Jakou sušičku prádla? Standardní, nebo úzkou? Jaké rozměry, kapacitu, energetickou třídu by měla správná sušička mít? Co to je funkce odloženého startu? A jsou nějaké parametry, podle kterých se vybírá ideální sušička prádla? Poradíme vám, jak vybrat sušičku na prádlo podle vašich představ.
Při rozhodování, jakou sušičku na prádlo vybrat, jsou rozměry často velmi důležité – zejména pokud máte malou koupelnu nebo chcete sušičku umístit na pračku. Sušičky se obvykle vyrábí v rozměru 85 × 60 × 60 cm. Pro menší koupelny je určena užší varianta slim s hloubkou 45 - 60 cm. Sušičku lze umístit na pračku s hloubkou alespoň 55 cm při použití příslušného mezikusu, který patří k jednotlivým sušičkám. Spotřebiče od stejného výrobce tedy nejsou nutné.
Sušičky s předním plněním mají oproti sušičkám s horním plněním větší buben. Pojmou až 10,5 kg prádla, kdežto sušičky s horním plněním pouze 6 kg. Pro domácnosti o 1 nebo 2 členech je vhodná kapacita 6–7 kg. Běžná rodina se 4 členy si vystačí s náplní 8–9 kg a početnějším domácnostem doporučujeme sušičky s kapacitou 10 kg.
Pokud si myslíte, že kvůli sušičce musíte zákonitě rozkopat celou koupelnu, není to pravda. Záleží na typu sušičky. V případě, že si vyberete kondenzační sušičku, máte možnost připojit ji k odpadnímu potrubí (vypouštěcí hadice je ve většině případů součástí balení). Pokud sušičku připojit nemůžete nebo nechcete, nic se neděje. Voda se během sušicího cyklu hromadí v zásobníku, který je nutné pravidelně vyprazdňovat. Voda ze zásobníku je destilovaná, takže ji můžete následně prakticky využít. Skvěle se hodí například do napařovacích žehliček nebo parních čističů.
Kondenzační typ sušiček funguje na principu kondenzace vlhkosti vzduchu na vodu. Kondenzovaná voda se odvádí přímo do odpadu, nebo do zásobníku, který po sušení vylijete. Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem dokážou ohřátý vzduch, vznikající během sušení, převést na energii, kterou opětovně využijí. Úspora energie s tepelným čerpadlem může dosahovat až 50 %.
Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá sušička. Nejúspornější modely v současnosti nesou označení A+, A++ a A+++, méně úsporné spadají do energetické třídy A a B a nejméně úsporné do třídy C.
Energetická spotřeba |
Spotřeba v kWh |
Náklady v Kč |
---|---|---|
A+++ | 1,27 | 4,7 |
A++ | 1,35 | 5 |
A+ | 1,5 | 5,6 |
A | 1,62 | 6 |
B | 2,1 | 7,8 |
C | 2,5 | 9,3 |
* Počítáno s cenou 3,71 Kč/kWh * Spotřebu energie ovlivňuje typ sušičky, zvolený program a další faktory. |
Dětská pojistka je elektronická blokace tlačítek na spotřebiči. Jedná se o bezpečnostní ochranu pro malé děti, po jejíž aktivaci nemůže dojít k nechtěné změně nastavení nebo zapnutí sušičky.
Sušičky prádla mohou být vybaveny mnoha praktickými funkcemi, které vám velmi zjednoduší a urychlí sušicí proces.
Osvětlení bubnu vám pomůže při manipulaci s prádlem, abyste nepřehlédli žádný kus prádla. Běžně se setkáme s halogenovým osvětlením, dražší modely mají světelné LED zdroje, které jsou úspornější a nevyžadují téměř žádnou údržbu.
Porovnání sušiček snadno a rychle
U nás na Alza.cz si snadno uděláte vlastní srovnání sušiček. Stačí kliknout na tlačítko „porovnat“ na produktových stránkách sušiček, které vás zajímají, a potom jen otevřít jejich porovnání. To uděláte kliknutím na ikonu vah v horní pravé části stránky (vedle tlačítka Košík).
Standardní sušičky s hloubkou nad 60 cm usuší prádlo šetrně, aby nedošlo k poškození jeho vlákna, barvy ani struktury. Většinou mají boční plnění a nevyžadují žádné stavební úpravy. Dle zvoleného programu usuší prádlo přesně podle vaší potřeby.
Úzké sušičky s hloubkou do 60 cm jsou určeny do menších koupelen, kam by se větší sušička jinak nevešla. Jinak se svými vlastnostmi a principem od standardních sušiček nijak neliší.
Pokud máte méně prostoru, nebo vám jde o kontinuitu vašeho interiéru, je pro vás vestavná sušička ideálním řešením. Vestavné sušičky mají zpravidla velmi malou hloubku. Spotřebič tak ladně zakomponujete do interiéru, aniž by rušil. Kapacita vestavných sušiček se pohybuje okolo 7 kg, což je běžná hodnota.
Chytré sušičky prádla nabízejí především možnost velmi jednoduchého a komfortního ovládání na dálku. Své prádlo můžete začít sušit ještě před příchodem domů. Stačí mít jen příslušnou aplikaci v mobilním telefonu, tabletu nebo počítači. Některé modely lze také ovládat hlasem. Zařízení svého uživatele dokážou informovat o průběhu sušicího cyklu. Případně vám zašlou oznámení o jeho ukončení. Jednotliví výrobci mají svá vlastní označení pro chytré funkce sušiček (Home Connect, Smart Touch, SmartThinQ atd.).
V parní kondenzační sušičce vše zajišťuje horká pára. Pronikne látkou, prádlo usuší, provoní, načechrá a narovná, proto se nemusí žehlit. Dokáže také odstranit nepříjemné pachy ze suchého prádla.
Cenově zvýhodněné sady sušiček a praček. Jedná se o dva samostatné přístroje od jednoho výrobce, které lze vzájemně výhodně kombinovat.
Kombinované sušičky jsou ideálním řešením pro malou koupelnu, neboť v sobě spojují pračku i sušičku. Některé modely mají rozdílnou kapacitou bubnu pro praní a pro sušení. Spotřebují více vody a před sušením je třeba – v případě plného bubnu – vyjmout část prádla.
Mezikusy slouží k pohodlné a bezpečné instalaci sušičky na pračku. Sušicí koš se uvnitř přístroje neotáčí a je ideální k sušení velmi jemných svetrů, bot nebo plyšových hraček. Sady pro odvod kondenzátu odvádějí vodu rovnou do umyvadla či odpadu. Balónky do sušičky pro opakované použití změkčují prádlo bez použití chemikálií, zkracují dobu sušení a šetří čas i energii. Vonné ubrousky do sušiček také změkčují prádlo, navíc ho příjemně navoní a usnadní žehlení.
Sušička nemusí být od stejného výrobce jako vaše pračka. Je ovšem důležité myslet na kapacitu, abyste prádlo mohli po vyprání rovnou přendat do sušičky. Při sušení je důležitá také značka sušička na prádle, která vám sděluje, zda a za jakých podmínek můžete konkrétní oděv sušit v sušičce.
Pokud má pračka minimální hloubku 55 cm, můžete na ni postavit sušičku s použitím mezikusu. Mezikusy patří k jednotlivým sušičkám, nezáleží tedy, zda máte pračku i sušičku od stejného výrobce. Existují různé typy mezikusů. Mohou být jednoduché nebo s praktickým šuplíkem, na který si můžete položit koš při vyndávání prádla ze sušičky. Prodávají se samostatně nebo přímo v balení se sušičkou.
Sušička sama o sobě prádlo změkčí a načechrá, aviváž tedy není potřeba. Opakované používání aviváže sušičku zanáší a následně ničí. Vynechání aviváže má však spoustu výhod. Tyto změkčující přípravky vlákno ve skutečnosti nezměkčí, ale obalí vrstvou, která na sebe chytá další nečistoty a může způsobit alergie nebo podráždění kůže. Se sušičkou je proto jednodušší žít ekologicky a bez chemie.
Pro domácnosti o 1 nebo 2 členech je vhodná kapacita 6–7 kg. Běžná rodina se 4 členy si vystačí s náplní 8–9 kg a početnějším domácnostem doporučujeme sušičky s kapacitou 10 kg.
Energetická třída vyjadřuje spotřebu energie a účinnost sušení. Velmi úsporné sušičky nesou označení A+, A++ a A+++. S vyšší energetickou třídou často roste také cena sušičky, proto se sušičky ve třídě A+++ hodí pro časté sušení, kde se úspora vrátí během relativně krátkého času.
Záleží na modelu. Všechny kondenzační sušičky mají zásobníky na vodu a některé z nich je možné napojit na odpad jako například pračku.
Běžné sušičky mají rozměry 85 × 60 × 60 cm, existují však i sušičky úzké 45 cm nebo naopak široké až 79 cm v případě odvětrávacích typů. Úzké modely jsou určeny pro menší koupelny a mají nižší kapacitu náplně prádla. Pokud nemáte v koupelně problém s místem, doporučujeme zvolit standardní rozměry s vyšší kapacitou.
Pokud prádlo sušíte v prostoru, ať už v interiéru nebo exteriéru, chytá na sebe různé nečistoty a smog. Při sušení v bytě se uvolňuje vlhkost do bytu a mohou tak vznikat plísně. Právě prach, pyl a plísně jsou jedněmi z nejčastějších alergenů. Oblečení, na které se nachytají, může vaše alergie zhoršovat.
Ano. Dnešní sušičky mají natolik jemný filtr, že už nemusíte bojovat se zvířecí srstí svých domácích mazlíčků a kupovat jeden lepící váleček za druhým. Další výhodou je odstranění nevzhledných žmolků z některých kusů oblečení, jako jsou například svetry a hrubší materiály. Oblečení tak bude déle vypadat jako nové.
Princip sušičky prádla je ve skutečnosti celkem jednoduchý. Prádlo je „načechráváno“ otáčejícím se bubnem, zatímco skrze něj prochází horký vzduch, který z prádla extrahuje vlhkost. Hlavní rozdíly mezi sušičkami jsou v následném zpracováním vlhkého vzduchu. Rozlišujeme sušičky ventilační, jež takový vzduch rovnou vyfukují, a sušičky kondenzační, které nejdříve zkondenzují vlhkost vzduchu do sběrné nádoby. Na českém trhu bezkonkurenčně vládnou sušičky kondenzační.
Kondenzační sušičky rozlišujeme na sušičky s topným tělesem a na sušičky s tepelným čerpadlem. Sušičky s tepelným čerpadlem jsou energeticky úspornější než sušičky s topným tělesem a navíc suší prádlo při nižší teplotě, což znamená, že v nich lze bez obav sušit i jemnější materiály. Kondenzační sušičku tedy nelze poměřovat se sušičkou s tepelným čerpadlem – ta je totiž také sušičkou kondenzační.
Technologie Fuzzy Logic a 6. smysl fungují na stejném principu. Liší se pouze v názvu podle toho, od kterého výrobce sušička pochází. Jedná se o senzorovou technologii, která neustále monitoruje vlhkost prádla. Na základě toho upravuje délku sušicího cyklu. Tento systém má výhodu v efektivitě - prádlo je suché bez nadbytečného prodlužování sušení, čímž se šetří množství spotřebované energie.
Invertorový motor je spolehlivější a odolnější než klasický motor využívající uhlíky, které se časem opotřebovávají a způsobují tření a jiskření. Invertor motor funguje na principu elektronického řízení otáček, které snižuje vibrace a opotřebení a poskytuje vyšší výkon při nižší hladině hluku. Výrobci na invertorový motor běžně poskytují 10letou záruku.
Parní funkce slouží k osvěžení prádla, odstranění pomačkání a eliminaci pachů a alergenů. Pára přirozeně uvolňuje vlákna, načechrá je a vyrovnává záhyby. Prádlo je tak nejen vysušené, ale i vyžehlené. Parní funkce se hodí i pro velmi jemné prádlo.
Slovník pojmů