Co jsou klávesy a jaké mají výhody oproti klasickému klavíru?
Klávesy představují obvykle digitální klávesové nástroje, které jsou vybavené řadou rejstříků, doprovodů, rytmů a dalších doplňků. Na klávesy můžete hrát vše od popových skladeb až po ty klasické – nastavíte si tempo, hlasitost, bicí sady a jiné zvukové vymoženosti, které dodají skladbě šmrnc. Jaké mají výhody oproti klavíru?
- Klávesy jsou skladnější.
- Můžete je kamkoliv přenášet.
- Nabízí řadu chytrých funkcí.
- Možnost nastavit si hlasitost.
- Poslouchat lze i přes sluchátka.
- Chybí autentický zvuk klavíru.
Klávesy zahrnují několik hudebních nástrojů
Klávesy zahrnují několik hudebních nástrojů, které dělíme podle klaviatury, dostupných funkcí a účelu.
Keyboardy
Keyboardy jsou standardní, relativně lehké klávesy, které jsou vhodné nejen jako klávesy pro začátečníky, ale také k profi vystupování na koncertech. Klaviatura velmi připomíná klasické piano, avšak jejich největší předností je, že podporují MIDI a nabízí širokou paletu zvuků a efektů, díky kterým můžete tvořit i vlastní skladby.
- Chcete-li plnohodnotný keyboard, který bude reagovat na sílu úderu, volte keyboard s dynamikou.
i
Keyboardy jsou ideální jako klávesy pro děti
Keyboardy nabídnou i speciální variantu, která je vhodná jako klávesy pro děti. Jejich cena je velmi nízká, což je příhodné – nikdy nevíte, zda dětem nadšení vydrží. Dětské klávesy jsou dostupné také v různě barevných modelech, což dítka zajisté zaujme.
Digitální piana
Digitální piana jsou alternativou tradičních pian a snaží se co nejvěrněji napodobit jejich akustické rozhraní. Oproti profesionálním koncertním pianům mají výhody v nižších rozměrech, ceně a funkcích navíc (například nahrávání skladeb). Digitální klávesy jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé.
Stage piana
Stage piana se vyznačují maximální výbavou a kvalitní akustikou určenou především hudebníkům na koncerty. Kromě toho bývají lehká a snadno se přenášejí, avšak z důvodu větší délky se většinou jedná o klávesy se stojanem. Díky široké nabídce funkcí mohou stage klávesy nahradit i varhany nebo syntezátor.
Zajímavou výjimkou jsou melodiky, jež disponují klávesami, ale patří mezi dechové nástroje.
Syntezátory
Syntezátory fungují na principu spojení (syntetizace) zvukových signálů a vytvoření nového. Dělí se na analogové a digitální, některé v sobě mají zabudované klávesy. Syntezátory slouží především k tvorbě moderní elektronické hudby. Díky slučování zvuků nabízí muzikantům nesčetné možnosti.
MIDI klávesy
MIDI klávesy mají v těle běžné elektronické klávesy a MIDI kontroler. Jsou určeny pro nahrávání klávesových partů do počítače přes USB, ale zpravidla neobsahují žádný zvukový generátor. K fungování proto vyžadují MIDI klávesy ještě počítač s DAW softwarem, nebo modul se zvukovou bankou.
i
V sekci DJ technika naleznete dodatečné vybavení, které je vhodné pro každého DJ.
MIDI kontrolery
MIDI kontrolery jsou moderní klávesové nástroje určené primárně pro hudebníky všeho druhu. Jednotlivé klávesy vysílají signál do počítače, v němž jej zpracuje hudební software a poté vytváří zvuk. MIDI kontroler dokáže mixovat, měnit hlasitost či tempo hudby a mnoho dalšího.
Samplery a zvukové moduly
Samplery a zvukové moduly jsou zařízení většinou menších rozměrů, jež pomáhají s tvorbou hudby. Samplery pracují se zvukovými vzorky (samply) a společně s MIDI protokoly a softwarem je umožňují duplikovat stiskem kláves. Jako zdroj samplů můžete využít počítač, paměťové karty nebo zvukový modul.
Co je klaviatura? Tóny, které budete moci zahrát
Klaviatura patří mezi nejdůležitější části kláves, protože zásadním způsobem ovlivňuje to, co všechno budete moci zahrát. Zaměřit byste se měli především na rozsah, mechaniku, povrch a materiál.
