Zobrazit katalog

Jak podpořit laktaci

jak zvýšit laktaci

Článek

Aktualizováno

Kojení je bezpochyby ten nejlepší způsob, jak svému miminku můžete předat od narození všechny důležité látky a živiny nezbytné pro jeho zdravý růst a vývoj. Ne pro každou maminku je však kojení procházka růžovou zahradou a mnoho z nich se ocitne v situaci, kdy už neví jak dál, a proto často zbytečně kojení vzdá a poskytne dítěti umělou výživu. V našem článku se dozvíte, jak podpořit kojení i jak zvýšit laktaci. Poradíme vám, co dělat v případě laktační krize, jak vyzrát na zánět prsu při kojení, co jsou ragády a jestliže vás trápí ploché bradavky, doporučíme vám kojení přes klobouček. Vězte, že cest k úspěšnému kojení je mnoho a podpořit kojení můžete i sama doma, přečtěte si naše tipy.

Kojení mateřským mlékem

Obsah článku Jak podpořit kojení

Jak podpořit laktaci

Pro správné rozběhnutí laktace jsou nejdůležitější hlavně první momenty po porodu, kdy by vám mělo být dítě okamžitě položeno na břicho. Měl by vám být ponechán dostatečný klid a prostor na vzájemné poznávání, a také na tzv. první přisátí miminka, které si většinou instinktivně najde cestu k matčinu prsu. Ideální podpora kojení funguje tak, že první dny po porodu miminko přikládáte vždy po třech hodinách a nabízíte mu pokaždé mléko z obou prsů. Po 2-3 týdnech se tyto intervaly začnou prodlužovat na 4-6 hodin podle individuálních potřeb dítěte. Kojit se pak doporučuje pouze z jednoho prsu, které by vaše miminko mělo po každém kojení úplně vyprázdnit.

Kojení po císařském řezu

Pokud vám byl císařský řez proveden v částečné anestezii a nedošlo u vás nebo u miminka k nějakým komplikacím, první přisátí miminka probíhá stejně jako u porodu přirozeného. Kojení po císařském řezu bývá problematické hlavně v případě celkové anestezie, kdy není bezprostředně po porodu matce a dítěti umožněn okamžitý kontakt, který je tak důležitý pro první přisátí miminka a pro hladké nastartování laktace. V kvalitní porodnici však funguje podpora kojení i v tomto případě, takže vám většinou miminko přinesou hned, jakmile se probudíte z narkózy, a vozí vám jej pravidelně po třech hodinách na přikládání k prsu. Přesto však určité procento žen potvrzuje problémy s kojením po císařském řezu.

Jak se rozkojit a jak zvýšit laktaci:

Pokud máte pocit, že u vás laktace správně nenastartovala a zajímá vás, jak zvýšit laktaci, jak rozjet  laktaci nebo co podporuje tvorbu mateřského mléka, máme pro vás několik osvědčených tipů. Tyto tipy vám přijdou vhod jak při problémech s kojením novorozence, tak i během laktační krize v pozdějším věku miminka.

  • Přikládejte dítě k prsu co nejčastěji, a to i tehdy, jestliže přímo nejeví známky hladu. Přes den klidně po dvou hodinách, v noci každé čtyři hodiny. Uvidíte, že postačí 2-3 dny, a výsledky se dostaví. Při podpoře laktace jednoznačně platí, že poptávka určuje nabídku. 
  • Vyzkoušejte různé kojící polohy a zvolte tu, která bude nejvíce vyhovovat vám i vašemu miminku. Více o kojících polohách se dozvíte v článku Jak správně kojit
  • Ke zvýšení laktace pomůže i odsávání mléka. Jde o osvědčený recept nejen pro maminky, které mají nadbytek mléka, ale také pro maminky, které pociťují nedostatek mateřského mléka. Ideální je odsávat mléko nejen ve dne, ale také v noci, kdy se ho tvoří nejvíce.
  • i

    Jak zvýšit laktaci? Vhodným pomocníkem jsou dvoufázové elektrické odsávačky, které nejprve stimulují bradavku a následně odsávají mateřské mléko.

