Časté dotazy
Kdy je tento test vhodné použít?
Zpravidla platí, že výše protilátek detekovatelná sérologicky je přítomna ve chvíli, kdy tělo reaguje zvýšenou teplotou. Test proto použijte, pokud máte příznaky podobné chřipce a zvýšenou teplotu.
Jak je test přesný?
Test odhalí >95,5% pozitivních případů a vykazuje <3 % falešně pozitivních výsledků. Proto je doporučeno test po 24-48 hodinách opakovat v případě, že příznaky infekce přetrvávají.
Může test nahradit lékařské vyšetření?
V žádném případě! Pokud máte podezření na infekci COVID-19 a byli jste v zasažené oblasti nebo v kontaktu s infikovanou osobou, postupujte vždy tak jako byste byli infikováni.
Jaký je hlavní účel testu?
Test slouží k tomu, aby v přetíženém zdravotním systému nenavštěvoval každý lékaře s běžným nachlazením, chřipkou nebo virózou a sám sebe nevystavoval možnosti nákazy tím, že se s oslabenou imunitou bude pohybovat v exponované čekárně a ordinaci.
Co když má pacient asymptomatický, nebo velice mírný průběh, který nedokáže test detekovat?
Pokud má pacient příznaky mírné virózy a není si vědom možné nákazy COVID-19, nepůjde pravděpodobně ani k lékaři, takže infekce se stejně neodhalí. Při použití sérologického testu, bude v 95 % jistý výsledek. Pokud zopakuje test po 24-48 hodinách bude tato jistota ještě vyšší.
Test je pouze nástroj v rukou lidí a nenahradí zdravý rozum. Pokud má pacient důvod se domnívat, že je nakažen COVID-19, měl by vždy postupovat tak jako by infikovaný byl.
Na kolik použití test je?
Jedno balení obsahuje 5 testovacích pásků (testů), z nichž každý je na jedno použití.
Když bude test pozitivní, jak odliším COVID-19 od jiné infekce?
Produkce ImG/IgG je vysoce specifická pro určitá onemocnění, ale pouze se specifickým reagentem, kterým je antigen COVID-19 navázaný na koloidní zlato, dojde na testovacím pásku k reakci a vykreslení signálního proužku, čímž se detekuje nákaza COVID-19, SARS-1 a MERS. Protože druhá jmenovaná onemocnění se nyní naštěstí nevyskytují, je pozitivita vázána pouze na COVID-19 (pozn. s jiným antigenem je možné podobný princip použít pro detekci jiných onemocnění).
Jak lépe porozumět průběhu tvorby protilátek?
Červená linie označuje průběh výskytu protilátek IgM, které jsou vytvářeny jako reakce na novou infekci, kterou tělo nezná. Jak je patrné z grafu, protilátky se tvoří ihned po infikování a rostou. Každé tělo ale reaguje individuálně. Při klinických testech se protilátky dařilo detekovat v prvních hodinách až sedmi dnech od nákazy (tedy od bodu „0“)
Protilátky IgG označené modře se tvoří o něco později, ale v těle zůstávají i do konce života, jsou průkazem pozdní, nebo přechozené infekce. Podle použitého antigenu mohou detekovat různá onemocnění. S antigenem COVID-19 navázaným na koloidní zlato detekují protilátku.