Monitor s TV tunerem využijete jako běžný monitor k počítači, ale také na něm naladíte televizní vysílání. Bývá vybavený reproduktory a u některých modelů naleznete v balení i dálkový ovladač.
Monitor s TV tunerem v prvé řadě vybírejte podle typu televizního vysílání, které na něm budete sledovat. Pro digitální pozemní (anténní) televizní vysílání je určený tuner DVB-T/T2, pro příjem satelitního televizního vysílání DVB-S/S2 a ke kabelovému vysílání budete potřebovat tuner DVB-C. Ujistěte se, že v místě, kde budete monitor používat, máte zajištěný stejný typ vysílání, jaký podporuje monitor. S anténou, satelitem nebo zásuvkou kabelové televize propojíte monitor přes koaxiální (anténní) kabel.
Čím větší monitor zvolíte, tím přehlednější bude pracovní plocha počítače. Velikost, respektive úhlopříčku monitoru vybírejte podle osobních preferencí a také rozpočtu. Obecně platí, že čím větší monitor zvolíte, tím vyšší bude jeho pořizovací cena. Berte v potaz také dobu, kterou budete u obrazovky trávit. Zatímco pro méně časté použití postačí i 19" monitor, pro pravidelné používání doporučujeme model s úhlopříčkou alespoň 22", ideálně však větší.
TIP: Větší pohodlí poskytnou monitory s nastavitelnou výškou a technologiemi snižujícími únavu očí, jako jsou Flicker-free a Low Blue Light.
Čím větší maximální rozlišení monitor má, tím detailnější obraz a větší pracovní plochu poskytne. Rozlišení monitoru přitom jde ruku v ruce s jeho velikostí. Čím větší monitor vyberete, tím větší by mělo být i jeho maximální rozlišení. Dostatečnou kvalitu obrazu poskytne u monitorů s TV tunerem:
Do 20" – XGA (1 024 × 768 pixelů) nebo vyšší
21" a větší – Full HD (1 920 × 1 080 pixelů) nebo vyšší
Typ panelu má velký vliv na vlastnosti obrazu monitoru. Nejvíce realistickou reprodukci barev a nejširší pozorovací úhly (až 178° horizontálně i vertikálně) mají monitory s IPS a S-IPS panely. Oproti monitorům s TN panely jsou však dražší a zpravidla neposkytují tak rychlou odezvu. Monitory s PVA a MVA panely jsou kvalitou obrazu i cenou na pomezí IPS/S-IPS a TN monitorů. Oproti TN obrazovkám věrněji reprodukují barvy a ve srovnání s IPS a S-IPS monitory jsou levnější.
Nejvíce syté a reálné barvy nabízí lesklý povrch obrazovky. Více však odráží světlo z okolí, a proto je hůře čitelný, pokud na něj svítí slunce. Oproti tomu matný povrch obrazovky světlo z okolí téměř neodráží. Jeho reprodukce barev však není tak sytá a reálná. Antireflexní povrch obrazovky představuje kompromis mezi lesklým a matným displejem. Na světle je obrazovka lépe čitelná než na monitoru s leklým povrchem a barvy jsou sytější než u matné obrazovky.
Pro připojení monitoru je důležité, aby měl alespoň jeden stejný obrazový konektor jako váš počítač. Pokud tomu tak není, monitor k němu nepřipojíte.
Základním obrazovým konektorem je analogový D-SUB (VGA). Naleznete ho zpravidla na starších počítačích (na starších grafických kartách). Oproti ostatním konektorům poskytuje horší kvalitu obrazu. Na nových počítačích, respektive nových grafických kartách již naleznete digitální DVI nebo HDMI konektor. Ve srovnání s D-SUB (VGA) poskytnou stabilnější obraz a živější barvy. U dražších modelů se v poslední době prosazuje také DisplayPort. Ten dokáže přenášet nekomprimovaný obraz ve velmi vysoké kvalitě.
Filmy, videa i televizní stanice se natáčí/vysílají v širokoúhlých rozlišeních. Proto vybírejte monitor s širokoúhlým poměrem stran 16:9 nebo 21:9.
Udává počet pixelů (obrazových bodů), které monitor dokáže v horizontálním a vertikálním směru vykreslit. Obecně platí, že čím vyšší maximální rozlišení monitor má, tím detailnější obraz a větší pracovní plochu dokáže poskytnout. Maximální rozlišení monitoru s TV tunerem doporučujeme alespoň HD Ready.
V současnosti nejrozšířenější rozlišení u monitorů s TV tunerem:
Rozlišení | Počet pixelů |
---|---|
HD Ready | 1 366 × 768 |
Full HD | 1 920 × 1 080 |
WQHD | 2 560 × 1 440 |
Jedná se o schopnost monitoru vykreslit určitý počet snímků během jedné sekundy. Udává se v Hz. Čím vyšší obnovovací frekvenci monitor má, tím plynulejší obraz poskytuje. Monitory s vyšší obnovovací frekvencí také méně unavují oči. Dostatečně plynulý obraz poskytnou monitory s obnovovací frekvencí 60 Hz.
Pozorovací úhel je maximální úhel, ze kterého je ještě možné sledovat obraz na monitoru, aniž by došlo ke změně barev nebo kontrastu. Čím větší pozorovací úhly, tím lépe. Velikost pozorovacích úhlů je spojená s typem panelu monitoru. Zatímco monitory s panely IPS a S-IPS mají pozorovací úhly největší (až 178 stupňů), PVA a MVA obrazovky jsou na tom o něco hůře. TN monitory mají pozorovací úhly nejmenší.
TV tuner (nebo také televizní tuner) je součástka, která přijímá a dekóduje televizní vysílání. To díky tuneru naladíte na televizi, monitoru nebo jiných zařízeních jednotlivé televizní programy. TV tunery se dělí podle typu přijímaného televizního signálu na:
1) DVB-T/T2 – tuner pro příjem digitálního pozemní (anténního) televizního vysílání,
2) DVB-S/S2 – tuner pro příjem satelitního televizního vysílání,
3) DVB-C – tuner pro příjem kabelového televizního vysílání.
Low Blue Light nebo také BlueLightFilter je technologie, která redukuje modré světelné spektrum vyzařující z monitoru. Tím snižuje namáhání očí při sledování monitoru.
Technologie Flicker-free nebo také Flicker Less eliminuje blikání LCD monitorů s LED podsvícením, které při delším sledování namáhá a unavuje vaše oči.
Slovník pojmů
Úhlopříčka
Označuje vzdálenost mezi protilehlým horním a spodním rohem monitoru. Udává se v palcích. Jeden palec je 2,54 cm. Čím větší velikost (úhlopříčku) zvolíte, tím přehlednější pro vás bude plocha počítače. Při výběru úhlopříčky se zamyslete se, kolik času budete u počítače trávit.
Doporučené úhlopříčky:
Pro občasné použití postačí i 19" monitor, případně větší.
K pravidelnému používání vybírejte alespoň 22" nebo větší monitory.