  • Podpora kojení pomocí přikládání teplých obkladů před každým kojením je také velmi účinná, stejně jako speciální masáže.
  • Nezapomínejte dodržovat pravidelný pitný režim, do kterého rozhodně zařaďte čaje pro kojící maminky. Vypít byste měla denně alespoň 3 litry a kromě klasických tekutin můžete vyzkoušet také polévky, zvláště pak vývary, na které nedaly dopustit už naše babičky. Na podporu laktace má zvýšený příjem tekutin přímo zázračný vliv. 
  • Produkce a složení mateřského mléka se nejvíce odvíjí od vaší stravy. Bílkoviny, čerstvá zelenina a ovoce by měly tvořit základ vašeho jídelníčku. Nezaměřujte se však na jednostranné potraviny, důležitá je pestrost a příjem všech důležitých látek a vitamínů.
  • Pokud uznáte za nezbytné dodat dítěti příkrm, použijte vlastní odstříkané mléko, které mu podáte pomocí injekční stříkačky. Jakmile začnete podávat příkrm v kojenecké lahvi, dítě si na ni rychle zvykne a po přiložení k prsu nebude sát tak intenzivně.
  • Nezapomeňte, že podpora laktace také úzce souvisí s psychickou pohodou matky a že nedostatek mateřského mléka způsobuje také stres a vyčerpání. Dopřávejte si proto častý odpočinek a spánek kdykoliv vám to miminko dovolí. Pokud se přeci jen nevyhnete umělé stravě, nestresujte se a nic si nevyčítejte.
Podpora laktace
Pro odsávání mateřského mléka používejte kvalitní elektrickou odsávačku. Při podpoře kojení může velmi pomoci. 

Laktační krize – jak ji překonat

Laktační krize se objevuje u dětí v několika vlnách a téměř vždy souvisí s tzv. růstovým spurtem. Jde o období rychlého růstu miminka, ve kterém má dítě přirozeně zvýšenou potřebu energie, a vyžaduje tudíž častější kojení.

i

Po uplynutí období laktační krize si většina maminek všimne, že jim miminko vyrostlo z původních oblečků a musejí sáhnout po větších velikostech.

Kdy dochází k laktační krizi a jak se projevuje?

S laktační krizí a s ní spojeným růstovým spurtem miminka se nejčastěji setkáte okolo 3. a 6. týdne, následně pak kolem 3. a 6. měsíce. Miminka bývají věčně nespokojená, plačtivá a dožadují se kojení v krátkých časových intervalech, což některé maminky mylně spojují s tím, že mají málo mateřského mléka. Začnou proto miminko přikrmovat umělou výživou, což má často za následek postupnou ztrátu mateřského mléka.

Nedostatečná laktace
V období laktační krize bývají miminka více plačtivá.

Jak úspěšně zvládnout období laktační krize?

Maminky by měly mít na paměti, mateřské mléko se v průběhu samotného kojení teprve vytváří a reaguje tak na potřeby dítěte. V období laktační krize je proto důležité vytrvat a nepřestávat kojit, i když se vám možná bude zdát, že dítě má potřebu být u prsu nepřetržitě. Ono si zkrátka snaží vyrobit větší množství mléka, které se díky zvýšené frekvenci kojení začne tvořit. Je to v podstatě taková přirozená podpora laktace ze strany vašeho miminka. Nedivte se proto, jestliže bude dítě vyžadovat kojení každou půlhodinu. Chce to jen vydržet a obrnit se trpělivostí. Dobrá zpráva je, že období laktační krize většinu netrvá déle než 2-3 dny, a když sečteme všechny výhody, které kojení přináší vám i vašemu miminku, jistě se vyplatí zatnout zuby a vytrvat.

i

Splasklá prsa, zelená hlenovitá stolička dítěte i nepříjemné koliky – to jsou časté problémy v období laktační krize. Vytrvejte a kojte, za pár dní se vše ustálí a vrátí k normálu.

Co dělat v krajním případě laktační krize?

Pokud jste již opravdu na konci svých sil a nezvládáte soustavný nápor plačícího miminka, odborníci doporučují připravit mu jednu dávku umělého mléka, která ho nasytí a uklidní. Budete si tak moci na chvíli odpočinout a načerpat nové síly. Jaká jsou vhodná kojenecká mléka a jak vybrat to správné závisí především na věku dítěte, ale určitě vám s výběrem poradí i dětský lékař. Držte se však zásadně pravidla jedné dávky, protože při častějším podávání umělé výživy by si miminko rychle zvyklo na jednodušší způsob příjmu potravy a podpora laktace by se mohla snižovat. Klasické kojení by pak dítě začínalo odmítat nebo by sálo nedostatečně, což by mělo za následek zastavení tvorby mateřského mléka a ukončení kojení.

i V období laktační krize je vhodné pomocí měření váhy sledovat, zda váha kojence narůstá a dítě tak i přes krizi dobře prospívá. V článku Výživa dětí aneb co by nemělo chybět v jídelníčku kojenců a batolat naleznete přehlednou tabulku, kde je uvedena orientační váha dítěte podle věku od narození do 1 roku.

