Alza.cz
Zobrazit katalog

Kryptoměny kurzy – Seznam nejdůležitějších kryptoměn

Článek

Aktualizováno

V tomto článku postupně rozebereme TOP15 nejznámějších kryptoměn. Zaměříme se na jejich výhody a nevýhody, aktuální kurzy či užitečné odkazy, které je dobré znát, pokud se chcete v krypto-světě vyznat! Nezapomeňte také sledovat naše kryptonovinky, aby vám neuteklo nic důležitého, co se v krypto-světě odehrálo!

Nejpopulárnější kryptoměny soudě dle jejich kurzu

Kryptoměny kurzy – Seznam nejdůležitějších kryptoměn

  1. Bitcoin (BTC): Král všech kryptoměn
  2. Ethereum (ETH): Nejznámější platforma pro smart contracts
  3. Ripple (XRP): Kontroverzní "kryptoměna"
  4. EOS (EOS): Nejúspěšnější ICO v historii
  5. Litecoin (LTC): Digitální stříbro
  6. Bitcoin Cash (BCH): Kopie Bitcoinu. Jak se liší?
  7. Tether (USDT): Nejznámější stablecoin
  8. Stellar (XLM): Finanční služby pro všechny
  9. Tron (TRX): Decentralizované aplikace pro zábavní průmysl
  10. Binance Coin (BNB): Levnější poplatky na Binance
  11. Cardano (ADA): Akademicky pojatá platforma pro smart contracts
  12. Bitcoin SV (BSV): Další kopie Bitcoinu
  13. Monero (XMR): Král anonymních kryptoměn

Úvod: Grafy a kurzy kryptoměn

V tomto článku vám představíme ty nejznámější a nejdůležitější kryptoměny. U každé kryptoměny je dole přiložen graf, kde si můžete přepínat mezi jednotlivými časovými období a podrobně sledovat kurz.

i

Pro mnoho kryptoměn jsme si pro vás připravili na Alze také speciální články! Odkazy najdete u jednotlivých kryptoměn.

Jak se pohybovaly kurzy nejznámějších kryptoměn za posledních 24 hodin?

Na widgetu dole se můžete podívat na pohyby kurzů za posledních 24 hodin. Pro více podrobností o jednotlivých kryptoměnách najeďte myší na konkrétní kryptoměnu.


Bitcoin (BTC): Král všech kryptoměn

Bitcoin je bezesporu nejznámější kryptoměnou vůbec. Vznikl v roce 2009, zakladatel je neznámý, skrývá se pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Velkou výhodou Bitcoinu je jeho velká popularita a aktivní komunita vývojářů a podporovatelů okolo něj. Bitcoin není anonymní, je pseudonymní, což mnoho lidí vidí jako výhodu a naopak mnoho lidí jako nevýhodu. Míra soukromí tak záleží na konkrétním používáním uživatele.

Někteří odborníci věří, že Bitcoin je jedna z mála kryptoměn (nebo dokonce i jediná kryptoměna), jejíž existence dává smysl a vyplatí se do ní investovat. Pro více informací si přečtěte náš rozsáhlý článek o Bitcoinu.

i Bitcoin: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Bitcoin


Ethereum (ETH): Nejznámější platforma pro smart contracts

Ethereum je nejznámější platformou pro vyvíjení smart contracts. Bylo spuštěno v roce 2015, zakladatelem je známý Vitalik Buterin. Výhodou Etherea je podobně jako u Bitcoinu silná uživatelská komunita.

V poslední době Ethereum čelí konkurenci ze strany jiných smart contracts platforem, jako je například NEO nebo Cardano. Nevýhodou Etherea je to, že pro vytváření smart contracts je nutné programovat v jazyce Solidity, který není až tolik rozšířený. Přečtěte si náš článek o kryptoměně Ethereum, kde se dozvíte vše důležité!

i Ethereum: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Ethereum


Ripple (XRP): Kontroverzní "kryptoměna"

Ripple je zcela určitě nejkontroverznější "kryptoměnou". Mnoho lidí Ripple dokonce ani nepovažuje za kryptoměnu kvůli vysoké míře centralizace. Ripple byl spuštěn v roce 2012 firmou Ripple Labs Inc. 

Ripple se těší velké podpoře ze strany velkých bank. Otázkou však zůstává, nakolik bude Ripple používán jako platební protokol a nakolik se bude používat jeho nativní token XRP. Více informací se můžete dozvědět v našem článku o Ripple.

i Ripple: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Ripple


EOS (EOS): Nejúspěšnější ICO v historii

EOS.IO je podobně jako Ethereum platformou pro vyvíjení smart contracts a decentralizovaných aplikací (dApps). EOS byl spuštěn v lednu 2018. Na jeho spuštění se při ICO vybralo přes 4 miliardy dolarů, čímž se zařadil na první místo v žebříčku vybraných prostředků pomocí ICO.

Názory na EOS jsou v krypto-komunitě různorodé. Někdo vyčítá EOSu model potvrzování transakcí, kdy existuje pouze 21 volených ověřovatelů v síti. Podporovatelé EOSu na druhou stranu vyzdvihují skutečnost, že dApps a smart contracts na EOSu lze programovat ve známých jazycích, jako je například C++, což vidí jako výhody oproti Ethereu.

i EOS: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz EOS


Litecoin (LTC): Digitální stříbro

Litecoin vznikl v roce 2011, zakladatelem je známý Charlie Lee. Litecoin je, dle samotných vývojářů, kopie Bitcoinu s několika vylepšeními, jako je například 4x kratší block time, nebo větší maximální počet mincí (84 milionů).

i

Nakupte kryptoměny na Alza.cz! Na našich platebních terminálech můžete rychle a bezpečně nakoupit kryptoměny bitcoin (BTC) a litecoin (LTC).

Výhodou Litecoinu je poměrně široká adopce ze strany veřejnosti - většinou tam, kde zaplatíte Bitcoinem, tak můžete platit i Litecoinem. Další výhodou je to, že Litecoin je víceméně komunitní projekt a neustále se vyvíjí. Otázkou však zůstává, nakolik bude Litecoin užitečný, až na Bitcoin přijdou technologie jako je Lightning Network, které urychlují a zlevňují transakce. Více informací se můžete dozvědět v našem článku věnovaném Litecoinu.

i Litecoin: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Litecoin


Bitcoin Cash (BCH): Kopie Bitcoinu. Jak se liší?

Bitcoin Cash vznikl v srpnu 2017 odštěpením (tzv. forkem) od Bitcoinu. Bitcoin Cash je více méně kopie Bitcoinu, akorát s 8x většími bloky (8MB) a s absencí SegWitu. Podrobnější rozdíly můžete najít v našem článku Rozdíly mezi Bitcoin a Bitcoin Cash.

Popularita Bitcoin Cashe upadá, i přesto, že se okolo něj pohybuje stále komunita lidí, kteří jej prohlašují za "jediný pravý Bitcoin". Bitcoin Cash se v listopadu 2018 ještě dále rozdělil na Bitcoin Cash a Bitcoin SV (Satoshi Vision).

i Bitcoin Cash: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Bitcoin Cash


Tether (USDT): Nejznámější stablecoin

Tether patří do kryptoměnové rodiny stablecoinů. To jsou kryptoměny, které by měly držet pevný kurz vůči jiné měně. U Tetheru se jedná o pevný kurz vůči dolaru (USD), což znamená, že 1 Tether by měl mít hodnotu 1 dolar.

V minulosti měl být každý 1 Tether dle slov firmy Tether Limited kryt 1 dolarem na bankovních účtech. V současnosti však na oficiálních strákách stojí prohlášení, že Tether nemusí být 100% krytý. V minulosti Tether zažil již několik kontroverzí. Více informací se můžete dozvědět v článku věnovaném stablecoins.

i Tether: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Tether


Stellar (XLM): Finanční služby pro všechny

Stellar byl spuštěn v červenci 2014. Jedním ze zakladatelů Stellaru je Jed McCaleb, který dříve pracoval na vývoji Ripple. Právě Stellar funguje na podobném principu jako Ripple. Narozdíl od Ripple se Stellar však snaží jít cestou větší decentralizace.

Vize Stellaru je poskytovat finanční služby v oblastech se špatným bankovním systémem a vytvářet platební platformy pro velké firmy. Výhodou Stellaru je navázání produktivního partnerství s firmou IBM a neustále se vyvíjející protokol. Nevýhodou je konkurence s Ripplem. Podrobnější informace naleznete v článku o Stellaru.

i Stellar: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Stellar


Tron (TRX): Decentralizované aplikace pro zábavní průmysl

Tron je platformou pro běh smart contracts a decentralizovaných aplikací. Zaměřuje se převážně na zábavní průmysl. Byl spuštěn v prosinci 2017. Jeho zakladatelem je známá a kontroverzní osoba Justin Sun.

