Sušení prádla v sušičce je rychlé a téměř bezpracné. Při každém sušení se ale v útrobách sušičky usazuje prach, textilní vlákna a zbytky pracích prostředků, které při nahromadění ovlivňují nejen kvalitu a vůni vysušeného prádla, ale také výkon a spotřebu sušičky. Pravidelná údržba je proto velmi důležitá. Víte ale, jak na čištění sušičky? Nebo co dělat, když prádlo ze sušičky nevoní? To vše se dozvíte v našem článku.
Při pořízení nového spotřebiče byste se měli seznámit také s jeho požadovanou údržbou. Pravidelné čištění sušičky, stejně jako jiných spotřebičů, je totiž nezbytné pro udržení vysokého výkonu a optimální spotřeby energie. Díky odpovídající péči minimalizujete vznik závad, a prodloužíte tím životnost sušičky.
Čištění sušičky prádla však nezahrnuje pouze vyleštění skleněných dvířek a údržbu nerezového bubnu. Ty nejdůležitější komponenty se nacházejí až v útrobách spotřebiče. Nejvíce nečistot zachytí přední a spodní filtr – v případě, že se zanesou textilními vlákny a zbytky pracích prostředků, bývají nejčastějším důvodem, proč prádlo ze sušičky nevoní. Nečistoty v sobě navíc často drží vlhkost, a vytváří tak ideální prostředí pro vznik plísní. Důležité je také čištění kondenzátoru (eventuálně i výparníku) sušičky a pravidelné vylévání kondenzační nádobky v případě, že nemáte kondenzační sušičku napojenou na odpad.
Pokud se čištěním nebudete delší dobu zabývat, objeví se zápach ze sušičky a prádlo bude nerovnoměrně vysušené, navíc riskujete i její možné poškození. Představa, že množící se bakterie a plísně se dostávají při sušení zpět do načechraného a svěžího prádla, by vás proto od zanedbání údržby měla jednoznačně odradit.
Ventilační nebo též odvětrávací sušičky se pro běžné domácí použití již příliš nepoužívají, a tak se níže uvedené tipy na čištění sušičky vztahují na ty kondenzační. Rozmístění jednotlivých komponentů se může dle typu a výrobce lišit, proto při pořízení neváhejte nahlédnout do manuálu. V každém případě sušičku před čištěním vypněte a odpojte ze zásuvky.
Filtry budete čistit nejčastěji. Rozlišujeme dva typy filtrů:
Horní prachový filtr (též filtr textilních vláken) byste měli čistit ideálně po každém sušení. Zde se totiž zachytávají drobná vlákna, zbytky textilií a jiné nečistoty, které jsou hnízdem nejrůznějších mikroorganismů. Přístup k němu je snadný, najdete jej nejčastěji hned za dvířky. K očištění od hrubých nečistot vám postačí ruka či vlhký hadřík, na ty jemnější nečistoty a prach pak použijte vysavač.
Spodní filtr naleznete ve spodní části spotřebiče, bývá schovaný za plastovým krytem. Běžně v něm najdete molitanovou výplň, díky které filtr zachycuje ty nejjemnější nečistoty, jež nezachytil horní filtr textilních vláken. Při menším znečištění stačí spodní filtr a molitanovou výplň přesát vysavačem, k vyčištění od odolných nečistot jej propláchněte proudem vlažné vody a poté nechejte důkladně proschnout, než jej vložíte zpět do sušičky. Na potřebu jeho údržby vás moderní sušičky upozorní svítícím indikátorem čištění filtru, pro dokonale suché a voňavé prádlo jej ale doporučujeme čistit častěji.
Při pravidelném čištění sušičky nezapomeňte také na buben a těsnění kolem dveří. Na obojí můžete použít navlhčený hadřík spolu s neabrazivním prostředkem.
Kondenzační sušičky jsou zpravidla opatřené kondenzační nádobkou, o kterou se musíte starat pouze v případě, kdy sušičku nemáte napojenou na odpad. Jestliže vodu ze sušičky neodvádíte do odpadu, je potřeba myslet na pravidelné vylévání vody z kondenzační nádobky. Většina moderních sušiček vás na její naplnění sice upozorní, ale je vhodné si její vylévání zažít spolu s čištěním filtru po každém sušicím cyklu. Stojatá voda v nádržce se totiž po několika málo dnech stává rodištěm mikroorganismů, a kromě jejich množení a vzniku plísní se pak může objevit také nepříjemný zápach ze sušičky.
Do výparníku cirkuluje z bubnu ohřívaný vzduch, ještě předtím ale projde přes systém filtrů, které mají za úkol zachytit nečistoty uvolněné z prádla. Ty, které skrze ně projdou do útrob dále, se zachytí na výparníku. Jeho zanesení však způsobuje zvýšenou spotřebu energie či nerovnoměrné sušení prádla. Těmto nepříjemnostem předejdete pravidelným čištěním výparníku, které je vhodné provádět dle znečištění spolu s údržbou kondenzátoru.
Dalším komponentem, kterého se čištění sušičky týká, je kondenzátor nebo též výměník tepla. Najdete jej v každé kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem, zpravidla pod plastovým krytem ve spodní části spotřebiče, hned za výparníkem. Existují také kondenzované sušičky se samočisticím kondenzátorem, u kterých vám jeho údržba zcela odpadá.
Čištění kondenzátoru sušičky byste měli provádět dle četnosti sušení alespoň jedenkrát za měsíc. Údržba se liší dle toho, zda se jedná o sušičku s topným tělesem, nebo s tepelným čerpadlem:
Čidlo vlhkosti najdete nejčastěji u dvířek sušičky. Má za úkol pohlídat, aby bylo prádlo správně usušené. Pokud není čisté, snižuje se výkon sušičky a prodlužuje doba sušení. Jeho povrch je náchylný k tvorbě vodního kamene, proto jej jednou za čas očistěte měkkou houbičkou. Vyhněte se použití drátěnky a abrazivních prostředků, které by mohly čidlo poškodit. Tvorbě vodního kamene můžete předcházet pomocí změkčovačů vody do sušičky.
Sušička zkrátka potřebuje čerstvý vzduch. Při sušení jej totiž vypouští teplý a suchý a při nesprávném odvětrávání by se mohla snížit účinnost sušení. V malých a chladných místnostech pak navíc hrozí i vznik plísní. Během sušicího cyklu proto nechávejte pootevřené dveře do koupelny či místnosti, ve které máte sušičku umístěnou, moderním kondenzačním sušičkám zpravidla taková výměna vzduchu stačí.
Údržba sušičky není nijak náročná, jen je potřeba na ni myslet. Samozřejmostí by mělo být zejména pravidelné čištění filtrů sušičky. Stačí je otřít vlhkou rukou či propláchnout pod tekoucí vodou. Jednou za čas pak vysajete či omyjete kondenzátor případně i výparník sušičky, a pokud ji nemáte napojenou na odpad, je nutné také pravidelné vylévání kondenzátu.
Funkce odložený start může být při nesprávném načasování docela zákeřná. Je totiž potřeba si uvědomit, že s největší pravděpodobností vložíte prádlo do bubnu mokré. To po několika hodinách v uzavřené sušičce jednoduše zatuchne (pochopitelně záleží na množství prádla a jeho materiálu, teplotě praní či typu sušičky). Pokud prádlo ze sušičky nevoní, pak zvažte, zda nemůže být na vině funkce dlouho odloženého startu.
Aviváž sušičce nesvědčí. Její použití na prádlo, které poté putuje do sušičky, není vůbec potřeba. Spíše naopak. Opakované používání aviváže zanáší sušičku, která se následkem toho ničí. Navíc je pravděpodobné, že se vůně při sušení z prádla vyfouká. Namísto aviváže proto zkuste vůně a vonné ubrousky do sušičky.
Jedním z dostupných řešení k provonění prádla jsou vonné ubrousky. Jejich použití je jednoduché, před sušením je pouze vložíte do bubnu s prádlem a po skončení cyklu vyhodíte. Při sušení se vůně z ubrousku rozptýlí a pronikne hluboko do prádla, výsledkem je pak jeho dlouhotrvající svěžest. Výhodou je dostupnost pestré škály vůní, naopak za nevýhodu můžeme označit fakt, že vzhledem k jednorázovému použití nejsou příliš ekologické.
Namísto neekologických jednorázových ubrousků se jako vhodnější řešení jeví tuhé vůně do sušičky. Nejen že vydrží vonět třeba 20 nebo i 50 cyklů, ale zároveň nemusíte při každém sušení myslet na vložení vůně k prádlu. Díky několikatýdenní výdrži si můžete pořídit například vůně pro zimní a letní období zvlášť.
Aby bylo prádlo vždy rovnoměrně usušené a nemělo tendenci zatuchat ani po delší době, kdy jej necháte po skončení cyklu v sušičce, je důležité jím spotřebič nepřeplňovat. Kromě nepříjemného zápachu byste však s největší pravděpodobností vytáhli prádlo zmuchlané a doslova bez života.
Nadýchané prádlo můžete ještě podpořit přidáním balónků do sušičky, které se postarají o přirozené změkčení vláken a o efektivní přenos tepla. Díky tomu dokážou zkrátit dobu sušení až o 25 %, čímž sníží náklady za spotřebu elektrické energie.
Se sušičkou prádla vám odpadne starost s jeho neustálým věšením a žehlením. Aby bylo vždy dokonale usušené a bez zápachu, nepodceňujte pravidelné čištění sušičky. Nyní už víte, že to není žádna věda.