Ragády na bradavkách

Ragády na bradavkách mají podobu drobných prasklinek, které mohou i krvácet a způsobují matce velké nepříjemnosti. Většina žen se s nimi setká na počátku kojení a bývají způsobeny nesprávnou technikou kojení. Aby vás ragády na prsou netrápily, je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  • Při kojení dbejte na to, aby dítě mělo v ústech kromě bradavky také velkou část prsního dvorce.
  • Pokud máte příliš nalité prsy, zkuste vždy před kojením trochu mléka odstříkat, aby se miminko lépe přisávalo.
  • Po každém kojení nechte bradavky ještě alespoň 10 minut na vzduchu a potřete je několika kapkami mateřského mléka, které má hojivé účinky.
  • Použít můžete také speciální krém na bradavky, který nemusíte před kojením smývat.
  • Vložky do podprsenky často vyměňujte a nenoste příliš upnuté oblečení.

i

Tvorbě prasklinek předejdete také tím, že na konci každého kojení vsunete do pusinky miminka malíček a bradavku opatrně vyjmete.

Ucpaný mlékovod – bolest prsou při kojení

Bolest prsou při kojení je nepříjemná a bohužel se s ní setká během období kojení skoro každá maminka. Máte-li zatvrdlé prso, které je v určitém místě bolestivé na pohmat, horké a načervenalé, pravděpodobně  se u vás objevil problém zvaný retence mléka v prsu neboli ucpaný mlékovod. Dochází k němu tak, že zatvrdlé mléko v prsu vytvoří v mlékovodu překážku a ucpe jej. Mléko se hromadí v prsu a nemůže volně odtékat. Nejčastěji k retenci dochází při nesprávné technice kojení, při omezování kojení nebo při nesprávném odsávání mléka.

i

Ucpaný mlékovod bývá často chybně zaměňován za zánět v prsu, tzv. mastitidu. Ta je však bakteriálního původu a je potřeba léčit antibiotiky, zatímco ucpaný mlékovod lze vyléčit teplými obklady a prsními masážemi.

Jak léčit zatvrdlé mléko v prsu:

Pro léčbu se doporučuje nahřát zatvrdlé místo, provést lehkou masáž směrem k bradavce a následně nakojit nebo mléko odstříkat. Mezi kojením můžete používat chladivé obklady nebo velice účinný obklad z tvarohu, který rychle vytáhne z prsu horkost. Tento proces opakujte několikrát, dokud nedojte k uvolnění mlékovodu. Pokud by problém přetrvával více jak 24 hodin, obraťte se na svého lékaře, ať vám ucpaný mlékovod nepřejde do zánětu prsní žlázy.

Problémy s kojením
Průběžným odstříkáváním zatvrdlé mléko v prsu uvolníte a bolest prsou při kojení ustoupí. 

Zánět prsu při kojení

Zánět prsu neboli mastitida je bakteriálního původu a nejčastěji ho způsobují bakterie, které se dostanou do mléčné žlázy přes drobné oděrky na bradavkách. Zpočátku se mastitida projevuje obdobně jako ucpaný mlékovod, prs je v určitém místě ztvrdlý, rozpálený, načervenalý a bolestivý. Brzy se přidávají příznaky charakteristické pro chřipku, jako je vysoká horečka, malátnost, zimnice, případně i nevolnost.

Jak léčit zatvrdlé mléko v prsu:

Můžete vyzkoušet obdobný postup jako u ucpaného mlékovodu, takže střídavé obklady, masáže, a hlavně kojit či odstříkávat. Maminky by si měly uvědomit, že zánět prsu kojení nijak neomezuje, jde jen o to, překonat bolest při kojení. Počítejte však s tím, že zánět prsu je třeba ve většině případů přeléčit antibiotiky, které vám může předepsat pouze lékař. Pokud tedy vaše obtíže přetrvávají více jak 24 hodin a váš zdravotní stav se nelepší, obraťte se ihned na svého lékaře.

Typy bradavek a jejich vliv na kojení

Podle odborníků existuje 8 typů ženských bradavek, které se liší velikostí, umístěním a tvarem. Pro úspěšné kojení je důležitý hlavně tvar prsní bradavky, která by neměla být vpáčená ani plochá. Správně formovaná bradavka vystupuje nad prsní dvorec tak, aby ji miminko snadno uchopilo do úst a mohlo z ní sát mateřské mléko. Proto vám také kolem 6. měsíce těhotenství kontroluje prsa váš gynekolog, kterým vám v případě, že máte vpáčené bradavky nebo ploché bradavky, doporučí používat formovače bradavek. Před začátkem kojení i v jeho průběhu věnujte bradavkám potřebnou péči, která vás ochrání před častými problémy, jako bývají ragády na bradavkách nebo kandidóza.