Názory na Tron se různí, kritici poukazují na možné plagiátorství u white paperu Tronu a nejistý use-case, podporovatelé zase vyzdvihují technologie, které Tron využívá a rostoucí adopci Tronu v komunitě vývojářů.

i TRON: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Tron


Binance Coin (BNB): Levnější poplatky na Binance

Binance Coin je výtvorem jedné z nejznámějších burz současnosti - Binance. Pomocí Binance Coinu je možné ušetřit na burzovních poplatcích.

Binance každé 3 měsíce skupuje za 20% ze svých celkových výdělků Binance Coiny, které následně spálí. Toto skupování chce firma provádět až do té doby, dokud nespálí přesně 50% všech mincí. Výhodou Binance Coinu je jeho použitelnost a také vidina snižující se nabídky.

i Binance Coin: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Binance Coin


Cardano (ADA): Akademicky pojatá platforma pro smart contracts

Cardano je platformou pro vyvíjení smart contracts. Razí cestu vědeckého a akademického přístupu. Snaží se vyřešit problém se škálovatelností či komunikaci s jinými blockchainy. Pro své fungování používá vícevrstvý protokol.

Bohužel, Cardano zatím nemá ostře fungující platformu pro smart contracts. Je otázkou, nakolik dokáže Cardano zůstat konkurence schopným v porovnání s ostatními smart contracts platformami, jako je Ethereum, EOS nebo třeba NEO. Více podrobností můžete nalézt v našem článku o Cardano.

i Cardano: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Cardano


Bitcoin SV (BSV): Další kopie Bitcoinu

Bitcoin SV (Satoshi Vision) vznikl odštěpením (tzv. forkem) od kryptoměny Bitcoin Cash v listopadu 2018. Jeho nejznámější podporovatel Craig Wright ho považuje za "jedinou správnou verzi Bitcoinu, jako jej viděl sám Satoshi". Tyto výroky je však nutné brát s rezervou.

Bitcoin SV nemá prakticky žádnou adopci u veřejnosti a jeho budoucnost je velmi nestálá.

i Bitcoin SV: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Bitcoin SV


Monero (XMR): Král anonymních kryptoměn

Monero vzniklo v roce 2014. Od té doby se dá považovat za "krále" anonymních kryptoměn. Jde o projekt řízený a vyvíjený komunitou. Cílem je vytvořit naprosto anonymní platební síť.

V aktualizaci na konci roku 2018 se drasticky snížily poplatky za transakci, čímž se stalo Monero ještě použitelnějším, než předtím. Velkou výhodou Monera jsou právě použité technologie, dobré jméno a poměrně vysoká adopce. Pro více informací si přečtěte článek o kryptoměně Monero.

i Monero: To nejdůležitější v bodech

Aktuální kurz Monero


i Mohlo by vás zajímat
1. NEM (XEM). Blockchainová řešení pro každého.
2. DASH (DASH). Kryptoměna slibující rychlé transakce a anonymitu.
3. PIVX (PIVX). Rychlá, anonymní kryptoměna.
4. Cardano (ADA). Kryptoměna s velkým potenciálem, ale i riziky.
5. Dogecoin (DOGE). Kryptoměna s nádechem recese!
6. Basic Attention Token (BAT). Kryptoměna slibující revoluci na trhu reklamy.
7. Proč vůbec potřebujeme kryptoměny? Dává to smysl!
8. Kryptoměny (NOVINKY A ZPRÁVY). Co důležitého se v poslední době událo?
9. Bitcoin – historie a budoucnost. Slavíme 10 let s Bitcoinem!
10. Paralelní Polis. Vejdi ven do paralelní společnosti!

V současné době existuje přes 2000 nejrůznějších kryptoměn. Volatilita těchto kryptoměn je samozřejmě větší, než u akciových trhů, což představuje pro spekulanty velkou příležitost, jak této volatility využít. S volatilitou kurzů je však spojeno i riziko, proto je důležité být obezřetný. Navíc před investováním do jakékoliv kryptoměny, nehledně na její kurz, je důležité si kryptoměnu samotnou pořádně prostudovat a zjistit, zda se nejedná o podvod.


Šimon Kozák

Šimon Kozák

Šimon Kozák je členem studentské organizace Students for Liberty. Je libertariánem a věří v budování paralelních společností po vzoru Paralelní Polis. S kryptoměnami se poprvé setkal v roce 2012, kdy chtěl nakoupit Bitcoin, ale rodiče mu to zatrhli. Kromě kryptoměn se věnuje IT, politické filosofii a kytaře.

Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon