencí se můžete setkat také u virtuálních asistentů jako Google Asistent (Google), Alexa (Amazon), Siri (Apple), Bixby (Samsung) apod. Chytrým algoritmům se podrobně věnuje článek AI – Umělá inteligence (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT).

Nejznámější výrobci


Qualcomm
Procesory a grafické akcelerátory jsou vychvalovány především pro jejich schopnost multitaskingu a výkonu při hraní her. Firma vyrábí procesory od roku 2005 a prošla si tedy dlouhou historií mobilního inženýrství. Jejich procesory Snapdragon jsou používány i u vlajkových lodí největších výrobců, jako jsou telefony Google Pixel s čistým Androidem, Xiaomi Mi nebo některé varianty modelů Samsung Galaxy S.

 • Snapdragon – označení výkonnostních tříd CPU jednotek. Série se značí pomocí čísel: S200, S400, S600, S800. První číslo značí řadu procesoru a druhé model procesoru. Čím vyšší číslo, tím výkonnější procesor. Součástí procesoru je i grafický akcelerátor.
 • Adreno – grafické akcelerátory, které mají podobnou funkci jako grafické karty v noteboocích a stolních počítačích.


MediaTek
Tchajwanský výrobce procesorů MediaTek je jeden z hlavních konkurentů Qualcommu. Ve svém portfoliu má vše přes levné procesory, nabušené čipy pro střední třídu, až po futuristickou X-series s frekvencí až 3 GHz. Pyšní se spoustou originálních funkcí, jako třeba patentovanou MiraVision. Tyto procesory jsou velmi populární u čínských výrobců jako Xiaomi nebo třeba Meizu.

 • Helio – nejnovější chlouba této společnosti. Procesory MediaTek Helio kombinují to nejlepší ze všech předchozích generací. Sám výrobce ho nazývá procesorem budoucnosti.


Samsung
Korejský výrobce elektroniky rozhodně nezůstává pozadu a vyrábí si sám procesory, které využívá ve svých nejlepších telefonech. Často je mixuje s procesory od Qualcommu, dle trhu, pro který je telefon určen.

 • Exynos – klíčová řada osmijádrových procesorů od Samsungu. Díky pokročilému grafickému čipu jsou schopné hraní 3D her i zpracování 4k UHD rozlišení.


Apple
Apple si své procesory nevyrábí ani nenavrhuje sám, ale najímá si na to různé firmy, zejména pak Samsung a TSMC.

 • Apple A – označení procesorů v telefonech a tabletech. V iPhonech 11, 11 Pro a 11 Pro Max běží šestijádrový procesor Apple A13 Bionic.


HiSilicon
Čínská firma vlastněná telefoním gigantem Huawei. Jedná se o největšího výrobce plošných spojů na čínském trhu, má tedy velmi dobré zázemí pro vývoj nových technologií. Oproti jiným asijským výrobcům nezvyšuje výkon počtem výpočetních jader, ale zlepšuje samotná jádra.

 • Kirin 900 – řada nejnovějších mobilních procesorů využívaných téměř výhradně ve smartphonech a tabletech firem Huawei a Honor.
 • Kirin 600/700 – řada procesorů určených pro běžné použití. Výkon je řadí ke střední třídě, jejich hlavní výhodou je totiž úsporný provoz.


NVIDIA
Známý hráč na poli grafických karet se před pár lety pustil do výroby mobilních procesních jednotek a rozhodně nezaostává za konkurencí. NVIDIA procesory vynikají především díky jejich výkonu ve hrách. Nejmodernější Tegra X1 je čtyrjádrový čipset s grafickou jednotkou obsahující 256 jader, a je proto využívaný v přenosné herní konzoli NVIDIA SHIELD Android TV. NVIDIA procesory jsou ideální pro všechny hráče.

 • Tegra K1 – procesor využívaný řadou telefonů, zejména pak tabletem NVIDIA SHIELD, na kterém je možno hrát počítačové pecky jako Half-Life nebo Knights of the Old Republic.

Baterie

Výdrž baterie se udává v jednotkách mAh (miliampérhodina). Platí, že čím vyšší číslo, tím větší kapacita. Standardní kapacita baterie, která zajistí jednodenní výdrž, je přibližně 3 500 mAh. Hodnoty kolem 4 500 mAh a více lze považovat za nadprůměrně velkou baterii, s níž telefon bude vykazovat dobrou výdrž na jedno nabití.

Při výběru je ale nutné zohlednit i další aspekty, které mohou mít na rychlost vybíjení vliv, zejména velikost displeje, výkon procesoru a použití datových funkcí. Aby bylo srovnání výdrže baterie mezi jednotlivými telefony co nejobjektivnější, uvádí se tzv. pohotovostní doba. Ta se testuje laboratorně a nejedná se o reálnou výdrž. Je to maximální možná doba, po jakou telefon vydrží v zapnutém stavu na jedno nabití.

Řada telefonů podporuje funkci rychlonabíjení. Název technologie se liší podle výrobce – někdy narazíte například na pojem Rapid Charge, Pump Express, Quick Charge, Dash Charge a další. Nejrozšířenější je právě technologie Quick Charge 2.0 od Qualcommu, která dokáže nabít baterii telefonu z 0 do 60 % přibližně za 30 minut. Koncem roku 2015 byla představena inovovaná verze Quick Charge 3.0, která nabije telefon z 0 do 80 % přibližně za 35 minut. Evolucí pro rok 2018 se stal Quick Charge 4+, který používá několik napájecích obvodů, takže je nejen rychlejší, ale i šetrnější k baterii.

U dražších telefonů můžete narazit na funkci bezdrátového nabíjení. To přijde vhod, pokud se vám nechce neustále hledat a zapojovat kabely. V dnešní době tento druh nabíjení podporuje již několik značek a další neustále přibývají. Další výhodou je, že spolu s telefonem si na jednom tzv. docku můžete nabít třeba i chytré hodinky. V bezdrátovém provedení se v poslední době začínají vyrábět také power banky. Bezdrátové powerbanky, např. Samsung Wireless Battery Pack fungují na stejném principu jako klasické docky. Více se dočtete v článku Poradíme vám, jak na bezdrátové nabíjení.

Další vychytávkou, která se v poslední době objevuje, je reverzní nabíjení. Jedná se o  funkci, kterou najdete u některých telefonů s podporou klasického bezdrátového nabíjení. Reverzní nabíjení pak dělá bezdrátovou nabíječku přímo z vašeho telefonu. Můžete dobít baterii kamarádovi na cestách, nebo průběžně dobíjet chytré doplňky. Funkci reverzního nabíjení momentálně podporují např. telefony Samsung Galaxy S20 (a také S20 Ultra a S20+) nebo Xiaomi Mi 10.

Fotoaparát

Stále častěji je nejdůležitějším faktorem při výběru mobilního zařízení zabudovaný fotoaparát. Ať už jde o fotografování přírody, portrétů, jídla, nebo selfíček, nejlepší mobilní fotoaparáty úspěšně nahrazují rozměrově velké kompakty.

Zadní/přední fotoaparát

Každý smartphone i tlačítkový mobil je dnes vybaven zadním fotoaparátem, ať už standardním, duálním, trojitým, atd. Zadní fotoaparát má téměř vždy větší rozlišení, světelnost i širší objektiv na fotografie přírody a okolí. Pro selfie fotky slouží přední kamera, která je mnohdy rovněž duální.

Násobný fotoaparát

V současnosti již každý moderní smartphone má více než jeden fotoaparát. Kromě hlavní (širokoúhlé) čočky se ještě potkáte s dalšími typy, z kterých každý vyniká v něčem jiném. Jsou to zejména:

 • Ultraširokoúhlé objektivy – používají se k zachycení větších oblastí (např. panoramatické snímky). Často fotí zorný úhel větší než 120°.
 • Teleobjektivy – své využití nachází při focení vzdálených objektů. Jelikož při přibližování širokoúhlým nebo ultraširokoúhlým objektivem dochází k rozmazání, najdete právě na teleobjektivech mj. i optický zoom. (Samsung Galaxy S20 Ultra nabízí 10násobný optický zoom)
 • Makro kamery – hodí se naopak k zachycení velmi blízkých a drobných objektů. Často se využívají např. k fotografování květin nebo hmyzu.
 • Hloubková kamera/ToF senzor – hloubková kamera, případně její pokročilá 3D varianta ToF (Time of Flight), se používá k rozeznání různých hloubkových vrstev ve fotografii. Ty pak lze jednoduše oddělit a různě si s nimi vyhrát. Příkladem je třeba populární bokeh.

Rozlišení

Počet pixelů, který bude výsledná fotografie obsahovat. Není to jediný faktor, dle nějž se určuje kvalita fotoaparátu. Ta se odvíjí především od velikosti snímacího čipu a navíc mezi 14–28 Mpx není téměř žádný rozdíl. I někteří nejlepší výrobci telefonů se rozhodují pro fotoaparáty s nižším rozlišením – iPhone 10 Pro (12 + 12 + 12 Mpx), Samsung Galaxy S20 Ultra 5G ale například používá 108Mpx snímač.

Pro tisk velkoformátových fotografií je ideální vyšší rozlišení. Zde však bude stejně spíše limitující velikost snímače, a tudíž oproti zrcadlovkám nižší kvalita fotografií.

Světelnost a clona

Důležitým parametrem fotoaparátu není jen počet megapixelů (Mpx), ale také světelnost. Značí se písmenem „f“, číslo za ním pak udává ztrátu světla při průchodu objektivem. Čím nižší číslo je, tím lépe se přístroj vyrovná s nedostatkem světla, což je nezbytné pro dosažení ostrých snímků nejen za šera. Větší světelnost nám mimo jiné způsobuje i krásné rozmazané pozadí, které je stále oblíbenější. Obvyklá velikost clony se u chytrého telefonu pohybuje kolem hodnot f/2 až f/2,4. Ty nejlepší přístroje pak udávají světelnost f/1,5.

Video

Mobilní fotoaparáty umí také natáčet videa ve vysokém rozlišení, často s různými funkcemi jako slow-motion nebo časosběrné video. Většina telefonů natáčí ve Full HD rozlišení, ty vybavenější i ve 4K a u absolutní špička zvládá dokonce 8K.

U videa je důležitým parametrem počet snímků na sekundu (fps). Obvyklé hodnoty jsou 30 nebo 60 snímků. Pokud telefon zvládá Full HD video s 60 snímky za sekundu, video bude plynulejší než Full HD se 30 snímky za sekundu.

HDR a scénické režimy

Vzhledem k tomu, že mobilní fotoaparáty fungují spíše automaticky než manuálně, obsahují spousty režimů pro různé příležitosti.

HDR je funkce, která se ve fotografování využívá odjakživa a nyní nalézá své místo také v digitální fotografii. Jedná se o kombinaci snímků o různé expozici za účelem vzniku vysokokontrastního obrazu.

Panoramatický režim umožňuje snímat velmi široké fotografie, např. celý výhled z rozhledny.

Režim portrétů je určen pro fotografii lidí. Využívá nejmenší clony a rozmazává pozadí.

Makro režim se používá při focení malých objektů, třeba při focení květin nebo hmyzu.

Stabilizace

Jelikož při focení mobilem málokdy využijete stativ, je nedílnou součástí každého fotoaparátu obrazová stabilizace. Ta se dělí do dvou kategorií – elektronické (EIS) a optické (OIS). Levnější modely mají elektronickou stabilizaci, která pouze zvyšuje citlivost ISO za účelem dosažení kratšího expozičního času. Výsledná kvalita fotky s elektronickou stabilizací ale může být teoreticky i horší než bez ní. OIS na druhou stranu produkuje mnohem lepší výsledky, protože je zabudovaná přímo ve fotoaparátu.

Autofocus

Jakýkoli slušnější fotoaparát by měl podporovat automatické ostření (autofocus). Lepší telefony urychlují ostření na krátkou vzdálenost pomocí laseru a na libovolnou pomocí detekce fázového posuvu (PDAF). Nejlepší přístroje využívají kombinace obou metod. U iPhone se variace PDAF nazývá Focus Pixels.

Technologie ToF

Technologie ToF (Time-of-Flight), respektive snímače na ní založené, jsou u nejnovějších telefonů velmi běžné. Jedná se o pokročilé senzory hloubky, které pomocí světelných paprsků nebo ultrazvuku měří vzdálenost mezi sebou a předměty v jeho zorném poli. Pracují s maximální chybovostí pouhé 1%, přičemž běžné duální kamery mají chybovost až 10%. ToF snímač tak výrazně zpřesňuje tvorbu efektu bokeh nebo ostření. Více se o senzoru Time of Flight můžete dočíst v článku.

Konektivita a senzory

Konektivita

 • LTE/4G

V dnešní době by žádnému chytrému telefonu neměla chybět podpora vysokorychlostního LTE internetu. Pozor na některé přístroje, které sice LTE podporují, ale nerozumí si s českými frekvencemi. Většina tuzemské LTE sítě je postavena na frekvenci 800 MHz. V našich technických parametrech zpravidla naleznete, zdali daný přístroj „české“ LTE podporuje, či nikoliv.

 • 5G

Výstavba sítí postavených na technologii 5G se sice již celosvětově započala, prozatím se však nejedná o nijak rozšířený standard mobilních sítí. V prostředí České republiky se s 5G v současné době prakticky nesetkáte vyjma speciálně vyhrazených testovacích oblastí. V horizontu několika let by se však 5G již mohlo stát standardem zajišťujícím vysoké přenosové rychlosti ve městech, na vesnicích i v zapadlejších částech republiky. Více informací o 5G síti v našem článku.

 • GPS

Připojení ke Globálnímu polohovému systému umožňuje sledování své pozice na mapách kdekoliv po Zemi s přesností několika metrů.

 • Galileo, GLONASS a BeiDou

Evropský, ruský a čínský družicový systém podobný americkému GPS. Systém Galileo by měl být plně funkční k roku 2019 a dosahovat větší přesnosti než GPS. BeiDou by pak měl do roku 2020 nabídnout až 35 satelitů, které pokryjí celý svět s přesností na 10 metrů.

 • WiFi

Připojení k internetu prostřednictvím bezdrátové technologie WiFi.

 • Bluetooth

Bluetooth je bezdrátová komunikace telefonu s dalšími zařízeními, zejména bezdrátovými reproduktory a sluchátky. Čím vyšší řada, tím větší rychlost připojení a nižší spotřeba energie.

 • NFC

NFC je způsob komunikace dvou elektronických zařízení. Slouží k oboustrannému přenosu dat a informací. Bývá označováno jako technologie budoucnosti a používá se nejčastěji při platbách mobilem. U nás je využívají např. platební systémy Google PayApple Pay a další. Telefon při platbě stačí jen přiložit stejně jako při placení bezkontaktní kartou.

 • Infraport

Slouží k přenosu dat pomocí infračerveného záření. Dnes se již příliš nevyužívá a je nahrazováno službami Bluetooth a NFC. Využití ovšem stále nalezne pro dálkové ovládání nejrůznější elektroniky, jako jsou televize, klimatizace, domácí hudební přehrávače aj.

 • USB-C / Lightning / Micro USB

Zdířky určené k připojení datového kabelu. Ten slouží k nabíjení nebo propojení telefonu s počítačem.

USB-C – moderní verze USB, u většiny nových smartphonů.

Lightning – konektor exkluzivní pro iPhony.

Micro USB – u levných Android telefonů stále často využívaný druh konektoru. Tendencí je ale zbavovat se jich, protože tento zastaralý konektor je pomalý a nesymetrický.

 • USB OTG

Plánujete ke svému mobilnímu telefonu připojovat další periferie? Pak oceníte přítomnost standardu USB OTG (On-The-Go), jenž umožní konektivitu telefonu dále rozšířit. Za pomoci speciální redukce z USB-C / Micro USB na klasické „velké“ USB připojíte k mobilnímu telefonu externí flashdisky, pevné disky (ty však možná budou potřebovat přídavné napájení například z USB hubu) anebo kupříkladu čtečky SD karet. V určitých situacích může přijít vhod také Ethernetový port nebo drátová klávesnice či myš.

Senzory

 • Barometr

Měřič atmosférického tlaku. Velmi užitečná věcička pro chytré telefony.

 • Světelný senzor

Pokud vás nebaví pořád nastavovat jas obrazovky, světelný senzor to udělá za vás tak, abyste v daných podmínkách na displeji optimálně viděli vše, co chcete.

 • Pohybový senzor (akcelerometr) a gyroskop

Sledují pohyb a pozici telefonu. Nachází své uplatnění zejména v herním průmyslu, ale mohou být i užitečnými pomocníky v každodenním životě – například mobilní vodováha.

 • Magnetický kompas

Využívá se k určení světových stran pomocí magnetického pole Země.

 • Senzor přiblížení (proximity senzor)

Velmi důležitý senzor pro každý chytrý telefon. Při přiblížení telefonu k tváři během hovoru uzamyká obrazovku, aby nedošlo k nechtěným dotykům a vypnutí hovoru.

Vnitřní úložiště a paměťové karty

Obzvlášť u telefonů bez slotu na paměťovou kartu buďte obezřetní a volte raději o něco větší paměťovou variantu. Při výběru rovněž berte v potaz, že do velikosti uživatelské paměti telefonu není zahrnut jeho operační systém. Pokud si koupíte přístroj s 16GB pamětí, počítejte s tím, že průměrný operační systém zabírá přibližně 4–5 GB volného místa, tudíž vám zbude 11–12 GB pro data. U telefonů s OS Android se navíc může disponibilní úložiště lišit mezi jednotlivými modely a výrobci, jelikož každý z nich do telefonu předem instaluje odlišné aplikace a používá své vlastní grafické nadstavby.

Na trhu jsou zastoupeny následující paměťové varianty:

 • Do 16 GB – pro nenáročné uživatele. Kapacita pojme několik málo aplikací.
 • 32 GB – pro několik málo desítek aplikací a běžné použití. 
 • 64 GB – pojmou desítky aplikací, her nebo hudebních alb, několik filmů. Velké části běžných uživatelů bude stačit.
 • 128 GB – k uložení stovek aplikací, her a desítek filmů. Vhodné i pro intenzivní použití.
 • 256 GB – pojme desítky filmů, her a aplikací a uspokojí i náročné uživatele.
 • 512 GB až 1 TB – tyto kapacity jsou vhodné pro ty, kdo hodně fotí, natáčí 4K videa nebo využívají stovky velkých aplikací.

Tip: Pokud má váš telefon malé úložiště, pomůžete si například tím, že všechny zálohované fotky (např. v Google Fotkách) si z telefonu smažete. Nepřijdete o ně, budete je mít vždy k dispozici online, ale nebudou vám zabírat místo v mobilu.

Materiály

Materiál využitý k výrobě vašeho telefonu hraje důležitou roli v jeho vzhledu, životnosti a ceně

 • Plast – celoplastové telefony jsou poměrně křehké a jedná se o levné modely. Plast se také často využívá pro čočku fotoaparátu.
 • Hliník – dražší a prémiové telefony jsou konstruované především z hliníkových slitin. U mobilních telefonů střední třídy se lze setkat s kombinací hliníku a plastů či polykarbonátu s opracovaným povrchem.
 • Sklo – materiál používaný zejména u prémiových telefonů ke konstrukci zadního krytu. 
 • Nerez ocel – materiál někdy využívaný pro obvodní rámeček jako např. u iPhonu X, XS nebo XS M.
 • Keramika – velmi tvrdý materiál, který je odolný vůči škrábancům, ale oproti kovu je křehčí.  

Užitečné funkce

Čtečka otisků a odemykání obličejem

Pokud se bojíte o informace a soubory ve svém mobilním telefonu, tyto funkce zajistí poměrně dobrou míru zabezpečení vašeho telefonu. Standardní umístění čtečky otisku prstů je buď na zadní straně zařízení, vepředu pod displejem, či přímo v displeji.

AI Asistent

Funkce zabudovaná v každém operačním systému. Dokáže za vás vyhledat nejbližší restauraci, či vytočit vámi určený kontakt. AI asistent v iOS se nazývá Siri, Google svého pomocníka pojmenoval Google Assistant.

Notifikační dioda

Rozsvítí se v libovolné barvě při příležitosti, kterou nastavíte. Rozhodně užitečný prvek chytrého telefonu! Vyskytuje se však stále méně a v roce 2020 je u nových telefonů již spíše výjimkou.

FM rádio

Většina telefonů dokáže vaše sluchátka využívat jako přijímač rádiového signálu. Naladit si tak můžete svou oblíbenou stanici, kdekoliv se nacházíte bez nutnosti připojení k internetu.

QWERTY klávesnice

Celá klávesnice ulehčuje a zrychluje psaní na tlačítkových telefonech. Pokud za den napíšete hodně zpráv a máte zájem o tlačítkový telefon, tuto funkci neopomíjejte. Tlačítkové klávesnice mají například telefony BlackBerry.

Dual SIM

Telefony s možností používat dvě SIM karty najednou se nazývají Dual SIM. Na jedné kartě můžete mít hlasový tarif a na druhé datový, případně můžete využívat služeb dvou operátorů zároveň. Velké množství telefonů umožňuje využívání datových služeb pouze v jednom ze SIM slotů. Dual SIM telefony se vyrábějí v tlačítkové i dotykové variantě.

eSIM

Díky podpoře eSIM odpadá nutnost vlastnit fyzickou SIM kartu a tu vkládat do telefonu. Nemusíte tak řešit vhodnou velikost v podobě SIM / micro SIM / nano SIM. Vestavěný čip v telefonu, který nahrazuje klasickou SIM kartu, umožňuje nahrání jakéhokoliv telefonního čísla pouhým přehráním eSIM profilu přes datovou 3G či 4G/LTE síť daného operátora. V případě více eSIM profilů lze však (prozatím) v jednu chvíli používat pouze jeden z nich.

Zvýšená odolnost

Telefony se zvýšenou odolností můžete do jisté míry vystavit vlhku či prachu, aniž by jim to uškodilo. Stupeň odolnosti se většinou udává stupněm krytí, např. IP67 nebo IP68. První číslo značí odolnost vůči proniknutí prachu, druhé proti vodě. Telefon s odolností IP67 třeba ponořit na půl hodiny do vody o maximální hloubce jednoho metru a ani déšť mu neublíží. Odolnost proti pádům žádanou pro outdoor a sport nejlépe odhadnete podle gumových nárazníků těla telefonu.

Desktopový režim

Pracujete-li s mobilním telefonem často na cestách, máte k dispozici monitor a vyžadujete přenosnou stanici podobající se počítači, oceníte tzv. desktopový režim. Vybrané telefony, především z vyšších řad s dostatečným výkonem, disponují možností telefon připojit k monitoru, klávesnici, myši a dalším periferiím pomocí speciálního hubu. Do jisté míry tím získáte desktopový počítač využívající výkon mobilního telefonu. Příkladem může být Samsung DeX Station u vlajkových řad S a Note či Desktop Mode u modelů Huawei Mate.