Péče o bradavky při kojení 

  • Bradavky pravidelně promazávejte speciálním krémem bez chemických a konzervačních látek, který je zvláční a zabrání jejich popraskání v počátku kojení.
  • Používejte jednorázové vložky do podprsenky, které zachycují unikající mléko.
  • Investujte do kvalitní pohodlné kojící podprsenky se širšími ramínky.
  • Prsa často větrejte a před každým kojením je opláchněte čistou vodou.
  • V prvních dnech kojení můžete vyzkoušet i hydrogelové polštářky, které napomáhají rychlejší regeneraci bradavek.
  • V případě popraskaných či poraněných bradavek kontaktujte laktační poradkyni, která vás navede ke správné technice kojení.

i

Pokud pociťujete svědění či pálení bradavek po kojení a pozorujete na nich malé bílé flíčky, pravděpodobně jde o kandidózu. Obraťte se na svého lékaře, který vám předepíše účinnou léčbu.

Kojení s kloboučkem

V případě, že máte vpáčené bradavky nebo ploché bradavky, jednou z cest, jak kojit, je kojení přes klobouček. 

K čemu slouží kojící klobouček

Kojící kloboučky představují jakousi náhradu prsní bradavky a k dostání jsou ve třech velikostech S, M, a L. Jsou vyrobeny z jemného čirého silikonu a tvarované tak, aby z nich dítě co nejsnadněji pilo. Pro ženy, které mají ploché bradavky nebo vpáčené bradavky, představují často jedinou možnost, jak kojit své dítě. 

Kdy kojící klobouček nepoužívat

Některé maminky využívají kojící klobouček v případě, že je trápí ragády na bradavkách a pociťují bolest při kojení. Rozpraskané bradavky by však neměly být důvodem pro používání kojícího kloboučku, jelikož miminko po jeho používání většinou odmítá přejít ke klasickému kojení a vyžaduje pouze kojení přes klobouček, které má svá úskalí. Maminky by proto měly věnovat větší pozornost správné technice kojení a také péči o své bradavky. Po každém kojení se doporučuje bradavky promazávat regeneračním krémem, nechávat je co nejvíce na vzduchu a neoblékat se do příliš těsného oblečení. Po několika dnech si bradavky zvyknou na novou situaci i na klasické přirozené kojení bez bolesti.

i V BabyMagazínu pro vás máme i další články:

Proč bývá kojení s kloboučkem rizikové

Kojící klobouček představuje jakousi bariéru mezi pusinkou dítěte a matčinou bradavkou, která tak nemůže reagovat na přítomnost bakterií či virů obsažených ve slinách miminka. Nedochází tudíž k tvorbě potřebných protilátek pro dítě, jak tomu bývá v případě přirozeného kojení. Děti kojené přes klobouček často nesají s potřebnou intenzitou a nevyprázdní prs úplně, ženu pak může postihnout zatvrdlé mléko v prsu, nebo dokonce velmi bolestivý zánět prsu. Vždy je proto lepší zaměřit se na přirozené kojení, které je tou nejspolehlivější cestou pro zdravý vývoj a růst vašeho dítěte.

Kojení vašeho miminka představuje jedno z nejkrásnějších období, při kterém si vytváříte vzájemné pouto a zároveň mu poskytujete to nejlepší pro podporu jeho zdraví i imunity. Nenechte se proto odradit některými neúspěchy a snažte se udržet si přirozené kojení co nejdéle.

4,7
HiPP Mama BIO Čaj pro kojící matky - 6× 30 g
Kojící čaj v sáčku pro kojící matky, v BIO kvalitě, podporuje tvorbu mléka
569,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BABY5096
4,8 11×
NUK Prsní klobouček SI+BOX, 2 ks
Kojicí kloboučky velikosti M, vylepšený tvar, pro více kontaktu s pokožkou, ultra tenký materiál - 87 Kč/ks
174,-
1 balení
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: BABY8580
4,5
MEDELA formovače bradavek
Formovače bradavek pro maminky s plochými a vpáčenými bradavkami, 2 ks
529,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MED009cz
4,5 31×
MEDELA hydrogelové polštářky 4 ks
Chrániče bradavek zajišťují účinné hojení ran, bolavých a citlivých bradavek, chladivý efekt tiší bolest
BLACK FRIDAY -10 %
521,- 579,-
Skladem
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MED010cz
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon