Čistič odpadů aneb úklid se vším všudy
Určitě jste se s tím už někdy setkali, chcete se vysprchovat, nebo umýt třeba nádobí, ale voda neodtéká. Nebo jste najednou ucítili nepříjemný zápach vedoucí z odpadů? Tak právě pro tyto účely slouží čistič odpadů, který si poradí jak s ucpáním, tak i s bakteriemi a zápachem. Zvolit si můžete různé možností čištění od mechanického až po chemické, záleží, v jakém stavu se odpady zrovna
nacházejí.
i
Co nejčastěji způsobuje ucpaný odpad? Kdy už využijete čistič odpadů?
Příčina ucpání odpadů se liší v závislosti na konkrétním zařízení. Sifony u umyvadel nebo pod vanou bývají nejčastěji zaneseny vlasy, ucpaný záchod je pak důsledkem splachování větších předmětů. V kuchyni pak za nepříjemným zápachem a ucpáním stojí ztuhlý tuk a zbytky potravin, které dokážou společně vytvořit doslova špunt.
Zvolíte si chemický, biologický nebo mechanický čistič odpadů?
Před samotným čištěním odpadů si můžete zvolit, zda si vyberete chemický, biologický nebo mechanický čistič odpadů. V čem se liší?
- Mechanický čistič odpadů je první pomocí. Nejčastěji se jedná o klasický zvon z gumy, kterým ucpaný odpad ve většině případů hravě zvládnete. Nejúčinnější je však rozebrání sifonu, ze kterého ručně vyberete všechny nečistoty. Nezapomeňte na kýbl a rukavice.
- Biologický čistič odpadů je rovněž velmi užitečný. Jedná se bakterie (nezávadné), které dokážou rozložit usazené organické látky, a to bez toho, aniž by narušily povrch potrubí. Tyto bakterie se aplikují nejlépe na noc, aby mohly dostatečně dlouho působit.
- Chemický čistič odpadů přichází na řadu v případě, že mechanickou cestou to zrovna nešlo. Jedná se přípravky, které jsou rychlé a účinné, avšak je nutné používat vždy rukavice a nejlépe i ochranné brýle. Většinou se jedná o gel, prášek nebo granulovaný přípravek.
Jako léta osvědčený se jeví čistič odpadů hydroxid sodný. Stačí odpady prolít horkou vodou, poté zasypat množstvím přípravku, nechat působit a nakonec prolít vroucí vodou z konvice. Mnohdy nahradí i profesionální čistič odpadů.
Zajímáte se o ochranu přírody? Zkuste ekologický čistič odpadů
Ekologické čističe odpadů jsou šetrným řešením pro zachování čistoty a zdraví životního prostředí. Tyto přípravky jsou navrženy tak, aby minimalizovaly negativní dopady na ekosystém a lidské zdraví. Často obsahují přírodní enzymy a mikroorganismy, které biologicky rozkládají organické látky v odpadních vodách. Ekologické čističe neobsahují tvrdé chemické látky a jsou šetrné k vodním tokům
a životnímu prostředí.
V jakých formách je dostupný čistič odpadů?
Čistič odpadů je často dostupný v různých formách, které zahrnují gel, prášek a granulky. Tyto formy čističů odpadů mají různé vlastnosti a výhody.
- Gelové čističe odpadů jsou obvykle uloženy v lahvičkách s aplikátorem. Jsou snadno dávkovatelné a aplikovatelné do odpadového systému. Gel se obvykle pomalu uvolňuje a působí po delší dobu.
- Práškové čističe odpadů mohou být baleny jak v sáčcích, tak i v klasických plastových lahvích. Jsou snadno rozpustné ve vodě a mohou být rychle smíchány s odpadní vodou. Jsou velmi podobné granulované formě.
- Granulované čističe odpadů jsou ve formě malých granulí nebo kuliček. Tyto granulky se často používají do septiků nebo do záchodů. Jsou praktické pro dlouhodobé použití a pomáhají udržovat čistotu a funkci odpadového systému.
Gelový čistič odpadů
Hydroxid sodný
Čistič odpadů – bakterie
Kanalizační pero
Žádný čistič odpadů nepomáhá? Pak zkuste speciální kanalizační pero
Pokud vám nepomáhá ani opravdu silný čistič odpadů, pak bude problém nejspíše hlouběji v odpadních trubkách. Abyste se dostali takto hluboko, budete potřebovat speciální kanalizační pero a ještě jednoho pomocníka – jeden totiž pero směřuje a druhý s ním točí proti směru hodinových ručiček. Pokud si na to netroufáte, přizvěte si raději odborníka. Důležité je používat čistič odpadů již v počátcích
a nenechat to dojít daleko.
A co takhle domácí čistič odpadů?
Pokud nejste fanda klasických čisticích prostředků, můžete si vyrobit domácí čistič odpadů. Nejčastěji se k čištění používá jedlá soda a ocet – celé balení jedlé sody vysypte do sifonu, přidejte k ní cca 200 ml octa a všechno prolijte vroucí vodou. Celý proces je však nutné často několikrát opakovat. Místo sody můžete použít i prášek do pečiva. Jako čistič odpadů slouží také sůl, kterou nasypete
do odpadu a prolijete vroucí vodou.
i
Zajímá vás ten nejlepší čistič odpadů? Recenze vám to toho o daném produktu řeknou nejvíce.
Skrýt popis