Mobilní služby

Parametr mobilních služeb začal být u smartphonů s Androidem relevantní teprve nedávno, a to kvůli sporu USA a Číny. Huawei totiž dostal u svých telefonů zákaz využívat Google služby. Své nové telefony s novými procesory tak musí vybavit vlastními službami. V současnosti se tedy u telefonů s Androidem můžeme setkat se dvěma možnostmi:      

 • Google Mobile Services – známé rozhraní s přístupem ke všem aplikacím Google včetně Play Storu. GMS najdete u valné většiny smartphonů s Androidem.
 • Huawei Mobile Services – rozhraní, které neumožňuje využití aplikací Google, ani Obchodu Play. Huawei tyto aplikace nahrazuje vlastním ekosystémem. Více se dočtete v článku o HMS, kde jsme tyto služby také vyzkoušeli. Huawei Mobile Services se nachází u všech novějších (cca od roku 2020) smartphonů Huawei.

Jaký mobil potřebuje...

mobil pro holky

• Kvalitní fotoaparát
• Bezrámečkový displej
• Úhlopříčka alespoň 5,5"

manažerský mobil

• Velký displej
• Bezdrátové nabíjení
• Čtečka otisků prstů

telefon pro geeka

• Vysoký výkon
• Bezrámečkový displej
• Paměť minimálně 128 GB

telefon pro fotografa

• Fotoaparát s OIS
• Paměť přes 256 GB
• Trojitý objektiv

telefon pro gaming

• Vysoký výkon
• Displej 6" a větší
• Rychlé nabíjení

klasický telefon

• Fyzická tlačítka
• Dual SIM
• FM rádio

telefon na outdoor

• Odolnost proti vodě a nárazům
• Objemná baterie
• LED svítilna

telefon pro seniory

• Fyzická tlačítka
• SOS tlačítko
• Objemnější baterie

telefon pro deti

• Dotykový displej
• Nižší cena
• Velká baterie

telefon na sport

• Voděodolnost
• Bluetooth
• GPS

telefon pro VR

• Jemnost displeje přes 500 PPI
• Nižší hmotnost
• Gyroskop

telefon pro natáčení videa

• Kamera s elektronickou stabilizací
• Paměť minimálně 128 GB
   

Základní kategorie mobilních telefonů

Chytré telefony (smartphone)

Chytré telefony (smartphone)

 • Připojení k internetu
 • Velký dotykový displej
 • Fotoaparát, hudební přehrávač
 • Operační systém
 • Množství aplikací a pokročilých funkcí

Chytré telefony neboli smartphony mají širokoúhlou dotykovou obrazovku, která je ideální ke sledování videí, hraní her, čtení knih a emailů a v neposlední řadě brouzdání po internetu. Do běžné výbavy moderního chytrého telefonu také patří fotoaparát, který dnes u nejlepších modelů dosahuje kvalit běžných kompaktních fotoaparátů.

Výhody a nevýhody
 • Velký displej
 • Dotykové ovládání
 • Množství funkcí
 • Kvalitní fotoaparát
 • Větší rozměry
 • Kratší výdrž na baterii
 • Menší mechanická odolnost

Operační systém chytrých telefonů

Bezpočet vášnivých diskusí na internetu dokazuje, že snad každý uživatel definuje ten nejlepší operační systém trochu jinak. Pokud stále nejste rozhodnuti, který OS si pořídíte, připravili jsme pro vás přehledného průvodce operačními systémy.

Chytré telefony podle ceny

High-end smartphony

Chytré telefony s cenou nad 12 000 kč

Prémiové telefony těch nejlepších parametrů. V této cenové kategorii se již prakticky nesetkáte s obyčejnou plastovou konstrukcí, standardem jsou kvalitní materiály, jako je kov a sklo. Oproti levnějším modelům se zde nehledí na kompromisy. Získáte špičkový fotoaparát, perfektní displej, extrémně výkonný procesor a více než dostatek operační paměti RAM. 

Pokud chcete to nejlepší, co se v současnosti na trhu nachází, zvolte telefon prémiové třídy. Zároveň budete mít jistotu, že se váš nový telefon neztratí ani mezi modely představenými v následujících několika letech.

Výhody a nevýhody

 • Maximální výkon
 • Prvotřídní displej a fotoaparát
 • Špičková konstrukce
 • Dostupnost aktualizací po delší dobu
 • Vyšší cena

Smartphony vyšší střední třídy

Chytré telefony s cenou do 8000 Kč do 12 000 Kč

Chytré telefony z tzv. vyšší střední třídy se nachází na pomezí mezi běžným smartphonem a prémiovým modelem. Velmi častá je kvalitní konstrukce, která se mnohdy může rovnat s těmi nejlepšími telefony. Oproti prémiovým telefonům se nižší cena projevuje především horším fotoaparátem, slabším procesorem a menší, avšak plně dostačující, kapacitou operační paměti. Rovněž displej nedosahuje kvalit naprosté špičky. Do této cenové kategorie se však často přesunují vlajkové lodě z předešlého roku.

Jestliže chcete perfektně zpracovaný a dostatečně výkonný telefon s kvalitním fotoaparátem, ale záleží vám na ceně, v této cenové kategorii si vyberete. 

Výhody a nevýhody

 • Kvalitní konstrukce
 • Plně dostačující výkon
 • Slušný fotoaparát a displej
 • Dobrý poměr cena/výkon
 • Kompromisy oproti prémiovým modelům

Smartphony nižší střední třídy

Chytré telefony s cenou do 4000 Kč do 8 000 Kč

Střední třída smartphonů představuje pro mnoho uživatelů telefony s perfektním poměrem cena/výkon. Některé, především dražší, mobilní telefony z této cenové kategorie se mohou pyšnit částečně kovovou konstrukcí, hezkým Full HD displejem a dostatkem výkonu pro běžné používání. Oproti dražším smartphonům ovšem často ztrácejí v oblasti fotoaparátu. Nutné je též počítat s tím, že výkon může být za několik let nedostatečný a současně výrobci obvykle neposkytují několikaletou podporu těchto modelů.

Telefony ze střední třídy jsou často prvním vstupem uživatelů do kategorie smartphonů. Nabízí slušnou kvalitu a parametry při za relativně nízkou cenu, ale za cenu kompromisů ve výkonu, konstrukci, dostupnosti aktualizací a kvalitě fotoaparátu. 

Výhody a nevýhody

 • Cena
 • Dostatečný výkon pro běžné používání
 • Relativně kvalitní displej
 • Pozdější dostupnost aktualizací
 • Nižší výkon pro náročné aplikace a hry
 • Horší fotoaparát

Low-end smartphony

Chytré telefony do 4 000 Kč

Nejlevnější chytré telefony nabízí mnohé funkce známé z drahých modelů, avšak za podstatně nižší cenu. Fungují na stejném operačním systému, tudíž jsou pro ně dostupné shodné aplikace a hry. Levné telefony však nedosahují výkonu drahých modelů, proto všechny programy nemusí běžet plynule. Nízká cena se dále projevuje nepříliš kvalitním fotoaparátem, méně kvalitní konstrukcí a displejem s nižším rozlišením a horším podáním barev. 

Levný smartphone může být ideální jako druhý telefon, například pro pracovní hovory, pro děti, nebo na cesty, kde hrozí ztráta či zničení.

Výhody a nevýhody

 • Nízká cena
 • Podobné funkce jako dražší modely
 • Nízký výkon
 • Méně kvalitní fotoaparát
 • Displej s nižším rozlišením 
 • Špatná dostupnost aktualizací
 • Horší kvalita konstrukce
Chytré telefony s Androidem

Chytré telefony s Androidem

 • Operační systém Android
 • Široký výběr modelů
 • Množství aplikací a her
 • Přizpůsobitelné uživatelské prostředí

Androidové smartphony jsou vhodné pro téměř všechny běžné uživatele. Operační systém Android od společnosti Google umožňuje oproti iOS větší přizpůsobení a individualizaci uživatelem. Pro Android je současně k dispozici nejširší nabídka aplikací a her. Chytré telefony s tímto operačním systémem se nachází ve všech cenových kategoriích s různými velikostmi a vzhledem. Díky své jednoduchosti a široké nabídce modelů si téměř každý vybere telefon, který je pro něj dostupný nebo se mu líbí. 

Výhody a nevýhody
 • Kvalitní modely za přijatelné ceny
 • Široký výběr
 • Přizpůsobitelný operační systém
 • Mnoho aplikací a her
 • Méně plynulý OS u levnějších modelů
 • Horší dostupnost aktualizací
Apple iPhone

Apple iPhone

 • Operační systém iOS
 • Apple ekosystém
 • Špičková kvalita konstrukce
 • Jednoduché ovládání

Produkty společnosti Apple se pyšní vysokou kvalitou zpracování a odladěným softwarem. Apple iPhone k tomu přidává jeden z nejlepších mobilních fotoaparátů, kvalitní displej a intuitivní operační systém iOS. Jako všechna zařízení Apple je ideální pro používání v rámci ekosystému dalších produktů jablečné společnosti. iPhone je telefon, který vždy patřil mezi to nejlepší, co si lze koupit.

Výhody a nevýhody
 • Kvalitní fotoaparát
 • Bezchybná kvalita konstrukce
 • Plynulost operačního systému
 • Propojení s dalšími zařízeními Apple
 • Vyšší cena
 • Méně možností přizpůsobení systému oproti Androidu

Který iPhone zvolit?

iPhone 12 mini

iPhone 12 mini

iPhone 12 mini je velmi zajímavý model představený v říjnu 2020. Společně s níže uvedenými bratříčky se jedná o nadupaný telefon s integrovaným nejvýkonnějším 5nm čipem A14 Bionic, systémem připojení příslušenství MagSafe a podporou sítí 5G. Jde však o kompaktní telefon s úhlopříčkou pouze 5,4", čímž si získává spoustu fanoušků. V menších rozměrech je ukryt displej, který i v nejlevnějším iPhonu 12 konečně získal technologii OLED. Barvy jsou tedy krásně výrazné a černá je skutečně černá. Zajisté potěší i to, že jej seženete hned v 5 barevných variantách.

Pokud nutně nepotřebujete obrovskou úhlopříčku, ale chcete zkusit systém iOS a mít jistotu toho nejlepšího hardwaru, je pro vás iPhone 12 mini tou správnou volbou.

Výhody a nevýhody

 • OLED displej 
 • Kompaktní rozměry
 • Výkon čipu A14 Bionic
 • Cena poměr výkon
 • Barevné varianty
 • V balení není nabíječka a sluchátka

iPhone 12

iPhone 12

Model iPhone 12 také z října 2020 je ideální volbou, která se v nabídce Applu pohybuje přesně uprostřed. Příjemný hranatý design po vzorů starších iPhonů disponuje úhlopříčkou 6,1" a oproti modelu Mini tak poskytuje více prostoru pro práci i zábavu. S nejmenším modelem sdílí i pětici barevných variant.

iPhone 12 je naprosto ideální volbou pro všechny, kterým se iPhone 12 Mini zdá již moc malý. Díky tenkým rámečkům jde i s 6,1" displejem o malý telefon, který nebude překážet, přesto toho nabídne spoustu.

Výhody a nevýhody

 • Stále kompaktní rozměry díky tenkým rámečkům
 • Duální snímač se schopností ultraširokoúhlých záběrů
 • Podpora 5G
 • Barevné varianty
 • V balení není nabíječka a sluchátka
 • Základní model má jen 64GB úložiště

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro

Dva základní iPhony uvedené říjnu 2020 jsme si představili, teď přecházíme do té vyšší kategorie, která je doprovází. Model Pro se na první pohled od iPhonu 12 liší zejména lesklými boky, které jsou z chirurgické oceli. Také pětice hravých barevných variant chybí, místo toho je iPhone 12 k dostání ve čtveřici stylových odstínů. Vylepšení jsme se dočkali také v oblasti fotoaparátu, kterému přibyl teleobjektiv a senzor LiDAR.

iPhone 12 Pro dává najevo své zaměření luxusním designem, který podtrhuje skvělou výbavu. Oproti předešlým modelům zde navíc najdete vylepšený fotoaparát se senzorem LiDAR a 6 GB RAM paměti.

Výhody a nevýhody

 • Fotoaparát s teleobjektivem
 • Senzor LiDAR
 • Vyšší operační paměť RAM
 • Luxusní design
 • V balení není nabíječka a sluchátka
 • Ocelové boky jsou lapače otisků prstů

iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro Max

Nechcete se rozmýšlet nad kompromisy a spokojíte se jen s tím největším displejem, co je v nabídce? Pak je tu pro vás iPhone 12 Pro Max. Jeho displej již dosahuje rozměrů 6,7", což z něj dělá rozměrný kousek. Veškeré funkce z modelu Pro jsou samozřejmě zachovány a mimo větší displej byl vylepšen také fotoaparát o 5násobný rozsah optického zoomu. 

iPhone 12 Pro Max zkrátka potěší ty nejnáročnější, kterým zde nebude nic chybět. Cena samozřejmě plně odpovídá nabízeným parametrům.

Výhody a nevýhody

 • Nekompromisní 6,7" OLED displej
 • Senzor LiDAR
 • 5násobný rozsah optického zoomu
 • Luxusní design
 • Nejpokročilejší iPhone současnosti
 • V balení není nabíječka a sluchátka
 • Ocelové boky jsou lapače otisků prstů
 • Cena

iPhone 11

iPhone 11

iPhone 11 je jedním z modelů představených v září 2019. Oproti jeho předchůdci, iPhonu Xr, jsme se dočkali řady vylepšení. Zadní fotoaparát nyní dostal nového kolegu. Vůbec poprvé zde Apple využil ultraširoký objektiv a fotoaparát navíc podporuje optickou stabilizaci a optický zoom. Přibyl i nový procesor Apple A13, který v současnosti patří k nejvýkonnějším na světě. Zájemce také potěší nižší cena oproti předešlé generaci.

iPhone 11 se zdá býti skvělým vstupním modelem, pokud uvažujete o investici do Applu. Smartphone je v základě podobný iPhonu Xr, ale dolaďuje mušky, kde se dá.

Výhody a nevýhody

 • Displej pro mnohé v přijatelné velikosti
 • Dvojitý fotoaparát s OIS a optickým zoomem
 • První iPhone s ultraširokým objektivem
 • Skvělý výkon díky procesoru A13
 • Cena nižší než v případě ekvivalentu z minulého roku
 • Oproti zbytku řady chybí XDR displej
 • Nebude nabízen ve variantě 512 GB

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro

Spolu s novým smartphonem iPhone 11 oznámil Apple na keynote v září 2019 i novou řadu s označením 11 Pro. Sériově se jedná o obdobu modelů Xs z roku 2018. Co se ale týče funkcí a vybavení, jde o jednoznačný krok kupředu. Vůbec poprvé zde má iPhone trojitý fotoaparát, přičemž všechny tři objektivy nabízí rozlišení 12 Mpx. Oproti základnímu modelu přibyl ještě teleobjektiv, který pomáhá s portrétovým režimem. Podobně jako model Xs, i iPhone 11 Pro je o něco menší než iPhone 11, což někomu může přijít vhod. S menším telefonem se samozřejmě váže i menší displej, ovšem letošní modely Pro mají větší baterii a přináší vylepšenou technologii XDR, známou z monitorů Apple.

