Připravili jsme pro vás článek s tipy, jak prát oblečení. Jak třídit prádlo, vybrat prací prášek a aviváž, co s odolnou špínou, jak a kde sušit? To vše naleznete v našem článku.
Základem každého praní je správné roztřídění prádla. Třídit byste měli alespoň na tři hromádky, podle barev – bílé a světlé, černé a tmavé, barevné. Pokud plánujete vyprat nový, barevně výrazný kus oblečení poprvé, doporučujeme provést první praní v ruce. Tím si ověříte, zda pouští, popřípadě nepouští barvu. V případě, kdy prádlo netřídíte správně, barvy trpí – bílá získává barevný či tmavý nádech, barevné ztrácí barvu a bledne.
Kromě rozdělení podle barev je důležité také zkontrolovat cedulky u oblečení – ideálně u každého kusu. Vyplatí se to! Cedulky vám napoví, na kolik stupňů oblečení prát, popřípadě zda je pro praní v pračce vůbec vhodné. Napoví, jak jej žehlit, sušit a mnoho dalšího.
Prohlédnutí cedulek zabere napoprvé dost času, nicméně postupně se naučíte rozeznávat jednotlivé kusy pouhým pohledem. Úsilí vložené do třídění se vám brzy vrátí, a to v podobě krásného a barvy neztrácejícího oblečení, které vám dlouho vydrží.
Naše rada: Možná to bude znít samozřejmě, ale při jakémkoliv třídění nezapomínejte na vyprázdnění kapes. Není nic horšího než rozmočený papírový kapesník na tisíc kousků či rozteklá barva z pastelky.
Výběr pracího prostředku se odvíjí od barvy prádla. Nestojí to více peněz, jen doma budete mít o 2 balení navíc. Barvy na vašem oblečení to ale jistě ocení. Mnoho pracích prostředků je univerzálních, ale v tomto případě platí, každý ke svému – prací prostředek na bílé prádlo pro praní bílého prádla, pro barevné prádlo k praní barevného prádla atp.
Prací prostředky jsou k dispozici ve formě prášku, gelu, kapslí a tablet. Která varianta je ta nejvhodnější? Asi vás nepřekvapí, že to není černobílé. Každý má své pro a proti.
Většina klasických sypkých pracích prášků obsahuje tzv. bělidla. Jsou tak vhodné k odstraňování odolných skvrn (například káva, víno, silně zašpiněné oblečení dítěte) a praní bílého prádla. Zároveň vychází cenově nejlépe. Na druhou stranu nebývají vhodné k praní barevného a černého prádla, hůře se dávkují a je třeba dbát na jejich uskladnění mimo vlhké prostředí.
Oproti tomu prací gely jsou vhodné zejména na tmavé a barevné prádlo. Nezanechávají po sobě bílé skvrny z nevypraného prášku (lépe se rozpouštějí). Za nevýhody lze považovat vyšší pořizovací cenu a nižší čisticí schopnosti – ve srovnání s práškem. Gely jsou tedy ideální pro praní lehce zašpiněného prádla.
Kapsle a tablety svým způsobem spadají do skupiny gelů, jsou totiž pracím gelem naplněny. Jediný rozdíl představuje dávkování. Kapsle, respektive tablety se dávkují jednodušeji, bývají ale také dražší.
Při dávkování se řiďte návodem, který najdete přímo na obalu vašeho pracího prostředku.
Náš tip: Věděli jste, že i u pracích prostředků má datum spotřeby smysl? Čím starší prací prostředek, tím nižší účinnost při praní. Pokud tedy nemáte velkou spotřebu, kupujte si menší balení. Ekonomická, velká balení by ve vašem případě příliš peněz neušetřila.
Dnes je součástí každého praní také aviváž. Není nezbytná, ale díky ní prádlo nádherně voní a je krásně měkké. Navíc se snadno žehlí a celkově je méně zmačkané. Použití aviváže doporučujeme do každého prádla s jedinou výjimkou. Tou je funkční prádlo (prodyšné oblečení s funkční membránou), kterému byste použitím aviváže omezili prodyšnost.
Při výběru aviváže je důležitá vůně, ale i případné kožní nesnášenlivosti a alergie. V případě, že máte citlivou pokožku, volte raději výrobky hypoalergenní.
Stejně jako u pracího prostředku, i u aviváže je informace o dávkování a vhodnosti použití uvedená přímo na balení konkrétního produktu. Aviváž se dávkuje do výrobcem určeného prostoru pračky. Ten bývá často označen kytičkou a u praček s výsuvným zásobníkem se zpravidla nachází uprostřed nebo vpravo. Vždy však záleží na konkrétním modelu pračky. Pokud si tedy prostorem pro umístění aviváže nejste jisti, ověřte si informaci v manuálu pračky.
Velmi špinavé oblečení, zažraná špína a odolné skvrny – i s tím se dá úspěšně bojovat. Základem je útok na skvrnu, když je ještě čerstvá. Namočte ji do studené vody a ručně přeperte, můžete přidat trochu prášku či použít mýdlo. Voda přitom musí být studená. Teplou, ale i vlažnou vodou byste zažrání skvrny jen pomohli. Odolné skvrny potřete pracím gelem a nechte alespoň 20 minut působit. Účinek můžete zvýšit použitím odstraňovače skvrn.
Nejlevnějším sušičem je bezpochyby svěží vítr. Nicméně při věšení na venkovním sušáku nezapomeňte, že slunce sice mokré prádlo rychle vysuší, ale také jej může vyšisovat (oblečení začne ztrácet barvu). Nejlepší umístění je tedy vzdušný stín, samozřejmě v teplých ročních měsících. V zimě venkovní sušení prádla rozhodně nedoporučujeme, a to ani v slunných dnech.
V zimě vám tedy nezbude nic jiného, než sušit doma. Sušení v domě či bytě však zvyšuje vlhkost vzduchu, která pak podporuje růst plísní. Přes zimu, ale i po celý rok tak představuje ideální řešení pro sušení oblečení sušička na prádlo. V dnešní době se již nejedná o žádný nadstandardní luxus, naopak! Jedná se o relativně levné spotřebiče, které zvládnou vysušit většinu materiálů šetrně a bez nutnosti následně použít žehličku. Oblečení je z ní navíc měkké, voňavé a ihned po vyndání příjemně teplé.