Jak vypadá klaviatura: Počet kláves nepodceňujte
Standardní koncertní klavíry mají většinou 88 kláves, zatímco klávesy (nástroj) obvykle mívají 61 až 76, avšak ani 88 není výjimkou. Pro zkušené hudebníky a děti, které se začínají učit seriózněji, volte modely s rozsahem minimálně 61 kláves a dynamikou úhozu. MIDI klávesy a syntezátory mají naopak obvykle méně kláves.
i
Kladívková mechanika usnadňuje přechod na piano
Kladívková mechanika se vyskytuje u klasického piana – kladívko uhodí do struny, která se rozezní, a proto, že klaviatura klade odpor, hudebník musí do klávesy uhodit. Levnější modely tuto mechaniku nemají, nebo se ji snaží nasimulovat, což je vhodné především v případě, kdy chcete přejít na piano.
Klávesy s dynamikou, nebo bez ní?
Hlasitost i nástup tónu lze ovlivnit sílou stisku klávesy – tomu se říká dynamika úhozu.
- Klávesy bez dynamiky jsou lehčí na ovládání, což ocení především začátečníci.
- Klávesy s dynamikou jsou lepší volbou v případě, kdy budete chtít přejít na piano.
Jak klaviatura klavíru, tak i kláves se dělí na 3 typy
Kromě počtu kláves je důležité si vybrat také podle dynamiky úhozu, jež ovlivňuje obtížnost hraní a možnost ovládat intenzitu tónu. Klaviatura klavíru i kláves se dělí do tří skupin:
- Nevyvážená klaviatura vrací klávesy pomocí pružiny. Takové klávesy poskytují velmi lehký stisk a jsou vhodné spíše pro MIDI keyboardy a dětské klávesy.
- Polovyvážená klaviatura vrací klávesy za pomoci kombinace pružiny a závaží. Stisk klávesy je lehčí, než u klasického klavíru a umožní hrát bez velkého úsilí i rychlé pasáže.
- Vyvážená klaviatura funguje pomocí precizně vyladěných kladívek a vlastní hmotnosti, což přináší téměř stejný efekt jako klasický klavír. Síla stisku poté ovlivňuje intenzitu tónu.
Jaká klaviatura je nejlepší? Zohledněte materiál a povrch
Dále byste měli brát v potaz, jaký materiál a povrch má klaviatura. Zvolit správný typ pro pohodlnou hru vám v tomto případě pomůže popis produktu. Matné klávesy nejsou příliš vhodné pro hráče se sušší pokožkou. Naopak lesklé klávesy bývají dražší a lépe sají pot. Jde však o individuální záležitost a každý preferuje jiné.
Pokud si nechcete pořizovat kompletní klávesy, protože si kupříkladu skládáte vlastní skladby na počítači, existuje klaviatura k PC. Tu stačí připojit k počítači a je hotovo.
Klávesové nástroje nabízí 6 různých zvukových možností
Klávesové nástroje nabízí různé zvukové možnosti, které se liší zejména podle druhu modelu.
- Rejstříky jsou palety zvuků, které jsou klávesy schopné zahrát. Zahrnují klavíry, smyčcové nástroje, kytary i různé doplňkové zvuky. Jeden rejstřík zpravidla odpovídá jednomu nástroji.
- Rytmy představují vzorky nahrávek bicích nástrojů. Díky tomu můžete hudbu hezky udržet v rytmu nebo ji ozvláštnit. Podle modelu je k dispozici několik desítek až stovek rytmů.
- Automatické doprovody jsou podobné rytmům. Doprovody jsou tvořeny různými nástroji, se kterými si můžete vytvořit vlastní hudbu. Označují se většinou podle stylu hudby.
- Knihovna akordů je vhodná zejména pro začátečníky, kteří si nejsou ještě tolik jistí, jak zahrát akordy. Knihovna zobrazí správný prstoklad a uvádí také jejich možné obraty.
- Polyfonie udává, kolik tónů/hlasů je možné zahrát současně. Počet hlasů je standardně shodný s počtem tónů. Více hlasů vzniká pouze při využití zpoždění (efekt delay) nebo ozvěny (reverb).
- Transpozice posunuje klaviaturu o zvolený počet tónů níže/výše (přesunutí skladby z jedné tóniny do jiné, např. z C do E). Používá se zejména pro snadné přizpůsobení se hlasovému rozsahu.
Jak vybrat klávesy aneb další důležité parametry při výběru
Jak vybrat klávesy? Při výběru klávesového nástroje vám doporučujeme se držet i dalších následujících parametrů:
Jakými konektory mohou elektronické klávesy disponovat?
Elektronické klávesy nabídnou různé konektory, jež se budou hodit k připojení audio techniky.
- Sluchátkový výstup Jack využijete pro připojení sluchátek nebo studiových monitorů.
- AUX in najde své využití například při zapojování kláves do domácího kina či k reproduktorům.
- Slot na paměťové karty přijde vhod pro ukládání MIDI dat a jejich následné použití/zpracování na počítači.
- Line-in funguje jako analogový vstup pro MP3/CD/MM přehrávače nebo telefon s hudebním doprovodem.
- Line-out je užitečný pro připojení k externímu zesilovači nebo aktivním reproduktorům.
- MIDI in/out je konektor vhodný pro připojení k počítači nebo příjem MIDI dat.
- USB slouží pro připojení k počítači, příjmu MIDI dat nebo nabíjení.
i
Klávesové nástroje by měly mít optimální hmotnost a rozměry
Klávesové nástroje nezapomeňte vybírat také dle rozměrů a hmotnosti. Příliš těžké a rozměrné klávesové nástroje nebude snadné přenášet na zkoušky, koncerty či doučování, avšak nabídnou širší rozsah a více funkcí.
Klávesové nástroje a užitečné funkce
Klávesy mohou kromě konektorů nabízet i zajímavé funkce a vlastnosti, které otevírají další možnosti hraní:
- Metronom se hodí pro trénink tempa a precizní nácvik přehrávání skladeb.
- Funkce dual zvládne hrát dva odlišné tóny či nástroje stiskem jedné klávesy.
- Interní paměť je užitečná pro nahrávání vlastních zvuků, skladeb i melodií.
- Ekvalizér dokáže v reálném čase zvýšit nebo snížit frekvenční charakteristiku tónů.
- Funkce split rozdělí klávesy na dvě části a na každé si můžete nastavit jiný hudební nástroj.
- Displej usnadňuje ovládání ostatních funkcí kláves a ukazuje právě zvolený efekt a podobně.
- Sustain (damper) pedál prodlužuje délku znění tónů, i když fyzicky již klávesy nedržíte.
- Bicí, doprovody, výukové programy zpříjemní přehrávání skladeb.
- Arpeggio dokáže přehrávat akordy po jednotlivých tónech. Obvykle si vyberete pořadí tónů, tempo a takt.
Klávesové nástroje mají celou řadu příslušenství
Příslušenství ke klávesovým nástrojům bude pečovat nejen o vaše nové společníky, ale také o vaše pohodlí. Zahrnuje především pedály, pouzdra, stojany, kabely, sluchátka a stoličky, se kterými se brzy stanete mistrem.
i
Sháníte levné klávesy? Bazar je skvělým místem, kde naleznete skvosty. Pokud vás zajímají názory ostatních zákazníků, přečtěte si, co říkají na klávesy recenze.
5 tipů, jak se naučit na klávesy
Jak se naučit na klávesy? Přečtěte si několik tipů, které vám s hraním pomohou:
- Vyberte si vhodný hudební klávesový nástroj, a to tak, že si o každém přečtete dostupné informace.
- Seznamte se se svým nástrojem – přečtěte si, jak funguje, z čeho se skládá, jakou má klávesnici a podobně.
- Naučte se číst noty – kupte si knihu nebo choďte na hodiny. Noty se vám budou hodit ke všem nástrojům.
- Zkoušejte a soustřeďte se na různé styly, rytmy a linky, které můžete použít v pozdějších skladbách.
- Důležité je neustále cvičit, bez toho to bohužel nepůjde. Poté můžete zkusit hrát i s někým dalším.
Pokud se nechcete učit noty, můžete se naučit hrát na klávesy podle sluchu – to znamená, že zkoušíte trefit klávesu podle toho, jaký tón slyšíte. Zpočátku je to těžké, ale po chvíli se to zlepší.
Skrýt popis