Pokud hledáte perfektní smartphone od firmy Apple, iPhone 11 Pro je stále výbornou volbou. Trojitý fotoaparát obohacený umělou inteligencí je schopen pořídit spoustu působivých snímků.

Výhody a nevýhody

 • Trojitý fotoaparát s bohatou softwarovou výbavou
 • Špičkový výkon a zpracování
 • Delší výdrž na baterii
 • Cena se oproti modelu pro minulý rok nezměnila
 • Kvalitní OLED displej s technologií XDR
 • Velice kompaktní rozměry
 • Nejmenší displej z řady

iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max je nejvyšším modelem série roku 2019. Přídomek „Max“ napovídá, že displej je větší než v případě iPhonu 11 Pro. Konkrétně má 6,5" a samozřejmostí je i panel OLED s technologií XDR. S větším displejem ovšem nutně přichází i rozměrnější tělo, což může znamenat o trochu obtížnější ovládání. Stejně jako všechny modely z řady 11 má iPhone 11 Pro Max certifikaci IP68 a špičkový procesor Apple A13 s vyšším výkonem a úspornějším chodem.

iPhone 11 Pro Max se pro vás hodí, pokud se vám líbí iPhone 11 Pro, ale vadí vám menší displej. Tuto problematiku totiž Max bravurně zvládá. Ale připravte se, že za modely s vyšší kapacitou úložiště si připlatíte.

Výhody a nevýhody

 • Nejlepší fotoaparát od Applu
 • Obrovský Super Retina OLED displej s XDR
 • Větší displej si zachovává stejnou jemnost
 • Výdrž baterie je znatelně delší
 • Bezchybné dílenské zpracování
 • Vyšší cena
 • Design nemusí všem vyhovovat

iPhone SE 2020

iPhone SE 2020

iPhone SE byl od roku 2016 vstupním modelem do ekosystému iOS a mnoho uživatelů si jej oblíbilo zejména kvůli menším rozměrům. Nový iPhone SE pro rok 2020 v tomto trendu jednoznačně pokračuje, byť má rozměry větší, jelikož navazuje na iPhone 8.

Od něj si přebírá rozměry, velikost i technologii displeje a také ikonický home button. iPhone SE 2020 je ale výkonnější. Pracuje sice pořád jen se 3 GB paměti RAM, v kombinaci s vyladěným iOS to ale v praxi není výraznější hendikep.

Především jej ale pohání špičkový procesor Apple A13 Bionic, který najdeme i u modelů iPhone 11 Pro Max, který má rozhodně stále výkonu na rozdávání. Překonává i Snapdragon 865 nebo konkurenci od Samsungu a Huawei. Pokud tedy chcete malý, levný, ale výkonný telefon s jablkem ve znaku, iPhone 2020 druhé generace vás nezklame ani v nejmenším.

Výhody a nevýhody

 • Znatelně menší rozměry oproti dnešním standardům
 • Nejnovější procesor Apple A13 Bionic
 • Oživení oblíbeného designu
 • Podporuje rychlonabíjení a další nejnovější technologie
 • Nejlevnější nový iPhone v historii
 • Nemá OLED displej
 • Chybí Face ID
 • Má jen jeden fotoaparát

iPhone Xr

iPhone XR

iPhone Xr je nejlevnějším z iPhonů představených v roce 2018. Oproti iPhonu Xs je o něco větší a má i rozměrnější displej. Jeho jemnost ovšem dosahuje o třetinu nižších hodnot. Zásadní rozdíl tkví v zadní kameře. Zatímco iPhone Xs a Xs Max operují se dvěma 12Mpx fotoaparáty, iPhone Xr má fotoaparát pouze jeden. To ovšem telefon nepřipravuje o často opěvovaný portrétní režim. Pohání jej také vysoce výkonný procesor Apple A12 Bionic.

iPhone Xr se hodí pro každého, kdo chce stylový telefon, ale je omezen rozpočtem. Pokud se smíříte s několika málo kompromisy, bude se vám Xr líbit.

Výhody a nevýhody

 • Pořád bezchybný výkon
 • Velký displej
 • Stylový design
 • Špičkové zpracování
 • Snížená cena
 • Absence Touch ID
 • „Pouze“ jeden zadní fotoaparát

iPhone Xs

iPhone XS

iPhone XS je nástupcem iPhonu X s vylepšeným fotoaparátem i odolností proti vnějším vlivům podle certifikátu IP68 (iPhone X měl jen certifikát IP67). S telefonem se tak můžete potápět až do hloubky dvou metrů. Další změnou je novější procesor Apple A12, který mu zajišťuje plynulý výkon i při hraní náročných her.

iPhone Xs se představil již v roce 2018, pořád však lze říci, že má špičkovou výbavu. Od Xs Max se odlišuje jen menším displejem a baterií. Chcete kompaktní iPhone s velkým displejem? Pak bude tento model pro vás ideální.

Výhody a nevýhody

 • Prvotřídní výkon
 • Kvalitní duální fotoaparát
 • Povedený design
 • Jemný displej
 • Bezchybná kvalita zpracování
 • Menší displej než u Xs Max
 • Vyšší cena

iPhone Xs Max

iPhone XS Max

iPhone Xs Max byl v roce 2018 vrcholem nabídky Applu, co se týče série X. Oproti iPhonu Xs přináší mnohem větší, 6,5" displej, přičemž si zachovává stejnou jemnost. Telefon je také o něco rozměrnější, což na druhou stranu nemusí každému vyhovovat. Stejně jako ostatní smartphony z řady přichází s čipsetem Apple A12 Bionic a zvýšenou ochranou proti vnějším vlivům podle certifikátu IP68.

Jestliže chcete pořád výborný telefon od Applu, ale nevyžadujete naprosté novinky z posledních dvou let, iPhone Xs Max by se vám mohl líbit. Zvláště modely s vyšší kapacitou úložiště vás ovšem přimějí sáhnout hlouběji do kapsy.

Výhody a nevýhody

 • Parádní výkon
 • Velký a kvalitní displej
 • Špičkový duální fotoaparát
 • Moderní design
 • Vysoká kvalita zpracování
 • Pro někoho větší rozměry
 • Vysoká cena

iPhone 8

iPhone 8

Nástupci telefonů iPhone 7 nesou označení iPhone 8. Tradiční značení nástupců písmenem „S“ je v tomto případě přeskočeno.  Důvodem jsou dle Applu výraznější změny oproti modelům iPhone 7, zejména změna materiálu zadního krytu z hliníku na sklo. Díky tomu bylo možné integrovat bezdrátové nabíjení. Menší model iPhone 8 má 4,7" Retina displej a jeden zadní fotoaparát s rozlišením 12 Mpx, ovšem výkon a funkce jsou stejné jako u většího modelu „Plus“.

Pokud chcete kompaktní telefon se špičkovými parametry, iPhone 8 je dobrá volba. Získáte vysoký výkon iPhonu ve snadno ovladatelném těle. 

Výhody a nevýhody

 • Vysoký výkon
 • Kvalitní 4,7" displej
 • Vynikající fotoaparát
 • Špičková kvalita zpracování
 • Letitý design

iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus

Větší bratříček iPhone 8 nabízí 5,5" displej. Oproti iPhone 8 má model Plus navíc duální fotoaparát. Velký displej je vhodný pro sledování a prohlížení multimédií nebo brouzdání po internetu. Sloužit může i jako kapesní kancelář, kterou máte vždy po ruce. 

Nástupce populárního modelu iPhone 7 Plus nabízí výrazně vyšší výkon, lepší fotoaparát a funkci bezdrátového nabíjení. 

Výhody a nevýhody

 • Maximální výkon
 • Kvalitní 5,5" displej
 • Vynikající duální fotoaparát
 • Perfektní konstrukce
 • Větší rozměry
 • Starší design
 • Vyšší cena

iPhone 7

iPhone 7

Na iPhone 7 ani není poznat, že se jedná o model již z roku 2016. Má pořád dostatek výkonu, fotoaparát, který se stále může řadit mezi ty lepší, a starý známý 4,7" displej. Díky kompaktním rozměrům dobře padne do ruky a snadno se ovládá.

Perfektní telefon s menším displejem pro snadné ovládání, vysokým výkonem a tradičně bezchybnou konstrukcí, takový je iPhone 7.

Výhody a nevýhody

 • Kvalitní konstrukce
 • Vysoký výkon
 • Kvalitní fotoaparát 
 • 4,7" Retina displej
 • Starší design

iPhone 7 Plus

iPhone 7 Plus

iPhony z roku 2016 jsou i dnes kvalitní a vyhledávané přístroje s oblíbeným, byť již fousatým designem. iPhone 7 Plus nabízí velký 5,5" Retina displej, duální fotoaparát a dostatek výkonu i pro dnešek. Samozřejmostí je hladký chod a intuitivní ovládání operačního systému iOS. To vše za výrazně nižší cenu než u nejnovějších modelů.

Kvalitní iPhone 7 Plus nabízí špičkovou kvalitu a více než dostatečný výkon za méně peněz než novější telefony. Chybí mu však bezdrátové nabíjení a má mírně horší fotoaparát. 

Výhody a nevýhody

 • Cena
 • Kvalitní zpracování
 • Vysoký výkon
 • Kvalitní 5,5" displej
 • Větší rozměry
 • Okoukaný design

Nabízíme repasované iPhony

Nemáte zájem o úplně nový iPhone? Díky spolupráci se společností Renewd nyní nabízíme repasované iPhony. Pokud chcete ušetřit jak vaši peněženku, tak i přírodu, máte skvělou možnost.

Naše repasované iPhony Renewd nabízí:

 • 100% originální náhradní díly Apple
 • Důkladnou kontrolu kvality
 • Nové originální příslušenství v balení
 • Téměř perfektní vzhled
 • Vždy nejnovější verzi iOS
 • Ekologické balení a nižší cenu
 • Dvouletou záruku, a to i pro podnikatele

Radost si můžete udělat třeba iPhonem XS, nebo iPhonem X. Kompletní nabídku najdete v naší sekci repasovaných telefonů Apple iPhone.

Fotomobily, Huawei P20 Pro

Fotomobily

 • Nadstandardní kvalita fotoaparátu
 • Stabilizace obrazu
 • Hezké fotky za každých podmínek
 • Fotoaparát vždy po ruce

Nejlepší fotoaparát je ten, který máte zrovna při sobě. A fotoaparáty ve fotomobilech jsou čím dál lepší. Telefony řazené mezi fotomobily disponují kvalitním fotoaparátem, který umožňuje zachytit jakoukoliv momentku. Kvalita však stačí i na fotky z rodinné dovolené, oslav nebo focení „pro radost“. Fotomobily mají nainstalovaný operační systém, takže se řadí do chytrých telefonů. To přináší všechny jejich výhody, jako je obrovské množství dostupných aplikací a her.

Výhody a nevýhody
 • Kvalitní fotoaparát
 • Natáčení videa ve vysokém rozlišení
 • Funkce a vlastnosti jako jiné chytré telefony
 • Nemusíte s sebou nosit fotoaparát zvlášť
 • Často chybí optický zoom
 • Větší citlivost na světlo než u kompaktních fotoaparátů

Časté otázky při výběru fotomobilu

Je fotoaparát s více megapixely lepší?

Více megapixelů nemusí nutně znamenat kvalitnější fotku. Důležitá je velikost senzoru fotoaparátu. Mobilní telefony mají obvykle malý senzor a více megapixelů na malé ploše způsobuje větší šum. Při následné úpravě fotografie softwarem mobilu dochází k mazání drobných detailů. Proto ty nejlepší fotomobily mají 12–15 Mpx. 

Na jaké parametry fotoaparátu se tedy zaměřit?

Pro odhad kvality fotoaparátu telefonu je dobré se zaměřit na světelnost a optickou stabilizaci obrazu. Světelnost představuje množství světla, které dopadne na snímač a f/desetinné číslo. Čím menší číslo, tím více světla dopadne na senzor, což se hodí zejména při focení za zhoršených světelných podmínek, například večer. Optická stabilizace je zabudována přímo do optické soustavy objektivu a oproti softwarové stabilizaci je výrazně účinnější. Slouží k redukci chvění mobilu při fotografování z ruky, díky čemuž nejsou fotky rozmazané. Pro hrátky s hloubkou ostrosti (bokeh) pak je potřeba telefon s duálním fotoaparátem.

Je nějaký výrazný rozdíl mezi chytrými telefony (smartphony) a fotomobily?

Není. Fotomobily jsou chytré telefony s kvalitním fotoaparátem. 

Odolné telefony

Odolné telefony 

 • Přežijí náročné podmínky
 • Odolná konstrukce
 • Smartphony i tlačítkové modely
 • Vždy voděodolné

Odolné telefony se vyznačují zvýšenou odolností garantovanou certifikací IP, tedy vůči prachu, vodě a některé odolají i pádům. Jsou k dostání v podobě klasických tlačítkových telefonů i jako smartphony. Pokud se rádi věnujete sportům nebo outdoorovým aktivitám a zároveň chcete brouzdat po internetu a instalovat libovolné aplikace, je pro vás chytrý telefon ideální volbou. Na druhou stranu oproti tlačítkovým verzím mají nevýhodu v podobě výrazně kratší výdrže baterie a zpravidla i vyšší hmotnosti.

Výhody a nevýhody
 • Zvýšená odolnost
 • Tlačítkové modely i smartphony
 • Všechny cenové kategorie
 • Ideální pro outdoorové aktivity
 • Obvykle vyšší hmotnost a rozměry

Voděodolné telefony

Voděodolné telefony mají výrobcem zaručenou ochranu před vniknutím vody do telefonu. Moderní smartphony jsou již poměrně často vodotěsné a to bez jakéhokoliv negativního vlivu na jejich design. 

Jak se označuje míra odolnosti?

K vyjádření míry odolnosti slouží certifikace dle normy IP, například IP57. První číslice za předponou „IP“ značí prachuodolnost, respektive prachutěsnost a znázorňuje ji škála od 1 do 6. Druhá číslice značí voděodolnost, respektive vodotěsnost a znázorňuje ji škála od 1 do 8. Nejodolnější telefony na trhu mají označení IP68 – jsou plně prachutěsné a vodotěsné. Můžete je tak bez obav ponořit do určité hloubky po dobu udávanou výrobcem, minimálně však do hloubky 1 metru po dobu 30 minut.

Telefony odolné nárazům

Telefony, které jsou nárazuvzdorné, patří mezi nejodolnější, které lze sehnat. Mají zvýšenou odolnost vůči mechanickému poškození nebo pádu z určité výšky a jsou též vodotěsné. Takové telefony mají většinou různé výztuže, pogumovaný povrch či jiné ochranné „výstupky“ na rizikových místech. Hodí se do extrémních podmínek, například na náročné outdoorové aktivity či pro práci v rizikovém prostředí.

Klasické tlačítkové telefony

Klasické (tlačítkové) telefony

 • Fyzická tlačítková klávesnice
 • Ideální pro volání a SMS
 • Velmi dlouhá výdrž na baterii
 • Pouze základní funkce

Běžné tlačítkové telefony jsou spolehlivé v každé situaci a jsou ideální, pokud od svého telefonu vyžadujete dlouhou výdrž na baterii. Jsou primárně určené k volání a psaní SMS, což zvládají perfektně i díky vestavěné fyzické klávesnici. Mohou mít i integrovaný fotoaparát, ovšem výrazně nižší kvality než smartphony. Díky nízkým pořizovacím nákladům a dlouhé výdrži se také používají jako záložní a cestovní telefony.

Výhody a nevýhody
 • Přizpůsobené pro volání a SMS
 • Fyzická tlačítková klávesnice
 • Dlouhá výdrž na baterii
 • Nízká cena
 • Slabý (nebo žádný) fotoaparát
 • Malý displej
 • Chybí pokročilé funkce smartphonů

Časté otázky při výběru klasického (tlačítkového) telefonu

Má smysl v dnešní době ještě kupovat tlačítkový telefon?

Je pravdou, že nyní se prodávají hlavně smartphony, nicméně i tlačítkové telefony mají pořád své příznivce. Konstrukce s tlačítky vyhovuje mnoha lidem, kteří se k nim opět rádi vrací. Další výhodou je jejich jednoduché ovládání a nízká cena. Na to pamatují i výrobci a představují stále nové modely, ač jejich nabídka není tak rozsáhlá jako u smartphonů.

Mohu s tlačítkovým telefonem fotit?

I u tlačítkových telefonů je vestavěný fotoaparát standardem. Nenabízí však velkou kvalitu, rozlišení se pohybuje max. kolem 0,3 Mpx. Fotoaparát je tak vhodný jen pro občasné. Rovněž ani prohlížení fotek na malém displeji není příliš pohodlné.  

Je součástí tlačítkových telefonů i budík?

Ano, je. Ačkoliv jsou v mnoha ohledech tlačítkové telefony co do funkcí omezené, ty základní, jako je právě budík či kalendář nebo možnost tzv. rychlé volby (tedy přiřazení rychlého kontaktu k tlačítku), najdeme i na nich.

Mobilní telefony pro seniory

Mobilní telefony pro seniory 

 • Modely s fyzickými tlačítky
 • Snadné ovládání
 • Velký text na dobře čitelném displeji
 • Tlačítko pro přivolání pomoci

Telefony pro seniory tvoří samostatnou kategorii. Jejich výrobci se zaměřují zejména na praktičnost a jednoduchost. Navíc nabízejí užitečné funkce, které mohou zachránit život. Samozřejmostí jsou velká tlačítka a snadno čitelný displej s písmem, které lze bez problémů přečíst i bez brýlí.

Výhody a nevýhody
 • Jednoduché ovládání
 • Velká tlačítka
 • Dobře čitelný displej
 • SOS tlačítko
 • Základní funkce
 • Design

Časté otázky při výběru mobilního telefonu pro seniory

Co je SOS tlačítko a jak funguje?

SOS tlačítko slouží pro případ nouze a lze k němu přiřadit jeden i více kontaktů, například rodinných příslušníků. Po jeho stisknutí telefon zpravidla odešle na dané kontakty SMS zprávu, případně i zavolá na definovaný kontakt, třeba tísňovou linku 155. Je-li SOS tlačítko na daném přístroji přítomno, jde ho v menu nastavení i vypnout. 

Podle čeho vybírat telefon pro seniory a jaké funkce vyhledávat?

I ty nejlevnější modely, které s cenou začínají od 500 Kč, nabízejí velká tlačítka, kontrastní a dobře čitelný displej a pár dalších funkcí navíc. Telefony s SOS tlačítkem se pak pohybují od 700 Kč. Kromě klasické konstrukce jsou k dostání i přístroje ve véčkovém provedení začínající na stejné ceně. Dražší modely pak mají například větší displej, podporu Bluetooth nebo zaujmou hezčím designem.

K některým mobilům výrobce v základním balení dodává i praktický nabíjecí stojánek, do kterého stačí telefon pouze položit. Uživatel je tak ušetřen připojování nabíječky ke konektoru telefonu.

Užitečná je i funkce SOS Locator, kterou disponují některé telefony Aligator. Po stisknutí SOS tlačítka odešle telefon spolu s nouzovou zprávou i odkaz na mapu s aktuální polohou uživatele.

Co bývá standardní součástí výbavy mobilních telefonů pro seniory

Telefony pro seniory mají většinou jen základní výbavu, nicméně prakticky u všech modelů dnes najdeme:

 • Fotoaparát - kvůli nižšímu rozlišení - kolem 0,3 Mpx se ale jedná jen o základní, nouzové řešení
 • České menu a ovládání - při nákupu hledejte v nabídce informaci „Lokalizováno pro CZ“
 • Rychlá volba - umožňuje přiřadit dané telefonní číslo ke konkrétnímu tlačítku, uživatel jej tak nemusí složitě vytáčet
 • Budík - je běžnou součástí všech telefonů, umožní jednoduché nastavení času buzení či další upozornění

Jsou k dispozici i náhradní baterie?

Většinou to běžné není. Nicméně životnost baterií mobilních bývá delší než výdrž telefonů samotných. V případě, že potřebujete náhradní baterii, odkážeme vás do naší sekce Baterie pro mobilní telefony, případně se obraťte na autorizovaný servis dané značky.

Stolní telefony a faxy

Stolní telefony a faxy 

 • Telefony pro pevnou linku
 • Ideální do kanceláří
 • Drátové i bezdrátové varianty
 • Často mají displej a podporují více účtů

Pokud sháníte telefon do kanceláře, případně zkrátka preferujete starou dobrou pevnou linku, zajímat by vás mohly stolní telefony a faxy. Ovšem i na původní telefony došel nádech moderní doby, a tak i zde často najdete vedle klasického číselníku i menší či větší displeje. Častá je také podpora více SIP účtů, a to až třeba 16.

Výhody a nevýhody
 • Vhodné pro zřízení pevné linky ve firmě
 • Jednoduché a rychlé ovládání
 • V dnešní době nabízejí i různé moderní technologie
 • Nízká cena
 • Napájeny ze sítě – nejsou tedy přenosné

Slovník pojmů - mobilní telefony

LTE

Označuje 4. generaci datové sítě. Maximální teoretická rychlost datových přenosů v rámci pokročilé technologie LTE-A (LTE Advanced) činí v současnosti až 375 Mb/s pro stahování a až 50 Mb/s pro odesílání dat. Většina českých LTE sítí je postavena na rozdíl od těch zahraničních na frekvenci 800 MHz, proto si při výběru telefonu ověřte, zdali podporuje i tuto frekvenci.

Notch

Notch je název pro vykrojení displeje, používané na mobilních telefonech. Slouží k tomu, aby mohla obrazovka zabírat maximum plochy smartphonu, ale zároveň aby byly senzory a selfie kamera byly ergonomicky umístěny.

Čistý Android

Čistý Android je název používaný pro operační systém Android v jeho nejjednodušší podobě – neobsahuje upravené grafické rozhraní ani případné funkce, které do operačního systému vkládají jednotliví výrobci.

Stupeň krytí (IP)

Stupeň krytí (IP, Ingress Protection) je mezinárodně standardizovaný kód, který udává odolnost elektrospotřebičů proti vniknutí cizích těles a kapalin, zejména vody. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen znaky „IP“ následovanými dvěma číslicemi: první udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá označuje stupeň krytí před vniknutím vody.

eSIM

Plastovým SIM kartám již zvoní umíráček. Budoucností je technologie eSIM. Jedná se o samostatný čip zabudovaný do základní desky telefonu. Co všechno se tímto odklonem od plastových kartiček změní? A má moderní technologie eSIM nějaká úskalí?

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi